Vzorec pro vraždu

Murder by Numbers

Vražda podľa plánu

Krimi / Drama / Thriller

USA, 2002, 116 min

„Existuje dokonalá vražda?“ S touto otázkou sa nás snaží zaskočiť skúsený remeselník Barbet Schroeder a práve vďaka dobre napísanému scenáre sa snímka kladne vyníma v jeho rozpačitej filmografii (výborná SPOLUBÝVAJÚCA, extratrápny BOZK SMRTI, nevydarená HRANICA ZÚFALSTVA). Bohužiaľ, snímka pôsobí dojmom, že herečka Sandra Bullock sa z pozície producentky do tohto napínavého, starosvetského, psychologického kriminálneho trileru vložila natoľko, že neprofesionálne rozšírila zbytočnú postavu policajtky a ubrala tým priestor vynikajúcim chlapčenským výkonom premýšľajúceho Michaela Pitta a chladnokrvného Ryana Goslinga. Napriek tomu (a tomu, že s podobnou zápletkou o „vražde len tak“ už pred desiatkami rokov vyrukoval Hitchcock) je výsledkom znepokojivý triler... ktorý mal na viac. Námet super, samotné prevedenie však nanešťastie dosť priemerné.(30.10.2004)

Rafinovano spracovaný krimi thriller kde Sandra Bullock dokázala,že vie zahrať viac ako len prihlúple,laciné a múdro sa tváriace postavy žien s vtipným žargonom.Uveriteľný výkon,vážna úloha detektívky jej moc svedčala..Dokázala by som si ju kľudne predstaviť v nejakom fajnovom krimi seriály,kde by si strihla hlavnú postavu..A Ryan Gosling mal docela obstojný rozjazd na ceste za hereckou kariérou.V tomto prípade sa nemá za čo stideť...(5.5.2013)

• kapibara

Trošku směšné krimi, ale opravdu nad běžnou úroveň přesahuje herectví Michaela Pitta. Závěr, kdy "holka od vedle" Sandra Bullock visí na jedné ruce z okraje spadlé terasy nad širým oceánem při kýčovitém západu slunce, je skutečně famózní. Jediné s čím se dá srovnat jsou snad Šťastní medvídci (jestli si teda pamatujete ten animovanej seriál).(27.3.2007)

Průměrná kriminálka s průměrných scénářem o promyšlené až téměř dokonalé vraždě! Téměř... Michael Pitt vypadal jak jasný psychopat, ale vše není tak jak vypadá! Ryan Gosling jako nový objev se konečně ukázal a zahrál roli rozmazleného spratka precizně !! Parádní výkon a proto musím dát o hvězdičku navíc... 75%(27.8.2013)

Malým městečkem otřásne brutální vražda mladé ženy. Na místo se hned vydává vyšetřovatelka Cassie Mayweather (Sandra Bullock) a její kolega Sam Kennedy (Ben Chaplin). Oba je zarazí rafinovanost, se kterou byl celý čin proveden - jako by si s nimi někdo jen hrál. Všechny důkazy ukazují na dvojici mladíků Richarda Haywooda (Ryan Gosling) a Justina Pendletona (Michael Pitt), nicméně oba mají neotřesitelné alibi ... Na první podívání jsem byl z filmu naprosto nadšený, něčím mi připomínal i skvělou Insomnii. Ale teďka jsem se k filmu dostal znovu, a bohužel tím, že člověk zná celou zápletku, film kompletně ztratil jakoukoliv zajímavost. Vztah mezi hlavními vyšetřovateli je tak trošku k smíchu - navíc Ben Chaplin je celkově takovej nemastnej, neslanej. Sice to částečně vynahrazuje genialita (i herecká) obou mladých představitelů - jak "raubíře" Ryana Goslinga tak i ušlápnutého Michaella Pitta.(28.1.2004)

• - Postavy Richard Haywood (Ryan Gosling) a Justin Pendleton (Michael Pitt) jsou volně inspirovány skutečnými vrahy Richardem Loebem a Nathanem Leopoldem. (c.tucker)

• - Po natočení snímku spolu Ryan Gosling a Sandra Bullock přibližně rok tvořili pár. (Zdroj: Cinema) (Sfinkter)

• - Starý domek na útesu byl postaven speciálně pro film a po jeho dotočení byl zbourán. (c.tucker)