Vzorec pro vraždu

Murder by Numbers

Vražda podľa plánu

Krimi / Drama / Thriller

USA, 2002, 116 min

Malým městečkem otřásne brutální vražda mladé ženy. Na místo se hned vydává vyšetřovatelka Cassie Mayweather (Sandra Bullock) a její kolega Sam Kennedy (Ben Chaplin). Oba je zarazí rafinovanost, se kterou byl celý čin proveden - jako by si s nimi někdo jen hrál. Všechny důkazy ukazují na dvojici mladíků Richarda Haywooda (Ryan Gosling) a Justina Pendletona (Michael Pitt), nicméně oba mají neotřesitelné alibi ... Na první podívání jsem byl z filmu naprosto nadšený, něčím mi připomínal i skvělou Insomnii. Ale teďka jsem se k filmu dostal znovu, a bohužel tím, že člověk zná celou zápletku, film kompletně ztratil jakoukoliv zajímavost. Vztah mezi hlavními vyšetřovateli je tak trošku k smíchu - navíc Ben Chaplin je celkově takovej nemastnej, neslanej. Sice to částečně vynahrazuje genialita (i herecká) obou mladých představitelů - jak "raubíře" Ryana Goslinga tak i ušlápnutého Michaella Pitta.(28.1.2004)

Skvělá krimi o rozkrývání brutálního činu dvou chladnokrevných mladistvých vrahů, kteří si jen pro potvrzení mnoha svých teorií zavraždí mladou tipovanou dívku. Vrazi dostávají za protivníka talentovanou kriminalistku a jejího partnera, kteří nakonec musí oba mladíky poštvat proti sobě, aby případ vyřešili. Jenže je tu ještě jedna věc, kdo z nich onu dívku vlastně zavraždil..?!!(29.3.2011)

• sedm.1

Co mi nejvíc vadilo na Vzorci pro vraždu byly téměř až nadpřirozené schopnosti postavy Sandry Bullock.V reálu by totiž nemohla na spoustu stop vůbec přijít,ikdyž ona prohlašovaná propracovanost vraždy zas tak propracovaná není a má skutečně hodně trhlin bijících do očí.Navíc jsou postavy dvou hlavních detektivů(Bullock,Chaplin) ploché a Bullockové vedlejší minipříběh je naprosto zbytečný.Naopak postavy obou mladistvých vrahů jsou mnohem lepší,propracovanější a i lépe zahraný.Jako thriller si Vzorec pro vraždu však celkově nedokáže udržet vůbec napětí a atmosféru,konec je předvídatelný a doslova praštěný.Mě tento snímek zkrátka příliš neoslnil.(5.4.2008)

Young & talented - Pitt & Gosling, bez nich by som pravdepodobne nehodnotila tak vysoko, a pravdepodobne by sa ani nevyhupol do mojej top 10, no v tejto konštelácii moja srdcovka, viem dookola pozerať. Jednoznačne dominujú herecké výkony (Gosling pri scénach keď balí Bullock a tiež v tej telocvični keď vyšetrujú tie topánky nemal chybu) téma naozaj pútavá - dá sa spáchať dokonalá vražda? Veľký plusový bod má u mňa aj hausboat, so cool. However - guilty pleasure.(21.6.2011)

Z hereckých výkonů Sandry Bullock bývám většinou na rozpacích. Ani tohle krimi mne nepřesvědčilo o tom, že je to dobrá herečka. Přesto se dá říct, že roli policajtky pohrdající svými kolegy a tvrdošíjně hledající vrahy mladé dívky, zvládla o trochu lépe než ty ostatní. Celkovým dojmem mne tenhle thriller rozhodně nezklamal.(24.3.2006)