Vzorec pro vraždu

Murder by Numbers

Vražda podľa plánu

Krimi / Drama / Thriller

USA, 2002, 116 min

Tady se někdo očividně inspiroval Hitchcockovým "Rope". Inu, proč ne? Vražda pro vraždu (akt panské vůle, vládnoucího vědomí; srov. Nietzsche a Hegelovu dialektiku pána a raba), to se nikdy neokouká - jen houšť a větší kapky. "Vzorec pro vraždu" by pravděpodobně taktéž nevznikl, nesetkali-li by Arthur s Paulem (Justin, mnou stále oblíbenějšího, M. Pitta by chtěl být Rimbaudem; kdo by taky nechtěl?). V pořádku, posud nic proti ničemu, opisování není zas tak vážný přečin. Co by se však nemělo, na stopu pachateli by kriminalist(k)u nemělo navést, že nevěří frajírkům (či je dokonce nemá rád(a)), protože s jedním z nich má nešťastnou zkušenost (fucking generalizace). Odkdy se sakra (píšu sice "sakra", ale myslím "k***a do p**i) zločiny rozřešují neléčenými traumaty?! Chcete sakra (analogická situace) naznačit, že jinak než intuitivně aka hystericky by to to DĚVČE nevyřešilo (ale jděte, chlapci si o odhalení od půlky koledovali)?!! Bleskurychle zase udělejte z hollywoodských krimi thrillerů arény pro souboj geniálních mozků (Sedm, Mlčení jehňátek). Btw. na to, jak se "Vzorec pro vraždu" přiživuje na Rimbaudovi, je málo homosexuální. Mezi Pittem a Goslingem to mělo jiskřit daleko víc, čímž pány nechci shazovat, kvůli těmto dvěma jsem tenhle film dokoukal. 50%(24.1.2021)

Kdybych nezfízloval Goslingovu hereckou filmografii, tenhle skvostný thriller by mi nejspíš úplně utekl. A to by byla velká škoda, protože kromě excelentního mladého Goslinga v něm exceluje i Sandra Bullock v roli tak úžasné mrchy, že jsem nestačil zírat (no ale samozřejmě má k tomu svému mrštví pádný důvod, jak se časem ukáže)... Film je pro mě velké překvapení, a to nejen díky skvělému hlavnímu hereckému kvartetu. Hodně mě zaujal poutavý příběh (i když zápletka byla možná obšlehnutá z jednoho dílu Columba) a neméně se mi film líbil po vizuální stránce - má takovou zajímavou patinu, jako kdyby byl aspoň o deset let starší. A závěrečná scéna v domě na útesu je jako vystřižená z nějakého klasického Hitchcocka, což mě potěšilo dvojnásob. No a jelikož mě fakt nenapadá nic, co bych filmu mohl vytknout, proč nedat plný počet, že jo, i když je to "jen" taková oddechová kriminálka s psychologizujícím ocasem...(28.10.2014)

Díky faktu, že víme vrahy prakticky od začátku filmu, jsem čekal nějakou pointu, která otřese veškerými základy filmu. Zvrat se ale nedostavil a já zkoukl dějově možná trochu tuctovou, ale jinak velice dobře zrežírovanou a zahranou kriminálku. Sandra po delší době ve vážné roli a začínající Ryan Rosling, který už tehdy ukázal své herecké kvality.(15.11.2015)

Skvělá krimi o rozkrývání brutálního činu dvou chladnokrevných mladistvých vrahů, kteří si jen pro potvrzení mnoha svých teorií zavraždí mladou tipovanou dívku. Vrazi dostávají za protivníka talentovanou kriminalistku a jejího partnera, kteří nakonec musí oba mladíky poštvat proti sobě, aby případ vyřešili. Jenže je tu ještě jedna věc, kdo z nich onu dívku vlastně zavraždil..?!!(29.3.2011)

• sedm.1

Co mi nejvíc vadilo na Vzorci pro vraždu byly téměř až nadpřirozené schopnosti postavy Sandry Bullock.V reálu by totiž nemohla na spoustu stop vůbec přijít,ikdyž ona prohlašovaná propracovanost vraždy zas tak propracovaná není a má skutečně hodně trhlin bijících do očí.Navíc jsou postavy dvou hlavních detektivů(Bullock,Chaplin) ploché a Bullockové vedlejší minipříběh je naprosto zbytečný.Naopak postavy obou mladistvých vrahů jsou mnohem lepší,propracovanější a i lépe zahraný.Jako thriller si Vzorec pro vraždu však celkově nedokáže udržet vůbec napětí a atmosféru,konec je předvídatelný a doslova praštěný.Mě tento snímek zkrátka příliš neoslnil.(5.4.2008)

• - Postavy Richard Haywood (Ryan Gosling) a Justin Pendleton (Michael Pitt) jsou volně inspirovány skutečnými vrahy Richardem Loebem a Nathanem Leopoldem. (c.tucker)

• - Ryan Gosling se při natáčení vraždící scény pozvracel. (c.tucker)

• - Scéna v závěru filmu, kdy Richard (Ryan Gosling) olízl Cassiin (Sandra Bullock) obličej, nebyla původně ve scénáři. Po několika klapkách se Gosling zeptal Bullock, jestli by jí nevadilo, kdyby toto přidal jako důkaz zvráceného uvažování jeho postavy. (c.tucker)