Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Boháč Ed McNeil (Sebastian Cabot) by chcel veľmi rád dostať pod kontrolu Prairie City a jeho okolie. Aby sa zbavil miestnych malých rančerov, najal si pištoľníka Johnnyho Cralea (Nedrick Young). Jeden z nich, Sven Hansen (Ted Stanhope), sa však od suseda dozvedel, že sa na jeho pozemku nachádza nálezisko ropy, ktorého sa nemieni vzdať, a tak sa vzoprie Craleovi. Ten ho však bez milostí zastrelí. Keď sa v mestečku objaví George Hansen (Sterling Hayden), syn zastreleného, má len jeden cieľ: odhaliť vraha svojho otca. (beso74)

(více)

Recenze (11)

Dale 

všechny recenze uživatele

Western s dobrým príbehom aj atmosférou. Príjemne ma prekvapil Streling Hayden, podal tu jeden zo svojich najlepších hereckých výkonov, čo som videl, dokonca sa mu celkom daril aj švédsky prízvuk. Úloha hlavného padoucha mala dobrý potenciál, ale chcelo by to výraznejšieho herca. Vedel by som si v tej úlohe predstaviť Bogieho alebo Anthonyho Quinna. Ale to už by bol film z inej kategórie. Je to jeden z tých westernov, kde je menej akcie, no o to zaujímavejší má príbeh, čo je jasná zásluha Daltona Trumba. A práve takéto westerny mám najradšej. ()

Mol 

všechny recenze uživatele

SIT DOWN! I THINK THIS MAY INTEREST YOU. WHAT I SAW THIS MORNING WAS REALLY REMARKABLE. I SAW A MAN WHO WASN'T AFRAID TO DIE!!! Whale killer Hanson má koule velikosti Saturnových měsíců, jinak to není možný. Nezničitelný Švéd se nezalekne ničeho a docela by mě zajímalo, jestli nakonec dostal Molly, protože ta byla roztomilá. No hard feelings to Johnny, protože jen dělal svou práci, a navíc jako ztělesnění smrti byl naprosto úžasný. Vlastně jsem mu fandil uplně stejně jako Hansonovi. Moc příjemný western. ()

Reklama

kinderman 

všechny recenze uživatele

To, co později S.Leone natáhl do operní tříhodinové délky, zinscenoval Lewis za polovinu času. Sice mu v tom chybí postava Harmoniky a Cheyenna, místo vdovy tu má dospělého sirotka, vodu nahradila ropa a finální duel se vede s opravdu bizarní zbraní, ale jinak jde scenáristicky o stejný koncept jako v Tenkrát na Západě. Zásadní rozdíl vidím ve faktu, že Frank (jak všichni víme) by toho mexického kloučka chladnokrevně odstřelil. ()

Rob Roy 

všechny recenze uživatele

Westernové béčko od sklepa až po půdu, ale stylově béčkové. Rozumná stopáž, charizmatický sympatický obr s hlasem jako zvon Sterling Hayden (Zabíjení, Johnny Guitar), záporák taky solidní a výrazná kamera s velkou hloubkou ostrosti (typický záběr, kdy je často jedna z postav v pozadí a druhá naopak obličejem pomalu bourá kameru, můžete často vidět např. u Wylera, nebo z mladších režisérů třeba u De Palmy). ()

Slasher 

všechny recenze uživatele

Plakát potažmo název dává čekat větší zběsilost a tempo není nic pro pozdní noční hodinu (jako teď můj případ), přesto jde o kvalitní, kupodivu prakticky neznámý film. Nejde o konvenční western, nýbrž osudovku o těch správných chlapských hodnotách, odvaze a pomstě, odehrající se (dle slov jedné z postav) v časech, kdy už si nejde jen tak přijít do městečka, vystřílet ho a odejít jak dřív... Love story se bohužel nemá šanci rozjet, kvůli té bych možná přidal ještě 10 minut. Nezklame Hayden jako ctihodný Švéďák, Young a jeho vrahounský Johnny Crale, ani Cabotův zlosyn McNeil, kultovní je velrybářská harpuna v duelu. ()

Zajímavosti (2)

  • Toto bol posledný film režiséra Josepha H. Lewisa, nasledujúcich 10 rokov sa upísal televíznej tvorbe. (beso74)
  • Nedrick Young, ktorý si zahral Johnnyho Cralea, napísal aj väčšinu scenára. Keďže bolo práve obdobie mccarthizmu a on sa nachádzal na čiernom zozname umelcov, ktorí boli označení ako podvratné živly, jeho meno sa v titulkoch neobjavilo. (beso74)

Reklama

Reklama