poster

Zvrat štěstěny

 • anglický

  Reversal of Fortune

 • slovenský

  Zvrat Šťasteny

Drama / Mysteriózní / Životopisný

USA / Japonsko / Velká Británie, 1990, 111 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • GREGOIRE
  ****

  Velmi zvláštní film, který uvízne pod kůží. Claus Bülow je obviněn z vraždy své manželky. Je to temný, slizký, citově inertní člověk (Jeremy Irons si svého oscara zasloužil) o jehož vině nikdo příliš nepochybuje. Jeho obhajoby se nakonec ujímá židovský profesor práv. Sice je mu Bülow z duše odporný a vůbec si není jistý, že je nevinen, ale přesto jeho případ vezme, protože mu jde o vlastní právo na obhajobu. Zřídí ve svém bytě štáb a zapojuje do akce své studenty. Jde o střet dvou světů. Bülow, který je svým vzezřením i chováním typem slizkého nafoukaného nácka je obhajován vřelým a veselým židáčkem. Proč? Odpověď je možná ukrytá na počátku filmu, kde profesor říká svůj vtip o Hitlerovi: „Zavolá mi Hitler, abych ho obhajoval. Vezmu to? Ano, obhájím ho ... a pak ho udám ...“(16.2.2005)

 • Anderton
  ****

  Zvrat šťasteny je film, ktorý svojou expozíciou sľubuje niečo iné, ako nás čaká. Sledujeme zarytého právnika a jeho študentský kolektív, ktorý sa púšťa do zložitého prípadu a myslíme si, že nasledujúci dej sa bude venovať zháňaniu dôkazov. Ten sa však upriami na retrospektívne rozprávanie hlavného podozrivého, ktorý nám poskytne pohľad do vyšších spoločenských vrstiev, ktoré po jeho opise nepôsobia zďaleka tak príťažlivo. Je to dokonca úplne iný svet, v akom žije sám právnik a medzi týmito dvoma nemôže dôjsť nikdy ku sympatiám a pochopeniu. Na záver som sa dozvedel, že sa jedná o skutočný prípad a odpovedalo to na moju otázku slabšej dramatizácie príbehu. Takže pôvodne zamýšlané tri hviezdy zvyšujem na štyri, život je proste život.(20.9.2012)

 • Gilmour93
  ***

  Zatímco úvodní titulky s průletem nad „chudinskou čtvrtí“ na pobřeží Rhode Island naznačily, v jaké společnosti se budeme pohybovat, následující kóma-voiceover rozehrál dlouhou hru s divákem, v níž se má přehodnotit míra viny člověka odsouzeného za pokus o vraždu. Schroeder se snaží, ale potřeboval by lepší scénář s naléhavější snahou o dramatizaci i vygradování. Herecky však není co vytknout, především Irons si roli mírně cynického slizouna náležitě užívá. Člověk u něj celou dobu neví, jestli to sebevědomí pramení z pocitu nadřazenosti a nedotknutelnosti, či zdali mu jej dodává neochvějná jistota vlastní nevinny. Pravda, ani jeden z manželů von Bülow by neměl házet kamenem (ostatně, vegetativní stav to ani nedovoluje), ale to kyj spravedlnosti v rukou právníků a soudců zas až tak nezajímá...(10.7.2013)

 • josieaddms
  *

  Spousta parády a výsledek nic. Čekala jsem něco velikého, nějaký úžasný příběh plný geniálních hereckých výkonů. No, Jeremy Irons pro kterého mám slabost, je perfektní v roli Clause, tak jako v každé jiné roli. Ostatní účinkující ani nijak nemusím. Co měla ale dostalo, byla naprostá nelogičnost posledního rozuzlení. Dobře, Clause všichni nesnášeli, protože měl peníze, milenku, dělal si co chtěl, a byl arogantní a cílevědomý. Ovšem oproti němu mi Sunny nepřipadala o nic lepší! Nebyla to žádná úžasná žena před kterou bych padala na kolena, takže jsem neměla žádný důvod nadržovat ani jedné straně. Ovšem pokud všichni věřili že ji Claus zabil, proč tedy když nastražil mrtvolu, dokonce ji upravil vlasy, ji v tom případě neupravil noční košili? Když se tak snažil a měl to naplánované tak dlouho? Ještě ji upravoval do přiměřené pozice a košili nechal vykasanou? No promiňte ale to je blbost. Když film nestojí na pevných logických základech, nemá ani cenu ho sledovat. Takhle já věřím v to, že Claus byl nevinný. Nestotožila jsem se s žádnou postavou, s nikým jsem nesouhlasila, a neudělalo to na mě absolutně žádný dojem. Marné volání s křivou morálkou o podivuhodné spravedlnosti.(29.4.2012)

 • Forsetino
  ***

  Velmi zajímavý námět. Žena k nám promlouvá z kómatu a vypráví svůj nešťastný životní příběh. Z toho v jakém stavu se ocitla je obviněn její manžel, ale situace se zamotává, když vyplývají na povrch skutečnosti o její náklonosti k alkoholu a k lékům... Předem upozorňuji, že k rozuzlení film nedospěje, protože jak to vše bylo se dozvíme až na druhém břehu. Lepší 3 hvězdy.(6.9.2012)

 • - Celosvětová premiéra proběhla v září 1990 na filmovém festivalu v Telluride. (BMW12)

 • - Skutečný Alan M. Dershowitz, jehož příběhem je film inspirován, se ve filmu mihne v malé roli jednoho ze soudců u odvolacího soudu. (Listeroman)