Zvrat štěstěny

• slovenský

Zvrat Šťasteny

Drama / Mysteriózní / Životopisný

USA / Japonsko / Velká Británie, 1990, 111 min

Velmi zvláštní film, který uvízne pod kůží. Claus Bülow je obviněn z vraždy své manželky. Je to temný, slizký, citově inertní člověk (Jeremy Irons si svého oscara zasloužil) o jehož vině nikdo příliš nepochybuje. Jeho obhajoby se nakonec ujímá židovský profesor práv. Sice je mu Bülow z duše odporný a vůbec si není jistý, že je nevinen, ale přesto jeho případ vezme, protože mu jde o vlastní právo na obhajobu. Zřídí ve svém bytě štáb a zapojuje do akce své studenty. Jde o střet dvou světů. Bülow, který je svým vzezřením i chováním typem slizkého nafoukaného nácka je obhajován vřelým a veselým židáčkem. Proč? Odpověď je možná ukrytá na počátku filmu, kde profesor říká svůj vtip o Hitlerovi: „Zavolá mi Hitler, abych ho obhajoval. Vezmu to? Ano, obhájím ho ... a pak ho udám ...“(16.2.2005)

Bohatá,psychicky nevyrovnaná,zdeptaná,závislá na alkohole,liekoch,taká je Sunny von Bülow,zároveň aj rozprávač,ktorá v retrospektíve prerozpráva tento story za asistencie Clausa von Bülowa,ktorý si z toho nerobí nič,prizerá sa tomu s tým,že mu to sakramentsky vyhovuje,postava, ktorú som nenávidel tak dlho ako trval film,po ktorom som mal čierne myšlienky z Tímu expertov,ktorých si najal Claus,aby ho vysekali z pekného prúseru...A či sa im to podarí,nechám na každom,aby si to pozrel do konca... Túto „spokojnú” manželskú dvojicu hrajú Jeremy Irons,ktorý je nepríjemne chladný ako by bol zo „železa”,s počudovaním,že obdržal Cenu Akadémie za výkon,čo považujem ako nie dobré rozhodnutie,väčšie sympatie má u mňa Glenn Close,ktorá je uzavretá,takpovediac odpadáva tak často,že sa už nikdy viac nepreberie,a tak zostáva ako „živá mŕtvola...” Herecké výkony sú dobré,to je fakt,ale čím sa film inšpiroval je kniha od Alana Mortona Dershowitza,ktorého hrá Ron Silver,ktorý vyvoláva takú hystériu,že jeho prehnilý tím robí všetko preto,aby spochybnil všetky doterajšie fakty... Okrem hercov,hlavnej témy,prakticky tento film nezaujme ničím,len dôsledným plánovaním obhajoby pre Clausa,ktorý navštevuje tento „star team”,kde sa dohadujú čo a ako...A tak nominácia pre režiséra,čo nie je podľa mojich predstáv. Zhodnotím to tak,že som mal husiu kožu,mal som po celý čas zvláštny pocit,v dynamicky hysterickom výkone Glenn,ktorá trpela a trpela v obkolesení prizerajúcich sa...(15.7.2014)

Snímek "Zvrat štěstěny" není až tak zajímavý pro to, jaký případ prezentuje, i když ten sám o sobě není až tak klasický, ale především proto, jaký přináší pohled na právnickou práci a to, jak jsou zjišťována fakta, o co vlastně jde, když obhajujete člověka, kterému možná ani sám nevěříte. No a pak je tu neskutečně uhrančivý Jeremy Irons, kterého můžete nenávidět, stejně jako obdivovat.(16.2.2016)

V přepychových interiérech natočené psychologické krimi drama, v němž trošku pokulhává scénář, který zahlcuje vyprávění spoustou podrobností, jež je zbavují spádu a znepřehledňují. Glenn Close a Jeremy Irons ovšem dodávají celkovému vyznění tolik, že už kvůli nim by si film i zde snad zasloužil vyšší hodnnocení.(1.2.2013)

• josieaddms

Spousta parády a výsledek nic. Čekala jsem něco velikého, nějaký úžasný příběh plný geniálních hereckých výkonů. No, Jeremy Irons pro kterého mám slabost, je perfektní v roli Clause, tak jako v každé jiné roli. Ostatní účinkující ani nijak nemusím. Co měla ale dostalo, byla naprostá nelogičnost posledního rozuzlení. Dobře, Clause všichni nesnášeli, protože měl peníze, milenku, dělal si co chtěl, a byl arogantní a cílevědomý. Ovšem oproti němu mi Sunny nepřipadala o nic lepší! Nebyla to žádná úžasná žena před kterou bych padala na kolena, takže jsem neměla žádný důvod nadržovat ani jedné straně. Ovšem pokud všichni věřili že ji Claus zabil, proč tedy když nastražil mrtvolu, dokonce ji upravil vlasy, ji v tom případě neupravil noční košili? Když se tak snažil a měl to naplánované tak dlouho? Ještě ji upravoval do přiměřené pozice a košili nechal vykasanou? No promiňte ale to je blbost. Když film nestojí na pevných logických základech, nemá ani cenu ho sledovat. Takhle já věřím v to, že Claus byl nevinný. Nestotožila jsem se s žádnou postavou, s nikým jsem nesouhlasila, a neudělalo to na mě absolutně žádný dojem. Marné volání s křivou morálkou o podivuhodné spravedlnosti.(29.4.2012)

• - Skutečný Alan M. Dershowitz, jehož příběhem je film inspirován, se ve filmu mihne v malé roli jednoho ze soudců u odvolacího soudu. (Listeroman)