Reklama

Reklama

S Tatrou kolem světa II.

všechny plakáty
Československo, 1991, 98 min

Režie:

Jiří Stöhr

Scénář:

Jiří Stöhr

Kamera:

Jiří Stöhr

Hrají:

Ladislav Mrkvička (vypravěč)
(další profese)

Obsahy(1)

Parta českých dobrodruhů vyrážela v roce 1987 s velkým plánem – objet celý svět, udělat reklamu Československu a natáčet, co po cestě zažije. Nakonec přivezli 100 hodin unikátních filmových záběrů. Z expedice Tatra kolem světa vznikly dva celovečerní filmy, které dlouhé roky nikdo neviděll. Oproti plánu je neodvysílala televize, ani se nedostaly do kin. Dokonce se po nich na dlouhou dobu slehla zem. (sator)

(více)

Recenze (10)

Wawer 

všechny recenze uživatele

Velice zajímavý počin, který dnes už má spíše historickou hodnotu. Trochu mi vadilo, že dokument moc nefungoval jako cestopis - mezi lokalitami se skáče, přestože je zjevné, že v tomto pořadí je neprojeli, postrádám i názornost v podobě častějšího zařazení map, které by ukázaly, kudy trasa vedla. Ale to i leccos dalšího se dá odpustit. ()

mrclTV 

všechny recenze uživatele

Vo veľkej miere veľmi podobné prvému dielu, ale priznám sa, že som od Ázie, Afriky, Oceánie a Austrálie čakal trochu viac, exotické prostredie sa síce konalo, ale dostal som viac maximálne tak sociálno-politicky podfarbených komentárov (o slumoch, o životnom prostredí, o politických väzňoch, o tom, kde sa žije dobre a kde nie... ). Príroda bola nejako vytlačená na druhú koľaj. ()

Reklama

sator 

všechny recenze uživatele

První část byla obrazově i komentářem zajímavější, tohle už připomíná klasický žánrový dokument... Civilní projev Mrkvičky je mi bližší než Brzobohatého pateticky uvzdychaný... František Jeniš který nešťastnou náhodu umírá uprostřed cesty, při sjíždění řeky (7. června 1950 – 27. června 1989) byl geograf, geolog, cestovatel, potápěč, fotograf a pilot rogala. Deník, který si František Jeniš během expedice vedl, posloužil společně s jeho skicami a fotografiemi  jako základ pro knihu. Tu po Jenišově smrti  sestavila manželka Ludmila. Kniha "S rogalem kolem světa" vyšla v roce 1994. ()

michalkop 

všechny recenze uživatele

Stejně jako první film. Zajímavě natočený, dobrá kamera a místy dobově zabarvený komentář, se kterým se dá vzhledem k době vzniku počítat. Chvílemi jsem hledal mapu trasy, protože se mi ta místa zdála napřeskáčku. Je zajímavé sledovat, jak se ta místa za 30 let změnila a jak moc pokročila záznamová technika. ()

Frajer42 

všechny recenze uživatele

Druhý díl se nese ve stejném duchu jako ten první, jen sledujeme podstatně zajímavější část cesty. Navíc se to hezky stupňuje. Nejdříve zajímavá Austrálie a Oceánie, následuje úžasná Indie, nepříjemná Čína, která kromě neustálých fotek na dálnici připomíná lehce současnou situaci a vše je zakončeno Afrikou, což musel být pro aktéry v dané době neskutečný zážitek. Čekal jsem, že uvidíme jen zbabělý průjezd severem a rychle pryč. Výprava to ovšem vzala hezky od JAR po západní polovině (přeci jen průjezd Kongem by si téměř jistě vyžádal více mrtvých než jednoho nešťastníka na člunu) a došlo i na pyramidy. Docela mě překvapuje, že to výprava neodpískala, když zemřel člen posádky - to je velmi nepříjemná představa přijít na cestě o blízkého kamaráda, kterého navíc spolkne řeka a nenajde se ani tělo. Ve své době to musela být velká pecka. [83 %] ()

Zajímavosti (2)

  • František Jeniš, který nešťastnou náhodu umírá uprostřed cesty při sjíždění řeky (7. června 1950 – 27. června 1989), byl geograf, geolog, cestovatel, potápěč, fotograf a pilot rogala. Deník, který si František Jeniš během expedice vedl, posloužil společně s jeho skicami a fotografiemi jako základ pro knihu. Tu po Jenišově smrti sestavila manželka Ludmila. Kniha „S rogalem kolem světa“ vyšla v roce 1994. (sator)
  • Automobil Tatra 815 GTC je součástí sbírek Technického muzea Tatra v Kopřivnici. (sator)

Reklama

Reklama