O myších a lidech

Of Mice and Men

USA, 1939, 106 min

Spracovanie Steinbeckovho slávneho románu z roku 1992 som videl viackrát, preto som náležite musel obe verzie navzájom porovnávať a hľadať odlišnosti. Kedže obe spracovania obsahujú väčšinu identických scén a mnohokrát aj identické dialógy, ťažko určiť, ktorá verzia je lepšia. Prikláňam sa k tej novšej, pretože tá sa mi zdá po všetkých stránkach dokonalejšia (oxymoron, áno, ja viem). Ale aj táto, natočená veľmi skoro po uvedení knihy, je skvelá, s veľmi dobrým obsadením (v jednej z hlavných úloch asi každý spozná Rockyho trénera), možno však v niektorých chvíľach veľmi tlačiaca na pílu čo sa týka dojímavosti, pátosu a prilíšným vysvetlovaním. Ale vzhľadom na rok výroby sú to všetko maličkosti.(11.11.2016)

Každý má nějaký sen, ale málokdy se splní. O myších a lidech je skutečně depresivní drama a zároveň jeden z těch příběhů, jejichž provedení ze svojí podstaty snad ani nemůže skončit jako úplně špatný film. Nedokážu určit, jestli je lepší Milestoneova nebo Sinisova verze, obě jsou stejně dobré, i když každá trochu jinak. Však je taky dělí půl století.(1.3.2013)

Pokud ne lepší, tak rozhodně ani horší verze než nám všem tak známá Sinisova z roku 1992 (nepoměr v počtu hlasování je propastný). Lon Chaney Jr., to je Steinbeckův Otík Rákosník jedna báseň. Filmu, ostatně jak bývá pro tuto dobu typické, dominuje silná hudba i skvělé herecké výkony. Neprávem, ano neprávem zapomenutý film, nespravedlivě se před zmiňovaným remakem krčící do pomyslného filmového kouta, kam rozhodně nepatří.(30.3.2009)

• Houdini

Oscar 4 nominace: Nejlepší film, Hudba, Hudba - A, Zvuk(7.4.2004)

Dva kamarádi - George (Burgess Meredith) a "omezený" Lennie (Lon Chaney Jr.) tvrdě pracují a jdou si za svým snem. Chtějí si totiž koupit pozemek a založit vlastní farmu. Jenže Lennie je stále dostává do problémů. A tak se nakonec stane, že zabije dceru vlastníka farmy, na které zrovna pracují a George je nucen Lennieho zabít, než to udělají ostatní. Po shlédnutí remaku musím přiznat, že originální verze O myších a lidech je mnohem lepší, co se týče hereckého obsazení. Na postavičky z tohoto filmu jen tak nezapomenu.(4.11.2008)

• - Jeden z prvních filmů, který obsahuje úvodní titulky. (HellFire)

• - Lewis Milestone také nějaký čas putoval za prací. (HellFire)

• - Román Johna Steinbecka byl zfilmován již po dvou letech od vydání. (HellFire)