Vojenská pilotka

• Indie Gunjan Saxena: The Kargil Girl (více)

Ctižádostivá pilotka Gunjan Saxena získala hodnost leteckého poručíka a zapsala se do historie. Během kárgilské války sloužila jako první indická bitevní pilotka. (Netflix)

zette

Indicke filmy jen tezko najdou srovnani s jinou kinematografii. Maji svuj neopakovatelny styl a musim rict, ze me to bavi, kdyz maji dobry namet ci scenar... Po technicke strance totiz zklamou jen vyjimecne. Vojenska pilotka muze byt inspirativni pro celou radu mladych lidi v Indii, i kdyz rozumim tomu, ze ne kazdy ma rovne podminky. Pekny film, kteremu nechybi vira, cilevedomost a trochu nezbytne hrdosti ke sve vlasti. Coz nasim filmarum chybi a ani nevim, zda-li po tom cesky divak touzi. ()

Ramanam

Konečně se něco Netflixu povedlo, hurá! Natočeno ve stylu novodobého Bollywoodu, směřujícího bohužel od svých kořenů směrem na Západ. Kratší stopáž, západní vypravěčská „chladná“ stručnost, pozvolné vypouštění/výrazné omezení písní a tolik signifikantních propracovaných tanců atd... Naštěstí ne vždy, ale například právě netlixová tvorba je tím krásným důkazem. Jsem v dobrém smylu překvapený, jaké množství diváků dokázal tento snímek přilákat. Hlavně těch, kteří se jinak o indické filmy vůbec nazajímají (ba se jim často přímo vysmívají, nechápou je) a nyní vyjadřují takřka samé nadšení, jen tak dále! Pokud vás náhodou už západní kinematografie začíná unavovat, zkuste zajít na návštěvu na Východ a vstoupíte do úplně jiného světa, který má velkou sílu a moc uchvátit a očarovat připravené. Původně jsem si myslel, že je Gunjan pilotkou bojového letadla, poté bojového vrtulníku, ale zjistil jsem, že se jedná o lehký vrtulník, u kterého jsem si ani nevšiml nějakých zbraní. Palebnou podporu zajišťoval pouze kolega ze samopalu. Docela sebevražedný stroj pro válečný konflikt, na kterého je raket škoda, stačil by možná pouhý prak. Tím samozřejmě vůbec nesnižuji to, čeho dosáhla, ba naopak! Kor do vysokohorského prostředí ideální stroj. Také jsem očekával o mnoho více akce a nikoliv jen pár minut „něčeho“. Hlavní důraz byl tedy kladen spíše na život v rodině s naprosto skvělým a ukázkovým otcem, což se často nevidí ani u nás, natož v Indii před třiceti lety, kde postavení žen ve společnosti, navíc v rodinách, nebylo/není úplně ideální. Snad toto vymyšleno nebylo. Dále nás čeká výcvik a několik scén dokreslujících nelehkou cestu mladé pilotky na cestě za svým snem ve světě doposud čistě mužském. Na závěr se dokončí aktuální časová linie načatá na začátku a konec... J. Kapoor je velmi sympatické děvče, stejně jako Gunjan v jejím provedení, které nelze než držet palce a soucítit s ní. Rovněž zkušený P. Tripathi zahrál jejího otce na výbornou a oba dokázali, že dobře napsaná a zahraná postava je pro dobré naladění na příběh samotný zcela klíčová. Kde toto kouzlo chybí, tam se už moc zachránit nedá. Písně tu obsažené jsou, sic průměrné a pouze v podkresu, ale jsou! Do tanců se klasicky nikomu nechtělo a ani do překladů textů, škoda..., ale to bych byl asi už moc náročný divák. Většinu lidí asi stejně nezajímá o čem se právě zpívá, mě ano a nejsem určitě sám. Alespoň jsem si na chvilečku přišel na své při zaslechnutí hitů ze starších filmů (Ram Lakhan, Khal Nayak, Kuch Kuch Hota Hai). Dobrý příběh se spojil s dobrou filmařinou a kvalitními postavami, takže spokojenost a jasná čtyřhvězda po právu udělana. Současný bollywoodský trend žel ovlivnit nemohu, tak si alespoň mohu pouze přát, ať ty nové filmy vypadají jako Gunjan Saxena a ponechají si co nejvíce svých jedinečných charakteristických prvků a nezapadnou do průměrné šedi ve snaze být světový, pro všechny snadno stravitelný levný hambáč. Nějak nasytí, ale o skutečné chuti a prožitku se bavit opravdu nemůžeme. ()

Aljak

Pekné a vydarené! Indovia takéto vlastenecké filmy majú skutočne radi, a tento sa im veľmi podaril a pôsobil uveriteľne (bez zbytočných extrémnych proindických manifestov). Príbeh oddanej a lojálnej pilotky Gunjan Saxena je naozaj zaujímavý a inšpiratívny. Never give up, tak by sa dalo zhrnúť posolstvo tohto filmu, hoci bez podpory charizmatického otecka by to Gunjan asi predsa len vzdala. Janhvi zahrala rolu cieľavedomej Gunjan skvelo a veľmi sa mi v tejto hereckej úlohe páčila. Určite však treba vyzdvihnúť pôsobivý vizuál, a v podstate celý koncept filmu, hoci tá heroiziácia bola občas na môj vkus trochu prehnaná. Každopádne, 4* sú plne zaslúžené! ()

Arsenal83

Pekný film o sile vôle, o snahe presadiť sa a prekonať všetky prekážky. Len škoda, že Gunjan Saxena nevyužila svoj talent v nejakej inej sfére, ženskú rovnoprávnosť je možné presadzovať aj inými spôsobmi ako vstupovaním do armády. Film je natočený citlivo, čo podčiarkuje jemná hudba, v závere je už o čosi veselší a kvitujem, že nekončí nijako tragicky. ()

mira.l

Příjemné překvapení. Velice příjemné. I když to asi bylo proti skutečnosti o něco přikrášlené, tak jedna věc na tom zaujme na první pohled. V této části světa zdaleka ne běžný přístup otce dospívající dcery k tomu, jaká by měla být její budoucnost. To, čeho Gunjan dosáhla, je zřejmě z velké části zásluha jejího otce, který ji v jejím snažení jít si za svým cílem podporoval. ()

• V 8. minutě hraje píseň „Mann Ki Dori“ od Armaana Malika, ve 34. minutě hraje „Rekha O Rekha“ od Nakashe Aziza, ve 42. minutě hraje „Asmaan Di Pari“ od Jyoti Nooran, v 72. minutě hraje „Dori Tutt Gaiyaan“ od Rekha Bhardwaj a na konci filmu hraje „Bharat Ki Beti“ od Arjita Singha. (Duoscop)