Putování s párou - Série 1 (2020) (série)

Krajinou České Kanady (S01E03)

(epizoda)

Útulnost rybníků, remízků, hlubokých lesů a renesanční Telče, Dačic a Slavonic obdivuje Pepa Polášek při jízdě s parní lokomotivou Kafemlejnek... Další várka tipů na výlety po známých i méně známých místech České republiky, která propojuje železnice, je tady. Na Pepu Poláška už čeká půvabná parní lokomotiva Kafemlejnek z roku 1901, jejíž nejvyšší rychlost 40 km za hodinu je přesně to tempo, které milují všichni výletníci dýchající pro romantiku dob, kdy se ještě tak moc nespěchalo. Navíc kvaltovat při putování mezi renesančními klenoty Telčí, Dačicemi a Slavonicemi by byl hřích. Chce to jen najít to správné nádraží a jít na výpravu za vydrami, poezií Ivana Magora Jirouse, nevynechat výhledy ze starých věží či projet se na lodičce po rybníku uprostřed města. Pepa si plní jeden z rošťáckých klukovských snů: alespoň na chvíli vypouštět rybník, ale nebojte se, kaprům zůstane vody dost. Lesy tzv. České Kanady jsou stále hluboké a půvabné, byť, jak si Pepa všímá, kůrovcová kalamita i tady nastupuje. Tento díl byl natáčen v roce 2019 začátkem léta, těsně před tím, než právě na Slavonicko dolehlo umírání smrkových lesů velmi silně. Snad se dokážeme o krajinu postarat stejně dobře jako naši předkové, kteří už od renesančních dob dbali o rovnováhu vody v krajině, o výstavbu rybničních soustav, ruku v ruce s kultivováním ducha. (Česká televize)

zdeny99

Třetí díl je pro mě obrovským zklamáním. K čemu nám Polášek ukazuje jihočeskou vodu, stromy (především olše), rybníky a vydry? Proč zavítá do polorozpadlé chalupy nějakého neznámého místního básníka? Copak tam v okolí Dačic či Telče nejsou nějaké pěkné památky či místa, kterými by vyplnil cca 25 minutovou stopáž jednoho dílu? Ze samého Telče ukáží asi jen tak 30 vteřin. V Dačicích se spíš věnují kostce cukru. A pak ve Slavonicích, což bylo podle mě jediné pěkné na tomto dílu a já osobně jsem z tohoto městečka překvapen, jak tam mají krásné náměstí, tak spíš zavítá někam na půdu, kde ukazuje jakési svaté obrazy. [50. hodnocení, 1. komentář, 72%] ()