Epizody(10)

Podzemní železnice sleduje zoufalý boj Cory Randallové o svobodu na plantážnickém Jihu. Poté, co unikne z plantáže v Georgii díky podzemní železnici, Cora zjišťuje, že nejde o žádnou metaforu, ale o skutečnou železnici plnou průvodčích a strojvůdců. (Prime Video)

Recenze uživatele classic k tomuto seriálu (11)

Podzemní železnice (2021)

Podzemná železnica” , vyrozprávaná v desiatich kapitolách, a súčasne pojednávajúca o dejinách amerického otroctva, určite stojí za (vašu) pozornosť, i keď je v mnohých prípadoch priam (ne)milosrdnou, najmä úvodná epizóda, je vôbec veľkou skúškou pre (potenciálneho) diváka, čo vlastne dokáže všetko vydržať... ? A keď to napokon vydrží, lebo človek skrátka znesie aj za koňa, tak je z najhoršieho vonku, no ani ďalej to nebude žiadna prechádzka ružovou záhradou, pričom tvorcovia svoje limity, rozumej dávky explicitnosti, servírujú na etapy, že úplne tou najviac - najintenzívnejšou, je konkrétne tá otváracia, kedy by sa mohlo normálne zdať, ako sa Barry Jenkins (i)hneď vyčerpal, ale zdanie tentokrát stopercentne klame, pretože si niekoľko tromfov ponechal na neskôr, s ktorými som sa už medzitým stihol veľmi dobre zoznámiť. Jednoducho povedané: „Zhliadol som nadpriemernú seriálovú udalosť posledných rokov, ktorú som sa postupne snažil rozoberať v každej jednej časti” . ()

Kapitola 1: Georgie (2021) (E01)

Podzemná železnicaKapitola 1: Georgia, je pojem, ktorý opisuje cestu čiernych otrokov do bezpečnejších štátov USA v 19. storočí, pričom na samý úvod sa najprv zoznamujem s dvomi kľúčovými postavami, to jest s Caesarom Garnerom, narodeným vo Virginii, predaným na juh do Georgie, a napokon aj žiaľom utrápenou, či i hnevom nasiaknutou Corou Randallovou, narodenou na plantáži, a snáď až následne potom, môžem vari reálne pomýšľať na ich spoločný útek z reťazov nemilosrdného otroctva, a to konkrétne spod náruče krutých otrokárov... ? / Pokým sa tak hypoteticky stane, budem musieť absolvovať, jednak mimoriadne sústredenú réžiu Barryho Jenkinsa,  a to za asistencie množstva explicitných, hrôzostrašných, desivých, ale najmä obzvlášť realistických záberov, ktoré mi dali naozaj veľmi poriadne zabrať po psychickej stránke. Mimochodom, zaobstaral ich renomovaný, špičkový kameraman James "Jim" Laxton, a vskutku si dal na svojej kompozícii obrazu extra záležať, až absolútne nikoho nimi nešetril ! Nielen réžia, či kamera stoja za pozornosť, toho je ešte oveľa viac, námatkovo by som vybral väčšinou pre mňa neznáme obsadenie, vďaka čomu má seriál nádych dokonalého realizmu, a do toho sa tiež pridáva i autenticita samotného prostredia, kedy si sami hovoríte: „Určite bolo toto obdobie zrejme krutejšie, než čo si môže vôbec televízia dovoliť odvysielať” , ale i napriek tomu nie sú tvorcovia ďaleko vzdialení od skutočnosti, ba práve naopak, sú k nej sakramentsky blízko ! Poznámka ku castingu. Totižto v ňom figuruje i meno všestranne známeho austrálskeho herca Joela Edgertona, no tentokrát radšej žiadne veľké sympatie od jeho postavy nečakajte, inak by ste sa mohli škaredo popáliť, a tak mi teda nakoniec herecký ansámbel, nie je až tak úplne cudzí. Unikátna záležitosť pre rok 2021. ()

Kapitola 2: Jižní Karolína (2021) (E02)

Podzemná železnicaKapitola 2: Južná Karolína, a síce sme sa sem predsa trochu posunuli ("metrom"), t. j. cca necelých 200 míľ severovýchodne od Georgie do mestečka Griffin v Južnej Karolíne, kam napokon Caesar s Corou dorazili, ale s tým nepatrným rozdielom, že odteraz radšej používajú nové identity - Christian Markson a Bessie Carpenterová, pretože Cora sa počas predchádzajúceho úteku dopustila istého, "trestného činu" , vďaka čomu im bude čochvíľa na chrbát dýchať sám "lovec otrokov" Arnold Ridgeway, ktorý mimochodom cestuje s asistentom Homerom, ináč mladým Afroameričanom, čo je pre mňa hotovým paradoxom ! A akoby sa samí otrokári nedopúšťali ohavných skutkov, čo je úplne to isté, ako "zlodej kričí chyťte zlodeja" ! Na prvý pohľad tu prevláda naprostá idylka, ale zdanie väčšinou klame, keďže sa tu vyskytujú nielen pokrivené charaktery, ale aj sa tým pádom automaticky vytvára akási "experimentálna oblasť" , čo je samo o sebe dosť znepokojivým faktom, ktorý čoraz intenzívnejšie naberá na dynamike... / Možno o máličko slabšia epizóda, než tá otváracia-úvodná, v ktorej tentokrát absentujú "explicitné sekvencie" , ale to ešte neznamená, že by som sa nejako zvlášť nudil. Napätie sa skôr vytváralo prostredníctvom psychologického prostredia, kde skrátka stále čosi smrdelo, na čo našťastie prišli i naši dvaja protagonisti, alebo ich proste ktosi nachytal na hruškách..., o kom som sa vlastne už o pár riadkov vyššie medzitým zmieňoval ? Jednoducho povedané, "z každého rožku trošku" . Nadpriemerná časť. Jenkins udržuje latku hodne vysoko, a pevne verím tomu, že sa toho bude držať i naďalej. ()

Kapitola 3: Severní Karolína (2021) (E03)

Podzemná železnicaKapitola 3: Severná Karolína, ktorá je oproti tej predchádzajúcej, Južnej, hotovým "Peklom na Zemi" , čo si ináč čoskoro uvedomí i protagonistka Cora Randallová, kedy sa musí tentokrát zaobísť bez svojej veľkej opory - Caesara Garnera..., no za to sa zrejme môže spoľahnúť na istého pána Martina Wellsa, ktorý jej podáva pomocnú ruku, čím v podstate týmto šľachetným gestom veľmi prekvapil svoju manželku Ethel ? Totižto, v tejto akejsi, abnormálnej náboženskej komunite, kde sú Afroameričania postavení mimo zákon, sa absolútne nepripúšťa, a ani v žiadnom prípade neodpúšťa, aby im ktokoľvek z bielej, "vyvolenej" rasy pomáhal, a konkrétne zrovna na tomto mieste, bude mať Cora svoj tajný úkryt pred zrakmi osadníkov, tomu sa povie "nenormálny paradox" , a to ešte ani zďaleka nie sú vyčerpané všetky prekvapenia. / V tretej epizóde si čoraz viac uvedomujem, že sledujem mimoriadne desivý, vôbec nikoho nešetriaci, nadpriemerný a geniálne zrežírovaný seriál, s akým sa zase tak často nestretávam, a už sa asi ani stretávať nebudem ? Mohli by sa trebárs tiež nejakí schopní a (ne)hollywoodski tvorcovia začať venovať i hlbšej histórií o pôvodnom obyvateľstve Ameriky, kde by sa nám ("všetkým") divákom asi poriadne zvíjali žalúdky, až tak by nám bolo strašne nevoľno, všakže ... ? Vtedy by to bolo samými, explicitnými zábermi, len tak nasiaknuté, pričom ani teraz tomu nie je inak ! Na to sa musí skrátka človek psychicky pripraviť, a tak podotýkam, že pre každého to určené byť stopercentne nemôže !? ()

Kapitola 4: Velký duch (2021) (E04)

Podzemná železnicaKapitola 4: Veľký duch, ktorá sa nesie v duchu mladého A. Ridgewaya, t. j. celých, ani nie "45 minút" je venovaných iba jemu, a povedzme i niektorým vedľajším postavám, trebárs jeho otcovi-kováčovi, alebo aj iným záležitostiam, napr. ako sa vlastne vyprofiloval na "lovca otrokov" ? Na konkrétne zrovna tieto udalosti príde rada, a opäť to nie je nič extra príjemné, ako som si už stihol zvyknúť... / Skrátka, čoraz viac si začínam uvedomovať, že sa stretávam s niečím naprosto výnimočným, čo nemá žiadnej obdoby ?! ()

Kapitola 5: Tennessee - Exodus (2021) (E05)

Podzemná železnicaKapitola 5: Tennessee - Exodus, keď na scénu sa opäť vracia hlavná postava Cora Randallová, kráčajúc naprieč spálenou krajinou, a to za doprovodu chudého "speváka Jaspera" , ale najmä za sprievodu otrokára - Ridgewaya, potom i mladého "eštebáka" Homera, a nakoniec i istého Bosemana, ktorý si mimochodom koleduje o poriadny výprask, pričom Caesar Garner, chýbal, už rovné tri epizódy, a tak sa teraz následne pýtam: „Bohvie, čo je vlastne s ním...?” Zrejme sa to čochvíľa dozviem. / Nachádzam sa v presnej polovici seriálovej udalosti posledných dekád, dokedy bol zakaždým mimoriadne kladený dôraz - na prácu so zvukom a hudbou, či na mrazivú, až hororovú atmosféru, alebo i na dlhšie, neprerušované zábery, čím ma režisér Barry Jenkins, prenášal priamo do dobového prostredia, kde som sa väčšinou prizeral vskutku nepríjemným situáciám, s ktorými som bohužiaľ nemohol absolútne nič urobiť. Daná doba si to skrátka vyžadovala, čiže "ružové okuliare" si znovu nenasadím, a tak je to správne. ()

Kapitola 6: Tennessee - Přísloví (2021) (E06)

Podzemná železnicaKapitola 6: Tennessee - Príslovia, ktoré ma v podstate preniesli do rodičovského domu otrokára Ridgewaya, kde vlastne vyrastal, ale najmä sem tentokrát prišiel zrejme iba kvôli chorľavému otcovi, keď mu garde nebude robiť nikto iný, ako nevyspytateľný karierista Homer, a to ani nehovoriac o Core Randallovej, ktorá ešte ani poriadne netuší, čo ju neskoršie čaká, a to si treba vyložiť vo viacerých významoch..., buď v pozitívnych, alebo v negatívnych, a či skrátka "z každého rožku trošku" ? / Aktuálna šiesta časť je mimoriadne štylizovane upravenou pre hlavnú postavu, ktorú stelesnil charizmatický herec Joel Edgerton, ktorý si jednak "ukradol" celý herecký priestor len sám pre seba, asi mu to tak zrovna predpisoval samotný scenár, čo našťastie nebránilo tomu, aby tej svojej "charizmy" zo seba vysypal za hrste rukávov, za čo sa môžem predovšetkým poďakovať i do dna vypitej fľaše s whiskey, kedy sa mu doslova rozviazal jazýček, ale zase na druhej strane, aby ho mal následne teraz, kto počúvať, však ? Poznáme, vtedy býva človek extrémne úprimným, a k tomu má reči, ako koza bobkov... ()

Kapitola 7: Grace (2021) (E07)

Podzemná železnicaKapitola 7: Fanny Briggsová, keď som si práve teraz úplne istý v tom, že vám toto meno asi veľa (ne)napovie, ale akonáhle sa totižto zmienim o dievčine, menom "Grace" , ktorá sa počas 3. epizódy v Severnej Karolíne, ukrývala na pôjde u istého pána Martina Wellsa, tak automatickí znalci seriálu už skrátka budú veľmi dobre vedieť, odkiaľ vlastne vietor fúka, no ale ako sa tak súčasne i na to pozerám, zatiaľ ich veľa vôbec nie je, čo je určite veľkou škodou-preškodou ! / V tomto prípade sa nakrútila "zbytočná" časť, ktorá netrvala ani 20 minút, v ktorej sa nič zaujímavé a podstatné ani neodohralo, preto len hodnotenie priemerných, troch hviezdičiek, ak aspoň teda nepočítam vyhorenie danej osady, ktorej predchádzala istá situácia, ktorá sa nakoniec potom aj vysvetlila, to jest, či a ako prežila táto postava... ? I napriek určitej kritike z mojej strany, sú celkové dojmy nadpriemerné, čiže prevláda väčšinou maximálna spokojnosť, aká sa už dlho nezopakuje...?! ()

Kapitola 8: Podzim v Indianě (2021) (E08)

Podzemná železnicaKapitola 8: Jeseň v Indiane prináša, ako je v tomto období už vo zvyku, buď samé popadané lístie, alebo hocaké iné jesenné slávnosti, kde si skrátka väčšinou (každý) človek pochutná na dobrom jedle, či lahodnom pití vína, pričom Cora Randallová, nemá ani na jedno z toho žiadnu chuť, keďže sa najskôr na Valentinovej farme zrovna vôbec necíti vo svojej koži, kedy nová, vedľajšia postava Royala, sa i napriek tomu snaží s tým niečo urobiť... ! Podarí sa mu to ? / Ani juhoafrická krásavica Thuso Mbedu, sama vonkoncom nič nespraví, t. j. neúčasť Edgertona a Chasea W. Dillona, je do očí bijúca, skrátka s prípadnou ich "absenciou" , sa jedná o pocit zvláštnej bezbrannosti, ktorá už predtým bývala (všade)prítomná. ()

Kapitola 9: Zima v Indianě (2021) (E09)

Podzemná železnicaKapitola 9: Zima v Indiane, jednak už konečne (z)odpovedala aj na niekoľko zásadných otázok, ďalej i zároveň vyriešila pomerne dosť (ne)riešiteľnú situáciu, no najmä ponúkla taktiež i poriadne brutálnu akciu, pri ktorej doslova tuhla krv v žilách ! V podstate sa jednalo o (malé) finále, keď v záverečnej časti, sa ešte zoznámim s Corinou mamkou, čo so sebou snáď automaticky prinesie i nemálo problémov... / Postrehol som, že sa nakrútila mimoriadne strhujúca epizóda, vôbec jedna z najlepších, akú som mal inak možnosť doteraz vidieť, minimálne v tej druhej polovici určite ! ()

Kapitola 10: Mabel (2021) (E10)

Podzemná železnicaKapitola 10: Mabel, v podstate nie je vôbec nikto iný, než slávna "rebelka" a zároveň matka protagonistky Cory, o ktorej sa tak predtým všade húževnato rozprávalo, keď znalci už vedia, že skrátka opustila svoju neplnoletú dcéru, a k tomu tiež vzala i nohy na plecia, a hor sa odtiaľto kade ľahšie... Niečo tomu ale predchádzalo, čo priamo súviselo s jej kamarátkou Polly, prečo sa vlastne rozhodla opustiť plantáž. A kam sa napokon dostala, o tom sa musíte presvedčiť úplne sami, (a)lebo ešte ani dospelá Cora nepovedala posledné slovo, keďže taktiež príde rada i na ňu, a jej vari záverečné "vykúpenie z väznice otroctva" ? / Vskutku ma zaujala predstaviteľka Mabel, ugandsko-britská herečka Sheila Atimová, ktorá má absolútne výraznú tvár, ktorá je na moje počudovanie rovnako stará, ako tá Thuso Mbeduová, a síce "matka musí byť predsa (o niečo) staršia od svojej dcéry, však" ? ()

Pokračování Lvího krále našlo režiséra

Pokračování Lvího krále našlo režiséra

30.09.2020

S tak trochu překvapivou zprávou přišlo studio Disney. Nejenže oznámilo, že chystá hrané pokračování Lvího krále z roku 2019, spolu s tím totiž rovnou odhalilo, že jej natočí oceňovaný režisér Barry… (více)

DiCapriův dokument se promění v hraný film

DiCapriův dokument se promění v hraný film

24.06.2020

Režisér Barry Jenkins (Moonlight, Kdyby ulice Beale mohla mluvit) už pár let pracuje na seriálu The Underground Railroad pro Amazon, na jeho nový film ale fanoušci stále čekají. Nyní už alespoň víme,… (více)