Podzemní železnice

Kapitola 3: Severní Karolína (E03)

(epizoda)
  • USA Chapter 3: North Carolina

Cora se dostává do nebezpečného malého města v Severní Karolíně, kde se musí skrývat v podkroví domu jednoho abolicionisty, čímž všechny vystavuje smrtelnému nebezpečí. (Prime Video)

jarmil8

Oproti knize se tahle jinak intimní část příliš nepovedla. Nutkání vše vysvětlovat a komentovat nebo ukončit přidala jednu zbytečnou postavu a akčnější konec událostí v Severní Karolíně. ()

classic

Podzemná železnicaKapitola 3: Severná Karolína, ktorá je oproti tej predchádzajúcej, Južnej, hotovým "Peklom na Zemi" , čo si ináč čoskoro uvedomí i protagonistka Cora Randallová, kedy sa musí tentokrát zaobísť bez svojej veľkej opory - Caesara Garnera..., no za to sa zrejme môže spoľahnúť na istého pána Martina Wellsa, ktorý jej podáva pomocnú ruku, čím v podstate týmto šľachetným gestom veľmi prekvapil svoju manželku Ethel ? Totižto, v tejto akejsi, abnormálnej náboženskej komunite, kde sú Afroameričania postavení mimo zákon, sa absolútne nepripúšťa, a ani v žiadnom prípade neodpúšťa, aby im ktokoľvek z bielej, "vyvolenej" rasy pomáhal, a konkrétne zrovna na tomto mieste, bude mať Cora svoj tajný úkryt pred zrakmi osadníkov, tomu sa povie "nenormálny paradox" , a to ešte ani zďaleka nie sú vyčerpané všetky prekvapenia. / V tretej epizóde si čoraz viac uvedomujem, že sledujem mimoriadne desivý, vôbec nikoho nešetriaci, nadpriemerný a geniálne zrežírovaný seriál, s akým sa zase tak často nestretávam, a už sa asi ani stretávať nebudem ? Mohli by sa trebárs tiež nejakí schopní a (ne)hollywoodski tvorcovia začať venovať i hlbšej histórií o pôvodnom obyvateľstve Ameriky, kde by sa nám ("všetkým") divákom asi poriadne zvíjali žalúdky, až tak by nám bolo strašne nevoľno, všakže ... ? Vtedy by to bolo samými, explicitnými zábermi, len tak nasiaknuté, pričom ani teraz tomu nie je inak ! Na to sa musí skrátka človek psychicky pripraviť, a tak podotýkam, že pre každého to určené byť stopercentne nemôže !? ()

castor

„Ve skvělém bělošském státě Severní Karolíny, čisté v každém ohledu, jak to zamýšlel Bůh ve své představě o lidech, než byl do naší země zavlečen tento černý mor.“ Za mě posun směrem vzhůru. Holt pozor na ty negerky, které by mohly porodit cosi, co by zamořilo jejich skvělý stát. Přesto přijde jedno šlechetné gesto a úkryt v podkroví domu. Zvláštně šikovný Barry Jenkins nadále zachycuje to nejhorší (ale i to dobré) z lidské bytosti. ()