Obyčejný prezident

(festivalový název)
  • Bělorusko Obyknovennyy prezident (více)

Inspirován filmem Obyčejný fašismus Michaila Romma natočil režisér Chaščevatskij tuto odvážnou politickou satiru z Běloruska. Za pomoci černého humoru v ní odhaluje totalitní povahu vlády prezidenta Alexandra Lukašenka, obdivovatele Adolfa Hitlera. Dokument mapuje Lukašenkovu cestu k moci, kterou začal slibem vymýcení státní korupce, a ukazuje, jakou změnou prošla jeho osobnost a jak využil své pozice k vytvoření totalitní autokracie. Zajímavé podrobnosti a vysvětlení jsou obsaženy v rozhovorech s bývalými Lukašenkovými přáteli a „soudruhy“, kteří se mezitím stali jeho odpůrci. Jde o Alexandra Fedutu, který byl od července 1994 do ledna 1995 vedoucím prezidentské informační kanceláře, Jurije Sacharenka, který od srpna 1994 do listopadu 1995 zastával funkci ministra vnitra, Olega Ignatěnka, od července 1994 do dubna 1996 ředitele prezidentské ochranky a o Stanislava Šiškeviče a Semjona Šakera, kteří zastávali funkci předsedů Nejvyššího sovětu Běloruské republiky. „Tento film jsem prostě musel udělat, když jsem si uvědomil, že prezident Lukašenko v mé zemi zcela potlačuje základní lidská práva a stále více omezuje svobodu projevu. Na filmu jsem začal pracovat v roce 1995 a byl jsem si plně vědom toho, že natáčení bude složité a že nám bude vyhrožováno,“ říká Jurij Chaščevatskij. (Jeden svět)