Pytláci

Psychologický / Drama

Československo, 1981, 87 min

Hořká komedie o navrátivším se otci a manželu ze "západního" světa. Ovšem o jeho návrat nikdo nestojí, řeší se staré křivdy a ani jeho rodina není nadšená z jeho návratu. A tak se, po vyřízení pár starých účtů a po konfliktu se svým synem, vrací zpět do kapitalistické ciziny. Film je příliš poplatný době vzniku a celkově trochu nudný, sem tam se ale najdou i pasáže velmi vtipné (scéna prvního intimního sblížení Pavla Nového a D. Kolářové). Hodnotím ***, především za skvělý herecký výkon Jany Hlaváčové a Pavla Nového.(12.11.2008)

Hodne syrovy film bez prikras, zeny stale breci nebo jsou nejak ponizovane, muzi se chovaji neurvale nebo chlastaj, zvirata trpi...na to ze to je zacatek osmdesatek je to dost husty. Cili jinak receno, nevesele socialne-psychologicke drama z vesnice. Vyborne obsazene i zahrane (Hlavacova). Vlastne me to docela zaujalo, musim rict... 4-(22.3.2015)

Asi jsem tak úplně nepochopil, co tim chtěl básník říci. Jsou to takový epizodky ze života na vesnici. Ale rozhodně to neni nijak přikrášlený nebo idylický. Spíš se tam všichni k sobě chovaj dost hnusně. Pak do toho přijede emigrant Josef Somr, ale nějak nemůže zapadnout. Jinak v oficiálnim textu distributora se píše, že se mu snad mělo v cizině dařit špatně, ale z toho filmu to tak rozhodně nevypadalo. Dovalil tam v Oldsmobilu, všude kolem sebe rozhazoval prachy, platil útratu za celou hospodu a nakonec se zase rád vrátil zpátky do ciziny. Jinak ve druhý polovině se divák trochu víc dozví o některejch postavách, ale děj se jaksi nikam neposouvá. A celý to končí bez nějakýho rozuzlení. Za zmínku stojej hlavně herecký výkony Josefa Somra, Pavla Novýho a Jany Hlaváčový. Ty to vytáhnou na takovej lepší průměr. 60%(12.4.2015)

• Mylouch

Otrocký převod stránek námětu. Syrové záběry krutosti, hrané scény provedené přesně podle chladného scénáře v ještě odtažitějším provedení. Nový velkou roli nedokáže uhrát (o co lepší je třeba Racek), Somr má svázané ruce a spolu s Hlaváčovou hrají snaživě, ale jakoby z donucení. Přes filmové záblesky nezaujme. 1-2*(17.2.2014)

Prakticky neznámý film s výborným hereckým obsazením o rodinném rozvratu (?) kvůli sobeckosti. Spousta herců opustilo své klasické škatulky, což je pro mě největší devizou filmu. Štibich není předseda, Augusta není podvodníček, Nárožný se ani neusměje, Štěpánová je cudná (trochu teda) a Kolářová... to je kapitola sama pro sebe. Bohužel ve mě Pavel Nový svým charismatem nevyvolával lítost a tím celá pointa vyznívá do ztracena, jinak by hodnocení mohlo být ještě lepší.(8.6.2017)

• - Filmovanie prebiehalo v Machove. (dyfur)