„Já už budu hodný, dědečku!“

• slovenský

Já už budu hodný, dědečku!

Komedie

Československo, 1978, 83 min

V neděli večer si takhle jednou po roce sednu v obýváku k televizi a úplnou náhodou jsem natrefil na hotovou one man show v podání Miloše Kopeckého, jeho cholerik je naprosto libovej a hláška paní Dáši "Vy máte oběd v čepici, já mám oběd v čepici, nicméně já jsem na tom relativně lépe...." mě dosti rozebrala.(8.11.2010)

• Gothard

Pokus o satiru v socialistických podmínkách. Moralita s kritikou maloměšťáctví a některých "typických" národních vlastností, kterou pro jistotu změkčuje pohádkový dědeček, aby film nebyl brán (nedej Bože, jen to ne) jako kritika socialistické společnosti. Ale nebýt Miloše Kopeckého, byl by to jen velmi průměrný a docela nezajímavý film. Kopeckého herecký výkon je ovšem dokonalý, i když během natáčení zlé jazyky tvrdily, že mu byl scénář psán natolik na tělo, že v některých scénách vlastně hrál sám sebe. Údajně také byly některé scény, kde se Kopecký odchýlil od scénáře a s inteligencí a jízlivostí sobě vlastní si dovolil být příliš adresný či kritický, bez milosti vystříhány či přetočeny. Kopeckého brilantní výkon a několik povedených scén jsou na celovečerní komedii s průzračným vyústěním a káravě zvednutým prstíkem poněkud málo.(6.11.2015)

S tímto filmem jsem se během života setkala mnohokrát, ale pokaždé jsem odkoukala jen nějaký ten kousek a nikdy jsem ho neviděla jako celek. Když jsem tak na jeho začátek minulý týden narazila v televizi, rozhodla jsem se že to tentokrát dám, udělala jsem si pořádný hrnek kafe, sedla si na prdel a konečně to odkoukala až do konce - no a musím uznat, že se v podstatě nejedná o špatný film. Miloš Kopecký byl ve své roli samozřejmě vynikající a je mu psaná doslova na míru, své kouzlo má i ta správná socialistická atmosféra, příběh nenapravitelného cholerika a sobce je docela zábavný a obsahuje situace kterým se člověk zasměje, ale i přes docela dobře vybrané téma nepřináší zápletka ani vyústění nic originálního a film ve výsledku zapadá do škály toho širokého průměru.(13.10.2012)

Pro mne jednoznačně nejlepší český film z téhle doby. To jak svou roli pojal Miloš Kopecký je famoźní. Příběh s jasnou myšlenkou, která se odhalí až na konci. Hlavní pointu příběhu vyplňuje spousta vtipných událostí z běžného života cholerického člověka, které navíc tak trochu provokují jeho kolegové. Nakonec vlastně jde o takové ponaučení, jak se život musí brát. Jo a navíc v té době hrála výborně i Dáša.(13.2.2015)

Miloš Kopecký v hlavní roli komedie, založené na principu jednoho herce, kterému ostatní nahrávají. Taková filmová one-man-show sice obvykle nemám rád, ale tohle je výjimka. Přestože příběhu vévodí Theodor Bergner (Kopecký jako vždy vynikající), ostatní herci jsou obsazeni do rolí rozsahem výrazně menších, ale velice dobře napsaných. Obzvlášť Dáša Veškrnová se vyvedla.(11.4.2003)

• - Po 37 letech se díky filmu na obrazovce objevila Milena Velíšková. (M.B)

• - Miloš Kopecký coby Bergner ve filmu zapíská na svou manželku melodii z jiného filmu, který natočil před čtyřmi lety, a to ze snímku Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách (1974). (Haniczka)

• - Ve scéně, v níž teta Dita (Nelly Gaierová) odchází od Bergnerů, vezme s sebou japonský magnetofon. Když ovšem vyjde před dům, už ho nemá. [Zdroj: Aha] (carott)