„Já už budu hodný, dědečku!“

• slovenský

Já už budu hodný, dědečku!

Komedie

Československo, 1978, 83 min

Správně cholericky výbušná komedie, v které hraje prim Miloš Kopecký. Některé scény jsou opravdu k popukání a zakomponování kouzelného dědečka bylo velmi zdařilé. "Rachomejtle!" :) Chybičky: 1) Když Theodor Bergner (M. Kopecký) na přechodu pro chodce málem srazí tetu "rachomejtli" Ditu, vidíme záběry na obě strany cesty a na obou v tutéž chvíli stojí tentýž člověk. Poznáme ho podle klobouku a kabátu. 2) Ve scéně, v níž teta Dita odchází od Bergnerů, vezme s sebou japonský magnetofon, ovšem když vyjde ven, tak už ho nemá.(25.11.2010)

Tento komediální snímek režiséra Petra Schulhoffa je hereckým koncertem Miloše Kopeckého jakožto herce Theodora Bergnera, kterému se jeho hrubiánské chování vůči okolí vrací stylem bumerangu. V mnoha groteskních situacích mu přihrává celá škála hereckých hvězd L. Peškem počínaje, přes F. Filipovského, S. Beneše a D. Veškrnovou konče. Mnoho hlášek z tohoto filmu koluje i mezi lidmi "... to si mám chleba posypat konvalinkama?" "...přinesla jsem Vám oříšky na nervy..." nebo "...líbá Tě tvá kočičkááá..." a "....bla bla bla....!" Prostě milovníkům českých klasických komedií mohu vřele doporučit.(11.5.2011)

Tahle Schulhoffova komedie se mi líbí víc než ty jeho komedie panelákové. Je to velice vtipná satira namířena mezi skutečné misantropy. Jako satira je nadsazená, ozvláštněná snem, v němž se zjeví kouzelný dědeček - trochu to připomíná starší film Tři přání, který se snaží napravit zlostného a afektovaného nepřítele lidí. Píšu to přitom s vědomím, že ani já zrovna dnešní společnost nemiluji, ačkoliv svou zlost nedávám najevo výbuchy mezi lidmi, ale taková je prostě doba a sám herec Bergner to vyjádřil v televizním vysílání z Brna správně, že totiž k misantropii může vést právě odpor ke konvenčnímu chování a pokryteckému chování. Miloš Kopecký byl skvělý, Jiří Lír milý, dámy Hajská a Motlová jedna báseň... Snad skutečně jediná pětková komedie Petra Schulhoffa. Dneska se už satira nenosí, aby se nikdo neurazil a nedal autory k soudu.(16.4.2017)

Komedii specialisty na společenské a mezilidské vztahy Petra Schulhoffa samozřejmě mistrně táhne Miloš Kopecký v roli egoistického, namyšleného, cholerického hulváta, ale podle něj dokonalého herce Bergnera. Toho potká opravdu pořádná smršť trapasů, omylů, nedorozumění a hádek, které si vlastně způsobil nebo zavinil on sám svojí nedůtklivou povahou. Je to velice vtipná a nápaditá komedie. Od setkání s kouzelným dědečkem (Ladislav Pešek) v kupé, dokonce nabere velký spád. Možná právě jen ten kouzelný dědeček do nepohádkového děje až tak nezapadl. 80%(14.1.2012)

Přijde mi to tu dost podhodnocený, mně se to moc líbilo... Je to sice poučný, ale to mi nevadí. Obzvlášť když se díky tomu pěkně pobavím a zasměju. Jasně, stojí to celý na Kopeckém, ale to mi taky nevadí. Když je to tak dobrej herec, tak ať to na něm klidně stojí... A třeba Kopecký s Filipovským nebo Veškrnovou je super!(13.8.2012)

• - Miloš Kopecký měl ve filmu dva dubléry. [Zdroj: Aha] (carott)

• - Ve scéně, kdy Dóda (Miloš Kopecký) na přechodu málem srazí tetu Ditu (Nelly Gaierová), vidíme záběry na obě strany cesty, a na obou v tutéž chvíli stojí tentýž člověk v kabátu a klobouku. [Zdroj: Aha] (carott)

• - Původně měla hrát Dódovu (Miloš Kopecký) manželku Stella Zázvorková. Mezi herci, kteří byli současně i manželé, však právě panovalo velké napětí, a proto byla vybrána Alena Vránová. [Zdroj: Aha] (carott)