Stárnoucí herec Theodor Bergner se v profesi chová jako primadona, v soukromí jako dokonalý hrubián a cholerik. Všichni lidé bez výjimky ho rozčilují, v lepším případě pro ně má podrážděné odseknutí, častěji ale přímé urážky. Navíc je obdařen velice zvláštním druhem humoru, vyžívá se v tom, že přivádí druhé do rozpaků. Jednoho dne potkává ve vlaku jakéhosi starého pána, z něhož se vyklube kouzelný dědeček. A od té chvíle se Theodor veze na klouzačce nepříjemných situací. Přesně podle přísloví Co sám nechceš, nečiň jinému si může vychutnat všemožné trapasy, jaké doposud zlomyslně připravoval nešťastníkům ve svém okolí... (oficiální text distributora)

TV spot 1

MM_Ramone

Miloš Kopecký bude pre mňa navždy obrovskou hereckou autoritou. Avšak tento film patrí medzi tie slabšie v ktorých sa objavil. Nebyť jeho tak vlastne sa nie je ani na čo pozerať. Rozprávkovo mysteriózno komediálny scenár sa snaží byť originálny, ale napriek tomu ma vôbec neoslovil. A pritom som podobným nekonvenčným nápadom veľmi otvorený. Tuto to akosi nefungovalo. Pravdepodobne to bude nie zrovna najlepšou prácou režiséra Petra Schulhoffa. Tento motív, s tak vysoko kvalitným hercom v hlavnej úlohe ako bol Miloš Kopecký, sa dal spracovať oveľa lepšia. Škoda. ** ()

Karlos80

Já už nemůžu, já už prostě nemůžu..Za scénu ze strarou babkou, která bydlela za rohem:-) Dobrý byla i ta Filipovský versus Kopecký:-) Po "Já to tedy beru šéfe"...! další zdařilá situační komedie od Petra Schulhoffa. Skvělé komediální nápady a dobré obsazení to byly asi hlavní klady filmu. Miloš Kopecký alias sobecký cholerik Theodor Bergner, odvedl velmi dobrý výkon (role mu slušela), docela dobře si dokáži v této roli představit např. Hugo Haase, který měl s Kopeckým společný alespoň ten ironický až sarkastický pohled na svět.. ()

igi B.

Ach tyhle normalizační >výchovné< komedie... Je fakt, že nebýt M.K., byl by to asi dosti oprudentní film. Ale díky mistrovi se lze i (občasto ;-) smát, dost na to, jak nešťastně a ledabyle je jinak tahle agitka natočená... Milé je i obsazení Ladislava Peška, přičemž tahle role kouzelného dědečka byla jeho poslední ryze filmovou rolí... Dvě a půl hvězdičky za film, za nerváka Bergnera, vskutku výstižně podaného Milošem Kopeckým zaokrouhleno budiž nahoru... :-) ()

Oskar

Miloš Kopecký v hlavní roli komedie, založené na principu jednoho herce, kterému ostatní nahrávají. Taková filmová one-man-show sice obvykle nemám rád, ale tohle je výjimka. Přestože příběhu vévodí Theodor Bergner (Kopecký jako vždy vynikající), ostatní herci jsou obsazeni do rolí rozsahem výrazně menších, ale velice dobře napsaných. Obzvlášť Dáša Veškrnová se vyvedla. ()

sportovec

Svébytná komedie zahrnuje všechno, co má film tohoto druhu mít. Že Miloš Kopecký byl (zemřel) a je (přetrvává) velkým českým hercem, je mimo diskusi. Tato moralita, která ukazuje mnohé z kulis normalizačního Československa (scény v divadle, Bergnerův výstavní blábol v televizním vystoupení) druhým dává minimální prostor. Přesto i tady nalézáme perly: jak obě drbavé sousedky Hajská, Mottlová), tak psychiatr Filipovského nebo noblesní kolega Bašta Svatopluka Beneše, ale i dědoušek již viditelně stárnoucího Ladislava Peška či ironická choť Aleny Vránové jsou dokonalí. Snaha diváka pobavit někdy až nečekanými gagy (závěrečná Bergnerova svlékací scéna) také nevychází naprázdno. Kvality filmu ještě dále vyniknou při srovnání se soudobou národní filmovou produkcí. Buď jak buď, tato Schulhoffova navíc původní autorská práce zaslouží plné uznání. ()

• Scéna z kupé vlaku byla natočena v ateliéru, projekci za okno obstaraly záběry z trati Praha-Beroun. [Zdroj: Aha] (carott)
  • Film vyhrál na festivalu pracujících hlavní cenu. [Zdroj: Aha] (carott)
  • Natáčelo se v Praze. [Zdroj: filmovamista.cz] (SONY_)