Marťanská kronika (TV seriál)

The Martian Chronicles

• Austrálie

Ray Bradbury's The Martian Chronicles

Drama / Mysteriózní / Sci-Fi

USA / Velká Británie, 1980, 4 h 53 min (Minutáž: 97–98 min)

Filmové zpodobení KRONIKY se minimálně vyrovnalo slavné stejnojmenné literární předloze světově proslulého amerického spisovatele Raye Bradburyho. Vzniklo nevšední dílo, plně srovnatelné s klasickou ruskou adaptací Lemova slavného sci-fi románu SOLJARIS; obě nastudování spojuje i myšlenka přenosu a oživování lidských myšlenek. Zatímco se však Andrej Tarkovskij plně věnuje filozofickému rozměru v uměleckém osvojení, v KRONICE se výrazně projevuje dobová nejistota, pokud šlo o budoucnost tehdejšího amerického i světového lidstva. Pohled na modrou planetu, která se mění před očima vyděšených marťanských pozemšťanských kolonistů v poušť, je nadčasový: jakoby předjímal zjitřené ekologické povědomí naší současnosti. Skvělou režii doplňuje mimořádný scénář a nadprůměrně zvládnutá práce se skvělými herci, jak tu již bylo opakovaně konstatováno mými spolukomentátory. To, že použité triky působí dnes úsměvně, je stejně tak pravdou jako konstatace, že v případě tohoto díla jde o věc, která vadí ze všeho nejméně. Ústřední myšlenka, že žít plodně, plně a ušlechtile, je hodnota nadřazená času i možným dalším mimozemským civilizacím, je ilustrována víc než přesvědčivě. Některé momenty setkávání dvou civilizací, vzájemná nitkovitost navazovaných kontaktů, odlišná hmotná konzistence obou druhů, pozemšťanů i Marťanů (jedna ze závěrečných scén třetího dílu, kdy se pro zástupce obou planet ukazuje jako nemožné podat si ruce), jsou dokonce i věcně, obsahově očekávatelné a velmi pravděpodobné. Nevšední zážitek a námět k dlouhodobému přemýšlení, hloubání a domýšlení, to jsou hlavní přínosy této nesporné perly americké kinematografie-televize nedávné éry. Přínosy opravdu klasické a záslužné.(23.12.2010)

Asi najznámejšie Sci-Fi dielo od autora, ktorý nebol spisovateľom Sci-Fi. Ray Bradbury bol totiž neskutočným odporcom techniky a odmietal akýkoľvek vedecko-technický pokrok. Odôvodňoval to tým, že ľudstvo vo svojej totálnej blbosti nie je mentálne a eticky na dostatočnej úrovni, aby techniku nevyužilo na nejaké svoje zvrátené účely. O tom vlastne je aj Marťanská kronika. Je to príbeh o objavení Ameriky zasadený do budúcnosti a na Mars. Pravda je taká, že mal Bradbury úplnú pravdu. Každá nová technológia je v dnešnom svete najprv skúmaná, ako by sa dala využiť na vojenské účely a potom, po dlhej dobe sa k nej môžu dostať v nejakej oklieštenej, alebo neškodnej forme aj obyčajný smrteľníci. K samotnému filmu... Triky sú na rok 1980 zúfalé, na úrovni prvého Star Treku z roku 1966. Výprava je excelentná. Herecké výkony priemerné. Pripočítajte si k tomu ešte Bradburyho "technologickú paranoiu" a máte to tak za 4*. Inak som rád, že sa film dosť drží knižnej predlohy. To sa vo filmoch a hlavne v dnešných nestáva tak často.(26.7.2013)

• Dadel

Naprosto sterilní adaptace geniální knihy, natočená s rozpočtem asi 10 USD, takže už asi nezbyly peníze ani na vytrhání trávy z "marťanské" pouště. To, že i filmy Eda Wooda mají lepší výpravu a vizuální efekty není ten největší problém. Tím jsou úplně stejně špatné herecké výkony, rozvleklost, nuda a absence jakékoli přidané hodnoty. Zato ubraných hodnot je tu nepočítaně. První díl byl ještě koukatelný, ale zbylé dva jsou už jen utrpení.(16.1.2011)

• FritoleXx

Knihu jsem sice nečetl, takže nevím jestli to takhle opravdu bylo nebo jen tvůrci točili s nulovým rozpočtem, ale nad všemi těmi nelogickými kravinami klidně mávnu rukou. Krom teda toho, že první, co člověka napadne po přistání na Marsu, je uvařit si kafe... Vemu tedy na vědomí, že povídky jsou z roku 1950 a co zbyde? Otřesné hercké (ne)výkony, ubohé efekty i na rok 1980 a celkově jedna velká nuda. A nemohla by to být amerika bez vět jako "Necháme rozhodnout děti" Brrrrr....(23.1.2015)

Bradbury-tenhle asi nejvíc vykrádaný ,mnohokrát citovaný (Sunshine,Osudový dotek,...) a vlastně nikdy řádně převedený do nějakého toho filmu (když nepočítám 451st. Fahrenheita) génij horroro-sci-fi-dramatu,by se asi u tohodle poněkud vrtěl nad trapnou snahou o nějaké ty ,,efekty",ale tak jako mě by se mu líbila atmosféra a snaha udržet myšlenku knihy i přes ústupky produkci,- a tak jako já by poděkoval za ojedinělý pokus dostat Bradburyho jako autora (a nejen dodavatele nápadů) do filmu.(to někdo blokuje práva na jeho povídky a romány a nebo jsou filmaři takoví ignoranti?)(30.12.2011)