Co jsme viděli, co jsme slyšeli

• USA Things Heard & Seen

Pár z Manhattanu se odstěhuje do starobylé osady v Hudson Valley, kde zjistí, že jejich manželství obestírá zlověstné tajemství, které si nezadá se záhadami prastaré vesnice. (Netflix)

dr.horrible

Medzi 2* a 4*. Scenár sa zaujíma o (pre horor) netypické veci; celé je to skôr dráma a bavili ma dialógy. A vyslovene ma tešilo narábanie s tým mystériom okolo domu a jak originálne tu ľudia a SPOILER! duchovia, vzájomne interagujú. No a potom je tu najhoršie napísaná, hlavná, mužská postava v dejinách. Navyše zle  zahraná, nesympatickým hercom. S nie uveriteľným záverečným prerodom. A chémia medzi ním a ženskou protagonistkou, je od začiatku nulová. Na hodnotie teda diskutabilné, ale do budúcna určite viac, týchto meta vecí. ()

silentname

Tak toto je sklamanie ako remeň. "Things Heard & Seen" malo reálne patriť medzi kvalitné duchariny. No výsledok je vysoko pod mierou spokojnosti. Je pravda, že film je natočený pôsobivo, herci vo svojich rolách fungujú celkom dobre a režijne je to spracované celkom solídne a film má nejaké tie momentky. No po stránke scenáru film maximálne škrípe a nemá dokopy žiadnu charizmu ani nevie budovať atmosféru. Hororových momentiek je tu podľa mňa pramálo a okrem toho sa tu počas jednotlivých scénok skoro vôbec nebuduje ani nejaké reálne napätie. Bohužiaľ je to naopak skôr vysoko monotónne a nevie čo to má vlastne robiť so svojim konceptom. Videl som kritikov, ktorí tvrdili, že je to mizerné spracovanie silnej knihy. Možno je to pravda, no neviem si reálne predstaviť, že by dokázala tieto postavy vykresliť o moc lepšie. Môj najväčší problém s filmom totiž nie je absencia napätia, málo hororových elementov, dokonca ani tá prepálená dvojhodinová stopáž (hoci súhlasím, že film mohol byť kratší a zlepšilo by to určite jeho tempo). Najviac mi tu vadí fakt, že celé je to postavené na vzťahu našich dvoch protagonistov. A nielenže je to vysoko predvídateľné, no dokopy ich vzťah absolútne nemá žiadnu iskru ani nič. A reálne mi boli obaja úplne ukradnutí a všetko čo sa okolo nich dialo. To by sa nemalo stať. Ak je epicentrom filmu manželský problém nášho páru, mal by som nejakým spôsobom aspoň voči jednej strane niečo pociťovať (najlepšie obom). No reálne som pri sledovaní necítil absolútne nič. EvilPhoenix tu spomína, že štýlom to pripomína Bayov "The Amityville Horror". Ja súhlasím. No v tom filme na mňa pôsobil vzťah medzi Melissou George a Ryanom Reynoldsom úprimný. A oveľa viac mi na nich oboch záležalo, než na tejto dvojici. Toto je len prázdny a nudný film, kde sa sem tam blysne nejaká v pohode momentka. No nevie absolútne budovať napätie. Bohužiaľ. Hodnotenie: D+ ()

filmfanouch

Filmů o strašidelných domech vzniklo mnoho. Dalším z nich je poté snímek Things Heard & Seen AKA Co jsme viděli, co jsme slyšeli, který vzniká dle knihy All Things Cease to Appear od Elizabeth Brundage. Adaptace se poté chopila režijní a scenáristická dvojice Shari Springer Berman/Robert Pulcini. Ve finále poté vzniká netradiční film o strašidelném domě, který je o poznání ambicióznější než většina podobných snímků. I proto, že jde kromě hororu do velké míry i o drama. Funguje ale Co jsme viděli, co jsme slyšeli alespoň v jedné rovině? V mnoha momentech je velmi zajímavé sledovat, jakým způsobem vlastně Berman a Pulcini pracují s atmosférou. I proto, že se jim do jisté míry daří budovat atmosféru naprosto ideálním způsobem, háček je ovšem v tom, že když dojde na lámání chleba. Příležitostná sázka na lekačky nebo vyhrocení situace se míjí účinkem. Ten film do velké míry nefunguje jako horor, přičemž silnější je v osobní rovině, kdy se snaží pracovat s postavami. A to funguje do velké míry díky hercům. Amanda Seyfried je v hlavní roli skvělá a táhne film nahoru. Jako herečka je Seyfried čím dál tím lepší a film jí naštěstí dal velkou příležitost předvést její talent, který Seyfried náležitě využila. Vynikající je i F. Murray Abraham, který působí tak, že si svou roli užívá. Po delší době se ve filmu objeví Karen Allen, která ve své menší roli dokáže, že bylo její pauzy možná tak trochu škoda. Dost fajn jsou i Alex Neustaedte, Michael O’Keefe, Rhea Seehorn.Jen James Norton je jako jedna z hlavních postav tak trochu nevýrazný a to především ve společnosti svých výraznějších hereckých kolegů. Vizuálně vypadá Co jsme viděli, co jsme slyšeli solidně, přesto neobsahuje kdovíjak výrazné vizuální momenty. Přesto si pár pěkných záběrů divák zapamatuje velmi snadno. Především je ale skutečně vidět, že se tvůrci snaží o to, aby atmosféra fungovala a aby skutečně vznikla výrazná hororová podívaná. Jenže ona snaha nikam nevede v momentě, kdy nemá žádný výsledek. Film trvá skoro 2 hodiny a je z něho cítit lehká utahanost. Budování atmosféry sice funguje, ve finále ovšem většinou nikam nevede. Teprve po hodině vlastně začne dojde na ty nejzajímavější momenty a to především díky tomu, že se ukáže, že tu krom strašení v domě půjde i o něco tak trochu jiného. A některé momenty skutečně dobře fungují a to především díky zmíněnému skvělému výkonu Seyfried. Jenomže ve finále spousta momentů zase nevede nikam a pak..... to skončí. Teprve až závěr působí tak trochu skutečně nečekaným dojmem a to především díky tomu, že divák skutečně nemusí úplně čekat, že děj vyvrcholí tímto způsobem. Šok v tomhle ohledu funguje dostatečně a finále vyvolá ten správný mrazivý dojem. Jen je škoda, že divák musel čekat na posledních pár minut filmu a podobně intenzivním a zajímavým způsobem ten film nefungoval celou dobu. V součtu je Co jsme viděli, co jsme slyšeli v podstatě nevýrazná a jednoduše zapomenutelná hororová záležitost. Přesto jde v jistých ohledech o zajímavý svěží vítr a jen zamrzí, že toho svěžího větru není v Co jsme, viděli, co jsme slyšeli cítit víc. Snaha o výraznost nikam nevede v momentě, kdy je tenhle horor v podstatě snadno zaměnitelný s většinou podobných filmů. Not great, not terrible podívaná. () (méně) (více)

NiWi

Zbytečně dlouhý thriller s pár hororovými prvky. Film ne moc úspěšně balancuje mezi venkovským dramatem o přesunu mladé perspektivní dvojice z města na venkov a duchařským soft hororem. V té první poloze určitě funguje líp, je ovšem zbytečně zdlouhavý a chybí mu lepší gradace. Že tvůrci pracují více s atmosférou než s lekačkami by vůbec nevadilo, kdyby veškerá jejich snaha nevyzněla do ztracena. Ústřední dvojice hraje dobře a tahá na zádech psychologické drama převlečené za mysteriózní příběh, který ale zoufale postrádá cokoliv zajímavého, historie osady a starého domu je hrubě nevyužitá, a finální rozuzlení je zkrátka meh. Klasické netflixovské spotřební zboží. ()

Gorehound

No, je to skôr dráma/ thriller s haunted house rámcom. Zahraté aj nakrútené je to výborne, prostredie veľmi pôsobivé, "sekerová" odbočka v deji prekvapivá, ale tá pointa... No, neviem. Ale ok, dáva to zmysel. Starostlivo nakrútený, zahratý film, ale že by ste sa k nemu vracali... Až mi je všetkej tej očividnej snahy zručných tvorcov ľúto. ()

• Snímek se natáčel v Hudson Valley v New Yorku (USA). (SONY_)
  • Dcérka páru sedí v knižnici na zemi s natiahnutými a prekríženými nôžkami, v zábere z druhej strany už je v tureckom sede. (GabrielGabko)
  • Film vznikl podle stejnojmenného románu „All Things Cease to Appear“ z roku 2016 od Elizabeth Brundage. (SONY_)