Co kdyby...?

USA, (2021–2024), 14 h 42 min (Minutáž: 29–38 min)

Tvůrci:

A.C. Bradley

Jeffrey Wright, Hayley Atwell, Chadwick Boseman, Dominic Cooper, Sean Gunn, Djimon Hounsou, Samuel L. Jackson, Toby Jones, Neal McDonough, Jeremy Renner (více)

Série(3) / Epizody(27)

Prvý animovaný seriál štúdia Marvel Čo keby...? nečakaným spôsobom prepisuje scenáre filmového vesmíru štúdia Marvel a prerozpráva slávne udalosti zo známych filmov. Seriál sa sústreďuje na najslávnejších hrdinov filmového univerza Marvel, pričom mnohým postavám prepožičali hlasy rovnaké hviezdy, ktoré si ich zahrali aj v hraných filmoch. (Disney+)

Kothy

Marvel nám nachystal další seriál, tentokrát animovaný. Každý díl o něčem jiném, což nám dává možnosti prozkoumat multivesmír. První díl nám už podle názvu a ukázek naznačil, co by se stalo, kdyby se supervojákem místo Stevea stala Peggy. další díly jsou lepší. Máme tu například možnost vidět T'Challu jako Star-Lorda, zlého Dr. Strange, zombíky nebo válku s Ultronem napříč multivesmírem. Každý díl je dost odlišný, ale v celku se mi líbily a vše vyvrcholí epickým finále, takže za mě spokojenost. Budu se těšit na další sérii. "Buďte rád, že tu můžete být." ()

DJ_bart

"Space, time, reality. It's more than a linear path. It's a prism of endless possibility. I am the Watcher. I am your guide through these vast new realities. Follow me, and ponder the question: what if?" ________ Animovaná antologie 'What If?' pod hlavičkou platformy Disney+ nabízí relativně originální variace na premisy marvelovek, které poměrně nápaditě využívají externalit alternativního univerza – diváci se tak kupříkladu dozví, jak by to vypadalo, kdyby umřeli všichni Avengeři, kdyby T'Challa byl Star-lordem, kdyby Ultron získal všechny Kameny nekonečna, anebo jak by v MCU vypadala zombie apokalypsa. Pisálci v Marvelu si však až v předposlední epizodě uvědomili, že mají neomezenou kreativní volnost, takže onen jedinečný potenciál k experimentování je využit víceméně na jedno brdo – 'What If?' tak mnohdy připomíná žoviální remix MCU, a nic víc. Jde tak o sérii, která je z hlediska dramaturgie hodně ambivalentní a zkratkovitá, přestože fanoušci si zde vyzobou to svoje, jelikož seriál vytváří autentický dojem, jako kdyby jste sledovali rozpohybovaný komiks. Ale jako nenáročná oddechová zábava ujde. Pokračování dám určitě šanci...... ()

Shakers

1. Séria - 75%. Priznám sa, že moc nezaujal tento seriál podľa obsahu a ani som moc nerátal, že sa na to pozriem, no nakoniec som sa k tomu dostal a celkom ma tieto - Čo keby príbehy, bavili. Je to celkom krátke, prevážene polhodinové diely, ktoré ťažia predovšetkým s prvých a tých obľúbenejších filmových príbehov (Iron Man, Thor, Captain America, Stražci galaxie, Black Patnher). Najviac ma bavili diely s Kapitánkou Carterovou (E01), diel zo Zombíkmi (E05), Ultronové víťazstvo (E07) )a záverečný diel (E08). Potešujúca sprava môže byť pre niekoho aj to, že v českom dabingu sa veľa hercov ukáže v tých istých postavách, čo ich dabujú aj vo filmoch. ()

filmfanouch

Marvel Studios nám dosud dodalo 25 celovečerních filmů, několik hraných seriálů a nyní se představuje i na poli animovaných seriálů. Šťastným debutantem se poté stává seriál What If...?, který mapuje alternativní verze známých příběhů z dosavadních hraných filmů ze světa Marvel Cinematic Universe a po vzoru komiksového What If...? se snadno nabízelo, aby se tvůrci dokázali utrhnout ze řetězů, pohrávat si se žánry a předvést věci, které bychom v hrané podobě nejspíš jen tak neviděli. Jak poté What If...? obstává po závěru první série?   Pochopitelně záleží na libovolném díle. What If...? má silnější i slabší epizody. Mezi nejsilnější patří rozhodně čtvrtá epizoda, která představuje tragickou romanci s Doctorem Strangem v hlavní roli a právě zde dochází k něčemu, co by Marvel nejspíš v hrané podobě jen tak nepředvedl. První epizoda je po vzoru Captaina Ameriky: Prvního Avengera příjemným retrem, kde jen Stevea Rogerse nahrazuje v pozici supervojáka Peggy Carter, druhá epizoda s T´Challou jako Star-Lordem poté lehce připomene gangsterky Guye Ritchieho, kdyby byli zasazené do vesmíru. Třetí epizoda je v podstatě detektivkou, pátá epizoda poté zombie survivalem. Každá epizoda What If...? na to jde tak trochu jinak a jsou zde cítit oné příjemné hrátky se žánry.   U jistých epizod to ovšem přeci jen tak trochu zavázání nevyužitým potenciálem. Tímto nejvíc vybočují šestá a sedmá epizoda, které z námětů o tom, že Erik Killmonger zachrání život Tonyho Starka a Thor se bez Lokiho vyrůstajícím po jeho boku stává ještě více nezodpovědným hovadem než normálně ve finále přinášejí nejméně zajímavých nápadů a působí skutečně nevyužitým způsobem. Náladu tak musí spravit až dvě fenomenální poslední epizody, které nejen dopřejí slávu Ultronovi, ale všechny příběhy stylově propojí a definitivně předvedou potenciál, který multivesmíry skrývají.   Většina epizod následně trpí faktorem toho, že jsou až příliš krátké a kvůli tomu musí jít u většiny epizod zápletka kvapem dopředu a jsou tak uspěchané. Některé epizody by si určitě zasloužili minimálně 10 minut navíc i kvůli většímu prozkoumání pravidel toho daného alternativního vesmíru. Je neskutečně zajímavé prozkoumávat, co je v daných vesmírech vlastně jinak, ve finále na to ovšem skutečně vlastně není moc času. Některé epizody tímto trpí více, některé méně, více časového prostoru by ovšem What If...? rozhodně prospělo.   Bez problémů je ovšem animace. Ta je skutečně povedená, tvůrci se snaží držet co největších detailů a hodně dopomáhá i fakt, že se většina herců z hraných marvelovek vrátila pro namluvení postav v animované podobě. A když se zrovna někteří herci nevrátili, tvůrci se postarali o to, aby hlasová náhrada zněla co nejvíce podobně. Člověk tak ani nepostřehne, že Robert Downey Jr., Chris Evans či James Spader chybí, stejně tak může mít přitom pocit, že se snad povedlo sehnat skvělé náhrady za Benedicta Cumberbatche, Samuela L. Jacksona či Chadwicka Bosemana. Pro Bosemana jde o poslední zopakování role T´Chally před jeho odchodem ze světa a i proto u What If...? fungují emoce i z trochu jiného důvodu.   Skvělá castingová volba byl poté Jeffrey Wright pro Watchera. I proto, že se z Watchera časem stane víc než pouhý pozorovatel událostí. Wrightův hlas k této záhadné postavě dokonale sedí.     Při sledování je skutečně sympatické sledovat, že se tvůrci v rámci možností utrhli ze řetězů. Čtvrtá epizoda Doctora Strange je skutečně fantastická a jedná se o jednu z nejlépe napsaných záležitostí v rámci celého Marvel Cinematic Universe. Pátá epizoda je zase dostatečně brutální pro zombie námět a akční scény se díky animovanému zázemí mohou pořádně utrhnout ze řetězů. Je to opravdu přehlídka mnoha momentů, které se nejspíš v hrané podobě nikdy jen tak neukážou a v rámci What If...? se skutečně dokáže zachovávat nostalgie a přitom přicházet s něčím zcela novým.   Většina epizod seriálu má ve finále vlastně skutečně temnou auru a může si skutečně dovolit dělat věci, které se u Marvelu jen tak nevidí. Většina epizod se pochopitelně mohla ze řetězů utrhnout o poznání víc, v rámci oťukávání toho, co forma snese ovšem 1. série What If...? funguje a další série mohou zajít ještě o poznání dál. What If...? prozatím není bez chyb, pozitivních aspektů má ovšem dost. A pokud si následující série udrží kvalitu, seriál se klidně může skutečně vracet každým rokem..... () (méně) (více)

Nin

Skvěle vybraný námět čerpající ze stejnojmenné komiksové série a celkově tradice vymýšlet u superhrdinů různé alternativní vesmíry. Styl animace může být poněkud kontroverzní. Někdy vypadá pěkně, někdy hůř... Divné je, když postava vypadá v obličeji poměrně jinak, ale má k tomu dabing původního herce, takže to vypadá, že to prostě netrefili. Animace ale funguje dobře v akci, a o to šlo asi tvůrcům především. Jednotlivé epizody mají velmi různorodou kvalitu. Asi se každému bude líbit něco jiného, ale u mě je většina dílů lehce nadprůměrnou pohodičkou... Je tu však nemálo hrozných dílů. Například mě zklamal díl se zombíkama, kde místo inspirace temným komiksem Marvel Zombies, tu máme jen zhuštěný zombí béčko překypující trapným humorem. Celkově nevtipné vtipy a větší děj zhuštěný do krátké epizody je tu poměrně častý jev. Velmi častým jevem tu je ale taky to, že námět, který by byl dobrý na maximálně pětiminutovou flashovou animaci je tu zase pro změnu natáhnutý (a nejsou v něm moc dobré vtipy, které by tu délku ospravedlnily), například díl s pařmenem Thorem. Za nejhorší díl mimochodem považuju díl, kde Strážce galaxie vede Black Panther. Strážce galaxie mám moc rád, a tohle mi přišlo jako až znásilnění původního filmu, kdy je najednou všechno šíleně trapný - v čele s Panterem, který je tu ten největší husťák na světě, takový neironický Eso Rimmer. Za naopak nejlepší považuju poslední dvojdíl (hlavně první část), kde se do děje dostane i samotný Watcher a konečně nejen tematicky, ale i temnějším zpracováním to bylo přesně to, co jsem si od tohohle seriálu přál. Takže What If je nakonec průměrný seriál, u kterého se vytrpí přetrpět několik strašných dílů kvůli finále. (6/10) ()

HAL

Tolik možností s "what if" konceptem měli, a jediné co dokázali vymyslet je že místo Thanose bude Ultron, a ti klasičtí hrdinové budou vypadat trochu jinak. Wow, tolik fantazie. A samozřejmě celé je to ještě o několik řádů nesmyslnější než originál, ale to už principiálně vychází ze samotného konceptu. /// S02 - První díl o dost lepší než první série - tradiční superhrdinský kýč potlačený na minimum, je to mnohem víc normální neonoir cyberpunk, jen s pár známými bizarními postavičkami. Průměr v rámci žánru, ale pořád zlepšení... které bylo VELMI dočasné. Druhý díl a i všechny po něm už jsou zase návratem do toho předchozího bahna a ještě hlouběji. Animace je lepší, ale příběhy tak debilní a hlavně absolutně nevyužívající možností konceptu seriálu, že i na tak krátké ploše to diváka až uráží a nudí. ()

dr.horrible

Aj keď mi pár častí trvalo sa adaptovať na sledovanie vážneho, komiksového, animovaného, ne-anime seriálu (ktorých teda moc nepozerám), na koniec sa jedná o naozaj výborný projekt, s nespočetným množstvom nápadov a najvýpravnejšou epizódou celého MCU (E08). A je tam Howard! 85% ()

SeBig odpad!

Odporná animace a pro mě absolutně nezajímavé “co kdyby?” ty nápady mi přišly úplně retardovaný.. ale úplně.. ()

Chrustyn

Co kdyby byl Captain Amerika žena, co kdyby Tonyho Starka neunesli a on v jeskyni nevyrobil svůj první oblek a vůbec co kdyby byl marvelovský vesmír úplně jiný. S tímto si pohrává podařený animovaný seriál, bez kterého se obejde každý divák marvelovských celovečeráku a je tak povinností pouze pro skalní fandy. ()

HellFire

Pro mě jakožto člověka nepolíbeného komiksy je celkový koncept hodně lákavý, ale v této podobě se nepodařilo jej přetavit v něco zapamatovatelného. Prakticky všechny díly jsou hodně uspěchané, animace jednoduchá a celkově seriál působí lacině. Celou dobu jsem si zoufal, že jsou jednotlivé epizody nezajímavé a nudné a pak tvůrci přijdou s předposledním dílem, který mi doslova vyrazil dech. Ať už to byly nádherné záběry a efekty nebo nekompromisní Ultron, který strká svou filmovou verzi hravě do kapsy. ()

TheEvilTwin

V jádru jsou to pohádky, nad kterými nebudeme nijak jásat ani skákat do stropu, ale tím, že jsou označkovány Marvelem, jsou už samy o sobě divácky zajímavější. Nic výraznéhé, zapamatovatelného nebo převratného, ale na daný moment dokážou uspokojit - krásné čisté animace, zábavný děj každého dílu a vlastně celkem příjemné zpestření pro fandy Marvelu. Výhodou je, že celou What If sérii vlastně můžeme i vynechat a nic nám z hraného MCU (pravděpodobně) neuteče. Problémem zkrátka ale je, že jsou to pořád "jen" pohádky, a tak můžou po čase trochu nudit a donutit diváka koukat občas na hodinky.... ()

luka4615

K absolutní dokonalosti vybroušený klenot, který prozkoumává obrovský Marvel multivesmír a jeho nevyčerpatelné možnosti. V každém díle tedy dostaneme odlišný náhled na známé postavy (Ultron!) či události, jež jsme mohli vidět ve filmech s puncem MCU. Výslednému dojmu vyjma původního dabingu některých postav rovněž napomáhá i kratší stopáž jednotlivých epizod, v nichž pak nejsou žádné zbytečně scény či hluchá místa. Celé je to pak zabalené do nádherné vtahující animace, kterou vkusně doplňuje ikonický soundtrack. Už teď se vážně nemohu dočkat dalších dílů z této osobité animované série. Výborná práce! (Disney+) „Journey to face the unknown, and ponder the question: what if?” ()

BoPo

Ústrednou témou prvej série sú fatálne následky rozhodnutí jednotlivcov. Na Zem či vesmír ako taký. Z 9 dielov boli dva slabé, štyri v pohode a tri nadpriemerne vydarené. Kresba mi sadla. Ako aj skutočnosť, že postavy majú filmové ksichty. Dúfam, že v ďalšej sérii bude uzda scenáristov viac uvoľnená a prídu s odvážnejšími alternatívami osudov postáv. Chcem viac nepravdepodobností, ktoré budú znamenať ešte výraznejší odklon od marvelovského kánonu. Druhá séria sa výskytom 4* podobá tej prvej a celkový dojem je tiež podobný. Čakal som teda, vzhľadom na nadšené ohlasy, oveľa viac. ()

Adasin

Zvláštní až divná animace, přijde mi, že se v tomhle tvůrci inspirovali u tohohle starýho Spider-Mana, naštěstí What If má jasnější barvy, občas možná až moc, protože u animace co se týče efektů hranice neplatí. Co se týče příběhové stránky, dost záleží na konkrétním příběhu, některé se povedly méně, některé více a troufám ti tvrdit, že to bude platit i u budoucích sérií, asi jako snad v každém antologickém seriálu. Lepší jsou určitě ty, které jdou víc do hloubky psychologie postav nebo pracují se zajímavějším námětem než jen nahrazení jedné postavy jinou či prosté převyprávění některého z filmů jen s drobnou odchylkou. Přijde mi, že si to autoři ještě oťukávali a většinou se báli zajít dál, tak snad se v dalších sériích častěji odváží jít tzv. za hranice. Nevyvážené je i tempo, kdy některé epizody jsou uspěchané, jiné naopak celkem nudné a prázdné. Občas se ale zadaří a to je pak vše, jak by řekl Thanos, perfektně vybalancované. Kéž by takové byly všechny epizody. Potěšili všichni představitelé postav (vyzdvihla bych Benedicta Cumberbatche a Chadwicka Bosemana), kteří se zde rozhodli nadabovat své animované verze. Absence některých zamrzí, ale co se dá dělat. Mimochodem vybrat Jeffreyho Wrighta jako Watchera byla skvělá volba, má na vypravování ideální hlas. ---------------- 1. série: 1. epizoda – kýčovité zrychlené převyprávění prvního Kapitána a s tím, že Peggy je tu celkem otravná a Steve v obleku nic moc. Ale přecejenom to není úplně stejný a ten jiný konec s tou nestvůrou úplně není k zahození. Akorát u akčních scén nemusela pokaždý hrát dobová hudba, silně se to nehodilo. 2. epizoda – lepší, zajímavější výměna a její důsledky, není to tak uspěchaný. T’Challa je lepší Star-Lord než Quill, vlastně za mě by to byl asi kdokoliv. Navíc epizoda skládá pěknou poctu Bosemanovi. 3. epizoda – To byl fakt dost shit a ještě s trapným humorem, záporák ještě trapnější, celkově taková moc přemoudřelá a přitom dětinská epizoda. 4. epizoda – Zatím nejlepší, skvěle využito jinak již okoukané cestování v čase, líbí se mi práce s multiverzi a postava Strange dostává úplně nový rozměr. Děj není ani pomalý ani uspěchaný, přesto je to nálož, ale skvělá, přesně jako v Tron: Povstání nebo Avatar: The Last Airbender. 5. epizoda – škoda toho otevřeného konce, jinak skvěle převzatý námět z komiksu Marvel Zombies, na MCU i dost brutální a navíc s jedním zajímavým zvratem. 6. epizoda – Iron Mana mám ráda, ale tohle bylo slabý a nemyslím si, že by se zrovna z těch dvou stali přátelé. A ten Killmongerův plán je imho zbytečně komplikovanej. 7. epizoda – no to snad ne, čisté komediální zlo, zbytečná rozhýřená epizodka, kde je důležitých jenom posledních pár sekund. To nepatří do série What If ale do „WTF“. 8. epizoda – to je jiný kafe, Ultron na úplně jinym levelu si podává vesmír a pak jde i do multivesmíru. A ukazuje se i jisté propojení mezi jednotlivými příběhy. 9. epizoda – fajn, že došlo na propojení, i když celá epizoda je jenom jedna velká bitva a tím to hasne. Nechápu ale Watcherovu volbu některých jedinců do týmu, zvlášť když má v multivesmíru milion dalších a lepších… tahle výtka ale jde aplikovat i na tvůrce. Nejlepší epizody 1. série: What If.. Doctor Strange Lost His Heart Instead of His Hands, Zombies, Ultron Won. Zatím celkově 7/10. () (méně) (více)

ArsenalEagle

Multiverse do filmového světa MCU přijít (bohužel) musel, což nepochybně bude vést k stále více a více zamotaným příběhům. What If...? je hrozně zajímavý pohled co-by-kdyby, ale asi by mi prostě vyhovovalo více, kdyby multiverse zůstal v komiksech, popřípadě v tomto seriálu. Forma animáku je fajn, je to něco jiného a má téměř neomezené možnosti akce a nápadů. Nejsilnějším kalibrem je tu asi Strange, respektive Benedict, kde se objeví, tam to stojí za to, jen je škoda, že poslední díl trochu ztratil oproti osmé epizodě, ale propojení všech předchozích (zdánlivě nesouvisejících) příběhových linií bylo zajímavé. ()

nirvanafan

První dva díly mě nezaujaly a uvažovala jsem, že nebudu pokračovat. Naštěstí se to postupně zlepší a nakonec dává série smysl i jako celek. Nejlepší je jednoznačně Strange a zombíci. Docela mi i sedla změna tónu u komediálně laděného Thora. Akorát ten úplný závěr s vdovou mi přišel dost trapný a místy mě moc nebavila akce. Ale nechci do toho úplně šťourat, celkově jsem si to užila. ()

Helo

Slabej začátek, pomalej rozjezd, ale pak přišel Strange a hlavně jeho závěr a mě to chytlo. Chytlo a nepustilo, protože scénáristi opustili svoje mantinely a stvořili něco výbornýho a z velký části neskutečně zábavnýho (Thor!), s galaxiirvoucím dvoudílným vyvrcholením! ()

OG_Swifty

Kdyz Disney / Marvel oznamili koncem lonskeho roku svuj plan na nasledujicich nekolik let (Phase 4), tak jsem What if...? okamzite odmitnul jako nezajimavy projekt. Ale jelikoz mam Disney+ a mam to tu pod nosem, tak proc se nepodivat na neco, co nijak nenavazuje na MCU. Uvodni epizoda s Peggy Carterovou se mi libila a serial me zaujal, druha epizoda s Chadwickem Bosemanem jako novym Star-Lordem uz mi tak super neprisla - pusobilo to vic jako politicka agitka nez cokoliv jineho.. resp. proc zrovna on a ne treba Tony Stark, Bucky Barnes nebo Natasha 'black widow'?? Zajimavy pak bylo, ze v nasledujici epizode umirali "nejsilnejsi hrdinove" a Black Panther nikde... jestlipak to v planu bylo, ale kvuli jeho predcasnymu umrti to odmitli jako necitlive? Kazdopadne zbylych 8 epizod se te uvodni vubec nevyrovnalo a byla to vicemene nuda. A tresnicka na zaver: The Watcher (super mega badass spravce multiverse a 'pruvodce' serialem) je cernoch pripominajici kriminalnika George Floyda. Protoze BLM vy bily rasisticky kurvy! ()

Vyhy

1. série - 70 % Nejsem zcela fanda animované tvorby, ale pohrát si s myšlenkou, co by kdyby, mě lákala. Problém je, že ne všechny epizody jsou dobré a některé z nich padají do podprůměru pro mladší diváky. Krásné zpestření, jenž sice ve mě nic nezanechalo, ale potěšilo. ()

Posuny v marvelovském kalendáři

Posuny v marvelovském kalendáři

04.09.2023

WandaVision je nejstahovanějším seriálem roku

WandaVision je nejstahovanějším seriálem roku

29.12.2021

Letošní žebříček nejstahovanějších seriálů roku ovládlo studio Marvel spolu se studiem Disney. Pirátství samozřejmě není nic chvályhodného a prvenství v tomhle směru vlastně není až zase taková výhra… (více)

Přetáčky Doctora Strange zahrnují nová camea

Přetáčky Doctora Strange zahrnují nová camea

21.12.2021

Úspěch Spider-Man: Bez domova a seznámení diváků s konceptem multiverz podle nových zpráv vedlo studio Marvel k rozhodnutí přidat do chystaného pokračování Doctora Strange pár nových cameo scén.… (více)

Obi-Wan a marvelovky až v roce 2022?

Obi-Wan a marvelovky až v roce 2022?

09.04.2020

Francouzská verze Disney+ vydala tiskovou zprávu, ve které oznámila detaily o chystaných seriálech pro streamovací službu. Kvůli pandemii koronaviru se produkce na většině seriálů musela zastavit a… (více)