What If...?

(seriál)
Trailer 1
Animovaný / Akční / Dobrodružný / Sci-Fi
USA, (2021–2022), 9 h 9 min (Minutáž: 28–35 min)

Série(2) / Epizody(18)

Recenze uživatele AloeB k tomuto seriálu (9)

What If... Captain Carter Were the First Avenger? (2021) (S01E01)

Ze samostatné podstaty tohoto seriálu mi dává smysl k jednotlivým epizodám přistupovat jednotlivě. Už jen proto, že ostatní mají mnohem větší potenciál, než tento nezdařený první výstřel. Jak už řekli mnozí, děj jen zbytečně kopíruje originální snímek a zároveň ho nestíhá na mrzkém prostoru půl hodiny řádně odvyprávět. Toto jsou ovšem jen následky skutečného problému, celá koncepce seriálu je založena ne na samostatném ději ale na parazitování již natočených hraných filmů s proměnlivou kvalitou. A pokud se přepíše jeden z nejhorších, jen s ženskou postavou, jaký to může mít úspěch? ()

What If... T'Challa Became a Star-Lord? (2021) (S01E02)

Ačkoliv i druhá epizoda naráží na velký problém tohoto seriálu (parazitování na samostatných filmech), tak zde to alespoň tolik kvalitativně nebije do hlavy jako v případě první epizodky a jde si vlastní zábavnou cestou, kdy diváka odlišná variace marvelovského vesmíru baví. Trochu škodolibou radost mám hlavně z toho, že je zde představeno, jak jednoduše šel vyřešit hloupý Thanosův plán, kdyby se užívalo rozumu. A můj oblíbený Sběratel je zde neskutečně luxusním záporákem, až člověka mrzí, že jsme si ho v hraných filmech neužili víc. ()

What If... the World Lost Its Mightiest Heroes? (2021) (S01E03)

Opět je ukázáno, že vymanit se z tradičního schématu filmů o superhrdinech je pro snímek přínosné. Využití reálií a možností světa mcu je kreativní a postupná vybíječka Avengerů je pro mne jako člověka, který si více užije Nicka Furyho, Natashu, Johna Walkera nebo Coulsona než nějaké Iron-many, velice uspokojivá. Zároveň jde o ostrý důkaz, jak jednoduše by šlo vyřešit mnoho konfliktů v originálních filmech, kdyby se od nich vyžadovala i logika - nyní mluvím hlavně o Pymovi a jeho neomezených možnostech zabití Thanose a mnohých dalších. V závěru epizody mě velmi bavila spolupráce Lokiho a Nicka Furyho, něčeho obdobného bych se rád dočkal i v hraných filmech. ()

What If... Doctor Strange Lost His Heart Instead of His Hands? (2021) (S01E04)

Krásná premisa, zajímavý námět, sympatický hlas Benedicta Cumberbatche, silný příběh hledání ztracené lásky - co se tedy pokazilo? Snad je to jen můj pocit, ale v konečném důsledku mi přijde, že celých třicet minut není o ději, ale o představení a vyboostění postavy zlomeného Strange - v titulcích označovaného jako Strange Supreme. Konfrontace s Watcherem je působivá, zničení universa však proběhne bez emocí. Trochu problém mám také s postavou Christine, vychází to už z původního filmu Doctor Strange, kdy mi (zřejmě vinou slabého scénáře) nepřijde tato děvčica jako nějak výrazně důležitá pro našeho gerojského čáryfuka. S tím, že jeden animák a jeden crème brûlée to nespraví - zvlášť když tato série animáků pracuje s tím, že má divák k postavám vztah už z filmu. ()

What If... Zombies?! (2021) (S01E05)

Další z povedenějších dílů, zasazení do děje třetích Avengerů je perfektní, rozehrává mnoho možností. Zombie žánr umožňuje schopnosti hrdinů využívat na 90% - což se výrazně liší od hraných filmů, kde jsou tyto schopnosti využity pouze z cca 20%. Opět platí, že rychlé tempo snímku škodí, úplně se tak ztrácí vyznění mnoha scén (hned úvod s Brucem, Visionovo obrácení etc.). Zde doufám v nějaké pokračování. ()

What If... Killmonger Rescued Tony Stark? (2021) (S01E06)

Na díl s Killmongerem jsem se těšil - hlavně kvůli samotné postavě, neboť je jednou z nejzajímavějších postav jinak poměrně slabého kolosu zvaného MCU (od kterého ovšem i přesto sleduju každou blbost, aby mi náhodou nic neuniklo, že?). Co jsem ale dostal? Už samotná záchrana Tonyho Starka Erikem je šíleně přitažená za vlasy, jejich následné přátelství je nevěrohodné a následná zrada až neuvěřitelně předvídatelná (byť jsem tajně doufal, že neproběhne, jen proto, aby se tvůrci vyhnuli zbytečnému a stupidnímu patosu). Děj není nijak překombinovaný, ale jednotlivé jeho sekvence jsou na sebe velmi podivně našroubované. V konečném důsledku je vidět, že toto skutečně vzniklo jen kvůli názvu What if Killmonger Rescued Tony Stark? ()

What If... Thor Were an Only Child? (2021) (S01E07)

Nakonec vítězí nadhled. Jednoduše sranda. Skvělá vesmírná kalba. A ti fanoušci, kterým se to nelíbí, by měli spálit své garáže plné starých komiksových sešitů a uvědomit si, že tak jako tak jde o blbou zábavu. No a mně vesmírný hangover se Skrully, Surtrem objímajícím sochu svobody a mým oblíbeným superhrdinou jednoduše těžce sedne. ()

What If... Ultron Won? (2021) (S01E08) odpad!

Fanoušci si chválí, jak konečně dostali pořádného Ultrona, jak se tvůrci utrhli ze řetězů, jen pro mě je to vše jeden velký facepalm. Tvůrčí možnosti očividně nikdy nemohou být neomezené a mnoho omezení obvykle existuje z pochopitelných důvodů, škoda pak ale filmařů, kteří o nich neví. Kreativní volnost pochopitelně dovoluje, aby obránce Minas Tirith zachránil nájezd x-wingů pod vedením Luka Skywalkera, ale to ještě neznamená, že by to sloužilo příběhu. V podobném duchu se veze i tento dojemný příběh robota, který bez nějakého většího opodstatnění udělá "all that" pro víc než jen "a drop of blood". Rozpoutá tím sérii how it should have ended půlky marvelovských filmů, kdy jakákoliv dvouhodinová hrozba jiných postav či hrdina s plot armorem skape v několika pár sekundách, viz chudák Ego, postava o to směšnější, že s celou svojí mocí naprosto nic neudělala. Nepůsobí to věrohodně, když v nadcházející epizodě se s Ultronem s kameny perou obyčejní lidští hrdinové. Pochopitelně nemají nějaké power levely stát nad příběhem, ale také platí, že příběh, kde mravenec stojí v boxerském ringu se slonem, nelze brát realisticky úplně vážně (a netvrďte mi, že superhrdinské filmy nemusí být realistické). Násilná resuscitace plecháčka z opravdu slabého Marvel filmu je přepálená do extrému, nepůsobí věrohodně a občas je mírně otravná. Nijak tomu nepomáhá ani cartoonová délka, kdy neexistuje čas na řádné prokreslení děje. I přesto mě však alespoň linka dvou posledních lidí zaujala, Nataša se štítem pobavila, ale oživení Zoly se zdálo být vycucané z prstu. Temný Strange se mi zde líbil více než ve svém zbytečném origin story. Animovaná série se postupně snaží své linky sjednotit, nemohu však říct, že by mě tento způsob těšil či mi dokonce dával smysl. ()

What If... the Watcher Broke His Oath? (2021) (S01E09) odpad!

Proč se na to koukám, když nejspíš vím, že se mi to nebude líbit? Protože marvelovské universum je i přes svou kolísavou kvalitu velmi zajímavým projektem, šíleným filmovým a televizním seriálem stavícím na originálních postavách, propojením mezi jednotlivými díly, humorem a epickou akcí. Jenže když jsou postavy jen retcony jiných, když propojení i v rámci takzvaného multiversa výrazně kolísá a když je akce skloubena do půlhodinových animací, zbývá jen humor, který také není moc dobrý. Toto všechno bych však epizodám What if... odpustil, ale samotnou stavbu příběhů nemohu. Stopadesátý tým superhrdinů není v poslední epizodě sestaven kvůli záchraně vesmíru, ale pro snahu o propojení jednotlivých dílů; jejich vytrhnutí z vlastních polouzavřených příběhů však tvoří jeden nedobrý s Ultronem a ničí všechny ostatní. Rozumějte, v druhé sérii jsme mohli sledovat zajímavý střet Iron-manovy přítelkyně a malé Shuri, ale dostáváme jen prostřih uprostřed děje; cliffhanger s Peterem Quillem a jeho otcem dovedl se znalostí jiných filmů zamrazit, ale jeho urychlené vyřešení v rámci této epizody bylo asi stejně hloupé jako Egova smrt v předchozí epizodě; úplně nejhorší je však propojení s epizodou, kde zemřeli všichni Avengers - všimněte si, seriál se nebojí brutálního zabití Sharon Carter zvětšenou Wasp, v klidu rozpůlí Thanose vejpůl nebo nechá pozabíjet všechny Avengery v jedné jediné epizodě, ale nechat Natašu jejímu smutnému osudu ve vlastním znovu svobodném světě se pro potřebu sladkého konce neodváží. Taková falešná brutalita mě irituje, zvlášť v rámci animáku, který se na první pohled tváří jako drsný a nekorektní, ale uvnitř je jen prázdný a parazitující na jiných filmech. Škoda. ()