• Tosim

Crazy komedie zneužita ke komunální satiře.(9.11.2002)

Moc se divím poměrně nízkému hodnocení zde, pro mne jedna z nejlepších starších českých komedií.(17.12.2007)

Docela zábavný sousedský dýchánek . Mám za to, že Stella Zázvorková s Milošem Kopecký a Iva Janžurová s Františkem Peterkou jsou snad skuteční sousedi, Luděk Sobota je ve skutečnosti Luděk Sobota a Dagmar Havlová - Veškrnová je ve skutečnosti buranka, protože své role všichni zahráli vskutku přirozeně, hlavně Dagmar Havlová - Veškrnová.(19.10.2007)

Vsechny ty komedie s dovetkem drahousku, milacku a ja nevim co jeste se vicemene vtipne snazi poukazovat na nesvary v socialisticke spolecnosti – ale dnes uz tohle nikoho moc nebere.(27.7.2002)

Scénář: Petr Schulhoff .. Typická česká vlastnost v dnes už ne tak aktuální komedii..(24.1.2005)

Pokud si Novákovi a Bartáčkovi dělají naschvály(trik s americkou pračku používám dodnes) na pavlači je to geniální a vtipné (obzvláště pan Kopecký válí).Ale jak se to přesune do paneláku(neuvěřitelná scénaristická zrada za kterou bych věšel za koule do průvanu) a přibude Dáša Veškrnová klesá to k neskutečné békovině a nudě.Ovšem herecké výkony členů obou znesvářených rodin(ani tradiční ťulpas René Luďka Soboty mi tak nevadí) to zachraňují. Ad. karels: Nesouhlasím pokud myslíš neaktuální tématem.V mojem činžáku se neustále od jedné ženské osoby přesvědčuji, že závist je stále aktuální věc.A někdy si jen přeju aby to byla taková paní Zázvorková nebo Janžurová co u nás bydlí.(17.7.2005)

Perfektní a na svou dobu odvážné podobenství o nádherné české závisti, která se neštítí ani bonzáctví na VB. Těžko určit, který z obou ústředních párů je vlastně ten maloměšťáčtější. Mně osobně nejvíce učaroval šarmantní Miloš Kopecký jako komparsista v důchodu, neustále se strachující o svůj pečlivě opatrovaný automobilový vrak. Jemu ale pochopitelně skvěle přihrávají Stella Zázvorková s Ivou Janžurovou a kupodivu se mezi nimi neztrácí ani, přece jenom herec trochu jiné úrovně, František Peterka. Jenom to pokrevní spojování Miloše Kopeckého s Luďkem Sobotou je podle mě víc než smrtelná urážka.(28.1.2005)

Schulhoffovi tyhle komedie, kde se dve rodiny buzerujou, sli a tahle patri mezi ty nejlepsi. Herecky obsazeni je perfektni, ochcavky, ktery rodinky zkousej, sou vtipny a neopakujou se a celkove je film hezky vtipnej. Skoda, ze v polovine filmu, kdy se presunou do panelaku, se prestanou na chvily provokovat a nic moc se nedeje, proto jen 4*.(17.11.2007)

Komedie, která se snaží poukazát na typické české vlastnosti a za asistence vynikajících herců (Kopecký, Peterka, Zázvorková, Janžurová, Sobota) se to podařilo více než perfektně. I když je na filmu patrné, že není příliš aktuální, tak pobavit umí sakra dobře.(20.10.2007)

"Tady né, že nepoteče voda. Tady poteče krev!" Herecký koncert minimálně tří geniálních herců - Miloše Kopeckého, Stelly Zázvorkové a Ivy Janžurové. A ostatní jim zdatně sekundují v této nestárnoucí potměšilé komedii ze sousedství. Ukázka (aut.pračka): http://www.youtube.com/watch?v=5E1McR00h3E(17.2.2009)

• Segrestor

Tohle mi sedlo asi jako list opuncie na holá záda. A po každém dalším nakouknutí jen další a další plácnutí. Celá parta zde umístěných herců by dokázala víc, kdyby nebyli limitovaní poplatností době vzniku. A v neposlední řadě ta satira, která tu má jakože napadat maloměšťáctví, je mi spíš protivná. To opravdu radši šipku mezi ty zasrané opuncie, než další opáčko na TV Noha.(14.9.2012)

Jsou filmy nadčasové a takové, na kterých v průběhu let zapracuje zub času. V druhé polovině 70. let poznamenaných normalizací a tabuizovanými tématy šlo o výrazný nadprůměr daný jednak spolehlivě fungujícím tématem kritiky "maloměšťáckých přežitků socialistického člověka", jednak dobře zvoleným hereckým obsazením. Ústřední čtveřice hašteřících se sousedů má určité kouzlo i v současnosi, stejně jako některé fórky a zlomyslnosti, kterými se manželské dvojice obšťastňují. I takový Luděk Sobota má jeden z mála hereckých partů, kde nepřehrává a jeho herectví je funkční. Jenže co naplat, z hlediska dnešních měřítek jde už o přežitou záležitost. Celkový dojem: 55 %.(29.11.2008)

O dvoch nepolepšiteľnćyh susedoch. Dámi a páni takto to je aj v skutočnosti. Ľudia sa ohovárajú, závidia a robia naprieky. Len v skutočosti to nieje vôbec komédia, možno preto sa na to tak dobre pozerá.(20.6.2005)

I po těch letech a nesčetných reprízách stále skvělá komedie s výtečně napsanými dialogy, humornými gagy (prodám za 3000,-) a přímo rozkošnou exhibicí čtyř vynikajících herců. 85%.(28.5.2006)

Petra Schulhoffa nepovažuji za svého režiséra č. 1, ale leitmotiv této komedie je bohužel (bohudík) natolik zakotven v realitě, že musím zatleskat. Konečně, i příběh naší rodiny je poznamenán přesunem z centra na sídliště...(5.3.2009)

• Radko

Nekonečné hádky susedské, motivované závisťou. Snáď by som to hodnotil lepšie, nebyť podprahového ideologického pôsobenia v podobe reklamy na sídliskové bývanie, kde môže vzniknúť aj akási solidarita (keď už nie priateľstvo) znesvárených. Chyba nie je v hercoch, tí spoľahlivo odohrávajú svoje naštvané role, ale v zámernom rozlišovaní hodnoty prostredia, v ktorom sa dej odohráva. Pokiaľ dvojice bývali v starom pavlačovom tehlovom dome, hádky boli intenzívnejšie, emocionálny presah často hraničil so zúrivosťou. Navyše nenápadne boli naznačené nevýhody starého typu bývania: spoločná točka na vodu, ktorá má časté výpadky, podobné ako plyn. Cez steny je všetko počuť. Naproti tomu je v paneláku všetko fajn, samostatné kúpeľne a práčovňa obrúsi susedské spory (napriek záveru - prísľube pokračovania tejto komunálnej komédie).(30.4.2008)

Jak psychicky systematicky ničit sousedy v tom jsou Češi mistři oboru :)(29.12.2010)

Na rozdil od jinych komentatoru zde na CSFD mi prijde, ze typicke ceske nesvary, plynouci ze socialisticke doby tedy rozhodne nevymizely a tudiz, ze je tento film stale aktualni. Alespon na malomeste, kde tedy neziji, avsak ruzni pribuzni ano a vladnou tam neustale stejne pomery. A nejvice se v pripade tohoto snimku cenim vykonu M.Kopeckeho a F.Peterky, ktere oba jako herce zboznuji.(28.8.2003)

Zřejmě jediná nedebilní role jinak zcela nesnesitelného Soboty, jedna z posledních kdysi skvělého Františk Peterky, jedna z lepších Zázvorkové, klasická postava Janžurové a typický cholerický dědek Kopeckého. Celkem vzato, ujde to, ale od všech, s vyjímkou he he,fnďáá, Soboty, jde o průměr.(26.1.2012)

Komedie k popukání. Rozbroje mezi dvěma sousedskými páry stojí opravdu za to. 80%(13.1.2008)

Fajnová komedie ozdobená skvělými výkony ústřední čtveřice. Český humor je zkrátka perfektní :) Nesouhlasím s tím, že by toto téma nebylo aktuální v dnešní době.(29.8.2010)

Nestárnoucí rodinná taškařice, která nesmí chybět na českých obrazovkách minimálně dvakrát do roka. Další z kategorie filmů, jež přes svou notorickou známost sice nelezou na nervy, přesto je narozdíl od geniálních děl z dílny Svěrák-Smoljak-Menzel nevyhledávám. Přesto nelze než smeknout před výkony představitelů dvou hašteřících se ústředních párů.(4.11.2008)

Jakožto "Herec" (:-DDD) musím ocenit nádherně roztomilé etudy Miloše Kopeckého jako "salónního komparsisty". Zbytek spíš průměr, ovšem i za něj díky.(29.11.2011)

Souhlasím s woodym. Do té doby, než se obě rodiny přestěhují do činžáku, je to úžasná podívaná. :-)(20.6.2009)

Úžasně vtipná česká komedie, která snad nikdy neomrzí. Soupeření mezi Novákovými a Bartáčkovými je nadčasové...:-))(23.7.2008)

Vtipný film o mezilidských vztazích. Řada fórů, které mi na zdejší realitu sedí. Celý film se nese v hravém nadhledu.(10.8.2010)

Novákovi vs. Bartáčkovi.. a boj může začít. :D(27.9.2012)

Co dodat. Snad jen to, že to bylo dokonale zahrané, adekvátně zrežírované Petrem Schulhoffem a mělo to crazy nápady a s lehkostí podávané gagy, které jako by jeden na druhý navazovaly a vytvářely originálně vypointované scény. Pro vyšší hodnocení je film málo současný, schází i pevnější dějová kompaktnost a časté reprízování film činí ohraným. Jinak nemám k této klasice výhrady. 60%(5.3.2009)

• bassator

Nechci se opakovat - viz Kulový blesk... - Viděno 1x cca - 20%(11.10.2012)

Skvělý film o vzájemných provokacích dvou rodin. Novákovi a Bartáčkovi se opravdu nemají rádi. Kvalitní herecké obsazení je samozřejmostí. "Je doma Kája?" :D(10.2.2013)

• nash.

Čtyřka Kopecký, Janžurová, Peterka a Zázvorková nemá chybu stejně jako jejich sousedské žertíky ve starém pavlačovém domě, které jsou občas na hranici škodolibé dokonalosti. Bohužel selhala zpočátku slušně našlapnutá gradace, kterou zboural zásadní dějový zvrat. Přes veškerou snahu jmenované čtyřiky už se ji nepodařilo znovu nastartovat a stejně tak ani můj zájem.(4.6.2011)

Ať si kdo chce, co chce říká ... je to komédia a komédia má baviť. A táto komédia baví aj po štyridsiatich rokoch od jej nakrútenia. Nie je to pravidlom, ale komédia založená na závisti a drobných zlomyseľnostiach malých českých lidiček túto vlastnosť má, pretože tieto vlastnosti pretrvávajú bez ohľadu na charakter režimu. Dobrý výber hercov k úspechu filmu výrazne prispel.(2.11.2017)

Velmi zdařilá komedie o sousedské nevraživosti mezi dvěma manželskými páry(29.11.2004)

Celkom sranda. Ale tak trochu o ničom. Uvedomujú si to zjavne aj tvorcovia, ale to nič nemení na fakte, že ide len o súbor viac či menej vtipných scénok...(6.4.2014)

Správná česká komedie, představující sousedské vztahy :-) .(12.2.2007)

Oddechová komedie, která trefně kritizuje sousedské vztahy. "Maloměšťáka nepředěláš." Na rozdíl od pokračování je prostředí uzavřenější, přesto množství vtipů nepůsobí stylizovaně, ale přirozeně, jako by člověk sledoval dění v ulici... Atraktivnost přidávají skvěle vybraní herci.(30.6.2010)

For ME 78%(7.9.2008)

Podobných komedií se v sedmdesátých letech vyrojilo jako hub po dešti. Mírně nahořklá satira a kritika poměrů, ovšem bez hledání konkrétních příčin, naivní děj, humor příliš násilný. Takřka všechny spoléhaly na osvědčené herecké kapacity, které opravdu v mnoha případech myšlenkově chudá díla povznesli. Petr Shulhoff byl rutinérem tohoto ražení, patlat se v záporných českých vlastnostech a jemně kritizovat (samozřejmě klouzal pouze po povrchu) mu šlo. Já bych možná ocenil menší frekvenci v televizi, jinak nic proti ničemu.(2.3.2006)

• anais

Naprosté plýtvání skvělým hereckým materiálem. Název může svádět k mylnému očekávání podobného dílka jako bylo Lipského Čtyři vraždy stačí, drahoušku z roku 1970... Ale to je pouhá podobnost názvu. Schulhoffův film je sled nesmyslných naschválů, které si dělají dvě sousedící rodiny. Téměř 100 minut sledovat jak se Kopecký, Zázvorková a Janžurová ztrapňují v blízkosti blekotavého Luďka Soboty, ve filmu, který měl očividně být blízký typicky české, škodolibé, nepřející rodině. Děkuji, nchci. Je to tak trochu předzvěst Troškových hoštických komedií, ve kterých se humor skladá z všelikého křičení a lidské nepřejícnosti. Jenže Troška tehdy natočil dobrý film (mám na mysli samozřejmě pouze Slunce, seno, jahody), což se Petru Schulhoffovi nepodařilo.(1.8.2005)

Svým způsobem stále aktuální sonda do nevyzpytatelné české povahy aneb sousedské naschvály byly, jsou a budou. Hereckému obsazení jednoznačně dominují výkony ústřední čtveřice, ale svou přesnou pozici tu nachází i jinak schematická komika Luďka Soboty a v oněch letech stále ještě kvalitní Dagmar Veškrnová. V rámci problematické Schulhoffovy tvorby jeden z mála skutečně kvalitních počinů. Pokud této dámě jde o to, co to provokace vůbec je, tak bysme se museli bavit na bilaterální úrovni. My jsme kulturní rodina. Já kupříkladu hraji ve filmu, celovečerním i barevném, takže jakákoliv provokace z mé strany je naprosto vyloučená.(29.12.2008)

Jeden z filmov, ktorý s pribudajúcimi rokmi stráca dych.(5.2.2010)

Když jsem byl malej, tak mě to bavilo. Dneska už mě to nudí. Jedinej dobrej fór je americká pračka.(18.7.2010)

• ARI50

Ona je bláznivá protože se řechta jako kobyla ale film vůbec nebavil.(25.9.2018)

Nechápu ignoranty, kteří říkají, že humor z tohohle filmu stárne. Snad se ti samí potom nedusí smíchy u Účastníků zájezdu. To by s nimi potom opravdu nebylo něco v pořádku...! Upřímně doufám, že tak, jako se teď nadává na dobu normalizace, se bude jednoho dne nadávat na tu dobu současnou, v mnohém ještě daleko horší.(17.4.2004)

Skvělá komedie s hereckou špičkou. Co víc bych chtěl? Hodnocení: 75%(14.8.2008)

Televízna klasika, ktorá sa vymyká z rámca bláznivých sci-fi komédií, pretože ťaží z "bežného života obyčajných ľudí". Je to samozrejme v úvodzovkách, pretože nastolené situácie sú scenáristicky komediálne ošetrené a v živote by ste podobné bláznovstvá asi iba ťažko zažili. To nie je kritika, pretože komédia má za cieľ diváka rozosmiať a je jedno, akými prostriedkami. Schulhoffovi sa to podarilo.(14.8.2012)

Tenhle film můžu. Vždycky mě ty jejich naschvály pobaví.(15.7.2009)

Ústredná štvorica Miloš Kopecký / Stella Zázvorková / Iva Janžurová / František Peterka vytvorili skvelé herecké kvarteto a svoj koncert malomeštiackej symfónie odohrali bezchybne a dodnes žne potlesk "na otvorenej scéne". Nesmrteľná asi z tejto kategórie zostane hláška: "Tu nepotečie voda! Tu potečie krv!" Komédia ako kritika malomeštiactva bola mierená na vtedajšiu povahu ľudí, ale stala sa aj nadčasovou a stále platnou. Ako tu už niekde bolo napísané "doba sa zmenila, ale ľudia....Herecký koncert pod riadením režiséra Petra Schulhoffa. Snáď nesmrteľné dielo, ktoré si myslím, že patrí medzi dvadsiatku najlepších československých komediálnych filmov.(6.2.2015)

"Tady nejen, že nepoteče voda, tady poteče krev!" - "A další odvetné akce budou následovat!" - naprosto vynikající komedie, nevysychající studna skvělých hlášek a plejáda úžasných herců v úžasných rolích - Janžurová přímo exceluje, Peterka je vynikající a paní správcová je super. Sousedská bitva o to, kdo je větší maloměšťák, přitom jsou maloměšťáci všichni. Ač třicet let starej film, myslím, že narozdíl např, od "Zítra budeme chytřejší, starouši" nebo "Marečku podejte mi pero", má co říci i dneska....(27.12.2008)

Skvělá komedie s hvězdnými páry, která vždycky potěší a pobaví. Luděk Sobota, coby inženýr a pan režizér byl srandista. Včera jsem si film pustil už alespoň po páté a opět jsem se pěkně nasmál. 80% // (27.10.2013) NOVA HD (4:3) - Opáčko a opět skvělá zábava. Stále 80%(26.1.2012)

Ve starém pavlačovém domě jsou již léta sousedé Novákovi a Bartáčkovi.........(5.6.2011)

Jedná se rozhodně o jednu z těch povedenějších komedií napříč naší malebnou a zkorumpovanou krajinou. Většinu zúčastněných herců a hereček samostatně v oblibě nemám, ale takhle dohromady jim to vcelku svědčí. Nejsem si úplně jistý, jestli film dokáže vůbec pobavit mladší generaci. Já jsem někde na hraně. Buďme rádi za sousedy, které máme. 3*(14.10.2012)

Skvělý český film, který pobaví klidně i celou rodinu. Jak je známo první díly jsou vždy lepší a jinak tomu není ani u tohoto filmu. Skvělé obsazení do hlavních rolí a komické scény, takřka jakoby z oka vypadly českému temperamentu. Vždy, když si vzpomenu na to, jak to v dnešní době je s českou kinematografií, tak se pousměji nad tím, že máme ještě pořád podobné filmy jako je tento, který nám tu filmovou reputaci zlepšují.(12.10.2013)

Naprosto skvela zalezitost, jen skoda, ze "pokracovani" Co je doma, to se pocita, panove... uz neni tak vtipne a v mnoha mistech zda se byti prvoplanove...(27.10.2010)

• Tommassi3

"Prosim tě, přestaň !! Přestaň !! Holce je pětadvacet.. To jí mám snad vykat ?? Když mně je čtyřicet ??" - "Pětačtyřicet !! A už ti roste pupek !! A máš dvě brady.." ;)(18.5.2016)

Nádherná komedie plná úžasných a vtipných gagů. Škoda, že se dnes už takové filmy netočí. Pan Petr Schulhoff uměl dokonale rozesmát naši bránici, zákonitě muselo přijít pokračování. Škoda jen, že už bez pana Kopeckého.(26.8.2016)

Moje oblíbená komedie. Díky hereckému obsazení, které je pro tyto komediální žánry jako stvořené, se nejde nudit. Pokud vám jde skutečně jen o pobavení se a neočekáváte „hluboký umělecký dojem“, tak můžu doporučit.(3.4.2003)

Ujetá komedie, ale já si pohledem na maloměšťáky všeho druhu celkem užila.(24.8.2012)

Rodinná komedie Petra Schulhoffa, kterou mám docela rád...(8.8.2006)

Dobře míněna slátanina. Že by celý národ byl až tak závistivý ? To se mi přece jen nezdá... Asi mi tam vadil ten "ublekotaný" Sobota. Jeho stylu humoru jsem nikdy nerozuměla. Nebyl vtipný, byl jen uhekaný.(15.10.2007)

Musím uznat, že tohle bylo opravdu povedené. Jelikož jsem absolutně nedotčená tímhle druhem českých filmů, dívala jsem na něj nedávno poprvé a trochu si zlepšila mínění o české kinematografii. Řekla bych, že tohle je typicky českej film, který by meli vidět v zahraničí, aby si udělali o nás obrázek. Největší ovace patří Ivě Janžurové-opravdu dobře zahraná role.(26.9.2008)

Nojo, klasicky popleteně zamotaná a vtipná komedie z let sedmdesátých.(11.7.2008)

67 % - Film tak trochu poplatný své době. Kdo ji alespoň trochu pamatuje, OK, pro mladší ročníky to ale už moc není.(29.1.2007)

Zvedám ze 4* na 5. Proč? Protože mě asi nikdy neomrzí se na tuto komedii s chutí podívat. To co předvádí čtveřice Zázvorková, Kopecký - Janžurová, Peterka, to se v současných inscenacích už tolik nevidí. Schulhoffovi se podařilo natočit takovou velmi dobrou satiru-karikaturu na téma maloměšťáctví zasazené do tehdejších dobových reálií, ale myslím, že nadčasovost tu zůstává.(22.10.2007)

Tak tohle je přesně voda na můj mlýn.(24.6.2010)

Petr Schulhoff nám to tedy pěkně roztočil, drahoušci. Pod vlivem tohoto filmu, i já jsem začal za ideální stav považovat vzájemnou nevraživost a naschvály mezi sousedy. A fandil jsem Novákovým, abyste věděli. "Je doma Kája?" (98.)(4.12.2006)

Jedna z těch hodně dobrých, skoro až legendárních, komedií. Úžasné herecké kvarteto a spousta žertíků nenudí.(26.6.2010)

Platilo to kdysi a platí to dnes: My jsme kurňa tak závistivý národ, že jsme schopní kvůli tomu, když má někdo víc si jít vyloženě po krku...(19.10.2008)

To, co tu předvádí ústřední čtveřice, nemá obdoby. Nechápu tohle nízké hodnocení, prostě nechápu, tohle je jedna z nejlepších českých komedií, prostě komedie která nikdy neomrzí.....sakra, proč se dnes už netočí takové filmy.(9.4.2018)

Skvělá smršť vtipů od začátku až do konce!! Jedna z nejlepších českých komedií vůbec!!(16.11.2009)

..nehynúca klasika...to sa dá pozerať dokola,skvelé vtipné dialogy so super hereckými výkonmi.(9.1.2013)

Hlavní čtyřka: Peterka, Janžurová, Kopecký, Zázvorková je skvělá a v první polovině se na vás valí jeden povedený žertík za druhým. Obvzlášť ten s pračkou je výborný, Ale když se naše čtyřka odstěhuje do paneláku, dojde filmu trochu dech a místy, jsem se začínal i trochu nudit. Ovšem čtyři hvězdy si film zaslouží.(7.5.2016)

Hodnotím na tehdejší dobu, pro mne jedna z nejlepších českých komedií.(12.11.2009)

Suprově obsazená komedie, jedna z mých nejoblíbenějších. Téma vůbec nezestárlo, sousedské naschvály a rozbroje jsou stále aktuální téma, sám bych mohl vyprávět. Kopecký, Zázvorková a Janžurová jsou borci.(9.12.2009)

Petr Schulhoff uměl točit vynikající kriminálky (série s majorem Kalašem), nebo výborné komedie, jakou je tato pecka! Čtveřice sousedů v podání Miloše Kopeckého, Stelly Zázvorkové, Františka Peterky a Ivy Janžurové jsou geniálně zahrané a nádherně ukazují tu naši českou povahu. Prostě klasika a těch naschválů, co si mezi sebou dělají jsou k popukání. Tohle je příklad klasické satirické komedie 70. let a já jsem šťasten, že jich tenkrát vznikalo poměrně dost.(28.10.2013)

Hezká česká komedie, zajímalo by mě, jestli by fungovala i jinde. Závist, naschvály, ale vše jakž takž v mezích i po letech je vtipné. Mírný černý podtón v podobě nevěry je naštěstí brzy zašlapán a manželé spolu vydrží i do dalšího filmu. Pěkná situační komedie s příjemnou fyzickou komedií. Koncert pro ústředních 6 lidí. Co horory - tohle by mělo mít předmluvu v podobě - Natočeno podle skutečných událostí. A kdo je chytrý, nejen, že se pobaví, ale ještě si z toho odnese nějakou cennou lekci.(21.11.2014)

Velmi povedená komedie se skvělou čtveřicí. Škoda, že takové se dnes už netočí.(12.6.2018)

Přemejšlím, jestli dát dvě, nebo tři hvězdičky. Nakonec teda přivírám oči, a dávám ty tři. Snad kvůli nějakejm celkem dobrejm hereckejm výkonum - např. Sobota byl dost dobrej a často vtipnej. Každopádně v dnešní době už trochu stará komedie.(21.10.2007)

"Slyšíš to mámo, už mají zase řízky!"(3.1.2010)

• Maq

Normalizační satirická komedie. Dnes už si často ani neuvědomujeme, že „maloměšťácký“ a „maloburžoazní“ byly kdysi bolševiky zavedené přívlastky pro společenské jevy, o nichž se věřilo, že cestou ke komunismu vymizí. Dneska mě na tomhle dílku nejvíc baví jeho nechtěný realismus, s nímž odhaluje odpornost 70. let. To je sranda, když má soused v novém panelákovém bytě více poruch než já, když cestou do nového domova šlápne do sraček, když v celém tom hnusu a mizérii žije ještě o kousek hnusněji a mizerněji, než moje vlastní zmrzačená existence! --- Když odhlédnu od těchto historických konotací, vidím skvěle obsazenou, leč scénáristicky nepříliš silnou komedii.(16.4.2011)

nostalgické +3* Starší a okoukaná, ale stále zábavná komedie s tehdejším hereckým výkvětem o českém maloměšťáctví. Docela by mě zajímalo, jak může působit na mladou generaci, jestli tehdejší normalizační problémy dokážou pochopit. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 3 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 3 (3*MAX) ](5.4.2018)

Žádné umění, to ne, to prrr. Ale podle mě naprosto skvělá zábava s nestárnoucími fóry, skvelými komediálními talenty snad ve všech rolích a nádavkem i ideologicky méně zhoubným půdorysem než filmy Hřebejk-Svěrák-Ondříček. Tohle si totiž dělá z maloměšťáků alespoň legraci a v té satiře se to (ať už záměrně nebo nezáměrně) strefuje i do politicko-společenského establishmentu. To současné taškařice o obyčejných lidičkách nedělají ani trochu. Ty už maloměšťácké samy od sebe jsou. Z toho mi bývá až nevolno, tady cítím, že si to na nic nehraje.(16.9.2007)

Bez Kopeckého, Zázvorkové, Janžurové a Peterky by to byl film tak sotva za tři hvězdičky, ale oni by si zasloužili pět hvězdiček každý jednotlivě. Františka Peterku přímo miluju! Ještě dopisuji po přečtení některých komentářů: závist a z ní plynoucí sousedské harašení že už nejsou aktuální? Tak to Vám závidím, asi žijete někde jinde. Myslím, že dneska má teprve závist žně! A bohužel mě nenapadá nikdo, kdo by o tom dneska u nás mohl natočit povedený film...(24.2.2010)

Jeden z mnoha starých českých filmů, které rád sleduji stále dokola. Mají tam krásné sousedské vztahy. Je to příjemný film(10.2.2008)

Tyhle československý komedie (drahoušku, miláčku, pánové atd..) mě nikdy extra neoslovovali, nicméně podívat se na to dá, ale neměli by to český televize s nasazovánim nějak přehánět. Ani to obsazení mě vysloveně neláká.(21.1.2012)

Je to typická komunální komedie konce sedmdesátých a začátku osmdesátých let. Někomu se humor zdá zábavný a někomu příšerný. V dnešní době až přiliš cizí. Sám se ke snímku občas rád vracím. Rád se takto setkávám s našimi velkými hereckými komediálními osobnostmi.(20.10.2006)

První část ve starém činžáku je opravdu vtipná. Viď macku, trošku mi to tam drhne po přestěhování a příchodu Dášenky Veškernové, ale stále jsem se bavila. Jsem jen ráda, že nemám ani jednu rodinu za sousedy. Osobně bych je nepřežila.(18.2.2008)

• drexik

Co se týče hodnocení málokdy nějak výrazně vybočuju od toho celkového, ale tady půjdu hodně proti proudu. Nechápu jak někoho může bavit film kde se neustále jedná jeblá ženská vřeští přes celý barák na druhou a jejich hlavním cílem je udělat tomu druhému nějaký naschvál, který není vtipný no a samozřejmě se u něj řve. Vynikající obsazení jde vniveč a je nahrazeno těžkým znechucením nad takovýmto paskvilem.(29.5.2009)

Myslím,že o tomhle filmu si udělá každý svůj obrázek. Ten můj je asi takový,že dřív jsem se u toho i dost nasmála,a to především,když si dělali sousedé naschvály.Teď už mi přijde film dost neoriginální a ve druhé polovině,film spadá do strašné, "nápadité" slátaniny a už to není co bývalo. Iva Janžurová mě ale dostane ať chci či ne. :-)(8.6.2011)

Další pokračování Nekonečného příběhu by klidně mohlo nést podtitul „Novákovi vs. Bartáčkovi“ a mohlo by se odehrávat na jedné české pavlači. Duel o tisíci kolech a s bezpočtem podpásovek, v němž se utkají čtyři tvrdé hlavy, které považují pojem „dobré sousedské vztahy“ za definicí ironie a razí motto, že pomsta je sladká i zatepla.(2.2.2012)

Vyborna komedia z cias normalizacie za 82 %(7.3.2013)

Je to taková blbost až jsem se u toho chvilkami musela zasmát. Díky bohu, že takové sousedské trable neprožívám.(7.2.2014)

Je to takový ten typ lidové zábavy ve stylu Slunce seno... V tom starém baráku má komedie nepochybně své silné momenty. Po přestěhování do panelového sídliště se kouzlo vytratí. Ono to bude asi i tím, že paneláky prostě uhasí každou legraci svou šedí a neinspirativností. Komedie průměrná, sám bych si ji asi dobrovolně nepustil, ale jako doprovod k nějaké jiné práci, proč ne. 60%(24.12.2015)

Sice postarší, ale zábavná komedie. Nápady tvůrců jak sousedům udělat pořádný fórek jsou povedené a některé scény jsou perla sama o sobě.(23.2.2004)

Dobrá komedie, výborné obsazení.(21.3.2009)

Další naprosto báječná česká komedie u které se rozhodně nemám šanci nudit a na kterou bych koukal zas a znova. 100%(18.7.2010)

"Tak ty mu říkáš Macku!?!"(26.4.2012)

Sousedské přetahované... někdy mi to příde jak u nás v baráku :D né až tak, ale stejně někdy co si ty naši báby vymyslej... se asi inspirují :-)))(23.1.2008)

Ceska povaha v plne sve krase.(16.4.2011)

Nevinný žert dokáže rozhádat na smrt i dva obyčejné manželské páry - Novákovy (Miloš Kopecký a Stella Zázvorková) a Bartáčkovy (Iva Janžurová a František Peterka). Sousedé si od tohoto okamžiku nic nedarují, a ušpiněné prádlo či noční telefonáty jsou tím nejjemnějším, co si dokáží provést. Když má být jejich činžovní dům zbourán, všichni se radují, že nyní budou mít od svých nepřátel klid. Jenže se velmi brzy všichni setkají ve svých bytech na nově vystavěném sídlišti. A válka může pokračovat... Téma je sice stále velmi aktuální, leč ani v reálu, a nakonec ani v tomto filmu to už tak velká sranda není. Podobné nevinné žertíky mohou velmi rychle přerůst v to, že někomu rupnou nervy, a končí to vystřílenými rodinami nebo něčím podobným. Možná proto jsem se nějak nedokázal bavit ani u tohoto filmu, byť se všichni čtyři hlavní protagonisté snaží seč jim síly stačí (Luďka Sobotu ani Dášu Veškrnovou radši počítat nebudu, neb jejich přítomnost na obrazovce byla holým utrpením). Takže hvězdičky za oba manželské párty (mohou se o ně třeba porvat :) )...(17.6.2013)

Takové uřvané komedie uměli nejlíp Francouzi. Petr Schulhoff je okořenil typickou českou závistivostí a nepřejícnosti. Bylo to aktuální a vtipné tehdy a je to aktuální a vtipné i dnes. Nějaké věci se bohužel nemění. Od přestěhování na sídliště a s větším zapojením překvapivě snesitelného Luďka Soboty, vtipnost klesla a atmosféra dostala pořádný šrám. Paneláková chodba už nemá to kouzlo co rozhádaná pavlač.(13.7.2014)

V okamžiku, kdy si odmyslím trapku Dášu a její "týty bába týty bába" a uvědomím si, že jsem tenhle kousek hodně dlouho neviděla a docela bych jej shlédla, tak tomu ráda 3 hvězdy dám. S velkou dávkou nostalgie a nostalgickým pousmáním ve tváři.(26.4.2010)

Zábava...(4.9.2014)

Ja si pamätám pána Schulhoffa ako režiséra výborných českých kriminálok zo 60tych rokov. On presedlal aj na komédie a táto patrí k tomu najlepšiemu čo natočil. Je samozrejmé, že to hlavne sadlo hercom, ktorých si vybral. A mal stopercentný čuch na výber hercov. Herci hrajú s chuťou a je to vidieť. 85%.(18.10.2005)

Klasika a rozhodně jedna z nejlepších našich komedií (nejen) 70. let.(25.2.2010)

o sousedství v té nejzemitější české podobě. Herecký koncert všech zúčastněných.(28.8.2010)

Tohle je pro mě prostě klasika :) Hvězdné obsazení, výborná "nepřátelská" atmosféra :) doba, kdy mít pračku, tak na vás pošlou VB :) Nespočet naschválů a podvodů dvou dvojic prostě nemá chybu :)(28.10.2010)

Tohle můžu vidět kolikrát chci a film vůbec nestárne. Česká komediální tvorba na vrcholu s tím nejlepším hereckým obsazením. Jenom ten Sobota mi tam je protivný, ale co, nemůžu mít všechno. 85% = 4/5(6.3.2011)

Klasika, která nikdy neomrzí. Neustále aktuální téma, tady ovšem s jistou dávkou grotesknosti. Humorné situace, které gradují především na nezničitelném herci Miloši Kopeckém, který svým jadrným jazykem dává i zdánlivě obyčejnému textu pořádný říz.(26.11.2017)

Česká malost + skvělé herecké výkony velké čtverky. 75%.(12.12.2010)

Pokud čekáte vyčerpávající rozbor tohoto filmu, určitě se do čtení komentáře nepouštějte. V souvislosti se Schulhoffovými filmy vídám tolik rozsudků se slovem "normalizační", že se kolikrát nemohu ubránit smíchu. Je však spíše smutné, kolik lidí je schopno řadit mnohé filmy mezi normalizační splašky jenom na základě toho, že vznikly v období normalizace. U českých filmů to zamrzí mnohem více, jelikož v naší kinematografii se Brežněvův vliv odrážel vůbec nejméně (stačí zabrousit do jiných národních kinematografií východního bloku - prach a bída sedmdesátých let je na nich znát mnohem více). Snad je nevděčnost diváctva k filmům sedmdesátých let způsobena silným kontrastem s předcházejícími léty šedesátými, právem označovanými za zlaté období (nejen) české kinematografie. V šedesátých letech mladá generace absolventů FAMU po boku se starými lišáky rozbíjela tabu minulosti a vzpomínala na druhou světovou válku i následné komunistické utužování v padesátých letech. Po intervenci v osmašedesátém však museli filmaři začít vymýšlet něco jiného, protože nová vlna zašla pro komunistickou cenzuru až příliš daleko. Hlavní doménou filmů sedmdesátých let se proto staly konkrétní osudy lidí v přítomnosti, a také různě fantaskní pohledy na budoucnost nebo alternativní realitu (Lipský a Vorlíček s Macourkem dokázali v tomto tématu usednout na samotný trůn crazy komedie). Paradigma hodnot českých lidí a rodin bylo s kolísající vážností bravurně znázorněno například v kultovní dilogii Marie Poledňákové. Schulhoff se jako několik dalších režisérů rozhodl pustit do satiry s tématem mezilidských vztahů (jako odkaz na budoucnost můžeme v jeho filmech považovat už samotné názvy, pro něž je typický budoucí čas doplněný zdrobnělinou v pátém pádě). Pro všechny tyto filmy však platí společný jmenovatel - pod nesmírně vtipnou fasádou se TAKÉ nalézá velmi ostrá kritika společnosti. Netlačí se na pilu tolik jako o dekádu dříve a filmy si ze sociální a politické situace střílí mnohem nenápadněji, ale o to sofistikovaněji. Snaha kulantně oblbnout cenzuru se však negativně odrazila také u diváků, kteří po agresivní filmové tvorbě šedesátých let trochu zapomněli koukat pod povrch a spokojili se s žánrovým začleněním těchto filmů = komedie. Výjimkou nejsou ani Schulhoffovy filmy, které jsou sice zábavné a většinou vtipné, ale rozhodně nepojednávají o ctnostných vlastnostech lidí. Nepoučitelnost a nenapravitelnost je v podstatě vyjádřena už samotnými názvy jeho filmů. Podobným případem je také Zítra to roztočíme, drahoušku. Povrchní závist a marnivost českých "maloměšťáků" je zde zobrazena naprosto dokonale, nejen ze scénáře, který nikdy žádnou hlášku nenechá bez ironického významu, ale i z jemného neverbálního projevu našich herců (silná generace zůstává silnou i v jiných filmech než hvězdných). Film velmi ošklivě nastavuje zrcadlo početné části populace a také dnes zůstává velmi aktuální (stačí se podívat na libovolné diskuzní fórum, nebo si třeba zajít do supermarketu nebo na úřad). Ještě bych rád podotkl, že dělat nutné kompromisy ve svých filmech neznamená stát se anální subinkou cenzury - ono je to vždycky trochu složitější (vzpomeňme si na Nezvala). I proto je smutné, že nikoli nejlepší, ale přesto zajímavé filmy Petra Schulhoffa jsou často házeny na smetiště spolu se skutečnými ukázkami normalizačního poklesu, které mají na svědomí až příliš přizpůsobiví a netalentovaní režiséři, jako byl Steklý nebo Trapl. Vrcholem ironie pak je, že nejlepší české komedie byly natočeny právě v normalizačním období. Dnešní rádobymoderní veselohry jim nikdy nesahaly ani po kotníky, a to včetně opěvovaných Pelíšků. 75%(26.6.2012)

Slusna, mirne crazy komedie, kterou znaji vsichni nazpamet. Bartackovi vs Novakovi... 3+(21.11.2014)

Komedie, u které se člověk směje skoro neustále, bohužel kvůli tomu, že dnes v TV dávají kulové a mladí neumějí pořádně nic natočit, tak se tohle dílo pouští stále dokola a tím ztrácí na své výjimečnosti...nazval bych to Mrazíkovským syndromem, kterým trpí starší tuzemské filmy... :-((( Je mi z většiny mladých a hloupých lemplů na blití :-((( Jinak všechny "díly z této série" mám moc rád... Kopecký/Zázvorková a Peterka/Janžurová to zahráli skvěle, Sobotka je taky slušný řízek :-)(16.9.2015)

Já to šmírování a pronásledování sousedů nijak záporně nehodnotím. Za a) vzhledem k tomu, že život nemá žádný objektivní smysl, je jedno, jak ho člověk stráví, jestli tímhle způsobem nebo nějakým jiným, třeba všeobecně považovaným za lepší. A za b) je to přeci hezký pocit, když jeden ví, že na něj ten druhý neustále ve dne v noci myslí... pravda, sice myslí s nenávistí, ale myslí! Furt lepší než bejt přehlíženej, každýmu lhostejnej. Takže si jeden připadá tak trochu jak nějaká rocková hvězda, u nich si fanynky lepěj na stěny jejich portréty a decentně po nich vzdychají, u toho jednoho si zase sousedi lepěj na stěnu uši a hrnečky a nedecentně řvou, takže v podstatě to samý.(24.9.2015)

Zlatá doba, ovšem tedy jen pro český film a speciálně české komedie. V Zítra to roztočíme, drahoušku...! jsme svědky toho, kam až mohou zajít napjatě sousedské vztahy. Miloš Kopecký v hlavní roli dokazuje, že příbuzné a sousedy si prostě nevybíráme, ale musíme doufat, že jsou normální.(1.6.2012)

Rozhodně nesouhlasím s názory, že téma sousedské závisti je dnes již překonané, naopak! Pro mne je film doslova přesycen skvělými hláškami a pamětihodnými hereckými výkony. Některé nešvary hlavních postav jsem bohužel objevil i ve vlastní rodině :o) Obzvláště manželé Bartáčkovi jsou mimořádně vtipná dvojka. Film mi jen nepatrně kazí možná zbytečná vsuvka románku mladého Nováka s mladou Bartáčkovic. Jinak pro mne kultovka a řadím ji o chlup výš než třebas "Marečka" nebo "Jáchyma".(3.12.2013)

Ty cholerické výměny mezi ústředním čtyřlístkem legendárních herců jsou kultem všech kultů, i po xtém shlédnutí jsem tímhle filmem pořád unešen...................moje hodnocení = 9 z 10.(10.4.2018)

Je to takových slabších 70%. Herecké výkony jsou velice dobré. Nápady na provokace a naschvály jsou vymyšlené velice dobře a pobaví, nicméne ne tak, že se smíchy válíte, ale spíše se pousmějete a máte takový lepší pocit. Vyloženě zasmál jsem se asi 2x - 3x a to je na komedii velice málo. Nicméně úsměvné a zábavné to bylo. Ale jsou zde lepší kusy. Takhle je to takový průměr, mírný nadprůměr. nic extra kromě výkonu herců. Howgh!(24.6.2010)

Herecký koncet čtyř hlavních postav mě vybízí opakovaně ke shlédnutí tohoto filmu. Jednoduchá zápletka, prostor pro spoustu vtipu, nenáročné podívání. Trošku pokulhává rovina řešení sporů na úřadech (jak to tehdy totalitně hezky fungovalo :-) ) a režisér měl mít šťastnější ruku pro výběr herců do rolí dětí - Sobota a Veškrnová jsou kvalitativně někde zcela mimo. Ale motorista Kopecký ve žluté kšiltovce je k sežrání.(6.3.2011)

Závisť a malomeštiactvo v susedských vzťahoch v trochu zastaralom filme. Zostarol možno aj viac ako predvojnové filmy s Novým. Zabaviť sa pri ňom dá, len presun do paneláku je rýchlejší, ako by som čakal, až som si musel overiť, či som niečo neprespal. –––– To mi nechceš říct, že ládujou řízky každej den. A my žužláme tlačenku s cibulí.(1.4.2014)

Naprostá klasa podpořená nezapomenutelnými výkony v mých očích především Ivy Janžurové a Miloše Kopeckého.(12.6.2016)

"Polož tu americkou, automatickou pračku na zem!" "Pokládám tu americkou, automatickou pračku na zem!" Další z klasik české tvorby. Poctivých 4,5!(19.1.2006)

Klasická normalizační komedie, u které se vždycky dobře pobavím.Nejvtipnější jsou tehdejší poměry a sousedské vztahy, které nejsou vůbec daleko od reality.Dnes se tomu naštěstí můžeme jenom smát.(2.8.2006)

Dva manzelske pary bydlici vedle sebe se nemohou vystat a tak si snazi zneprijemnit kazdou moznou chvili svych bezvyznamnych zivotu ruznymi nejapnymi zerty a naschvaly. Slusna a mistami velmi napadita komedie, ktera je lehce zapamatovatelna diky skvelym hercum i castym navratum na ceske obrazovky. 60%(26.6.2008)

Novákovi vs Bartáčkovi. Obě maloměšťácké rodiny si navzájem dělají naschvály a vymýšlejí různé fígly ve snaze vypadat "hogo fogo". Ve filmu se odráží typická česká vlastnost - závist. Myslím, že i v dnešní době existují nějací "Novákovi" a "Bartáčkovi" a "sousedská válka"je reálný pojem. Tato komedie patří k těm nestárnoucím a je obsazena vynikajícími herci. Nejlepší výkon podávají Miloš Kopecký, kterému zdatně sekunduje Iva Janžurová, hned po nich bych zařadila Stellu Zázvorkovou. Pozadu nezůstávají ani "béčkoví" herci František Peterka a Luděk Sobota.(3.7.2009)

Super česká komedie plná láskyplných sousedských vztahů :-)) Ústřední herecká čtveřice patří do zlaté československé herecké generace....bohužel pro jim to kazí ublekotaný L. Sobota a nesympatická pipinka D. Veškrnová. Na tuhle komedii se i tak vždycky strašně moc rád kouknu.(16.6.2010)

Ty válečné scény mezi sousedskými páry jsou, podle mě, velmi zábavné. Jednou za 5 let si je rád připomenu.(17.10.2010)

Jedna z nej našich komedií, která mohla být ještě lepší, nebýt tam Luděk Sobota s Dášou Veškrnovou. Kdyby byl celý prostor ponechán jen ústředním dvojicím, tak bych klidně šel až na 5 hvězdiček, protože co předvádějí zejména Miloš Kopecký s Ivou Janžurovou, to se nedá nazvat jinak než herecký koncert.(20.3.2011)

Svižná a velice vtipná komedie, která i po letech zaručeně pobaví.(15.9.2016)

Vynikající zábava :) Klasická česká komedie v nejlepších letech. Ústřední čtveřice funguje skvěle (speciálně Miloš Kopecký je úžasný "dědek") a až na úplné maličkosti je film prostě skvělý. Dál nemá myslím smysl nic dodávat.(28.4.2010)

Jedna z mnoha českých komedií, která ničím neohromí, ale taktéž neurazí. 55%.(4.10.2012)

Postavili jsme tu automatickou pracku na zem!(5.11.2012)

Komedie o klasicky cesky vlastnosti - zavisti a na to se kouka sakra dobre :D(30.12.2012)

"Už zase naklepávají řízky!" :-))) Jako jo, směju se tomu jako debil. No a? Smích je zdravý. Navíc, já tu dobu zažil. I s tím naklepáváním :-)))(12.11.2014)

Kopecký a Janžúrová sa predviedli. Celkom dobrá typicky česká komédia, ale stačí ju vidieť raz a dosť...Ale na nedeľné popoludnie ako ušité(8.9.2002)

... a další odvetné akce budou následovat!!!(23.5.2010)

Jedna z nejlepších starších komediíí z českého filmového průmyslu, která svou kvalitou podle mě dost šlape na paty unikátům typu Marečku podejte mi pero. Vtipná, nápaditá a hlavně neokoukatelná podívaná, navíc bezvadně herecky obsazené s úžasným Milošem Kopeckým nebo Ivou Janžurovou. (90%)(11.2.2013)

Jedna z nejlepších českých komedií všech´dob. Excelentní herecké obsazení Peterka/Janžurová, Kopecký/Zázvorková, skvělý scénář plný neuvěřitelných gagů a odzbrojující tempo dělají z tohohle filmu fakt klenot, a to jeden z nejdražších. Fakt naprosto geniální typicky český film, ale v paneláku to už nebylo ono... Na tohle se můžu podívat kdykoliv, což se u českých komedií často nestává....(17.3.2013)

jedna z mála českých komedií, která mi nevadí a nebráním se na ni koukat znovu, kdž běži v tv :-)(17.10.2010)

Česká ´bláznivá komedie´, která má chytré vtipy. No, jak to hodnotit jinak?(21.3.2015)

Docela příjemná rodinná komedie z českého prostředí a v typicky českém podání. Překvapením pro mě je dobrý herecký výkon, obyčejně naprosto gramlavého Soboty. 65%(20.7.2015)

Dal bych možná i čtyři hvězdičky, ale neustále opakované vtipy ztrácí své kouzlo a nechápu proč tento film dávají v televizi snad 10x ročně...(17.7.2005)

Aj, aj aj. A máme tady na pořadu dne příjemně nepříjemnou realitu komunistických časů a dokumnetární hodnotu lidské závisti, prostořekosti, namyšlenosti a prohlouplé hlouposti. Realita všedního dne se ztrácí v lidech, kteří nevědí co chtějí a jejich jedinou starostí je ublížit. Nechci takový svět, ale tento film musím respektovat.(11.10.2008)

Pojednání o malé české závisti, která se neštítí ničeho.Sousedské vztahy plné naschválů a různých vymyšleností jsou sice k smíchu,ale bohužel jsou i dnes pravdivé.Pavlačový dům skýtá různé možnosti,jak znepříjemnit život tomu druhému.Po přestěhování na sídliště jsou obě rodiny Bartáčků a Nováků opět vedle sebe.A letitý kolotoč naschválů a zlomyslností se opět točí ... Je to má oblíbená komedie i vzhledem k perfektním hereckým výkonům Miloše Kopeckého,Stelly Zázvorkové,Ivy Janžurové a Františka Peterky.Dost násilně na mě působí dvojice Sobota a Veškrnová,kteří sice hráli,co bylo v jejich možnostech,ale do filmu se podle mě nehodili.(11.9.2009)

Povedená česká komedie která se mě líbí. Většinu „starších“ českých filmů moc nemusím ale toto je film který se mě líbí a jednou za čas se na něj rád podívám znovu. Parádní herci a super naschvály to mě prostě jednou za čas pobaví…(11.2.2013)

Výborná satirická komedie o dvou znepřátelených rodinách z dob socialismu, které musí ještě k tomu bydlet vedle sebe. A tak si dělají mezi sebou naschvály a neustále se před sebou vytahují. [18218. hodnocení, 280. komentář, 78%](12.1.2019)

Zase jedna z nesmrtelných komedií, u kterých se zasmějete vždycky. Exceluje tu především Miloš Kopecký, v závěsu za ním Iva Janžurová a jim skvěle sekundují S.Zázvorková a F.Peterka.(18.9.2003)

Ohraná,ale pořád stejně zábavná bláznivá komedie.Miloš Kopecký je v roli Nováka jednoznačně lepší než později Jiří Sovák.(7.5.2004)

Výborná komedie, kterou lze vidět několikrát a i když znáte některé dialogy nazpaměť, neokouká se! Začne to nevinně, kdy po celém dni unavený pan Novák se vrací domů a ze sousedovic dveří vylítne paní Bartáčková v domnění, že načapá manžela... Pan Novák si neodpustí "nejapný žert" a spustí se vlna naschválů a dalších "nejapných žertů" mezi sousedy...(23.8.2006)

"Tady né, že nepoteče voda. Tady poteče krev !!" Sousedé občas umí člověku hnout žlučí. A v podaní tak skvělých herců je to podívaná k popukání.(4.11.2006)

Perfektní česká komedie se suprovým obsazením.. Mít prima sousedy, se kterýma si děláte naschvály, nene to není dobrá věc, ale jako film k pokukání to už je o dost lepší.(24.6.2010)

Nejsympatičtější postava celýho filmu je pro mě pan"resižér"Luďka Soboty,kterej ty bejkárny dělá jen z čirý radosti a srandy a na žádný nešvary nepoukazuje!(19.10.2010)

Nevím ale asi nikdy nepochopím lidi z Česka co nemají rádi České filmy ale hlavně a to především komedie a co chvila je sráží k zemi, nechápu vždyť je tohle doslova výstavní kousek naší České komedie, herecké výkony na jedničku a to do jednoho!!! Pro mne osobně pochopitelně nejvíce září Ivana janžurová, má oblíbenkyně :-) a vtipy velice povedené. POSTAV TU AUTOMATICKOU PRAČKU NA ZEM!!! STAVÍM TU AUTOMATICKOU PRAČKU NA ZEM!!!(5.6.2011)

Pekne to roztočili...(16.9.2011)

Pro mě oba dva díly jsou jedny z nejlepších českých komedií. Vzhledem k mému ročníku jsem u českých filmů, pohádek atp. začínal právě s touto hereckou linií, ačkoliv můj nejoblíbenější je stejně Menšík. Nechápu kdo tady v tom zas hledá nějaký složitosti viz. Marigold. Nenáročná pravá česká komedie ukazující českou morálku v pravém rozpuku.(18.8.2012)

• nopud

Klasická normalizační fraška ze 70. let minulého století, ve které se nic neřeší(7.10.2012)

Je fakt, že přesunutím do paneláku to ztrácí...ale asi to byl nutný posun v ději. =) Silné 4* ... "Já nekřičim, Vy křičíte" =D(21.5.2013)

Tahle komedie je výborná. Bartáčkovi vs. Novákovi a jejich naschvály nemaj chybu. Opět skvělé obsazení hlavně Peterka s Janžurkou..(3.11.2006)

Proboha, tahle komedie je fakt dobrá a ze života. Radím některým uživatelům, ať do svého hodnocení neperou ideologii a dívají se na filmy takové, jaké jsou. Jen příklad: "Mám pořád takovej pocit, že to Schulhoff nemohl myslet úplně vážně." (Tosim). Proboha, vždyť je to komedie s ohromnou nadsázkou, jasně že to nemyslel úplně vážně - a na to nemusím být kdovíjaký génius...(13.2.2008)

K filmu jsem přistupoval s nedůvěrou a i když jsem ho doma měl už přes rok, nějak jsem se nemohl dostat k jeho puštění. Předčil ale zdaleka má očekávání - všichni herci hráli výborně, což vytvářelo úžasnou atmosféru opravdovosti, od začatku do konce jsem se musel smát - a hlavně - kdo zná povahu lidí a soužití mezi nimi v bytovém domě, ví, jak moc je snímek skutečný...(3.1.2010)

Novákovi vs. Bartáčkovi část první, ta povedenější. Myslím, že v této komedii Schulhoff krásně vyzdvihl jednu z předních vlastností našeho národa, závist. Ty naschvály s pračkou nebo s vajíčky, to je jak ze života.(24.6.2010)

• swiss

Nevím proč, ale tohle mě nerozesmívá....(10.2.2011)

Sousedská závist, naschvály, zabalené do komediální podoby.(20.9.2012)

Typická československá normalizační komedie, satirizující maloměšťácký život, sousedské rozepře a závist. Geniální výkony hlavních představitelů. 4*(15.3.2015)

Myslím, že všichni čtyři hlavní představitelé si své role s chutí užili. No a já s nimi :-)(22.5.2015)

Iva Janžurová ve své roli představuje doslova koncert.(15.4.2008)

Pokorně se vracím po letech k českému humoru neb je nejlepší(25.8.2008)

Víte jak poznáte typickýho Čecha? Podívejte se na tuhle komedii. Na jedno shlédnutí je to docela sranda, ale čím vícekrát to vidtíte, tím míň se to bude líbit.(26.1.2009)

Klasika - ukázka české povahy, hlavně za sociku, ale... Jsem optimistka...snad už to dnes není s náma tak zlé?(29.7.2009)

Tady nepoteče voda,tady poteče krev...vynikající Miloš Kopecký!!!to snad neni možný,už tam zase naklepává řízky a já mám tlačenku s cibulí...:-))(22.2.2011)

Cholerickej Kopecky s nahlevybuchujici Stellou. No proste dost dobry.(27.3.2011)

Výborná komedie plná frků a herců, kterých si velmi vážím.(21.10.2014)

TOPovka z českých komedií...Bartáčkovi a Novákovi nemají chybu(9.8.2016)

"Tak ty mu říkáš Macku?!?" Peterka tady válí jako o život a jeho Kája je boží. Parádní je i Kopecký v roli dalšího výtečníka Nováka, stejně jako obě hlavní ženské představitelky. Baví i vykutálený novákovic synáček v podání Luďka Soboty - hlavně jeho návrat z báru je super. Film sice trochu zavání komunální satirou, ale je natolik vtipný, že to mírné soudružské moralizování přebije. A ono to možná bude tím, že maloměšťák maloměšťákem zůstane nehledě na vládnoucí režim.(20.9.2016)

Perfektní herecký koncert, kterého v dnešní době tolik chybí - 94%(4.11.2016)

Tohle je přesně ono. Tohle jsem my češi.(25.11.2016)

Skvělá komedie o tom, co Češi umí nejlépe, ba jsou v tom mistři - likvidace sousedů z velmi malicherných důvodů. Herecký koncert par excelans.Za mne plný počet.(19.3.2018)

Celkem povedený díl celé režisérovy serie. snad díky Kopeckému? Možná až moc upřímný film, spoustu lidí se v hlavních postavách vidělo, a to je sralo, si myslím já, proto se netěší moc veliké oblibě. Dá se na něj dívat opakovaně, takový chytlavý filmek vyvyšující svou kvalitou nad ostatní. Finta s prázdnou bednou - fakt skvělé:-) Neteše voda/nejde plyn, taky dobré. 83%(28.7.2007)

Tento film je dokonalým etalonem :) socialistické komedie.....ale 4 hvězdy ponechávám jen z nostalgie...(1.12.2007)

...klasická česká komedie o maloměšťáctví ve velkém městě - aneb jak se sousedi (či obecně lidi) můžou mezi sebou hašteřit o maličkosti, a jak i přes veškeré snahy i potomků to nelze tak snadno překlenout... sice dnes už by to asi probíhalo jinak, ale Kopecký, Zázvorková, Janžurová, Peterka, plus Luděk Sobotka a Dagmar Veškrnová - dobrá podívaná :)(28.2.2009)

Žádné super dílko to není, ale oproti tomu co se točí dnes to má úroveň a vtip. Jedna hvězda navíc za herecké výkony hlavních protagonistů.(23.3.2009)

Haha, jedna z nejlepších českých komedií, která věrně zachycuje danou dobu. Má prostě něco do sebe.(18.8.2011)

Výborná komedie s vybornými českými herci.(29.1.2012)

od té doby víme ,jak se v čechách klepou řízky.-)(30.6.2012)

Zajimavost: manzelska fotografie pani Zazvorkove a pana Kopeckeho je prava z doby kdy byly manzele. Zajimave hlasky: Follof Me! he he he zlete :) Co bych pro sousedku neudelala, ja rada pomuzu. Jo, do hrobu :) Vona trochu vic bumbala, pan reziser taky, Caka CuCo :)(13.7.2012)

Vskutku vydařená komedie z let minulých, kdy sousedé si provádějí různé nepříjemnosti a řeší neustálé sousedské spory. Dodnes se mi tato komedie velmi líbí.(1.8.2012)

Mám je hned za zdí. "Bartáčková" klepe řízky každou sobotu večer a "Novák" odnaproti jí za to polejvá vodou rohožku, aby si šlápla do mokrého, až vyběhne v ponožkách. Šmíruje ji při tom kukátkem ve dveřích..........Film, natočený ještě v hluboké totalitě sice ukazuje především tehdejší společenské neduhy, žabomyší spory mezi sousedy, kteří co mohou, to si závidí a nenechají bez odplaty, hon za penězi, mocí a vlivnými styky, ale řekla bych, že námět je, bohužel, aktuální stále. A možná (krom hvězdého hereckého obsazení) to je jeden z důvodů, proč je i po letech tento film stále oblíben.(16.2.2013)

,,Jak ti řikaj?“ ,,Boženka.“ ,,Fajn, Božka!“ Tahle komedie prostě nestárne. Vzájemné hašteření dvou sousedských rodin je vynikající i dnes. Lví podíl na tom mají herci, které se podařilo obsadit perfektně. Nejen oba hlavní páry, ale i Sobota a Veškrnová jsou skutečně k popukání. Občas sice některé scény balancují na hranici trapnosti, ale přišlo mi, že se humor vždy držel na inteligentní úrovni. Závěrem se musím zmínit ještě o vynikajícím Václavu Šteklovi, který si svou malou roli nervního nakupujícího skutečně užil.(28.10.2013)

Miloš Kopecký, Stella Zázvorková, Iva Janžurová, František Peterka, Ludek Sobota, Dagmar Veškrnová-Havlová, Helena Ružičková, Jirí Lír, Václav Štekl, Petr Nárožný a Hana Čižková(4.7.2014)

Stresteny komedie nejsou zrovna moje hobby, jinak bych dal asi vic, ale to by tam musel hrat i Leslie Nielsen..(2.10.2014)

Todleto fakt neomrzí....(5.10.2014)

Kdo nezávidí, není čech hop hop hop(19.5.2015)

Ten film, stejně jako pokračování jde se mnou celý život a koukám na něj minimálně jednou do roka. Nevím kde má tahle komedie chybu. Asi snad jen technické chyby a v návaznosti, ale jinak je to pecka zábava.(5.3.2016)

Jako nevim proč, ale já to prostě miluju! Janžurku nejvíc!(10.8.2018)

Prima komedie ze života maloměšťáku, prostředí pavlačových drbů, a malé české sousedské závisti. Pro člověka, který vyrostl v paneláku pohodové odreagování ve společnosti skvělých herců. Myslím si, že komedie upozorňuje nejen na nešvary socialistické společnosti, ale je aktuální i dnes jako zrcadlo pro spoustu závistivých lidí . Pro mne 95 minut zábavy s milým a vlídným humorem plným skvostných hlášek a glosů a ani špetkou nudy... Proč jen jsem v tom filmu ty naše sousedy tak viděl?!(19.7.2005)

Kdo by neznal ? :-) Dokáže něco víc rozesmát než hašteřící se sousedé?(14.10.2006)

Závist je motor pokroku.* *Neplatí pro Novákovy a Bartáčkovy(11.9.2007)

Nepřekonatelně pravdivé!!!!!!!!(27.1.2008)

Dvojice Janžurová+Peterka a jejich ztvárnění manželského páru mne vždycky dostanou. No a když se k tomu ještě jako sousedé přidají výborní Kopecký se Zázvorkovou, je jasné, že půjde o komediální skvost, který Vás bude bavit stále, stále a stále.....(13.5.2008)

Lidska blbost je nekonecna :-)(23.12.2008)

Tohle prostě můžu, co předvádí Janžurka je nezapomenutelné :-D 5*(23.6.2010)

Typická česká komedie, která jenom potvrzuje fakt že se sousedi moc nemusí. Tady je to pojatu až příliš, ale za to je výborná zábava u které se za břicho popadám. Sousedi jsou vybráni skvěle líp by to ani nešlo, tahle česká komedie by si určitě zasloužila větší hodnocení, protože je to švanda na kterou se dá koukat pořád. :)(13.3.2011)

dobry den ,je kaja doma :D na tyhle filmy ,kterym sem se driv smal az sem se za bricho popadal ,nedam dopustit ... s odstupem skutecne v tom nevidim uplne precizni dilo ,ale podporujme Ceskoslovenske filmy !!! :) komedie super :)(21.1.2012)

Bartáčkovi vs Novákovi. Nezapomenutelná česká klasika plná skvělých výkonů, zejména Miloše Kopeckého. Přesně tohle si představím pod pojmem česká komedie!(4.10.2014)

Úžasná komedie o životě dvou svérázných rodin, které jako munici svých sousedský rozbrojů používají kanadské žertíky. :-D(6.4.2017)

Ti, co tu píšete, že jde o pranýřování morálky za totáče, jste vedle.Dnes je to mnohem horší.Pokud máte závistivého souseda, naschvály jedou jak na běžícím pásu a nezřídka to končí nožem, nebo sekerou. To nízké hodnocení nechápu.Po revoluci lepší komedie nevznikla.Za těch rudejch sviní byly dobré všechny a dají se vidět i po mnoha desetiletích.Jsem zvědavý, kdo se bude smát v roce 2040 u Pelíšků, vychvalovaných až do nebes (neoprávněně).Nikdo.(16.4.2017)

Jedna z komedií, která se mi opravdu (jak ji dávají v televizi často) okoukala.(9.4.2006)

Parádní česká komedie o dvou rodinách kteří si pořád dělají naschváli.(11.2.2008)

Neumírající česká komedie, kterou jsem viděla snad už tisíckrát a která mě vždy dokáže pobavit. Je příjemná změna po všech těch amerických filmech slyšet, jak paní správcová čte „Folow me“ a „Made in USA“ – to vždycky vykouzlí úsměv.(21.2.2008)

Pravda, námět si nezaslouží moc hvězdiček, ale dokonale napsané dialogy a brilantní herecké výkony udělaly z filmu nestárnoucí klasiku. A ty hlášky: TADY NE ŽE NEPOTEČE VODA, TADY POTEČE KREV nebo TAK PODÍVEJTE SE VY, VY MAŠKARO - NO ŽE ZROVNA VY TO ŘÍKÁTE.(6.1.2009)

Perfektní film, jedna z mých nejoblíbenějších komedií.(13.9.2009)

Zdařilá situační komedie režiséra Petra Schulhoffa z dob normalizace, v níž hereckými výkony hlavních představitelů excelují I. Janžurová a F. Peterka, S. Zázvorková a M. Kopecký. Naschvály obou rodin Bartáčkových a Novákových, pramenící ze závisti, nemají konce - americká pračka, zastavený plyn, přestřižená prádelní šňůra, výslech před rozsvícenou lampou či nezapomenutelná věta Miloše Kopeckého na MNV "... paní referentka sama uzná, kdo se vyjadřuje jako dlaždička a kdo jako vzdělanec! To je těžká věc." Takových vtipných citátů je ve filmu mnoho a musím se přiznat, že občas i já některé z nich používám. Pokud chcete mít dobrou náladu, pusťte si tento film, rozhodně Vás nezklame a ... "Dneska nepude plyn. Tak si radši uvařte."(13.1.2010)

Výborná česká komedie, ve které je radost pohledět na to, jak si vše hlavní herečtí hrdinové užívají, jako kdyby to snad byla skutečnost a podle toho také vypadá výsledek. Scénář 4 hvězdy, herci za 6, celkem tedy 5 kousků.(19.1.2010)

70 %(23.6.2010)

Zajímavej nápad, akorát bych řekl, že autoři scénář trošku odflákly a tak výsledek nedopadl tak dobře jak by mohl.(21.9.2010)

Super šplechy a pani Janžurová je neodolateľná. "Pani Bartáčková! Do smrti dobrý! - - "Aaa, to nebude dlouho trvat!"(17.10.2010)

...Je pravda, že nebýt tam těch čtyřech skvělých herců, nestálo by to asi za nic moc... Ale jak se říká, je to blbé, ale je to naše. Některé hlody jsou tam docela dobré:,,A co tam hraješ?" ,,Ále- blbá otázka, držim za uzdu koně!" :-) A další... Ale musím uznat, že mě to po nějaké době taky zklamalo... Není to zase taková palba, ale napoprvé se budete bavit opravdu dobře... Zejména hereckými výkony a jejich nasazením. 2Woody: S tou Dášou naprosto souhlasím!(31.8.2011)

Dokonalá Iva Janžurová, nezapomenutelný Miloš Kopecký, sympaťák František Peterka a roztomilá :) Stella Zázvorková. K tomu přidejte poctivý český humor a samozřejmě český základní povahový rys...závist! Co vznikne? Zítra to roztočíme drahoušku. Miluju tenhle film :).(14.12.2012)

• topi80

Trapná podívaná, kde tvůrci tahají křečovité vtipy až z paty. Proč to tedy neputuje do jasného odpadu, kam jsem to v první chvíli chtěl dát? Pár vtipných momentů tam přecejenom bylo (i když typicky schulhoffovsky hnané do absurdní křečovitosti). Takže celé tohle divadlo drží nad vodou herecké výkony, ale ty jsou u mistrů Peterky a Kopeckého samozřejmostí, ani dámy příliš nezaostávají.(29.12.2012)

Podle mě výborná komedie, která je trochu podceňovaná. I když každý má jiný vkus, to je jasné. Co ale nechapu je, proč se někdo v sousvislosti s tímto filmem zmiňuje o komunismu a socialismu. Pomalu mi to příjde jako choroba. To si nedokážete užít film aníž by jste v tom hledali tyhle hovadiny? Skvělé herecké obsazení (mě se mimochodem líbí i pokračování, kde Kopeckého nahradil Sovák). Když běží tento film v televizi tak se na něj vždy rád podívám. Za mě 90%. PS: Teď tady čtu, že je to "komunální" satira :-D To je dobré :-D(12.1.2013)

Třikrát koňak :-))))(3.6.2013)

Dobová komedie plná dobových hlášek. Souboj dvou pavlačových rodin Bartáčků /Peterka a Janžurová, syn Sobota/ a Novákových /Kopecký a Zázvorková/. "Kdo je?". "Tady Karkulka!"(4.10.2014)

• mira007

Vsechny ty komedie s dovetkem drahousku, milacku a ja nevim co jeste se vicemene vtipne snazi poukazovat na nesvary v socialisticke spolecnosti – ale dnes uz tohle nikoho moc nebere. ( gouryella )(19.5.2015)

Pro vlasteneckého naivu sadomasochystické tepání do těch horších z našich maloměšťáckých, závistivých, žárlivých, pomlouvajících a naparujících se sousedů, pro realistu pravdivá ukázka české pavlače v mistrovském podání zejména Kopeckého a Janžurové.(8.3.2016)

Standartní televizní zábava druhé poloviny sedmdesátých let. Možná v té době nadstandartní, ale dnes už tyhle srandičky mnoho neříkají. A mladším ročníkům asi vůbec nic. Ale rád jsem se zase po letech podíval, i když je dnes už svět někde úplně jinde a tohle dílo opravdu nepatří mezi ty nadčasové.(3.6.2016)

Prima sousedské vztahy na plátně a spousta legrace!!(18.6.2017)

Příjemné zabití nedělního odpoledne. Velká stálice českých televizních obrazovek mě víc než scénářem, režií, nebo jakýmkoli jiným kulturním přínosem vždycky zaujme výbornou sestavou herců, z nichž na většinu zbyla bohužel už jen vzpomínka. Ač žádná velká kvalita, jen kvůli nim radost na to pohledět. 65%.(8.4.2018)

Tyto české klasické crazy komedie doopravdy musíme :-) Tentokrát o sousedských roztržkách, čili o nevýhodách bydlet v bytě :) Pan Kopecký je opět nejlepší a jeho exmanželka paní Zázvorková mu dokonale sekundovala a vždy s ním držela krok. Ti teda s nimi zatočili! - přáli jsme výše zmíněným umělcům, ale Iva svým koktavým a zároveň upištěným hlasem nám (jako vždy) sedla. Snad jen Peterka... ten vazoň nám tam vadil. Místo něj bychom navrhli třeba Hanzlíka. Další velmi povedená komedie ze 70. let. 80%(12.10.2018)

Maloměšťáka nepředěláš(12.1.2019)

Pro mně osobně horký kandidát na komedii století. Perfektní herecké výkony, parádní gagy a neuvěřitelně "srandoidní" situace, prostě výborná komedie, která určitě jen tak nezestárne. Vřele doporučuji všem, kdo se chtějí královsky pobavit.(1.12.2005)

Tuhle komedii mám rád, ukazuje typické české vlastnosti s nadhledem a bez okolků. A taky je plná výborných hlášek. Nováková: No vidíš. Oni ti Bartáčkovi jsou vlastně docela milí lidi. Novák: A víš, že jsem se taky divil? Jsou. Nováková: Ale musela jsem si prohlížet její šatník, to si neodpustila. A má tam plno novejch hadrů! Novák: To mě zase předváděl balkon! Nováková: Asi proto, že mi žádnej nemáme. Novák: No vždyť říkám, že to je pakáž! :-D(23.2.2006)

Cholerik Kopecký je skvělý. zdatnými spoluhráči mu jsou i Iva Janžurová a Stela Zázvorková. Mnoho lidí zde jistě rozpozná své sousedské vztahy a problémy.(3.8.2006)

Podařené, u které se vždycky rád zasměju. Všechny díly stejně dobré, škoda jen, že se v druhém dílu neobjevil pan Kopecký. Né že by to Sovák nezvládl, ale už to není jaksi ono.(5.4.2009)

Skvělá komedie o českém maloměšťáctví(29.5.2009)

Česky česká mentalita o lidech kteří žijí v každém domě a máme je za sousedy.(30.9.2009)

Dobře jsem se bavil do doby, než se povedené rodinky přestěhovaly do paneláku, tam už to pro mě ztratilo náboj. První část na pět hvězdiček, druhá na slabé dvě.(24.10.2010)

Skvela komedie s fantastickymi herci.Nejvice me zaujala pani Janzurova(24.12.2010)

Dle mého nejlepší česká komedie století! 100%.(2.2.2011)

• Motherlovebone

on je ten film spíš smutnej(6.3.2011)

"Tady né, že nepoteče voda, tady poteče krev!!!"(8.3.2011)

Skvělá komedie, s vynikajícím hereckými výkony - pana Miloše Kopeckého, Stelly Zázvorkové, Ivy Janžurové a Františka Peterky.(2.6.2011)

Tyhle komedie já můžu.(21.1.2012)

Lepší průměr 65%(30.12.2012)

..."Ale řeknu ti, že ti Bartáčkovi nejsou tak špatní." "Jo, ale on se mi samozřejmě nezapomněl pochlubit s balkónem, kterej my nemáme." "A mně zase Bartáčková ukazovala svůj šatník." "Vždyť říkám, že to je pakáž...." Moudré perské přísloví říká: „Nekupuj dům, kupuj souseda.“ Mít dobré sousedy, to je jako vyhrát jackpot. A o tom je tento vtipný film. O sousedských taškařicích a nevinných kanadských žertících dvou rodin Bartákových a Novákových. Hlavní protagonisté Kopecký-Zázvorková a Janžurová-Peterka vytvořili dokonalé herecké kvarteto a zahráli nám svůj bezchybný koncert maloměšťácké symfonie. STANDING OVATION.(23.5.2013)

Tak tahle komedie mě srazila smíchy na kolena.Jedna dobrá hláška za druhou a i celkový děj nemá chybu,co se týče schválností sousedů navzájem.Jedná se o český komediální kult jako Homolkovi,Adela ještě nevečeřela,Marečku,podejte mi pero a tak podobně,což tenkrát češi uměli točit přirozené komedie,u kterých se člověk nenudí,ale hlavně,že je něco,co se čechům povedlo.(28.5.2013)

Moje oblíbená česká komedie s výborným hereckým obsazením... Kdykoliv se na to podívám, tak se skvěle pobavím! Pokračování už bylo bohužel ze slabšího soudku!(6.9.2013)

Podle mě dobrá komedie u které netřeba hledat nějaký morální přesah či podprahové sdělení. Slabinou filmu je sestupná tendence, kdy po přestěhování do paneláku už to prostě není ono.(1.4.2014)

Jedna z nej českých klasik. Takové filmy už se bohužel netočí, věčná škoda.(10.12.2014)

Jedna z nejlepších českých komedií, hlavně díky neuvěřitelně skvělým hereckým výkonům... divím se, že to nemá aspoň 85%...(11.12.2016)

To neni zelena, to je zelenkavaaaa.... Ty vole!(18.12.2016)

Hudba z Rešpícia :-) :-) :-)(17.4.2017)

Na svou dobu velmi dobré, to uznejme...Skvělý Kopecký, přesná Zázvorková, o dvojici Janžurová-Peterka není třeba psát, dobrý Sobota i Havlová. Neuráží to ani po letech. A ještě drobnost - budovu Československé televize si ve filmu zahrála nejslavnější a nejlepší realizace architekta Karla Pragera - Ústav makromolekulární chemie akademie věd u konečné tramvaje na Petřinách.(25.9.2007)

nezhody medzi Bartáčkovcami a Novákovcami sú dokonalé(3.5.2008)

Komedie je to dobrá, to bez debat. O socialismu vypovídá jen bonzáctví a taková ta klasická závist. Nicméně u česko-slovenské kinematografie jsou mnohem výše jiné kousky, takže tak 70% maximálně Janžurová, Veškrnová, Kopecký, Sobota, Zázvorková, miništěky Růžičkové se Skopečkem - nemohu se ubránit pocitu, že z daného potenciálu šlo vytěžit daleko víc.(11.1.2010)

Jedna z mých nejoblíbenějších českých komedií. Diváka si získá svým obyčejným námětem (vzájemná nesnášenlivost sousedů), který je ale v podání našich špičkových herců naprosto dokonale naservírovaný. Hlášky, jako: „Postav tu americkou automatickou pračku na zem!“ se v naší rodině zabydlely.(4.5.2010)

Vtipné, vtipné, vtipné ... do dnes mě občas napadá tlouci paličkou na maso do prkýnka, aby sousedi věděli, že mám řízky :-))(3.12.2010)

Tendle film můžu vidět kdykoliv a vždycky mě pobaví. Evžen Novák v podání Miloše Kopeckého vyprovokuje své sousedy Bartáčkovi (naznačí paní Bartáčkové, že je jí muž nevěrný), ti na to ale přijdou a oplatí jim to. A tak to jde pořád dokola.(24.3.2011)

Výborný, vtipný, čecháčkovský, pomohl mi (aniž jsem si to tenkrát uvědomovala) překonat jedno dost těžký období . Tehdy jsem se na něj dívala denně - a od tý doby ho umím zpaměti a některý hlášky z něj používám dodnes. Automatická pračka (jak tu někdo trefně poznamenal) bohužel mezi Čechy funguje dosud, komunismus nekomunismus.(29.10.2011)

• Brkslav

Přesně pro tenhle typ filmu se v Polsku říká „to czeski film” nebo blbý jak „czeski film”.(6.2.2012)

Parádní komedie, jedna z těch které neztratí kouzlo ani po tolika letech: " Jezdím na kastroul (Castrol) " ,to je hláška, která mě vždycky dostane do kolen.(21.2.2012)

Řekl bych, že pořád dobrá zábava s určitě nadprůměrným hereckým obsazením. To je asi vůbec nejsilnější stránka této komedie. Ani po 37 letech to není nuda, ale přece jen, pátou hvězdičku si zub času vyžádal.(21.3.2013)

Komedie Petra Shulhoffa líčí věčné spory a nelítostné žerty dvou rozhádaných manželských párů. Ve starém pavlačovém domě jsou již léta sousedy Bartáčkovi a Novákovi, mezi nimiž vládne urputný boj. Starý činžák jim k jejich záludnostem poskytuje příležitostí víc než dost. Nepomůže ani rozhodnutí o jeho domolici. Manželské dvojice jsou přestěhovány na sídliště, ale o5 jsou jim přiděleny byty vedle sebe. A letitý kolotoč naschválů, zlomyslností a pot´ouchlostí se rozjíždí nanovo. To jen ke krátkému obsahu této báječné české komedie, která se stala kultem české kinematogrtafie.(11.4.2013)

Dneska nepoteče voda aneb jak účinně přivést sousedy do blázince. Podle mě opravdu vtipná komedie, při které si můžete vybrat "tým" a držet mu palce, aby to co nejlépe natřel těm za zdí. Moje sympatie se v čase trochu přelévaly z jedné rodiny na druhou, ale v součtu jsem delší dobu byla na straně Bartáčkových, protože co Iva Janžurová dokáže vyjádřit jen obličejem a tónem hlasu, to jsem snad ještě neviděla. Všichni zúčastnění jsou ale perfektní, hlavně v tom, jak skvěle dokázali zahrát navenek nóbl lidi, kteří jsou ve své podstatě malicherní a přízemní. Kouzelné.(21.5.2013)

Jeden z nejlepších českých filmů všech dob...(5.4.2014)

Tohle už nikdo nenatočí tento styl filmu super vtipy a děj super herci ......už čekám zas remake na všechno jak je ted v modě a to dostane odpad......................................TO char_t všechny komentáře uživatele Klasika. Tady nejen že nepoteče voda, tady poteče krev! Jinak bych tenhle film povinně pustil všem, co opakují, že za komančů bylo líp. Doma nemají vodu, nákup pračky je událost desetiletí, prádlo se suší hned u společného WC na pavlači...(27.10.2013) Lidi co chtějí běloši tak mají problém sehnat práci zemědělci už tu sotva fungují vše rozkradeno důchody v x letech nájem jako prase v paneláku od komančů ještě že tu jsou ----tahle sebranka tu vládnout né po 89 ale po válce tak jsme ko a máme přídělové lístky do ted Itálie snad do roku 65 je měla naše zem je rozkradena(15.5.2014)

..velmi příjemná záležitost.. ..sousedská válka- Peterka/Janžurová versus Kopecký/ Zázvorková.. ..jejich podání nemá chybu. Rozhodně zde není nedostatek komických situací a žádná hluchá místa a o hereckých výkonech není třeba psát, oba manželské páry prostě excelují. i když film postrádá jakousi hlubší myšlenku tak své poslání- pobavit- splní beze zbytku..(21.6.2014)

Výborná česká komedie z dob, kdy ještě český filmy stály za to :-) Ne, jak dneska, z dnešní produkce se mi chce zvracet.(11.7.2014)

Hudba naprosto otřesná, některé scény jsou legrační, ale jinak to stojí za 5 shlédnutí za život.(25.12.2014)

"Nějaká ženská..." ;D :)(26.5.2015)

Komedie Petra Schulhoffa prostě miluju. Ani nevím, kolikrát jsem tento film už viděl. A až ho budou dávat znovu v televizi, stejně si ho pustím znovu. Je doslova prošpikován vtipem a herci jsou tu všichni úžasný. V navazujícím filmu:" Co je doma, to se počítá, pánové" nahradil Miloše Kopeckého Jiří Sovák, který už není takový cholerik a pokračování je o trochu méně vtipné a zábavné.(14.7.2015)

Komedie jak má být. Kopa humoru a skvělí herci. Nudit se nebudete.(24.9.2016)

Komedie, která mě nikdy nepřestane bavit. Viděl jsem jí snad tisíckrát a stále si jí rád pouštím znovu a znovu. Téma je sice jednoduché – sousedské vztahy, drby, závist apod. Ale v jednoduchosti je přeci krása. Když se k tomu přidají nezpochybnitelně skvělé výkony Stelly Zázvorkové, Miloše Kopeckého, Františka Peterky a doslova ohňostroj Ivy Janžurové, je o zábavu postaráno. Podle mě prostě lehká komedie, kterou když člověk bere s nadhledem, nemůže ho ničím urazit.(27.10.2016)

• milous11

Naprosto super komedie, sice už má nějaký ten rok za s sebou, ale pokaždé když ji dávají v telce, tak se na ni moc rád podívám, jak mezi s sebou zápasí dvě rodiny a závidí si jakoukoliv blbost :-D super generace herců se zde sešla a vtip je prostě super, i po 40letech od uvedení.(16.4.2017)

Pěkný komediálky kousek. Zcela přirozený humor, až je šokující, jak to dokázali. V tom filmu není snad jedna špatná scénka. Možná je to scénářem, ale určitě herci, kteří byli v té době esa. Kopecký a Janžurová excelují. Film si udržuje vysokou úroveň i po přestěhování na sídliště. Ty energické, směšné hádky a spousta křiku jsou nezapomenutelné.(18.4.2017)

Výborná reality šou, rozvíjajúca klasické susedské vzťahy. Vynikajúce herecké výkony, herci sa to toho opreli, akoby to bolo naozaj.(15.5.2017)

Malicherné problémy susedov, závisť od vajíčok od mamy až po nový televízor, neprajnosť a škodolibosť pôsobili vierohodne. Skvelá dvojica Kopecký - Zázvorková a Janžúrová - Peterka a do toho bláznivý a vychcaný Ludek Sobota, to proste nemalo chybu. Výborne zahratá scéna - Novákovci jedia v skromnosti tlačenku a sú poriadne naštvaný, keď počujú od Bartáčkovcov, ako klepú řízky. A tí pritom iba klepú na prázdno, aby ich naštvali. A Kopecký vyzerá, že každú chvílu vyskočí a urobí u susedov cirkus. A Zázvorková ako skočí plnou svojou váhou na vajíčka pre susedov. Myslím, že téma závisti, a to aj na maličkosti je stále aktuálna a preto je film nadčasový.(18.3.2018)

Tuhle komedii jsem jako dítě miloval. Všichni jsou dobře ujetí a crazy, šíleně vtipně přehrávají, všude strašně vypjaté, až řeckotragedijní emoce kvůli totálnímu hovnu (televizi, pračce, atd.). Hádky na schodišti, na pavlači, na chodbách v paneláku, skvělá Janžurka hraje každou scénu strašně hystericky, jako by jí šlo o život anebo jí měla prasknout žilka. Obě rodiny v tom nasrat a přechytračit tu druhou se chovají jak totální infantilní malí Jardi na pískovišti a je vidět že si ty naschvály náramně užívají a mají z nich nefalšovanou, škodolibou, dětinskou radost. Prostě parádní podívaná a zábava. Z dnešního pohledu již úsměvné, ovšem za socíku v době nedostatku kvalitního spotřebního zboží asi dost aktuální a hlavně zábavným stylem tepající nešvary centrálního hospodářství. Za mě 90%.(15.10.2018)

komedie, která se neokouká(16.12.2018)

• Kontryhelka

Děsný,nekoukatelný. Nevtipný.(30.12.2018)