Pokud čekáte vyčerpávající rozbor tohoto filmu, určitě se do čtení komentáře nepouštějte. V souvislosti se Schulhoffovými filmy vídám tolik rozsudků se slovem "normalizační", že se kolikrát nemohu ubránit smíchu. Je však spíše smutné, kolik lidí je schopno řadit mnohé filmy mezi normalizační splašky jenom na základě toho, že vznikly v období normalizace. U českých filmů to zamrzí mnohem více, jelikož v naší kinematografii se Brežněvův vliv odrážel vůbec nejméně (stačí zabrousit do jiných národních kinematografií východního bloku - prach a bída sedmdesátých let je na nich znát mnohem více). Snad je nevděčnost diváctva k filmům sedmdesátých let způsobena silným kontrastem s předcházejícími léty šedesátými, právem označovanými za zlaté období (nejen) české kinematografie. V šedesátých letech mladá generace absolventů FAMU po boku se starými lišáky rozbíjela tabu minulosti a vzpomínala na druhou světovou válku i následné komunistické utužování v padesátých letech. Po intervenci v osmašedesátém však museli filmaři začít vymýšlet něco jiného, protože nová vlna zašla pro komunistickou cenzuru až příliš daleko. Hlavní doménou filmů sedmdesátých let se proto staly konkrétní osudy lidí v přítomnosti, a také různě fantaskní pohledy na budoucnost nebo alternativní realitu (Lipský a Vorlíček s Macourkem dokázali v tomto tématu usednout na samotný trůn crazy komedie). Paradigma hodnot českých lidí a rodin bylo s kolísající vážností bravurně znázorněno například v kultovní dilogii Marie Poledňákové. Schulhoff se jako několik dalších režisérů rozhodl pustit do satiry s tématem mezilidských vztahů (jako odkaz na budoucnost můžeme v jeho filmech považovat už samotné názvy, pro něž je typický budoucí čas doplněný zdrobnělinou v pátém pádě). Pro všechny tyto filmy však platí společný jmenovatel - pod nesmírně vtipnou fasádou se TAKÉ nalézá velmi ostrá kritika společnosti. Netlačí se na pilu tolik jako o dekádu dříve a filmy si ze sociální a politické situace střílí mnohem nenápadněji, ale o to sofistikovaněji. Snaha kulantně oblbnout cenzuru se však negativně odrazila také u diváků, kteří po agresivní filmové tvorbě šedesátých let trochu zapomněli koukat pod povrch a spokojili se s žánrovým začleněním těchto filmů = komedie. Výjimkou nejsou ani Schulhoffovy filmy, které jsou sice zábavné a většinou vtipné, ale rozhodně nepojednávají o ctnostných vlastnostech lidí. Nepoučitelnost a nenapravitelnost je v podstatě vyjádřena už samotnými názvy jeho filmů. Podobným případem je také Zítra to roztočíme, drahoušku. Povrchní závist a marnivost českých "maloměšťáků" je zde zobrazena naprosto dokonale, nejen ze scénáře, který nikdy žádnou hlášku nenechá bez ironického významu, ale i z jemného neverbálního projevu našich herců (silná generace zůstává silnou i v jiných filmech než hvězdných). Film velmi ošklivě nastavuje zrcadlo početné části populace a také dnes zůstává velmi aktuální (stačí se podívat na libovolné diskuzní fórum, nebo si třeba zajít do supermarketu nebo na úřad). Ještě bych rád podotkl, že dělat nutné kompromisy ve svých filmech neznamená stát se anální subinkou cenzury - ono je to vždycky trochu složitější (vzpomeňme si na Nezvala). I proto je smutné, že nikoli nejlepší, ale přesto zajímavé filmy Petra Schulhoffa jsou často házeny na smetiště spolu se skutečnými ukázkami normalizačního poklesu, které mají na svědomí až příliš přizpůsobiví a netalentovaní režiséři, jako byl Steklý nebo Trapl. Vrcholem ironie pak je, že nejlepší české komedie byly natočeny právě v normalizačním období. Dnešní rádobymoderní veselohry jim nikdy nesahaly ani po kotníky, a to včetně opěvovaných Pelíšků. 75%(26.6.2012)

Mám je hned za zdí. "Bartáčková" klepe řízky každou sobotu večer a "Novák" odnaproti jí za to polejvá vodou rohožku, aby si šlápla do mokrého, až vyběhne v ponožkách. Šmíruje ji při tom kukátkem ve dveřích..........Film, natočený ještě v hluboké totalitě sice ukazuje především tehdejší společenské neduhy, žabomyší spory mezi sousedy, kteří co mohou, to si závidí a nenechají bez odplaty, hon za penězi, mocí a vlivnými styky, ale řekla bych, že námět je, bohužel, aktuální stále. A možná (krom hvězdého hereckého obsazení) to je jeden z důvodů, proč je i po letech tento film stále oblíben.(16.2.2013)

Bartáčkovi vs Novákovi. Nezapomenutelná česká klasika plná skvělých výkonů, zejména Miloše Kopeckého. Přesně tohle si představím pod pojmem česká komedie!(4.10.2014)

Standartní televizní zábava druhé poloviny sedmdesátých let. Možná v té době nadstandartní, ale dnes už tyhle srandičky mnoho neříkají. A mladším ročníkům asi vůbec nic. Ale rád jsem se zase po letech podíval, i když je dnes už svět někde úplně jinde a tohle dílo opravdu nepatří mezi ty nadčasové.(3.6.2016)

Úžasná komedie o životě dvou svérázných rodin, které jako munici svých sousedský rozbrojů používají kanadské žertíky. :-D(6.4.2017)

Jedna z komedií, která se mi opravdu (jak ji dávají v televizi často) okoukala.(9.4.2006)

Parádní česká komedie o dvou rodinách kteří si pořád dělají naschváli.(11.2.2008)

Neumírající česká komedie, kterou jsem viděla snad už tisíckrát a která mě vždy dokáže pobavit. Je příjemná změna po všech těch amerických filmech slyšet, jak paní správcová čte „Folow me“ a „Made in USA“ – to vždycky vykouzlí úsměv.(21.2.2008)

Pravda, námět si nezaslouží moc hvězdiček, ale dokonale napsané dialogy a brilantní herecké výkony udělaly z filmu nestárnoucí klasiku. A ty hlášky: TADY NE ŽE NEPOTEČE VODA, TADY POTEČE KREV nebo TAK PODÍVEJTE SE VY, VY MAŠKARO - NO ŽE ZROVNA VY TO ŘÍKÁTE.(6.1.2009)

Perfektní film, jedna z mých nejoblíbenějších komedií.(13.9.2009)

Zdařilá situační komedie režiséra Petra Schulhoffa z dob normalizace, v níž hereckými výkony hlavních představitelů excelují I. Janžurová a F. Peterka, S. Zázvorková a M. Kopecký. Naschvály obou rodin Bartáčkových a Novákových, pramenící ze závisti, nemají konce - americká pračka, zastavený plyn, přestřižená prádelní šňůra, výslech před rozsvícenou lampou či nezapomenutelná věta Miloše Kopeckého na MNV "... paní referentka sama uzná, kdo se vyjadřuje jako dlaždička a kdo jako vzdělanec! To je těžká věc." Takových vtipných citátů je ve filmu mnoho a musím se přiznat, že občas i já některé z nich používám. Pokud chcete mít dobrou náladu, pusťte si tento film, rozhodně Vás nezklame a ... "Dneska nepude plyn. Tak si radši uvařte."(13.1.2010)

Výborná česká komedie, ve které je radost pohledět na to, jak si vše hlavní herečtí hrdinové užívají, jako kdyby to snad byla skutečnost a podle toho také vypadá výsledek. Scénář 4 hvězdy, herci za 6, celkem tedy 5 kousků.(19.1.2010)

70 %(23.6.2010)

Zajímavej nápad, akorát bych řekl, že autoři scénář trošku odflákly a tak výsledek nedopadl tak dobře jak by mohl.(21.9.2010)

Super šplechy a pani Janžurová je neodolateľná. "Pani Bartáčková! Do smrti dobrý! - - "Aaa, to nebude dlouho trvat!"(17.10.2010)

...Je pravda, že nebýt tam těch čtyřech skvělých herců, nestálo by to asi za nic moc... Ale jak se říká, je to blbé, ale je to naše. Některé hlody jsou tam docela dobré:,,A co tam hraješ?" ,,Ále- blbá otázka, držim za uzdu koně!" :-) A další... Ale musím uznat, že mě to po nějaké době taky zklamalo... Není to zase taková palba, ale napoprvé se budete bavit opravdu dobře... Zejména hereckými výkony a jejich nasazením. 2Woody: S tou Dášou naprosto souhlasím!(31.8.2011)

Dokonalá Iva Janžurová, nezapomenutelný Miloš Kopecký, sympaťák František Peterka a roztomilá :) Stella Zázvorková. K tomu přidejte poctivý český humor a samozřejmě český základní povahový rys...závist! Co vznikne? Zítra to roztočíme drahoušku. Miluju tenhle film :).(14.12.2012)

Podle mě výborná komedie, která je trochu podceňovaná. I když každý má jiný vkus, to je jasné. Co ale nechapu je, proč se někdo v sousvislosti s tímto filmem zmiňuje o komunismu a socialismu. Pomalu mi to příjde jako choroba. To si nedokážete užít film aníž by jste v tom hledali tyhle hovadiny? Skvělé herecké obsazení (mě se mimochodem líbí i pokračování, kde Kopeckého nahradil Sovák). Když běží tento film v televizi tak se na něj vždy rád podívám. Za mě 90%. PS: Teď tady čtu, že je to "komunální" satira :-D To je dobré :-D(12.1.2013)

Třikrát koňak :-))))(3.6.2013)

Dobová komedie plná dobových hlášek. Souboj dvou pavlačových rodin Bartáčků /Peterka a Janžurová, syn Sobota/ a Novákových /Kopecký a Zázvorková/. "Kdo je?". "Tady Karkulka!"(4.10.2014)

Pro vlasteneckého naivu sadomasochystické tepání do těch horších z našich maloměšťáckých, závistivých, žárlivých, pomlouvajících a naparujících se sousedů, pro realistu pravdivá ukázka české pavlače v mistrovském podání zejména Kopeckého a Janžurové.(8.3.2016)