8 MM

8MM - Acht Millimeter

8 MM

Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA / Německo, 1999, 123 min

Joel Schumacher je tak vrtkavý ve svých výkonech, že mám pomalu podezření, jestli ho někdy nezastupuje na většinu scén pomocný režisér. Nicméně, 8 MM patří nepochybně k tomu lepšímu od Schumachera, leč rozhodně to nemá na Telefonní budku a Volný pád. Nevím, kdy někoho napadlo, že se Schumacher hodí jako tvůrce filmů s temnou atmosférou, ale on tohle prostě neumí. Dokáže schopně gradovat napětí, ale samotná vizuální stránka je vždy málo depresivní a až příliš přebarvená (viz chudák jeho Batman). V 8 MM se Schumacher opravdu snaží a některé scény jsou rozhodně zajímavé, ale vedle Davida Finchera se jeví Schumacher jako neschopný packal. Navíc se někdy až zbytečně bojí věci ukázat (kolik se toho nakecá o šokující pásce, ze které defakto nic vidět není). Nicméně, scénář Andrew Kevina Wolkera (Sedm) je vynikající, herecké výkony působivé a režie funkční. Výsledek je u mě tak na 3 a 1/2*, protože i přes nepochybně dobře odvedenou (nejen řemeslnou) práci mám pocit, že by si to zasloužilo podstatně lepšího vypravěče(17.12.2005)

Ať se na mě nikdo nezlobí, ale základní premisa je ošklivě vykradená z španělského filmu Diplomová práce (a co tak čtu, tak zřejmě nejenom z něho), za to palec dolů. Naštěstí ohledně dalšího dění a samotné pointy si jde 8 MM svojí vlastní cestou, a to velmi napínavou, Jde o docela atmosférický thriller s hlavním hrdinou, kterému divák hned od začátku začne fandit, a to se nezmění až do samotného konce filmu, který si i přes tu počáteční vykrádačku slabší 4* rozhodně zaslouží.(27.6.2013)

TV/// Obsazení 6/10 Děj 7/10 Hudba 8/10 Efekty 6/10/// +Nicolas Cage, temná houstnoucí atmosféra -pomalý rozjezd, film působí jako ze začátku 90tých let/// Na 8 mm jsem byl celkem zvědav. Také proto, že na DVD vznikla dvojka, která údajně nemá s tímto filmem kromě názvu nic společného, tak teď ho mohu s poklidem skoukout a srovnávat. A originál není rozhodně špatný. Sice mě docela dlouho trvalo, než jsem do filmu pronikl, než to tzv. začalo pořádně houstnout. Navíc film na mě působil trošku starším dojmem a samotný obraz byl laděn hodně do tmava, takže toho ani neblo tolik vidět. Postupně však houstla atmosféra na takovou míru, že jsem se musel pevně držet křesla abych z něj nevypadl. Už dlouho mě žádný film tolik nepřikoval jako tento. Atmosféra ve finále je tedy na výbornou. Přesto tomuto filmu nedám 4*, prostě už jsem prošvih tu dobu kdy tohle byla zásadní novinka, která by mě jako celek naprosto odrovnala./// Celkem 68%///(12.10.2008)

Andrew Kevin Walker, scenárista dvou nejtemnějších thrillerů 90. let - Sedm a 8mm, musí být zajímavý cvok. A Joel Schumacher je režisér, který má místama velmi světlé chvilky. A při jedné z nich natočil úžasný a bohužel širší diváckou obcí nedoceněný thriller, kterému se co do depresivnosti a hutné atmosféře může rovnat jen málokterý film. Špinavá nechutná prostředí a depresivní náladu pozdního podzimu podbarvuje geniální, pochmurně laděný soundtrack, který na dobré náladě nepřidá. Nezapomenutelné jsou kreace Petera Stormareho a skvělého Joaquina Phoenixa a i Nicolas Cage se tady vytáhl. A největší přednost bych spatřoval v příběhu, který je znamenitě vygradován a když si člověk myslí, že už přišel vrchol, přijde další a přitom člověk nemá dojem nastavované kaše. Navíc Cageova telefonická žádost o "posvěcení" svého rozhodnutí je tak nádherně morálně nejednoznačná, že musí potěšit každého diváka, který nerad černobílé načrtnuté postavy. 8mm je velmi působivá podívaná a dle mého jeden z nejlepších thrillerů 90. let.(1.2.2003)

Temnota a realita v každom zábere. Skvelý Cage, uchvatný Schumacher - výnimočný (a drsný) zážitok... Pôvodne mi vadilo, že hlavný hrdina kôli cudziemu človeku, toľko ridkuje, ale, keď som trochu "dozrel" chápal som hrdinu oveľa viac. Detektívna práca je ukázaná vo svojej zdĺhavosti (niečo ako sledovačka vo VERTIGU) - výsledok je však skvelý a šokujúci...(13.1.2006)

• - Spoiler: Zbraň, ktorú používa Tom Welles (Nicolas Cage) je Sig Sauer p230. Režisér Dino Velvet (Peter Stormare) je pak zastřelen kapesní pistolí Beretta 3032 Tomcat ráže 7,65 mm. (N0X.)

• - O spolupráci Joaquina a Nicolase řekl: "Oni dva se spolu velmi dobře bavili a jeden z největších problémů, které jsme měli na place, bylo snažit se přestat smát. Bylo to velmi nakažlivé. " (Janulla)

• - Film měl původně režírovat David Fincher. (don corleone)