8 MM

• Německo

8MM - Acht Millimeter

8 MM

Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA / Německo, 1999, 123 min (Alternativní: 108 min)

Naprosto spickovej thriller a jeden z nejlepsich Schumacherovo filmu. Film nespoleha na nejakej sokujici konec, ale celou dobu se deje neco napinavyho, ma to paradne temnou atmosferu, vygradovanej konec a i pribeh je celkem originalni, snuff se v moc filmech neresi. Navic zaporaci v podani Gandolfiniho a Stormarea jsou naprosto libovy. Taky me potesil uchylackej potetovanej Phoenix. Co se tyce Cage, ten rozhodne hraje nadprumerne, i kdyz za oskarovej vykon se to fakt oznacit neda. Mam k nemu jen jednu drobnost, kdyz poprve sleduje snuff, tak se tvari, jak kdyby ho nekdo mlatil do kouli. Pak mam jeste jednu vytku a ta se tyka postavy Catherine Keener, zatimco ze zacatku jsou jeji dialogy s Cagem lehce pripitomneli a je to furt dokola ve stylu miluju te a podobne, v druhy puli filmu najednou otoci a zacne vyhrozovat, ze utece a podobny kecy, protoze ji nezavolal nebo co, fakt sem doufal, ze ji Cage propleskne. Celkove krome techhle dvou malinkejch vytek jsem u filmu jinej problem nenasel a celou dobu jsem byl paradne napnutej, takze jasnejch 5*.(9.1.2009)

70% - Zajímavý a mrazivý detektivní thriller, jenž však má své mouchy. Hlavní věc, co mi vadila a udělal bych ji uplně jinak, byly pasáže, kdy Cage byl nebo telefonoval s manželkou. Nevím, jestli to bylo dabingem, ale jejich rozhovory mi připadaly zbytečně přihlouplé a jednotvárné. Nemám nic proti vyznávání lásky, ale když to zazní stokrát za sebou v té samé podobě, tak bych to raději párkrát vynechal. Řekl bych, že by to filmu jen pomohlo...(9.2.2008)

Nicolas Cage si se svou rolí poradil velmi dobře a Joaquin Phoenix je mu zdatným sekundantem. Záporáci ovšem své charaktery vystihli ještě lépe a Peter Stormare své nechutné postavě dokázal zachovat lidský rozměr. Film velmi zkušeně obchází zaběhaná předvídatelná schémata, a pokud do nich spadne, nevyznívá to tak okatě. Schumacher režíruje na jistotu a snaží se být i kontroverzní, ale tato snaha vyznívá polovičatě, ale jinak je to zdařilý thriller s kvalitními hereckými výkony. Nepřišel mně ale v ničem výjimečný. 60%(3.2.2009)

Jednou za čas narazím na film s výborným scénářem, působivou režií, výtečnými hereckými výkony a strhujícím příběhem, který mě zcela pohltí svou atmosférou a vyvolá mimořádně silné emoce. Toto je právě takový film. Temný, ponurý, brutální, těžce depresivní, přitom napínavý a šokující s každým zvratem, každou novou scénou. Film kde jsem si dokázal prožil každý okamžik trýznivé cesty Toma Wellese, jeho strach, odpor i vztek, a kdy jsem přesně chápal a soucítil všechny jeho pohnutky. Jednou za čas narazím na výborný film, kterému skoro nemám co vytknout, přesto vím, že se na něj už nikdy nebudu chtít podívat znovu.(15.10.2011)

Joel Schumacher nás psychicky deptá čo mu sily tlačia a výsledný efekt je výborný. Bol by však ešte lepší, keby bol scenár prekombinovanejší a ponúkal by viac otázok a nečakaných zvratov (viz SEVEN). V každom prípade je však 8MM i tak predovšetkým po formálnej stránke vynikajúco natočenou a brilantne zahranou depresiou. Neodporúčam psychicky labilným divákom.(11.4.2002)

• - Filmu je vytýkána až příliš velká podobnost s filmem Hardcore (1979), ve kterém si najme muž soukromého detektiva, aby našel jeho dceru, po té co utekla z domu a byla viděna v 8MM pornofilmu. (don corleone)

• - Tom Welles (Nicolas Cage) nosí hodinky značky Oris Chronograph. (dyfur)

• - Skladba, hrající z vinylu v domě, ve kterém Tom Welles (Nicolas Cage) hledá „Mašinu“, se jmenuje Come to Daddy. Složil jí a nahrál britský hudebník Richard David James (uměleckým jménem Aphex Twin). (mchnk)