8 MM

8MM

8 MM

Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA / Německo, 1999, 123 min

Podle starého pravidla by měl název na první pohled zaujmout. A to se tu daří, protože pod takhle nicneříkajícím názvem jsem si nedokázal nic představit a jen proto mě zaujal víc. Když jsem se na to díval poprvý, bylo to na neorigoš VHS od kamaráda a vůbec nic jsem o tom filmu předem nevěděl. A o to víc jsem byl překvapenej, co se z toho vyklubalo. Přiznám se, že po Batmanu a Robinovi a Batmanu navždy jsem k Joelu Schumacherovi žádnou velkou důvěru neměl. Dobře, Volný pád se mi líbil, ale to už taky bylo hodně let dozadu a všichni víme, jak je Fortuna v tomhle odvětví vrtkavá. Ale tato temná v první části kriminálka a ve druhé výprava za pomstou se mu vydařila až neskonale. Zápletka pravda ne úplně originální, kolikrát jsme už v detektivce viděli, že po smrti bohatého člověka vyplývají na povrch různá zvěrstva, která za života napáchal. A zvěrstva, která napáchal boháč zde jsou vážně uvěřitelná. A to je nejhorší, že se to může stát i vám (abych citoval název jiného filmu s Cagem). Vědomí, že vás klidně zítra může někdo nechat zabít, jen proto, že chce vědět, jestli mu to projde nebo zjistit, jaké to je zabít nebo jen vidět vaši krev. To je na tomhle filmu to nejhorší. Přiznám se, že jsem taky viděl snuff film, ale ten film byl hraný. Nepravdivý a ve chvíli, kdy jsem zjistil, co je to zač, tak jsem to smazal. Protože dívat se na to, to znamená podporovat tyhle nechutný individua, zde ztvárněné skvělým Jamesem Gandolfinim a spol. Z detektivky se stává honba za spravedlností, touha, kterou hlavní hrdina nedokáže potlačit, protože je součástí jeho podstaty. Spravedlnost buď musíme mít v krvi od narození, nebo nám tam už nikdy nevteče. Ale ztratit ji můžeme kdykoliv. Touha po spravedlnosti je jednou z mála věcí, které lidi odlišují od zvířat (pokud nepočítáme krutost a ostatní špatné vlastnosti) a měli bychom si ji všichni pěstovat. nejen touhu po spravedlnosti vůči nám, ale spravedlnost obecně. Film je skvělý, aůe rozhodně to není žádná oddychová akce, nebo pseudointeligentní filozofárna. Tohle je život a jeho nejtemnější stránky.(10.2.2006)

Zlatý Medvěd - výběr(9.5.2006)

Takové filmy by měl Schumacher točit pořád.. Ty jeho výkyvy mě vážně serou. Nicolas Cage a Joaquin Phoenix posunují film ještě výše, než si opravdu zaslouží, ale to je dobře. Protože mám oba dva herce rád. Příběh je až moc jednoduchý, přesto se dá napětí krájet. Jeden z nejlepších Cageových filmů.(1.1.2006)

Skvělý film, který sází na ponurou atmosféru, (1:0 pro film), a skvělého Cage a Stormara, (3:0 pro film). Když skončil, tak mi bylo všelijak. Hlavně smutno, protože jsem si vzpomněl, čemu se Cage věnuje momentálně… Když vidím, že tento kvalitní herec plýtvá svým talentem pro debilní filmy, například Ghost Rider, je mi fakt do breku…(3.6.2009)

Joel Schumacher má krutou stránku filmu, jeho svět je tajuplný a dokáže diváka psychicky zdrtit. 8MM je temný, zvrácený a depresivní thriller, který vám nevyšumí z hlavy.(13.7.2013)

• - Herečka (Jenny Powell), která hrála postavu Mary Ann Mathewsové, byla původně striptérka najatá jako dvojnice. Joel Schumacher jí dal roli oběti na 8mm filmu, protože měla ten správný "štvaný" pohled, který potřeboval. (3DD!3)

• - Tom Welles (Nicolas Cage) nosí hodinky značky Oris Chronograph. (dyfur)

• - V izbe S/M zabijaka zvaného "Mašina" visí viacero plagátov kapely Danzig. (Sociopath)