8 MM

• Německo

8MM - Acht Millimeter

8 MM

Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA / Německo, 1999, 123 min (Alternativní: 108 min)

Nicolasi Nicolasi. Nebyl s tvou nepříliš lichotivou pověstí oblíbeného terče posměchu filmových fanoušků celého světa tak trochu risk upsat se filmu s názvem 8mm? Tentokrát ti to vyšlo, především díky umu Joela Schumachera. Ten celý námět převázal stužkou tak poutavou, že musel přimět k zamyšlení i ty z vás, co nejsou v hodnocení tak štědří. Schumacherova formule se rozjížděla hodně zlehka a v prvních kolech místy plavala v zatáčkách, ale jakmile se začalo schylovat k přerodu na Zorra, vyrazila vpřed takovou rychlostí, až to Nicolasovi rozčíslo opečovávané kouty.(30.10.2011)

Syrový výlet do špinavého světa pornografie, až na jeho naprosté dno. Jeden z mála filmů, kde mi nevadí Nicolas Cage, ba naopak, svou roli zvládl velice dobře (jenom mi neustále lezly na nervy jeho dojemné rozhovory s dcerkou). Z herců bych vyzvedla hlavně Phoenixe, kterému to hraní prostě doopravdy jde a výborného Petera Stormare, jehož "pornokrál" je mistrně zvládnutý. Ve filmu je celkem hodně násilných scén a ukázky z podsvětí sexuálních deviací jsou jenom pro silnější žaludky. Zajímavé, že tvůrce děsivě hrozného Batmana a Robina a spol. dokázal natočit takhle dobrý, temný film. PS.: Odhalený obličej Mašiny mi přišel odpudivější, než kdyby vypadal jako Jason z pátku 13.(13.12.2008)

Vynikající krimi s Cagem v roli soukromého očka, které se při ověřování pravosti, resp.z jeho počátečního pohledu spíše potvrzování nepravosti, kleintem nalezeného snuff filmu dostane až do letální hloubky chodu odporného byznysu s pornem počínaje, snuffem konče. Krom vyslvování "miluju Tě" své ženě je Cage naprosto stravitelnej, skvěle mu sekunduje Phoenix v roli pornoveksláka i Stormare jako boss tvorby a distribuce toho shitu. Schumacher nevsadil na krvavost, ona totiž na vytvoření hutné, tíživé a nepříjemné atmosféry úplně stačí tématika sama o sobě, a když už má jít do drsnějšího vizuálu, vypomáhá si jen stravitelnými, případně nepřímými záběry. Parádní filmek, osobně ale o chloupek více preferuji Diplomovou práci. Doporučuju!(19.10.2013)

"8 MM" je můj TOP 3 film, který jsem kdy v životě viděl. Ve třech prvních filmech mám naprosto jasno ... První "SEDM", druhý "KLUB RVÁČU" a třetí tento ... 8MM je úžasným mixem více žánrů, které nelítostně zaplétají diváka, stejně jako hlavního hrdinu, do totálně zvráceného světa pornografie, úchylek, peněz, prostituce, násilí, korupce, kriminality, brutality a tak bych mohl pokračovat ještě dlouho ... ovšem zkrátit bych to mohl jako "nechutné peklo". Film je "dostatečně" natočen a i když nevsází na "gore", nebo snad něco takového, jasně sází na DOKONALOU atmosféru, jednu z nejlepších, co jsem kdy u filmu mohl zažít ... Cage se pouští lehkovážně do případu, který mu nekompromisně přeteče přes hlavu a sešrotuje jej tak, že z něj udělá vyšinutého, agresivního maniaka, který naprosto nelítostně, brutálně, napůl v sebeobraně, napůl z pomsty, v šíleném návalu hrůzy, děsu, nevěřícné agónie a vzteku rozstřílí, umlátí, rozseká a upálí partu "pornotvůrců", kteří se společně podíleli na vytvoření ultimátního pornofilmu - "snuffu". Úžasné je řešení jednotlivých postav, kdy každá měla naprosto jiný důvod pro tento odporný zločin, vyjasnění tak mnoha původů zla a zvrácenosti v nás lidech obecně, a nakonec možnou přeměnu decentního a velmi inteligentního detektiva ve vraždící monstrum ... Pro mne naprostá bomba, která mi ve všech ohledech naprosto sedla...Měl jsem pocit, že jsem pochopil naprosto každý detail filmu, každou větu a že i v nic neříkajících dialozích se skrývají velká moudra o životě, zlu a nás lidech ...(7.12.2007)

Extrémně temný thriller, který přinejmenším svou atmosférou připomíná Sedm. Více než na akci a dějové zvraty sází na detailní psychologickou analýzu celé situace z pohledu hlavního hrdiny. Jen škoda, že tak výborně napsaná postava nebyla svěřena zodpovědnějšímu herci. Na několik konců jsem si u amerických filmů již zvyknul, ale myslím, že zrovna Osmi milimetrům by po dvouhodinovém ději slušela svižnější gradace. Každopádně to je mimořádný thriller, vhodný k vytvoření dokonale depresivní nálady. 80% Zajímavé komentáře: Tetsuo, JohnnyD, Scrytcher, sinp, Jordan, Makky, Triple H(28.5.2006)

• - Filmu je vytýkána až příliš velká podobnost s filmem Hardcore (1979), ve kterém si najme muž soukromého detektiva, aby našel jeho dceru, po té co utekla z domu a byla viděna v 8MM pornofilmu. (don corleone)

• - Film měl původně režírovat David Fincher. (don corleone)

• - O spolupráci Joaquina a Nicolase řekl: "Oni dva se spolu velmi dobře bavili a jeden z největších problémů, které jsme měli na place, bylo snažit se přestat smát. Bylo to velmi nakažlivé. " (Janulla)