8 MM

• Německo

8MM - Acht Millimeter

8 MM

Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA / Německo, 1999, 123 min (Alternativní: 108 min)

Andrew Kevin Walker, scenárista dvou nejtemnějších thrillerů 90. let - Sedm a 8mm, musí být zajímavý cvok. A Joel Schumacher je režisér, který má místama velmi světlé chvilky. A při jedné z nich natočil úžasný a bohužel širší diváckou obcí nedoceněný thriller, kterému se co do depresivnosti a hutné atmosféře může rovnat jen málokterý film. Špinavá nechutná prostředí a depresivní náladu pozdního podzimu podbarvuje geniální, pochmurně laděný soundtrack, který na dobré náladě nepřidá. Nezapomenutelné jsou kreace Petera Stormareho a skvělého Joaquina Phoenixa a i Nicolas Cage se tady vytáhl. A největší přednost bych spatřoval v příběhu, který je znamenitě vygradován a když si člověk myslí, že už přišel vrchol, přijde další a přitom člověk nemá dojem nastavované kaše. Navíc Cageova telefonická žádost o "posvěcení" svého rozhodnutí je tak nádherně morálně nejednoznačná, že musí potěšit každého diváka, který nerad černobílé načrtnuté postavy. 8mm je velmi působivá podívaná a dle mého jeden z nejlepších thrillerů 90. let.(1.2.2003)

Nicolasi Nicolasi. Nebyl s tvou nepříliš lichotivou pověstí oblíbeného terče posměchu filmových fanoušků celého světa tak trochu risk upsat se filmu s názvem 8mm? Tentokrát ti to vyšlo, především díky umu Joela Schumachera. Ten celý námět převázal stužkou tak poutavou, že musel přimět k zamyšlení i ty z vás, co nejsou v hodnocení tak štědří. Schumacherova formule se rozjížděla hodně zlehka a v prvních kolech místy plavala v zatáčkách, ale jakmile se začalo schylovat k přerodu na Zorra, vyrazila vpřed takovou rychlostí, až to Nicolasovi rozčíslo opečovávané kouty.(30.10.2011)

Joel Schumacher je kýčař. Není to kvalitní režisér a pro mě navždy bude tím, kdo zabil Batmana. Zde byl však asi osvícen a natočil skvělý novodobý noir film. Pravděpodobně byl scénář tak dobrý, že snad ani nešel pokazit. To jak se hlavní postava propátrává k závěru a rafinovaně rozplétá neřešitelný případ je natočeno vskutku na úrovni. A závěr s Mašinou, kde nechybí ani trocha toho napětí je prostě pecka. 5 dávám, protože si myslím, že film je narozdíl od přeceňované Telefoní budky neprávem opomíjený.(14.5.2007)

Vemi drsná a ponurá exkurze do páchnoucího a odpudivého bahna tvrdého, nebezpečného a zvráceného světa pornobyznysu. Soukromý detektiv Tom v podání Nicolase Cage se za pomoci protřelého, ale přátelského, hodného a chytrého kluka jménem Max, kterého si vystřihl Joaquin Phoenix, vydává na cestu, na níž musí najít a zjistit co nejvíce o "8 MM." Stále postupuje dále, až se dostane do samotného centra sadistického světa. Vždycky si říkám, co vlastně i zdánlivě "normálního" a obyčejného člověka může začít zvrhle přitahovat na temných, zvrácených a krutých stránkách lidské mysli i chování. Co dokáže spořádaného člověka vyrvat z náručí spokojeného, klidného a ničím nerušeného života a vrhnout ho do hluboké propasti, kde ho pomalu začne objímat a pohlcovat temnota, až jím nakonec začne zcela prostupovat, začne mu ničit zdravý rozum a nemá v úmyslu jej nechat odejít tak, jak přišel. Začne být jako posedlý a přestane vnímat vše okolo. Ženu, která se o něj bojí, zatímco on s plechovkami piva sleduje sadistická porna a zatímco se dostal tak daleko, kde už není možné se vrátit zpět se stejným svědomím a zapomenout. Už "to" zůstane navždy v něm. Co lidi tolik fascinuje a zároveň děsí na různých zrůdných, nelidských a příšerných věcech? Které jsou pro "obyčejné" a "průměrné" lidi něčím nepředstavitelným a kdybyste jim řekli "jen" to, že vás něco takového zajímá, dívali by se na Vás jak na blázna nebo zrůdu. Filmu jasně vévodí obsazení. Kromě Nicolase a Joaquina, kteří zastávají kladné postavy, tu brutální "profesní" stránku zastupuje banda okolo Dina Velveta. Toho opět tradičně maniacky ztvárnil maník se šíleným pohledem, Peter Stormare. James Gandolfini jako obézní a od pohledu prasácký Eddie, Anthony Heald, jehož budu mít navždy zapamatovaného jako doktora Chiltona z Mlčení jehňátek, coby podrazácký právník. Až, když jsem film zhlédla po jisté době, poznala jsem pod maskou "Mašiny" Andyho Bellefleura z Pravé krve:) "Nezačala tě ta stoka vábit?" - "Ne." - "Leč ďábel již zasekl drápek..."(30.10.2011)

Jeden z tych kvalitnejsich thrillerov z 90-tych rokov, ktory sa celkom vydaril. Reziserovi Schumacherovi sa niekedy podaria natocit poriadne kusky a tento film je jednym z nich, ale od neho mam rad aj vela inych filmov, ako trebars HRACI SO SMRTOU (1990), VOLNY PAD (1993), CAS ZABIJAT (1996) alebo aj TELEFONNU BUDKU (2002). Nicolas Cage podal podla mna skvely presvedcivy vykon, hudba bola tiez celkom zaujimava, hlavne v prvej polovici filmu, ked tam Michael Danna pridal akysi mix tureckych rytmusov, ale neskor v tej spravnej chvili uz bola pouzita skor hororova hudba. Scenar je velmi zaujimavy a hlavne realny, pretoze ludia su schopni taketo svinstva robit a este z toho robia biznis. Ak si tak spomeniem na thrillery z 90-tych rokov, zacal to v roku 1991 Jonathan Demme kvalitnym oscarovym thrillerom MLCANIE JAHNIAT, v polovici 90-tych rokov mu konkuroval Fincherov SEDEM (1995) a uspesne zakoncil Schumacher 90-roky prave tymto filmom. Cim netvrdim, ze su to len tieto 3 filmy, ktore sa mi pacili, bolo ich samozrejme omnoho viac, ale tieto mi najviac utkveli v pamäti. _________ Nicolas Cage - (Tom Welles) +++ Joaquin Phoenix - (Max California) +++ James Gandolfini - (Eddie Poole) +++ Peter Stormare - (Dino Velvet) +++ Anthony Heald - (Daniel Longdale) +++ Chris Bauer - (George Higgins / Mašina) +++ Catherine Keener - (Amy Welles) +++ Produkcia: Joel Schumacher +++(8.1.2012)

• - Herečka (Jenny Powell), která hrála postavu Mary Ann Mathewsové, byla původně striptérka najatá jako dvojnice. Joel Schumacher jí dal roli oběti na 8mm filmu, protože měla ten správný "štvaný" pohled, který potřeboval. (3DD!3)

• - V izbe S/M zabijaka zvaného "Mašina" visí viacero plagátov kapely Danzig. (Sociopath)

• - Ve filmu se objeví několik skutečných S&M filmů, upravených pro film. (don corleone)