8 MM

8MM - Acht Millimeter

8 MM

Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA / Německo, 1999, 123 min

Povedený americký snímeček s dobře vybraným osazením. Má všechny atributy pro předpokládaný úspěch mysteriózního thrilleru - originální a (pro někoho) zajímavé prostředí, napínavý děj s pár menšími pointami a zvraty, sem tam nějakými lekačkami a sympatický hlavní hrdina, kterému držíme palce. Kdyby byl film zůstal s otevřeným koncem a byl utnut 20 minut před koncem, šel bych bez váhání na pět hvězdiček, kýčovitý konec s ještě trapnější závěrečnou scénou na hřbitově to u mě bohužel potopily. 80%(8.5.2012)

TV/// Obsazení 6/10 Děj 7/10 Hudba 8/10 Efekty 6/10/// +Nicolas Cage, temná houstnoucí atmosféra -pomalý rozjezd, film působí jako ze začátku 90tých let/// Na 8 mm jsem byl celkem zvědav. Také proto, že na DVD vznikla dvojka, která údajně nemá s tímto filmem kromě názvu nic společného, tak teď ho mohu s poklidem skoukout a srovnávat. A originál není rozhodně špatný. Sice mě docela dlouho trvalo, než jsem do filmu pronikl, než to tzv. začalo pořádně houstnout. Navíc film na mě působil trošku starším dojmem a samotný obraz byl laděn hodně do tmava, takže toho ani neblo tolik vidět. Postupně však houstla atmosféra na takovou míru, že jsem se musel pevně držet křesla abych z něj nevypadl. Už dlouho mě žádný film tolik nepřikoval jako tento. Atmosféra ve finále je tedy na výbornou. Přesto tomuto filmu nedám 4*, prostě už jsem prošvih tu dobu kdy tohle byla zásadní novinka, která by mě jako celek naprosto odrovnala./// Celkem 68%///(12.10.2008)

Skvělý Thriller!! Velmi mě zaráží chabé hodnocení na IMDB, které je ohodnoceno pouze 6,4, poněvadž tenhle film je výborný ve všech ohledech. Cage ještě ve formě, vynikající scénař týkající se velmi temné zápletky, což je pohled do podsvětí Porna ( Snuff!) a skvělé zvraty. Perfektní ve všech ohledech, nedá se nic vytknout. 95%(17.2.2014)

Je zbytečné hodnotit ten film jako průnik do světa snuffu, nebo dokonce jako nějaký sebereflexivní film o filmu, o touze se dívat, o touze manipulovat, o tom, že pohledy vraždí, že soukromé filmy jsou smrtí kina a kinematografie obecně, že perverznost vychází z mechaničnosti rituálů atd. ____ Ne, tento film je v tom nejlepším duchu dědicem noirové školy, která se řídí morálním pravidlem "je třeba něco udělat", ale když už se necháte do případu zaplést osobně, tak už nikdy nebudete stejný jako předtím. Nejde o žádnou jednoduchou moralitu, ani strašení počestných občanů ošklivým pornem. _____ Tenhle snímek je svým způsobem religiózní, ale ne pánbíčářský. Jeho religióznost spočívá v momentu posvěcení, které vyžaduje detektiv Tom Welles po matce zemřelé dívky. "Řekněte, že toho parchanta můžu zabít." V této scéně se ukrývá síla celého díla. Poznání o banalitě zla a nejednoznačnosti toho konat dobro jsou už jen vyústěním vykonané akce, v níž nám násilí neumožní prožít si satisfakci. ___________ 8 MM není tak dokonalý počin jako Volný pád, ale rozhodně jde o mistrovký kousek Joela Schumachera. Kromě skvělé kamery, vyniká především úchvatná huba Mychala Danny, dvorního spolupracovníka Atoma Egoyana. Vřele doporučuji srovnat jeho práci na filmu Exotica s 8 MM. ______ Do srovnání s tematicky podobnými snímky Thesis a Hardcore bych se (narozdíl od jiných uživatelů) nepouštěl, protože ty podobnosti jsou příliš povrchní.(11.11.2004)

Přívlastek, který si 8 MM zaslouží ze všeho nejvíc, je EFEKTNÍ. Příběh z oblasti pornoprůmyslu patřičně brutální a odpudivý svým námětem s řadou pokřivených charakterů z galerky i dekadentního prostředí vyšší společnosti. Energický a přitažlivý kladný hrdina v podání slušně hrajícího Cagea, kterého doplňuje snaživý polepšený poskok, několik řemeslně velmi zručně natočených scén a celkově depresivní vyznění filmu, to všechno vedlo k mimořádně velkému komerčnímu úspěchu a ohlasu filmových fanoušků. Není to nejlepší Schumacherův film, ale řadí se k tomu lepšímu ve svém žánru. Celkový dojem: 70 %.(15.6.2006)

• - Spoiler: Zbraň, ktorú používa Tom Welles (Nicolas Cage) je Sig Sauer p230. Režisér Dino Velvet (Peter Stormare) je pak zastřelen kapesní pistolí Beretta 3032 Tomcat ráže 7,65 mm. (N0X.)

• - Nicolas Cage (Tom Welles) používa vo filme mobilný telefón Motorola StarTAC. (Raccoon.city)

• - Herečka (Jenny Powell), která hrála postavu Mary Ann Mathewsové, byla původně striptérka najatá jako dvojnice. Joel Schumacher jí dal roli oběti na 8mm filmu, protože měla ten správný "štvaný" pohled, který potřeboval. (3DD!3)