8 MM

• Německo

8MM - Acht Millimeter

8 MM

Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA / Německo, 1999, 123 min (Alternativní: 108 min)

"Ďábel tě má ve spárech".. i po několikátém zhlédnutí stále vynikající a velmi intenzivní zážitek o rozplétání jednoho hardcore osmimilimetrového snímku. Tenhle miliardář totiž nebyl žádný filmový amatér, všichni zúčastnění nejprve doufají, že tahle zvrácená podívaná je jen dobře zvládnutý podvrh, protože nebožtík byl nejen vzorný manžel a otec, ale i zosobněním konzervativního gentlemana. Detektivní rutina Nicolase Cage začíná v centrálním archivu pohřešovaných, končí však krutou pravdou, která pohltí i samotného detektiva. Nevím, jak to mají ostatní, ale osobně vnímám Joela Schumachera jako rozdvojenou osobnost - ta první je Joel Schumacher, kterého mám nesmírně rád (Volný pád, 8mm, Telefonní budka), a ta druhá je Joel Schumacher, kterého obcházím s rozpaky (Batman a Robin, Česká spojka, 23). Tady předkládá formu a obsah ve velmi sympatické harmonii, nedochází mu dech a logicky rozdané karty logicky dotahuje do konce. Samozřejmě dnes už nějaké chybky a chyby vidím (viděno snad osmkrát), ale nejvíc skutečně oceňuji, že se scénárista A. K. Walker nemusí uchýlit k nějakým laciným zvratům a veletočům. Cage, Phoenix, Gandolfini, Keener, Stormare.. všichni velmi přesní.(7.10.2007)

Rozhodně slušný thriller s tématikou snuffu a Nickem Cagem v hlavní roli. Buduje atmosféru, napětí, odsýpá. S patnáctiletým odstupem mě ale přímo neoslnil. Zdá se být už malinko zastaralý, po stránce explicitního zobrazení zvěrstev je to pořád Hollywood, ne všechny motivy jsem hlavní postavě uvěřil.(21.7.2014)

Nicolas Cage ochutnává břitvu, která ho zákonitě musí pořezat.... Skvělá podívaná, která opět ukazuje jak Joel Schumacher dokáže s malým rozpočtem a v podstatě i malým filmem udělat velkou podívanou. Příběh je jednoduchý, ale poukazuje na tajemný a temný svět pornografického podsvětí, které ukazuje svou nejděsivější tvář. Vedle výborného obsazení musím pochválit i atmosféru, která je syrová a bezcitná, přesně jako snímky, které se ve filmu objeví. V jednoduchosti, která je zabalena v temném násilí je děsivá krása. tento film to dokazuje.(3.6.2004)

Když Nicolas Cage natrefí na film, který mu sedí, je to paráda. Když se režie chopí Joel Schumacher, nemůžete čekat něco tendenčního. Když se s nimi veze Joaquin Phoenix, který je o dvacet tisíc procent víc sexy než jeho filmový sortiment, tak do toho vlaku do pekla naskočíte beze všeho sami. Ovšem nečekejte, že až z toho pekla po dvou hodinách vylezete, budete stejní lidé jako předtím. Protože "když tančíš s ďáblem, nezměníš ho. Ďábel změní tebe."(26.7.2007)

|92%| Další z mnoha starších známých filmů, který mi unikal. Poslední dobou se snažím krom žhavých novinek dohánět i to, co jsem zanedbal. Po shlédnutív8mm můžu s klidnou duší prohlásit, že se jedná o jeden z nejlepších počinů s Nicolasem Cagem. Prvotřídní thriller s výbornou atmosférou, scénářem, uvěřitelnými postavy, drsností a štědrou dávkou emocí. Začne se to pozvolna odvíjet, nic náročného, přesto si to mou pozornost udrželo. Cage má zde vážnější roli. Působí jako slušnák, v akci nezkušený – no bez nějakých průtahů – role mu sedla. Joaquin Phoenix rozhodně potěší, záporáci Peter Stomare a James Gandolfini – skvělý výběr. Ostatní v pohodě. Hudba ideální. Čím víc se film dere ke konci, tím je lepší. Přerod hlavního hrdiny ke konci byl pochopitelný, až mě zamrazilo trochu. To, jak si případ pohřešované dívky vzal k srdci, scéna, kdy sliboval její matce, že jí pomstí – to vše bylo zahrané perfektně. Konečná scéna, kdy se Cage přiřítí domů, neschopen slova a s pláčem se vrhá do náruče ke své ženě. No, víc dodávat snad ani nemusím. Silný zážitek, který si určitě ještě někdy zopakuji.(7.5.2016)

• - Herečka (Jenny Powell), která hrála postavu Mary Ann Mathewsové, byla původně striptérka najatá jako dvojnice. Joel Schumacher jí dal roli oběti na 8mm filmu, protože měla ten správný "štvaný" pohled, který potřeboval. (3DD!3)

• - Ve filmu lze spatřit sošku Oscara, kterou dostal Nicolas Cage za film Leaving Las Vegas (1995). Je na stole Eddieho Poola a je ověšený černými gumičkami do vlasů. (don corleone)

• - Ve filmu se objeví několik skutečných S&M filmů, upravených pro film. (don corleone)