Tajemný ochránce Gotham City nemá chvíli klid. Sotva se vypořádal s ďábelským Tučňákem, už má proti sobě další nebezpečné muže. Bývalý okresní zástupce Harvey Dent si říká Dvě tváře, protože má polovinu obličeje znetvořenou kyselinou a také rozpolcenou osobnost. V jednom jsou ale obě jeho poloviny zajedno - Batman musí být zničen. Milionář Bruce Wayne, který se ukrývá pod maskou Batmana, zastaví výzkum mozkových vln, prováděný mladým vědcem Edwardem Nygmou, protože ho považuje za neetický. Nygma tajně dokončí svůj vynález, kterým dokáže z lidí vysávat jejich inteligenci. Stane se z něj Hádankář, který nenáviděného Waynea neustále provokuje důmyslnými rébusy. Situace se stane kritickou, když padouši spojí síly a odhalí, že Wayne je Batman. Ani on však nezůstane v boji osamocen. Přidá se k němu mladý akrobat Dick, který chce jako maskovaný mstitel Robin pomstít smrt své rodiny. (TV Nova)

Xmilden

V době kdy jsem ještě zdaleka nebyl natolik vyzrálý filmový divák se mi tento díl docela dost líbil. V součastnosti shledávám Batmana navždy jako totální průser. Po výborném druhém díle přichází otočka o 180° a začnou se dít věci. Místo temné atmosféry, pochmurného Gothamu, všude blikají neony a celé se to nese v takovém tom bombastickém americkém stylu. Zastavil bych se krátce u herců. Dřeva: Chris O'Donnell, zbytečně otravná postava Nicole Kidman a nesympatický Batman Val Kilmera (jsem rád že již v dalších dílech se o něm neuvažovalo). Two-face taky není kdovíjak zázračný v podání Tommy Lee Jonese a tak jediná postava, která obstojí je skvělý Jim Carrey, který si z filmu udělal komedii sobě šitou na míru. Film mě moc nebavil a ta psychologická rovina, ve které se Batman obviňuje ze smrti svých rodičů nevypadá zrovna věrohodně. 40% ()

Big Bear

Držím slib a tak sjíždíme díl za dílem. Nevím proč má tento díl tak špatné hodnocení. Nijak nevybočuje z řady ostatních dílů, ale třeba mi to tak připadá jen proto, že nejsem skalní Marvelista. Tady jsme měli dokonce záporáky dva, jeden větší cvok než druhý. Nevím co město Gotham komu udělalo, že musí v každém díle na něj zaměřit pozornost nějaký šílenec :-). Kdo se mi tu ale líbil nejvíc byla samozřejmě Nicole. Vědět dřív, že se já zrychluje dech z chlapa v kůži s blanitými křídly, zaběhl bych do nějakého shopu prodávající kostýmy a bylo by... A k nezahození nebyla ani mladá Drew. Jediný kdo mi tam nesedl byl Kilmer. Člověk se v každém dílu těžko přeorientovává na nového chlapíka hrajícího Batmana. Tenhle díl byl navíc celkem vizionářský. Předpověděl VR i fakt, že z toho bude někomu hrabat a pak také v Batmobilu předvedl zadní kameru, která je dnes standardem i levnjších aut jako součást parkovacího asistenta. Dávám za 3 virtuální obrazy. * * * ()

Gilmour93

Nedělní Studio Kamarád připomínající křiklavé kulisy korespondující s kabaretní atmosférou Gothamu, do toho tradičně se pitvořící exhibicionista Carrey, který jako by jen přešel z placu Masky a Bruce Wayne s charismatem sklenice na zubní protézu rodinného sluhy Alfréda.. Proč po tomto vložili producenti důvěru pro natočení (nakonec ještě horšího) Batmana a Robina opět do rukou Schumachera skýtá tolik otazníků, kolik jich má Hádankář na svém zeleném oblečku. Za tyto dva filmy si Joeli zasloužíš ustřihnout závěsy v ložnici a každou noc až nadosmrti svítit do okna reflektorem s netopýřím motivem.. ()

Legas

Starý známý kostým se nám vrací s novým Brucem Waynem uvnitř, který ovšem jako maskovaný mstitel okopíroval veškeré manýry svého předchůdce, Michaela Keatona. Je to dobře, nebo špatně? Někde na pomezí, ostatně jako tento film. Prvních 50 minut je báječná jízda na *****, zbylá hodina je čistý odpad! V čem je chyba a kde nastává přelom? V první půli ještě příliš nevidíme z neonového Gothamu, jeho záběry za deního světla mi připommněly film Brazil. Batman ve starém kostými bojuje proti novému padouchovi, který podle děje už je nějakou tu dobu na scéně, čili nesledujeme jeho zrod. Pohled do minulosti Two-Face přijde zřejmě později. Dále je to báječně rotržitý Jim Carey, rodí se nám tedy další záporák a dialogy mezi Chase a Batmanem mě díky svým bonmotům málem dostaly pod sedačku (v dobrém slova smyslu). Navíc slušná komisková akce, hlášky... Pak se ovšem Jim Carrey stane Riddlerem, jehož stvárnění připomíná toho nejvýstřednějšího týpka z Gayparrade (nebo jak se ten sraz jmenuje) a Tommy Lee Jones je excentrikou variací na Jokera už od začátku. Když byli tihle dva na scéně asi 5 minut, málem jsem si ukousal nechty - nudou a šílenstvím, že to asi nevydržím sledovat. Okolí zneonový, čím víc se film blíží závěru, tím více se odehrává jakoby na jakési diskotéce, film připomíná jednu obrovskou na disko-kouly a léta osmdesátá, s auty z let šedesátých, sedmdesátých a možná i padesátých. Nový Batmobil je naprosto příšerný a Batloď je trapně převlečeným člunem. Batman oblíká svůj stříbrný diko-kostým a přibírá k sobě trapného Robina. Uff, uff! Schumacher si svoji prohru zřejmě uvědomil a tak závěr filmu natočil jako odkaz na Burtonovi první dva filmy - jak vizuálně, tak i s přímou jmenovitou narážkou. Takže když to zprůměruji, vyjde mi čistý průměr ;-) ()

Spinosaurus

Atmosféra hodně špatná,ale to je asi všechno. Všechny zápory ale vyvažuje batmanova psychika a vytahují na pět hvězdiček herecké výkony.1.místo Jim Carrey,který dokonale rozveseluje film a konkuruje Jokerovi.2.místo Tommy Lee Jones,kterého jsem takle bláznivě hrát ještě neviděl.3. místo Nicole Kidman,která je zde velmi dobrá a díky tomuto filmu se stává mou oblíbenou herečkou.Pozadu však nejsou ani ostatní herci. ()

• Celosvětová premiéra proběhla 9. června 1995 v Los Angeles. (Varan)
  • Natáčelo se od 24. září 1994 do 7. března 1995 v New Yorku, Oregonu, Kalifornii a v Izraeli. (Varan)