Reklama

Reklama

V pasti

  • Česko Uvězněná pod hladinou (více)
Trailer 3
Akční / Drama / Thriller
Švédsko / Norsko / Belgie, 2020, 82 min

Obsahy(1)

Tuva a její starší sestra od dětství milují potápění. Jednoho dne se však při potápění Tuva málem utopí. Tato nehoda navždy poznamená vztah mezi jejich matkou a Idou. O pár let později se z Tuvy stane profesionální potápěč. Ida mezitím prožívá manželskou krizi. Proto se rozhodne odjet na vánoční víkend za sestrou a matkou do Norska. Ida si v přítomnosti matky a Tuvy uvědomí, jak velmi žárlí na jejich vřelý vztah. Všechny tři ženy se chtějí jet společně potápět. Nakonec odjíždí pouze Tuva a Ida, protože jejich matka je nemocná. V odlehlé krajině norského pobřeží se obě ženy chystají na ponor. V tu chvíli se nad nimi uvolní ze skály několik kamenů. To však sestry před potápěním neodradí. Během ponoru ukazuje Tuva Idě jejich oblíbené místo, kde se ponořují s matkou. Ida si opět uvědomuje, jak na Tuvu žárlí. Během pozorování kosatek se ze skály nad hladinou uvolní velký kus skály, spadne do vody a přimáčkne Tuvu ke dni. Ida se snaží sestru vysvobodit, ale skálou nemůže pohnout. Tuva Idě poradí, aby se vrátila do auta a přinesla další kyslíkové bomby a hever z kufru auta, kterým by se pokusila nadzvednout kus skály. Idě se nepodaří dostat se k heveru. Rozhodne se vydat k nedalekému domu, kde by se dovolala pomoci. V domě však nikdo není, kromě psa, který Idu ošklivě pokouše. Idě se podaří zabít psa, ale nenajde nic, čím by skálu mohla nadzdvihnout. Nechá v domě aspoň vzkaz s prosbou o pomoc. Ida se vrací zpátky pod vodu k Tuvě, aby jí vyměnila kyslíkovou bombu. Žádný pokus o nadzdvihnutí skály nevyšel. Poslední možností bylo nafouknout záchranný vak, ten má však prasklinu. Obě sestry se tak musí smířit s tím, že Tuva pod hladinou zemře... (TV Prima)

(více)

Videa (5)

Trailer 3

Recenze (61)

EvilPhoEniX 

všechny recenze uživatele

Podmořský Survival ze Švédska, který nešetří napětím. Dvě sestry se vydávají do Norska na výlet potápět se, ale shodou neštastných okolností se začnou sypat balvany z útesu a jedna sestra zůstane uvězněna na dně oceánu. Začíná ultimátní test charakteru, síly, odhodlání a závod s časem. Film díky krátké stopáži šlape poměrně rychle, sestry hrají zdatně, podmořské záběry jsou krásné a napětí režisér doluje kde to jen jde. Film se mimochodem natáčel v Belgii v nejhlubším podmořském tanku na světě. Fajn jednohubka. Příběh***, Akce>Ne, Humor>Ne, Násilí*, Zábavnost***, Hudba***, Vizuál****, Atmosféra****, Napětí****. 6/10. ()

kingik 

všechny recenze uživatele

Skandinávský sexappeal skrytý v přírodních krásách a podmořských hlubinách. Když jednu moc prima nevlastní sestru z norské oblasti přichytí utržený skalní masivní balvan na dně chladné hlubiny, druhá oddaná nevlastní sestra ze švédské oblasti hledá zoufale páčidlo. S každým ponořením a vynořením se přece jen napětí navodit nedá, ovšem režisér Joachim Hedén v podstatě ani s ničím jiným dramatickým nepřišel. Naštěstí má jeho (sur)virválové dobrodružství, pojednávající o jednom ponorném víkendu, rozumnou stopáž (cca 80 minut), z toho počátečních 20 minut se řeší osobní problémy hrdinky ze švédské strany. Troufám si tvrdit, že s tak skvělou kamerou, jakou snímala Anna Patarakina, bylo zaděláno na výjimečný zážitek. Senzitivní diváci mnohdy pocítí chlad vodních hrátek až téměř fyzicky a sáhnou po teplém ošacení. Ovšem napětí je mnohdy na bodu mrazu, režisér nedělá vůbec nic pro to, aby přidal na obrátkách, celé to dění má kolovrátkový ráz, ke všemu mám i jisté výhrady k fyzické kondici obou ženských představitelek. Patrně měly zevnějšek z kovu, plíce měly nezničitelné a následky dekomprese jim dodávaly svěžest V podstatě neznámé herečky se tedy činily a můžeme se s nimi potápět za každého počasí a v každém ročním období, mráz jim dělá dobře. Joachim Hedén je kurážný fantasta. A již jsem zvědav, jak by vypadala případná letní verze těchto potápěčských fantazií s feminizovanými takty. 6/10 ()

Reklama

Radko 

všechny recenze uživatele

Voľnočasová pohybová aktivita meniaca sa v boj o život. Kulisami sú úchvatné nórske horské scenérie a tajomný svet pod vodnou hladinou. Aktérmi príbehu dve nevlastné sestry, ktoré sa vydali za dobrodružstvom zimného potápania.V prvej polhodine sa riešia vzťahové problémy. Následne sa dej prehupne do neprerušovanej záchrannej akcie o život. Technickú vierohodnosť neriešim. Preto som si strhujúcu podmorskú časť i suchozemské scény zúfalého hľadania pomoci (pomocného prostriedku) naplno užil. Dve hviezdičky strhávam: a) za odporné zapichnutie nevinného psa (po tejto scéne som si predstavil alternatívny záver, že na brehu bude stáť majiteľ psa s puškou a z pomsty za zabitie verného druha odpraví každého, kto sa vynorí nad hladinu), b) za celkovú jednoduchosť deja, ktorý je síce spočiatku obohatený naznačenými problémami aktérov príbehu, no nedotiahnutými, c) za to, scéna potápania pri lodi v úvodných minútach filmu mi prišla napínavejšia a strašidelnejšia, ako neskorší hlavný motív vzájomnej snahy o sesterskú spásu. ()

misterz 

všechny recenze uživatele

Uznávam, nebolo to žiadne terno, no bolo to aspoň intenzívne, dynamické a väčšinu času aj napínavé. Aj mne liezla na nervy tá blondína, hlavne zo začiatku, kedy mi v hlave nie raz skrsol vtip o blondínkach, no postupom času sa to zlepšilo. A tá príroda okolo a kamera... paráda. Koniec mohol byť ale trošku lepšie doriešený, moc veľký skok na mňa z podmorskej jaskyne do vrtuľníka. Na slabší nadpriemer to ale stačí. 70/100 ()

darkrobyk 

všechny recenze uživatele

Ida je blonďatá blbka. Tedy ona je naprostý magor. Když byly s Tuvou, mladší sestrou, malé, potápěly se v přístavu. Tuva se málem utopila, kdyby ji matka nezachránila. Od té doby žila Ida s pocitem viny a Tuva se s matkou sblížila tak, jak se to Idě nikdy nepovedlo. V dospělosti se obě s matkou domluví, že si užijí víkend potápění. Ida má dvě malé děti, ale manželství neklape. Doufá, že setkání s rodinou ji přivede na jiné myšlenky. Samozřejmě vše je jinak, než si představovala. Matka je zdravotně indisponovaná, a tak se sestry vydají potápět samy. Nejspíš trollové zatřesou skalami a uvolněný balvan přimáčkne Tuvu ke dnu. Začíná boj o život. Potud ok, odtud fraška. Ida je hysterická kráva, která na co sáhne, to podělá. Výkon hlavní postavy mne přinutil srazit hvězdy na minimum. Hodnotím hlavně nádherné severské fjordy, moře, kameru a hudbu. Pomíjím, jak se nakládá s časem na zemi i pod vodou. To je čistá sci-fi. Škoda, ale jak vidno, jen nádherné exteriéry, lokace a motiv nestačí. Vskutku mizerné a nedoporučuji. ()

Galerie (28)

Zajímavosti (3)

  • Na začátku filmu hraje „Happy Christmas Everyone“ od Holly Murraye & Christophera Manna a ve 14. minutě hraje „What Else Is There?“ od Röyksopp. (Duoscop)
  • Väčšina scén pod vodou sa nakrúcala v krytom bazéne v Belgicku. Herečky sa však nedali zastupovať dablérkami ani vtedy, keď museli vo februári skočiť do ľadovej vody pri severskom súostroví Lofoten. (krasomama)
  • Pôvodne to mal byť film o horolezcoch, ktorí v polovici náročného výstupu prídu o svoj výstroj. Potom však režisér Joachim Hedén dostal spolu s producentmi originálnejší nápad a hlavné hrdinky poslal pod morskú hladinu. (krasomama)

Reklama

Reklama