poster

Smích se lepí na paty

Komedie / Drama

Československo, 1986, 92 min

 • D.Moore
  *****

  Krásně trpký film, ve kterém mě bavilo všechno, ale nejvíce nefalšované přátelství Vlastimila Brodského, Josefa Kemra a Petra Čepka. Stejně jako výkony Karla Heřmánka a Jiřiny Bohdalové mi ovšem v paměti utkví i parádní výstup Jana Krause. Zkrátka skvěle napsaná, zahraná i zrežírovaná věc, co chtít víc.(17.10.2013)

 • Inozuka
  ****

  Trochu obšlehnutý Kachyňovský styl o obyčejných lidech z odříznutých končin světa. Uvěřitelně líčený život na krkonošských samotách se spoustou zajímavých postav. Brodského Joska Platejz je člověk spoléhající na svůj nos, který podle jeho dokáže odhalit charakter lidí, ale během filmu zjišťuje, že vše je vlastně naopak než si celý život myslel. Film je proto mírně depresivní a tak není úplně lehce stravitelný. Nicméně natočený a zahraný je perfektně. Vedle Brodského, Kemra, Čepka jsou fajn i vedlejší role Vladyky a Nového. Exceluje i Bohdalová, kterou jsem kdysi kvůli této roli (no dobrá i kvůli jiným věcem) začal nenávidět... ale to jen proto, že svou mrchu zahrála fakt dobře. Klasika...(30.12.2014)

 • Sarkastic
  ****

  „Kdybys něco potřebovala, tak stačí zaklepat.“ Komedie? Pěkně hořká. Čekal jsem, že se zasměju víc. Ovšem, nakonec mi to vůbec nevadilo, protože i bez toho jde o velmi kvalitní podívanou. To, co předvádí zejména Brodský a Bohdalová (v pro ni velmi zajímavé a padnoucí roli), je herecký koncert (za zmínku stojí i Kemr a Čepek). Ale krom nich je film o atmosféře. Tu veselé, bezstarostné a idylické, pak zase rozjímavé, smutné, se životem a osudem smiřující se. Když vidíte, jak si pánové dávají pstruhy s bramborem, zalévají to vším možným, u toho kouří a hrají karty, říkáte si: sakra, co těm chybí?! Nic! Alespoň chvíli ne. Než dorazí skrývaný smutek ze samoty (dané nejen stářím). A o tomhle film vlastně je. A já osobně Josku v lecčem chápal, tudíž mi i snímek samotný byl něčím blízký. A při odmítnuté „nabídce“ jsem měl na krajíčku. Samotný závěr se mi též líbil, celkově to bude za silné 4*. „Náhodou je to báječná ženská!“ - „Nikdy! Nikdy!“ - „Tak ňákou jinou!“ - „Jinou? Nikdy. Za to pošmistrovou…“ - „No?“ - „Tu taky nikdy.“(9.3.2017)

 • monolog
  *****

  Hodně mi to připomíná pozdější Babí léto. Hlavně atmosférou a tím, že se nenechá odradit od života a žití. Bohdalka tu má celkem příjemnou roli. Nemyslím, že jí nalítl, protože mi nepřišlo, že by ho chtěla podrazit. Ale Heřmánek tu má pěkně špatnou roli. Hlavně jedna jeho replika mě rozesmála málem až k pláči (samozřejmě v souvislosti s jeho předešlým jednáním). A vsadím se, že asi i většinu lidí, kteří to viděli: Ale tati. To přece byla jen legrace. Vždyť se zas až tak moc nestalo? Jak mám Heřmánka rád, tak tohle byla asi jeho nejhorší role.(5.2.2006)

 • Aven
  ***

  Byl jsem velmi mile překvapen tím, jak moc dobrým hercem pan Brodský byl. Starého samotáře, který se snaží být nad věcí a moc se mu to nedaří, ztvárnil skvěle. Neméně dobré herecké výkony však předvádí i ostatní "figury" v čele s Jiřinou Bohdalovou. Co říct k samotnému filmu - není to komedie, to ani náhodou, ale film je to příjemný, nevyvolal ve mě špatnou náladu, ikdyž jeho poselstvím je v podstatě sdělení, že většina lidí jsou egoističtí hajzlové.(8.1.2010)

 • - Natáčelo se v Horní Malé Úpě, Dolní Malé Úpě, Praze - Bohnicích a Vinohradech. Dále se natáčelo v obcích Nižná a Pudbiel. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace