Smích se lepí na paty

Komedie / Drama

Československo, 1986, 92 min

Skoro se zdá, jako by byla mimořádnost tohoto Bočanova filmového opusu tak trochu dílem náhody, ale třeba je to mýlka. Nedá se totiž přímo říci, že by šlo o výrazný režijní počin a ani kamera není nikterak převratná, i když jistě neurazí. Obojí působí dosti průměrně a jistě by bylo možné najít, například v seriálové v produkci tehdejší ČST, leccos podobného. Vysloveně pochválit nelze ani scénář, který působí dosti literárně, nepravděpodobně a vykonstruovaně. Přesto je v tomhle filmu něco, něco těžko definovatelného, co jej činí mimořádným... Asi je to především dáno účastí celé plejády skvělých herců, obsazených navíc takovým způsobem, že mohli do své postavy vložit až nečekaně mnoho ze sebe samých, do značné míry ale také jde o šťastnou kombinaci velmi hořkosladkého humoru a takové té tiché všednodenní melancholické tragiky. Přes všechnu nepravděpodobnost a vykonstruovanost je tak "na paty se lepící smích" nakonec filmem moudrým a hluboce pravdivým. Tenhle v pomalém tempu vyprávěný opus si tudíž vnímavého a citlivého diváka rozhodně získá a zadere se pod kůži až nečekaně hluboko... Celkový dojem: 85% Zajímavé komentáře: Radek99, Pohrobek(1.6.2012)

Bezchybné češství pod taktovou těch největších herců své doby. Karel Heřmánek nehrál často padouchy, ale tady se mu to nevyhnulo a jeho postava je lautr hnusná. Milý je mladý lesák ze sirotčince Mirek Vladyka, své typické si odehrál i Jan Kraus, ale mariášové trio VB JK PČ by mělo patřit do filmových čítanek. Bočan byl mistr svého řemesla, tady mu hrála do karet nádherná krajina a skvělý námět Pavla Fialy.(1.12.2015)

Televize mě opět potěšila uvedením této hořké komedie, kterou jsem už několikrát viděla, a ani tentokrát jsem si ji nenechala ujít. Herecké obsazení skvělé, obzvláště duo Brodský – Bohdalová je excelentní. Taky příběh je nápaditý a originální a když přidáme úchvatné záběry zasněžených hor, je to skvělý zážitek. Krásná kamarádská atmosféra plná pohody a lidskosti panující mezi dřevaři kontrastuje s chamtivostí vlastní rodiny důvěřivého poctivce a všeuměla Bródi. Je to velmi lidský film, ráda se na něj ještě někdy podívám.(22.1.2013)

Sladko smutný příběh o stárnoucích lidech, kteří nechtějí být sami...i když se tváří, že jim to je jedno. Herecký koncert pánů Brodského, Kemra, Čepka, Bohdalky a Borodyové. Ve filmu není slabé místo, líbí se mi to od začátku do konce, včetně skvělé hudby Petra Skoumala. Kdykoliv se ráda podívám znovu. Je to takový zapadlý klenot let osmdesátých.(20.1.2015)

Krásně trpký film, ve kterém mě bavilo všechno, ale nejvíce nefalšované přátelství Vlastimila Brodského, Josefa Kemra a Petra Čepka. Stejně jako výkony Karla Heřmánka a Jiřiny Bohdalové mi ovšem v paměti utkví i parádní výstup Jana Krause. Zkrátka skvěle napsaná, zahraná i zrežírovaná věc, co chtít víc.(17.10.2013)

• - Natáčelo se v Horní Malé Úpě, Dolní Malé Úpě, Praze - Bohnicích a Vinohradech. (M.B)