War and Remembrance (TV seriál)

Drama / Válečný

USA, 1988, 135 min

Dan Curtis

Dan Curtis

Bob Cobert

Robert Mitchum, Jane Seymour, Hart Bochner, Victoria Tennant, Polly Bergen, Sami Frey, William Schallert, Jeremy Kemp, Robert Morley, Steven Berkoff, Robert Hardy, Chaim Topol, Ralph Bellamy, John Gielgud, Sharon Stone, E.G. Marshall, David Dukes, Ian McShane, John Rhys-Davies, G. W. Bailey, Brian Blessed, Michael Madsen, Leslie Hope, Walker Edmiston, Barbara Steele, Ian Abercrombie, Georges Corraface, William R. Moses, Leon Niemczyk, Pat Hingle, Burkhard Heyl, Barry Morse, Relja Bašić, R.G. Armstrong, Jay Acovone, Eddie Albert, Norman Burton, Michael Elwyn, Nina Foch, Kenneth Colley, Günther Maria Halmer, Peter Vaughan, Peter Graves, Charles Napier, Eli Danker, Velimir 'Bata' Živojinović, Lawrence Dobkin, Richard Lineback, Earl Hindman, Sky du Mont, Matt Clark, Ljiljana Blagojević, Sara Franchetti, Hardy Krüger, G. D. Spradlin, Joachim Hansen, Albert Rueprecht, Garrick Hagon, Glenn Morshower, Elizabeth Hoffman, Michael Sarne, Gigi Reder, Michael Woods, Giancarlo Prete, Barry Bostwick, Mike Connors, Barrie Houghton, Karl-Otto Alberty, Richard Dysart, William Berger, Werner Pochath, Vernon Dobtcheff, Howard Duff, Natalia Nogulich, Moustache, Jack Ging, Robert Favart, David Gale, Wolfgang Preiss, John Dehner, Mills Watson, Heinz Marecek, Gene Davis, Margherita Horowitz, John Bryson, Tony Stephens, Anthony Bate, Robert Stephens, Howard Caine, William Prince, George Murdock, Leo Gordon, Paul Lambert, Steve Durham, Grainger Hines, Allan Rich, J. Kenneth Campbell, Harold Kasket, Paul Copley, Eric P. Caspar, Joost Siedhoff, Karl Lieffen, Carl Duering, Frank Marth, Henry Beckman, Lee Patterson, Aubrey Morris, Immy Schell, Addison Powell, Charles Lane, Christian Ebel, Rupert Frazer, Bruce French, Stelio Candelli, John Larch, Patrick Floersheim, Stephan Paryla, Philippe Mareuil, Heinz Weiss, William Woodson (vyp.), Kent Broadhurst, Michael McGuire, Nick Eldredge, Claus Fuchs, Eric Christmas, Jack Rader, Jane How, Götz von Langheim, John Chadwell, George O'Hanlon Jr., James Saito, Al Ruscio, Eileen Way, Peter Birrel, Wolf Kahler, Rob Spendlove, Bill Wallis, Derek Newark, Milton Johns, Wolfgang Reichmann, Nancy Nevinson, Don Collier, Arnold Diamond, Victor Baring, Michael Mellinger, Ann Way, Geoffrey Whitehead, John Barrad, TIm Barrett, Mavis Walker, Don Stewart, Michael Yama, H. Richard Greene, Sandy Kenyon, Rod McCary, Byron Morrow, Alexander Stephan, Geoffrey Beevers, Peter Bromilow, Ernest Harada, Dennis Patrick, John Sanderford, Tom Tammi, Seth Sakai, Mark Keyloun, Thomas Wagner, Radica Jovicic, Theodore Lehmann, Richard Scaltro, Erhart Hartmann, Kin Shriner, Holger Petzold, Markus Stolberg

Scénografie:

Guy J. Comtois

Kostýmy:

Barbara Lane

Úspěšné pokračování prvního seriálu Vichry války (Winds of war), které když jsem dokoukal, tak jsem seriál zařadil hned vedle Pianisty a Schindlerův seznam mezi nejhlubší filmová díla, která se kdy snažily přiblížit zvěrstva nacistů a holocaust v propracovanější metodě. Osobně si myslím, že Spielberg se tu nejednou scénou inspiroval do svých filmů. Děj začíná přesně tam, kde skončil na konci prvního seriálu. Zajímavou změnou je, že některé hlavní role hrají naprosto jiní herci, ale po dvou dílech si naprosto zvyknete a Jane Seymour předvedla svou roli naprosto okázale, takže tady byla změna spíše prospěšná. Neumím si představit původní brunetku v některých ponížujících rolích židovky pod tlakem nacistů. Seymourka tou rolí žila a v jejích očích byla často vidět beznaděj, utrpení a víra v naději. Opět se tu budou střídat důležité místa a bitvy 2.světové války, které se nám přiblíží díky Pugovi a nadále budeme sdílet osud židovky Natálie Henryové, která se svým strýcem a malým chlapečkem uvízne v nacisty ovládané Evropě. I když se budou snažit o útěk, nemilá souhra náhod je dovede až do největší továrny smrti v historii lidstva a nikdo nebude brát ohled na to, že jsou Američané. Její manžel Byron Henry nadále nebude mít skoro žádné ponětí o své ženě a synkovi a bude sloužit na americké ponorce v Pacifickém oceánu. Tím se nám občas přiblíží ponorkové útoky a zajímavé scény. Nebudou tu také chybět jednání hlavních představitelů války jako W.Churchilla,Roosevelta, Stalina nebo Hitlera, kde se tvůrci seriálu budou věnovat i nejznámějšímu atentátu ve Vlčím doupěti. V prvních dílech taky budou k vidění naprosto syrově otřesné scény z prvních pokusů a základů vraždících mašinérií a příprav v koncentračních táborech. Stavba pecí, spalovaní a rychlá likvidace těl a také promyšlená klamáž lidí, kteří si jdou pod dojmem hygieny rovnou pro zákeřnou smrt. Toto vše vyústí na konci seriálu, kde už tato mašinérie jede naprosto plným tempem a my si vzpomeneme na počátky jejich příprav z prvních dílů. Osobně bych měl chuť dát opět 5 hvězdiček jako v první řadě seriálu, ale zklamal mě důraz tvůrců na opakovanou citovou záležitost manželky Puga pod jménem Rhody v posledních dvou dílech před dějem jiných hrdinů seriálu ve válečné Evropě ke konci války. V seriálu nebude chybět ani propracovanější děj z Terezínského ghetta a podobná scéna s rozčilujícím se Hitlerem, která je skoro na chlup stejná ve filmu Pád třetí říše( natočený o 16 let později!) a je taky zdrojem vtipů na youtube k aktuálním politickým situacím apod. Seriál můžu upřímně doporučit a budu doufat, že si někdy zaslouží vysílání v našich TV nebo alespoň vydání a to nejen s českými titulkami, ale i s českým dabingem.(25.1.2013)

Román Hermana Wouka byl natočen jako mini - série a v USA vysílán v roce 1988. O deset let později než vyšla kniha.(24.5.2011)

• danecek24

Zlatý Glóbus - cena (3) - 46. ročník (za rok) 1988 - *Nejlepší minisérie / TV film, *Nejlepší herec ve vedlejší roli - Barry Bostwick, *Nejlepší herec ve vedlejší roli - John Gielgud + nominace (3) - 46. ročník 1988 - Nejlepší herečka v minisérii / TV filmu - Jane Seymour, 47. ročník -1989 - Nejlepší herečka v minisérii / TV filmu - Jane Seymour, Nejlepší herec v minisérii / TV filmu - John Gielgud(2.3.2009)

• - Natáčení seriálu probíhalo v mnoha státech Evropy (Francie, Itálie, Jugoslávie, Německo, Polsko, Velká Británie), ale i v Kanadě či Spojených státech amerických. (Terva)

• - Seriál byl natočen podle stejnojmenné knihy (1978) Hermana Wouka. (Terva)

• - Seriál dostal jako první filmový počin povolení natáčet přímo uvnitř bývalého koncentračního tábora v Osvětimi. (Terva)