Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Snad jen té nejmladší generaci je nutné vyprávět příběh nejslavnějšího románu v dopisech, který vydal v roce 1782 Choderlos de Laclos pod názvem Nebezpečné známosti, aby tak odhalil mravy ne-li celé aristokracie, tedy alespoň její nejelegantnější části. Opět se tedy staneme svědky sázky Valmonta a paní de Merteuil, která zničí nejeden lidský osud, protože jak praví tato navenek úctyhodná dáma: "Jsou lidé, kteří při sobě stojí v dobrém, kdežto my při sobě stojíme ve zlém." (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (15)

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Patří k mýtům, že román Nebezpečné známosti nelze zasadit do moderní doby, přinejmenším Rogeru Vadimovi se to povedlo. Jenže nová televizní verze je roztahaná a nevěrohodná, scénář chtělo oproti literární předloze upravit a námět inovovat.Celkový dojem: 25 %, sérii nezachránila ani Deneuve - ač vynikající herečka, věkem se do své role už nehodila... ()

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Díky dokonalému námětu téma, ke kterému se budou filmaři vždy vracet, jež se budou snažit zpracovávat po svém a co nejvíce originálně. Proč to však někdo nezkusí třeba v původních kulisách? Byl by to takový problém? Nejsem přílišným příznivcem převádění klasických děl do moderního prostředí; tento film mě v tomto opět utvrdil. Zajímavé je srovnání tohoto filmu s francouzským erotickým filmem Total Romance (na ČSFD jako Débauche dans la jet set) z roku 2002 a především podivná podobnost několika hereckých představitelů - hlavně Alexander Lindqvist x Rupert Everett, ale i dalších. Myslel bych si, že se opičí spíše ten druhý, ale proč je pak datum jeho výroby o rok nižší? ()

Reklama

kleopatra 

všechny recenze uživatele

Jsou literární záležitosti, které mají platnost, ať jsou zasazeny do jakéhokoli místa i času. Mohou být stále aktuální, když samy postavy nevypadají a nemluví jakoby byly přeneseny v čase. Nedokážu si představit, jak by se někdo v dnešní době mohl nechat manipulovat takovým způsobem, jakým to dělá postava Catherine Deneuve - ač stále neskutečně půvabná. Velmi slabé Nebezpečné známosti. ()

Faidra 

všechny recenze uživatele

Tak jsem na rozpacích. Příběh důvěrně znám z knihy i z předchozího zpracování a obsazení se mi více než zamlouvá, ale nemyslím, že mu přesazení do dob moderních, kdy už přece jen neplatí pravidla, která platila před 200 lety (a právě to je pro děj poměrně dost důležité), prospělo. Děj si jde, jak má, Everett je náležitě rozporuplný a Nastassja s Leelee patřičně křehké, ale Catherine Deneuve je věkově už mimo svou roli (promiň, Catherine, samozřejmě ti řada mladších nesahá po paty) a celé to vyznívá víc jako rozpačitý odchod ze scény než jako šach mat, který ničí nejen krále, ale i všechny ostatní figurky ve hře, která se zvrtla. ()

Gemini 

všechny recenze uživatele

Šel jsem do toho s nadšeným očekáváním toho co můj oblíbenec Rupert Everett předvede jako Sebastian Valmont. Potom s tím, že si snad konečně zapamatuju kdo že to je ta Catherine Deneuve a pak také s tím, že mě snad toto zpracování definitivně dokope k přečtení Laclosova díla:) A když teď prozradím, že si radši dám Utrpení Mladého Werthera, asi už tušíte, že výsledek práce již zkušeného režiséra-inovátora historických románů Josée Dayana nebude nic extra. Přestože i tento Dayanův film je opravdu velkým výpravným dílem a Angelo Badalamenti složil hodně solidní hudbu, kouzlo doby přesunem kamsi do druhé poloviny dvacátého století jaksi vymizelo, čemuž napomáhá i poněkud rozporuplné obsazení. Rupert Everett nezklamal, stejně tak Nastassja Kinski (i když té jsem v některých momentech tak úplně nevěřil) a těší mě že mohu říci, že se z ošklivého káčátka Leelee Sobieski stává druhá Helen Hunt (alespoň co se fyzického vzhledu týká;)). Takže kde je problém? Zbývá nám jediná hlavní postava, a je to samotná madam de Merteuil...když nechápete jak tato žena, která vám absolutně nic neříká a neoslovuje vás, může být zřejmě nejobávanější intrikánkou Francie a rafinovanou svůdkyní, prostě je totálně nevěrohodná, těžko na vás celý film může zapůsobit. Když si pomyslím co by na místě Catherine Deneuve dokázala třeba taková Jacqueline Bisset, olalá, neváhal bych udělit čtyři hvězdy...bohužel takhle je to na slabší tři. ()

Galerie (15)

Reklama

Reklama