Věk nevinnosti

• Kanada

• Austrálie

Drama / Romantický

USA, 1993, 133 min

Další důkaz Scorseseho režijního mistrovství, protože jen díky němu dokázal zdlouhavý a z hlediska mého čtenářského zážitku poměrně nudný dobový román E.Whartonové přetavit do fascinující podívané, v níž se zdánlivě nic neděje…vše podstatné totiž bublá pod povrchem. A bez Scorseseho by to nezachránili ani herci, ani dokonalá výprava, ani výborná Bernsteinova hudba.(5.3.2007)

Na povrchu nablýskaný nádherný svět jemných mravů. A pod ním peklo. Drtička, která jemně a s úsměvem semele všechno a všechny. V tom je hlavní klad filmu. V dokonalém odhalení a vykreslení společnosti, děsivé hlavně tím, jak spoutává a znásilňuje veškeré emoce i rozum. Působivá v tom, jakým se každá z hlavních postav stane obětí nepsaných společenských pravidel i svých vlastních citů. Scorsese bezchybně inscenuje každý obraz, každou scénu, herci dávají svým rolím maximum. Dokonalé kulisy a kostýmy, zdánlivě prostá přesto zajímavá a netuctově podaná zápletka. A přece to nestačilo k zahnání pocitu, že je to všechno poněkud zdlouhavé a občas protahované až na hranici nudy. Samozřejmě, že jsem držel palce Ellen, A samozřejmě věděl jak to dopadne.(8.12.2014)

Snaha o vytvoření dobového prostředí je velká. Navíc tenhle film zahrnuje i dost zvláštní příběh postihující dlouhé období života hlavních hrdinů. Ačkoliv základní téma filmu (vztahy mezi hlavními postavami) se může zdát poměrně jednoduché... ale podoba, s jakou byl „vztah“ ztvárněn trojicí Danie Day-Lewis, Michele Pfeiffer, Winona Rider příběhu a vlastně celému filmu dodává na zajímavosti a možná i výjimečnosti... Možná to chce vidět ho víckrát...(27.10.2003)

Román oceněný Pulitzerovou cenou posloužil jako předloha nádhernému kostýmnímu melodramatu z dob, kdy morálka byla nad vším. Sladké časy rozkvétajícího New Yorku jsou ozdobeny hereckými pocitovými koncerty. Day-Lewis a Pfeiffer se milují víc, než jejich století je schopné unést. A ubohá ženuška Ryder tomu všemu musí čelit, aniž by dala cokoli najevo. Pomalé tempo odpovídá zobrazované době, je dostatek času na každou návštěvu salónu či opery a vy můžete jen jediné, nechat se dojímat.(25.5.2018)

Kdyby si Visconti ve Vášni dával takovouhle práci se zpřítomňováním každého okamžiku a každého hnutí mysli skrz precizní zacházení s kradmými pohledy, s přesně načasovanými prostřihy na významotvorné detaily opulentní výpravy i s „prázdnými“ pasážemi, kdy zůstává viset ve vzduchu nevyřčené, taky bych mu to aristokratické melodrama zbaštil i s operou. Navíc mi dělá dobře, když Michelle P. dostane příležitost ukázat, že je opravdová herečka, konvenovala mi nevtíravá muzika Elmera Bernsteina, silně ve mně zarezonovalo téma lásky zabité pocitem zodpovědnosti (klidně si tomu říkejte zbabělé ohledy na společenské konvence) a stejně jako v Ganzích New Yorku mě uchvátila atypická historická tvář Ameriky. Aneb zase se ukazuje, že se Scorsesem si rozumím nejlíp, když zrovna netočí o mafiánech.(19.11.2016)

• - Dívka, která Winone Ryder obdivuje její zásnubní prsten, je Tamasin Day-Lewis, sestra Daniela Day-Lewise, která byla ve městě, aby navštívila svého bratra a získala návrh od režie aby se podílela na filmu. (newpage)

• - Michelle Pfeiffer a Daniel Day-Lewis oslavujú narodeniny v rovnaký deň. (m.a.t.o.)

• - Autorka knižní předlohy Edith Wharton tímto románem jako první žena získala v roce 1921 Pulitzerovu cenu, inspirací k názvu "Age of Innocent" je obraz Joshua Reynoldse z roku 1785. (fraktal)