Reklama

Reklama

Perské lekce

  • Rusko Uroki farsi (více)
Trailer 1

Obsahy(1)

Okupovaná Francie, 1942. Gilles je spolu s ostatními židy zatčen vojáky SS a poslán do tábora v Německu. Jen o vlásek unikne popravě, protože přísahá dozorcům, že není Žid, ale Peršan. Tato lež ho dočasně zachrání, ale je mu přidělen úkol na život a na smrt: učit perštinu velitele tábora Kocha, který sní o tom, že si po válce otevře restauraci v Íránu. Koch je den za dnem nedůvěřivější a Gillovi je jasné, že své tajemství už dlouho neudrží... (Film Europe)

(více)

Recenze (29)

Fr 

všechny recenze uživatele

,,NEPOTŘEBUJI UMĚT ČÍST ANI PSÁT. CHCI UMĚT JEN MLUVIT. JESTLI NEJSI TÍM, ZA KOHO SE VYDÁVÁŠ...“   Oblíbenec Timura Bekmambetova natočil takřka neuvěřitelnej příběh. Jeden by řekl, že už ho na filmech z lágru nic nepřekvapí… Film sám o sobě je vlastně jednoduchej. Trocha toho náckovskýho násilí a Žid Reza, vydávající se za (polovičního) Iránce. No a protože touha přežít dokáže divy… Taková festivalová tutovka.     /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Povídku „Erfindung einer Sprache“, kterou napsal Wolfgang Kohlhaas, neznám. 2.) Jedu jen kusy podle skutečnosti.  /// Thx za titule „iljito“.                              PŘÍBĚH ****  HUMOR  ne  AKCE  ne  NAPĚTÍ  * ()

Aky 

všechny recenze uživatele

Jestli je film motivovaný skutečnou událostí, pak scénárista příběh vyhnal někdy do až neuvěřitelných situací, které jeho věrohodnost lehce snižují. To je ale jediné, co mi malinko vadí, jinak je to dílo, které opravdu stojí za to. ()

kingik 

všechny recenze uživatele

Odchycený Žid jménem Gilles se ve válečném roce 1942 vydává za Iráčana, aby neskončil ve spalovně. Živí svými  dokonalými bláboly velitele koncentráku, který má eminentní zájem o lekce perštiny, neb si chce v dohledné době otevřít v Íránu restauraci. A počáteční nedůvěra ze strany velitele se postupně začne přetavovat ve velmi ojedinělé přátelství. Zarazilo mě, že nikoho za celou dobu nenapadlo sehnat perský slovník a ověřit si tak pravost mladíkova překladu. Mladík byl mazaný, vymyšlená slovíčka sestavoval z přesmyček jmen vězňů, přičemž si tak cvičil paměť. V počátečních fázích disponuje film nemalým napětím z prozrazení, prosakovalo to z každé scény, což ovšem postupně začalo uvadat a opadat. Tvůrci totiž vsadili na to, že se nacista může družit s mužem nenáviděné rasy. Tenhle tah působil zkresleně a nevěrohodně. Nacista si následně Žida bere pod svá ochranná křídla. Sice mu preventivně pěstní a kopací formou vyčiní, když mladík ve slabší chvilce neuhlídá pozornost a již použité vymyšlené slovíčko použije pro překlad jiného slova, ovšem to napětí jako struna náhle praskne. Tábor je vyobrazen coby velmi neutěšené místo, naštěstí byli tvůrci příčetní a využívali toho k různým vyhroceným situacím. Gilles je permanentně pronásledován extrémně nedůvěřivým dozorujícím nacistou, náhle je do tábora eskortován nefalšovaný Peršan, přičemž v té chvíli může celá lež vyjít najevo. Scénář vychází ze skutečných událostí a produkčně na něj dohlížel Timur Bekmambetov, což filmu zajistilo jistou úroven zpracování. Film se ale nevyhnul své předvídatelnosti, takže závěr v ničem nepřekvapí. Navíc je nacista Koch vyobrazen coby velmi shovívavý muž, což pochopitelně může obstát leda tak ve filmové podobě. Herecké výkony Nahuela Péreze Biscayarta coby Gillese a Larse Eidingera coby Kocha jsou na patřičné úrovni. Vadim Perelman se režijně snaží bojovat s průhledností a naivitou scénáře Ilji Cofina, napětí a drastičtější scény hlásí svoji přítomnost. Ta nebývalá intenzita nepopsatelného napětí se ale z filmu poznenáhlu vytratila, což trochu srazilo divácký zážitek. 7/10 ()

bart_ 

všechny recenze uživatele

Za mě je německý snímek 'Perské lekce' poměrně originálním pojetím víceméně klasickýho příběhu na téma židovského holocaustu. Byť jde o mírně patetickej recyklát námětu, který jsme mohli vidět již nesčetněkrát, je nutno na tuto temnou historickou kapitolu neustále upozorňovat – což vyžaduje i nový a stále víc inovativní variace a interpretace, jak daný příběhy vyprávět – a právě 'Perské lekce' tento koncepční potenciál svou nevšední premisou ždímaj na maximum, což se musí cenit.... ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Tie dve hodiny ubehli pomerne rýchlo, čo je určite zásluhou ako režiséra, tak perfektných hercov. Zaujímavý je predovšetkým vzťah väzňa a gestapáka a je fajn, že sa tvorcovia neuchýlili k prvoplánovému a jednorozmernému zobrazeniu nemeckého šéfa v kuchyni. Akosi mi ale nešlo do hlavy, akú úlohu to zohrávali milostné pletky a závistlivé kulehy v rámci nemeckého vedenia tábora, skôr išlo o potrebu dostať sem aj vedľajšie dejové línie. Problémy sú samozrejme aj so samotnou logikou (napr. obetavosť Talianov), ak by sa námetu chytili kedysi napr. Francúzi s Funésom, mohla to byť v podstate aj bláznivá komédia, viď Veľký flám. Ale to by dnes vkusne nakrútiť už nikto nedokázal. No a ako je záver s hlavným hrdinom skvele vypointovaný, tak Kochova záverečná scéna pointu síce má, ale ide akosi mimo toho, ako sa vzťah týchto chlapov nakoniec vyvinul a ako prežili  posledné spoločné chvíle. ()

eLeR 

všechny recenze uživatele

Židovská tématika bola na plátne rozobraná snáď zo všetkých strán. Raz za čas ale príde niečo nové. Lekcie sú dobrý film, miestami síce čitateľný, ale príbeh je naozaj zaujímavý a vraj podľa skutočnej udalosti. A páčilo sa mi, že Perelman netlačí na pílu (slza sa mi v oku objavila až na záver) a to sa ráta. ()

Marze 

všechny recenze uživatele

Melodramatická bajka o jazyku a paměti. Podvodná atmosféra, stereotypy o Němcích a Židech jako ve většině holokaustových filmech. Humanizace  nacistů bez ohledu na to jak byli brutální. Režisérovi se ale podařilo vyhnout žánrovým klišé. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Tých filmov z koncentrákov je veľa a mnoho už aj na jedno kopyto, ale tento sa mi výnimočne páčil, nakoľko je netradičný, taký príbeh sme ešte nevideli. Samozrejme, že je vymyslený. Oni to síce obalili, že na motívy skutočnej udalosti, ale v skutočnosti ide o film natočený podľa knihy spisovateľa Wolfganga Kohlhaase - Erfindung einer Sprache, ktorá sa len inšpirovala skutočnými udalosťami. Skutočného tu je pramálo, pretože len sťažka sa to mohlo naozaj stať. Preto hodnotím film ako fikciu z čias 2. svetovej vojny a tá vyšla parádne. Výborné herecké výkony, za dve hodiny nie je ani chvíľu nuda a záverečné zavŕšenie vyšlo skvele. Áno, nie je to nič na prelievanie sĺz, ale ten Perzské lekcie majú neskutočný dôvtip aj myšlienku. Veľmi sa mi páčil. ()

Aljak 

všechny recenze uživatele

Po dlhej dobe vynikajúci film, ktorému som ochotný dať 5*! Dejovo jednoduché a relatívne priamočiare bez akejkoľvek retrospektívy, no napriek tomu skvelé od začiatku do konca. Pôsobí to síce trochu neuveriteľne, ale to prevedenie je viacmenej realistické a aj kulisy, kostýmy a výprava vyzerá viac než dobre. Tou najväčšou prednosťou je však samotný dej a zápletka o fiktívnom Peržanovi, ktorý si chcel zachrániť život jednou malou lžou, na ktorú sa nabalovali ďalšie a ďalšie klamstvá v podobe vymysleného jazyka. Originálne, miestami dokonca vtipné, a predsa za veľmi smutných okolností koncentračného tábora. 5*! ()

radektejkal 

všechny recenze uživatele

Na rozdíl od zdárě vedených recenzí v řádné češtině na čsfd (oblíbení uživatelé) jsem neustále zděšen překlady názvů filmů (idiotští distributoři nebo jiní specialisté) Perské lekce je toho markantním příkladem. Je to tak, jako kdyby se rodiče ptali žáka: Jaké předměty jste měli dneska ve škole? a on by odpověděl: Měli jsme matematiku a českou lekci. Perskou lekci dostali Řekové roku 490 př. n. l. po bitvě u Eretrie. Nazvat tento film Výuka perštiny (nebo Erfindung einer Sprache - Objev nového jazyka podle autora povídky Wolfganga Kohlhaase, jž se film inspiruje) by snad negativně neovlivňilo kasovní zisk. Nakonec "žák" zjistil (my to věděli od začátku), že se nejedná o žádný jazyk, ale šifru. Šifru navíc srozuitelnou jen z jedné strany. Seznam vězňů účelově zašifroval a dešifroval "učitel", ale sám pro sebe. U verze filmu, který jsem viděl, se zobrazovaly titulky přeložné Googlem. Tady další šifra, které jsem rozuměl, protože znám německy. Přitom mě napadlo, že by "googlovské překlady" mohly být základem "nové češtiny". Čeština by se neučila (učila by se pouze angličtina) a používala by se v té formě, v jaké ji nabízí Google, včetně chyb, dezinterpretací atd., tak jak již dnes činí četná domácí media (Hlavní je mít správný životní feeling a self-couching, neztratit self-control a mít všechno vytuněný, vymazlený a vychytaný.).  Málo už jen k samotnému filmu: poměrně vysoký standard, zvláště po stránce scénáristické a herecké. Za jednovětou recenzi se omlouvám, film je pro mě sice zážitkem, ale nikdy konečným cílem. ()

Garson 

všechny recenze uživatele

Perské lekce je film o osudové životní lekci pro vězně kterého před zastřelením v lese příslušníky SS zachrání jen to,že chvíli před tím vymění s jiným vězněm v náklaďáku svojí půlku chleba za perskou knihu.Když před vojáky SS zahraje komedii že je perské národnosti tak jako jediný z vězňů v tu chvíli přežije a vojáci ho odvedou za velitelem tábora Kochem který zrovna shání někoho persky mluvícího jelikož si chce po válce v Íránu otevřít restauraci.Následně je ten "Židoperšan" díky této události a své mazanosti zachráněn od velmi nepříznivého osudu,ale čeká ho nelehký úkol každý večer po pracovním dni v kuchyni chodit za velitelem Kochem a učit ho persky.Po celý film bude oblbovat velitele a vštěpovat mu slovíčka i věty které si celé sám vymyslel.Vězeň si začne říkat REZA podle jména v knize kterou dostal za chleba.Několikrát má Reza namále aby neskončil s kulkou v hlavě.Na můj vkus se film točil kolem malého množství postav než třeba grandiózní snímek Schindlerův seznam.Na konci filmu vytáhne velitel Koch Rezu z baráku ve kterém jsou hned poté vězni pobiti a vezme ho sebou do lesů kde se jejich cesty navždy rozdělí.Velitel Koch je později zatčen při neúspěšném vycestování do Teheránu hlavně díky svému perskému žvatlání kterému skuteční Íránci vůbec nerozumí.A vězeň Reza?Díky slovům které si vymyslel ze zkratek jmen vězňů při zapisování do táborové knihy je schopen k údivu svých zachránců nadiktovat jim přes 2000 jmen vězňů i když esesáci táborové seznamy všechny spálili.Závěr se mi moc líbil a asi za to aspoň ty 3 hvězdy. ()

angel74 

všechny recenze uživatele

Na téma osudu Židů v okupované Evropě a holokaustu vzniklo už bezpočet filmů, ovšem koprodukční snímek z válečné Francie Perské lekce je přeci jen trochu jiný. Jednak poměrně neobvyklým příběhem a pak také tím, že se nesnaží za každou cenu diváka dojmout, i když na konci asi nějaká ta slzička leckomu ukápne. Za povšimnutí určitě stojí výborné herecké výkony Nahuela Péreze Biscayarta a Larse Eidingera, přičemž druhý jmenovaný pomalu, ale jistě začíná patřit k mým oblíbeným hercům. Dále bych ještě moc ráda vyzdvihla hudbu, která je skutečně nádherná a k ději skvěle pasuje. (80%) ()

Tosi 

všechny recenze uživatele

Další pozoruhodnej a originální příběh o holokaustu. Doslova přinutil diváka zažívat zoufalej pocit, kdy jedna chyba znamená okamžitou popravu. Ten persky znějící blábol nebylo snadný vymyslet, natož si to všechno bez pera a papíru zapamatovat. Ovšem interakce mezi samozvaným peršanem a jeho velitelem byly kořením filmu, ve kterým nechyběly drsný scény ani napětí. Příjemný překvápko. ()

Daddko odpad!

všechny recenze uživatele

Režisér Mr. Вадим Перельман sa narodil v ZSSR, Kieve a má židovské korene. Od 15 rokov žije v Kanade a USA. Práce na filme sa začali v 2013, začínal to režisér Timur Bekmambetov. Premiéra až v roku 2020. Toto je Rusko / Nemecko / Bieloruský film asi len podľa financovania. Keby to nebolo podľa „skutočného príbehu“ dám aspoň 1*. Ale toto je čistá chobotina od začiatku po koniec.Tak ten Gilles, syn Antverpského rabína je taký génius, že od cca 06/1941 do cca 12/1944 , t.j. 3,5 roku učil Herr Kocha, SS proviantného náčeníka konc. tábora perzky. Vôbec Herr Kocha nenapadlo, že nemčina Raziho (Gilles) je akási čudná a má znaky jidiš. A za 3,5 roka si nedokázal zohnať ani základný nemecko- perzský slovník. Je to film z kategórie ПИЗДЕЦ... блядь. ()

Herzeleid 

všechny recenze uživatele

Pohled na koncentrační tábor očima jedné osoby, která se snaží, dá se říct díky důvtipu a štěstí, udržet svůj život a neskončit jako ostatní Židé. Trochu vleklejší tempo, ale vcelku originální zápletka. Vše okolo už ale není taková sláva. Asi si člověk tento film zapamatuje, ale osobně ho hodím za hlavu a znovu vidět netřeba. ()

mira007 

všechny recenze uživatele

Německý film dle skutečnosti, kdy se nějaký Žid v koncentračním táboru vydával za Peršana, protože místní velitel se chtěl naučit persky, aby si po válce otevřel kavárnu v Teheránu. Ikdyž hlavní hrdina neumí ani slovo, tak si celou řeč systematicky vymyslí, aby přežil. Další z řady filmů s tematikou holocaustu, přesto je to s přidanou hodnotou zajímavosti. Technicky velmi kvalitní dobový film, s větší výpravou, přesvědčivým vizuálem a velmi dobře zahraný. ()

Mlle 

všechny recenze uživatele

Jsem ráda, že i dnes může vzniknout kvalitní film na téma holocaustu. Čím je jich víc, tím je to samozřejmě těžší. Musí sdělit stejné poselství silně, a přitom jinak, nevykrádat, nepřipomínat známé scény ani postavy… Perské lekce to dokázaly. Zkušení tvůrci i herci dali tématu maximum ze svého talentu, snímek nevyznívá prázdně ani tupě didakticky. Vytýkaný závěrečný patos je namístě, ty hrůzy totiž JSOU patetické, válka holt není gameska v mobilu. V každé nové generaci vzrůstá zejména na americkém kontinentě procento mladých popíračů holocaustu. Díky za film, který má na to, aby oslovil lidi po celém světě a přiměl je studovat situace, které naše rodiny zažily, a přitom i kvůli jejich ignorování hrozí stále znovu. ()

sanikope 

všechny recenze uživatele

Neuveritelne spravanie nemcov ku tzv. persanovi mi kazilo konstantne dojem z filmu ktory sa vlecie a po hodine, ked mi uz je v podstate vsetko jedno to vzdavam. Tolko zbytocnych zaberov a ako celok velmi ale velmi predvitatelne... ()

Rockerman 

všechny recenze uživatele

Klaus Koch byl sice poněkud mdlejšího rozumu, ale nechce se mi věřit, že by to za celou dobu neprokoukl. A už vůbec se mi nechce věřit, že by Klaus mohl vydírat svého velitele kvůli takové věci. Kdoví, jak to všechno bylo. Každopádně je to silný film a nenudí ani chvilku. Zase trochu jiný pohled na osudy vězňů v koncentráčních táborech. ()

SAINTS 

všechny recenze uživatele

V tomto filme sa belgický Zid v koncentračnom tábore vydáva za peržana.A od tejto doby má učit velitela tábora peržtinu.Jeho prežitie závisi od úspechu výučby.Leitmotivom tohto filmu je pamät na mená a termíny,ktoré vytváraju identitu zavraždenych.Skutočnost,že nacisticky kuchár a jeho obeť môžu nájst spoločný základ porozumenia iba v jazyku,ktorý v skutočnosti neexistuje,je konzistentnou pointou príbehu,ktorý rozhodne neponúka hrdinský príbeh o prežiti. ()

Související novinky

Be2Can je zde, zahájí ho Chlast s Mikkelsenem

Be2Can je zde, zahájí ho Chlast s Mikkelsenem

04.10.2020

Přehlídka toho nejlepšího z prestižních filmových festivalů z Berlína, Benátek a Cannes dokončila svého festivalového průvodce, a tím i seznam filmů, které mohou diváci letos očekávat. Přehlídka tak…

Reklama

Reklama