Perské lekce

• Rusko Uroki farsi (více)

Okupovaná Francie, 1942. Gilles je spolu s ostatními židy zatčen vojáky SS a poslán do tábora v Německu. Jen o vlásek unikne popravě, protože přísahá dozorcům, že není Žid, ale Peršan. Tato lež ho dočasně zachrání, ale je mu přidělen úkol na život a na smrt: učit perštinu velitele tábora Kocha, který sní o tom, že si po válce otevře restauraci v Íránu. Koch je den za dnem nedůvěřivější a Gillovi je jasné, že své tajemství už dlouho neudrží... (Film Europe)

mira007

Německý film dle skutečnosti, kdy se nějaký Žid v koncentračním táboru vydával za Peršana, protože místní velitel se chtěl naučit persky, aby si po válce otevřel kavárnu v Teheránu. Ikdyž hlavní hrdina neumí ani slovo, tak si celou řeč systematicky vymyslí, aby přežil. Další z řady filmů s tematikou holocaustu, přesto je to s přidanou hodnotou zajímavosti. Technicky velmi kvalitní dobový film, s větší výpravou, přesvědčivým vizuálem a velmi dobře zahraný. ()

Mlle

Jsem ráda, že i dnes může vzniknout kvalitní film na téma holocaustu. Čím je jich víc, tím je to samozřejmě těžší. Musí sdělit stejné poselství silně, a přitom jinak, nevykrádat, nepřipomínat známé scény ani postavy… Perské lekce to dokázaly. Zkušení tvůrci i herci dali tématu maximum ze svého talentu, snímek nevyznívá prázdně ani tupě didakticky. Vytýkaný závěrečný patos je namístě, ty hrůzy totiž JSOU patetické, válka holt není gameska v mobilu. V každé nové generaci vzrůstá zejména na americkém kontinentě procento mladých popíračů holocaustu. Díky za film, který má na to, aby oslovil lidi po celém světě a přiměl je studovat situace, které naše rodiny zažily, a přitom i kvůli jejich ignorování hrozí stále znovu. ()

dannyyy

Už jen kvůli závěrečné scéně, kde se snaží mluvit oficír vymyšlenou perštinou a nikdo mu nerozumí... ten jeho nechápavý pohled, proč mu nikdo nerozumí... tak proto stojí za to, se na film určitě podívat 😁 ()

Rockerman

Klaus Koch byl sice poněkud mdlejšího rozumu, ale nechce se mi věřit, že by to za celou dobu neprokoukl. A už vůbec se mi nechce věřit, že by Klaus mohl vydírat svého velitele kvůli takové věci. Kdoví, jak to všechno bylo. Každopádně je to silný film a nenudí ani chvilku. Zase trochu jiný pohled na osudy vězňů v koncentráčních táborech. ()

sanikope

Neuveritelne spravanie nemcov ku tzv. persanovi mi kazilo konstantne dojem z filmu ktory sa vlecie a po hodine, ked mi uz je v podstate vsetko jedno to vzdavam. Tolko zbytocnych zaberov a ako celok velmi ale velmi predvitatelne... ()

kukkik

Epický příběh s velice uspokojivým koncem. Tenhle film se mi opravdu líbil, velice originální námět ať už věrný skutečnosti či ne. Potěšila přítomnost vícera jazyků různých postav, vždycky ocením, když si tvůrci dají tu práci a nenechají všechny mluvit anglicky, zvlášť u historického dramatu na takto citlivé téma. Tenhle příběh si budu pamatovat dlouho, v roce 2020 bych takový film, hodící se tématem a formou spíše někam k roku 2000 a filmům jako Pianista, ani nečekal, ale u filmů zabývajících se těmito tématy to není na škodu. Hádám, že všeobecná zaostalost Běloruska a Ruska se v případě tvorby historických filmů opět projevila jako výhoda. Tak alespoň něco. 4/5 ()

SAINTS

V tomto filme sa belgický Zid v koncentračnom tábore vydáva za peržana.A od tejto doby má učit velitela tábora peržtinu.Jeho prežitie závisi od úspechu výučby.Leitmotivom tohto filmu je pamät na mená a termíny,ktoré vytváraju identitu zavraždenych.Skutočnost,že nacisticky kuchár a jeho obeť môžu nájst spoločný základ porozumenia iba v jazyku,ktorý v skutočnosti neexistuje,je konzistentnou pointou príbehu,ktorý rozhodne neponúka hrdinský príbeh o prežiti. ()

DJ Kritik

Záchrana života kurióznym spôsobom. Ale ak človek pripustí, že by to mal dokázať tak zistí aké je ťažké pamätať si čo i len 50 slov. Film je skutočne dobre vyrozprávaný a má silu. ()

nula87

Silný příběh z pracovního tábora. Toto téma se může zdát být už vyčerpané, ale tento příběh je zase něčím originální, a hlavně podání vztahu mezi Gillesem/Rezou a Kochem je místy až dechberoucí. 85% ()

pafka

Snimek zasazeny do prostredi koncetracniho tabora a je plny obav z toho, ze bude hlavni postava prozrazena a okamzite zastrelena. Timto je film cely protkany. Leonie Benesh je skvely, stejne tak i David Schutter. Parada. ()

Grázl83

Jsem prijemne překvapen kvalitou ruské kinematografie, film vypadá světové a vůbec bych nehadal jeho původ na východě. Film byť ma 2h nebyl nudny, hlavne diky skvělým hercům. ()

DrifterSoul

Dokonalý námět, napětí od začátku do konce. Humanismus. Střet inteligence s primitivismem. Mezinárodní (a kvalitní) herecké obsazení.  Co víc ještě dodat?  Ten nový "perský jazyk" Gilles vytvářel  podle jmen těch, kteří tu hrůzu nepřežili ....... ()

ezop1012

Film je celkom zaujímavý i, keď obsahuje samé klišé. Malo sa to skôr odohrať asi takto, zajatý francuz, ktorý sa učil na univerzite perzky mal šťastie v tom, že sa perzky chcel učiť aj nejaký veliteľ nejakej časti tábora, tento scenár by bol uveritelnejsi a zaujímavejší. Tvorcovia, ale vymysleli iný, myslím, že taký väzeň by viac, ako jeden deň neprežil, samozrejme, že nemci sú hlúpi, nepíšem nacisti píšem nemci a boli to nemci. Za veľkých anglosaských osloboditeľov a za ten emotívny koniec dávam dole dve hviezdičky. ()

Be2Can je zde, zahájí ho Chlast s Mikkelsenem

Be2Can je zde, zahájí ho Chlast s Mikkelsenem

04.10.2020

Přehlídka toho nejlepšího z prestižních filmových festivalů z Berlína, Benátek a Cannes dokončila svého festivalového průvodce, a tím i seznam filmů, které mohou diváci letos očekávat. Přehlídka tak… (více)