Jeden z příběhů známého cyklu komedií o bandě podvodníčků – Pepanovi, Járovi a Marcele, která se neustále snaží všemožným a hlavně bezpracným způsobem rychle zbohatnout. Tentokrát šéf bandy Pepan vymyslí geniální plán s falešnou stodolarovou bankovkou, s prodejem kradených gobelínů, s okrádáním důvěřivců povětrnými ženštinami a další. Ovšem jako vždy je pronásleduje smůla, ze zisků není nic a všichni nakonec skončí v rukou zákona. Pro Pepana se tento zákon objeví v podobě rodiny dívky Anežky, kterou chtěl oklamat jako sňatkový podvodník… (Česká televize)

pipapa

Bočan se zhostil skvělého Garišova námětu/scénáře velmi profesionálně a nenuceně a k tomu všemu elitní herecký ansámbl, který nikdy nezklame. Unikátní cyklus satirických komedií, skýtající opravdu velmi dobrou zábavu na vyšší, ne-li dokonce na vysoké úrovni. Jeden z mnoha TOPů socialistického kina/TV! ()

Thorn

Neotřelá, chytrá, nápaditá a hlavně úžasně vtipná komedie o trojici vykutálených podvodníčků, kterým se sem tam něco vydaří a jindy zase dostanou pořádně přes prsty. Na české poměry až nebývale kvalitní a zdařilý snímek, který bez problémů snese srovnání i se západní filmovou produkcí. Je nepopiratelnou pravdou, že v osmdesátých letech minulého století v naší zemi skutečně vznikaly daleko lepší a sofistikovanější filmy, než ty primitivní škváry, které se u nás točí dnes. A v případě filmu Šéfe, to je věc! to platí zcela jednoznačně. Příběh začíná v momentě, kdy je z vězení propuštěn jeden elegantní mistr podfuků známý jako Pepan neboli Šéf. Právě takto ho totiž nazývají jeho zločinečtí kumpáni a to bezesporu kvůli jeho brilantním vůdčím schopnostem a geniální mysli. Pepan má tentokrát vskutku velkolepý plán. Rozjet širokou škálu podfuků nejrůznějšího typu tak, aby v tom policie nemohla najít žádný systém ani pravidelnou metodu. Tento plán je samozřejmě tak revoluční, že člověka skoro až zarazí, že na něco tak převratného nedošel už dávno někdo jiný. No jo, Pepan je holt kabrňák. Se svými vysoce profesionálními partnery Járou a Marcelou se tak vydává vstříc zločinecké operaci století. Hned první akce s podvodnou výměnou měny je jasný úspěch, a naši hrdinové se proto ihned pouštějí do dalšího projektu. S tím už to však až taková sláva není a celý velký plán se tak šéfovi postupně začíná rozpadat pod rukama. Vše ale nakonec samozřejmě skončí šťastně. Jak jinak než velkou láskou a zasnoubením. Tak vám nevím, ale toto je jeden z velmi mála českých filmů, který považuji za zcela bezchybný a k němuž nemám absolutně žádnou výtku. Úplně všechno je zde přesně takové, jak má být a vůbec nic zde nepřebývá ani neschází. Skoro se ani nechce věřit, že se v tomto případě dokázal režisér Hynek Bočan tak dokonale trefit přímo do černého. A to navíc nejenom jednou, ale dokonce hned pětkrát, protože všechny další díly této úžasné komediální série jsou rozhodně neméně kvalitní. Velký úspěch filmu je pochopitelně zásluhou také skvělých hereckých výkonů. Petr Nárožný zde dokázal vytvořit naprosto jedinečnou postavu kultivovaného zloducha-džentlmena, jemuž by to noblesní vystupování mohl závidět třeba i takový Tom Hanks z Lupičů paní domácí. Navíc se jedná o naprosto originální, životnou a hlavně uvěřitelnou postavu takového neobvyklého anti-hrdiny. Tvůrci současných českých komedií, kteří pracují pouze se samými karikaturami a stokrát obehranými klišé, by si z této postavy měli vzít velké ponaučení. Humorný kontrast k Pepanovi pak vytvářejí jeho dva neschopní kumpáni Jára a Marcela, kteří naopak představují absolutní společenskou spodinu. I přes tyto značné intelektuální a sociální rozdíly se však trojici sem tam podaří někoho úspěšně podvést. V tomto konkrétním filmu je to kupříkladu již zmíněná akce s podvodnou výměnou bankovek. Koneckonců, ten, kdo má v peněžence stodolarové bankovky, přece nemůže být špatný člověk, že ne? K tomu si pak ještě přičtěte kultovní scénu s "ratlíkem" a výběrem poplatku za to, že dotyčného pustí a máte tu jednu velkou filmovou klasiku. Co k tomu ještě dodat? Pokud vás už nebaví všechny ty přihlouplé české komedie, které se na nás v současné době valí, zkuste tuhle léty prověřenou trefu do černého. Určitě nebudete litovat. () (méně) (více)

Horác

Stále více se utvrzuju v názoru, že Petr Nárožný je postě dobrej (přeji mu ještě dlouhá léta). Takže i takhle lehká komedie s ním může být zážitek. Oceňuji i drobnou roličku Jiřího Líra. A mimochodem, mám pocit, že některé scény jsou jsou svým způsobem recyklovány v novějších českých filmech. Bavil jsem se dobře. ()

ostravak30

Kdyby v tom nehrál Petr Nárožný, nechápavý Karel Heřmánek a štíhlá Naďa Konvalinková jako kur.a, tak by to nebylo ono. Ve všech třech případech hrají představitelé vskutku originální role. Zatím jsem stihl jen tohle a dvojku. Ale první díl je opravdu komedie. Převážně zásluhou Karla Heřmánka, který hraje skvěle. Člověk od toho nesmí moc čekat. Je to prostě jen sled epizod několika podvodníčků. Odpovídá tomu i stopáž. ()

Inozuka

V dětství jsem tohle miloval ... Nárožný válí jako o život a jeho sňatkový podvodník je borec. Když to vždycky rozjede na nějakou ženskou, válím se smíchy po zemi. To samé, když si na Pepana došlápne agromafie z Moravy. S překvapením tedy zjišťuji, že tahle letitá normalizační blbost pořád funguje. Neuvěřitelné ... ()

• Kriminální prostředí zde používá pro označení policisty slovo „klifton“. Léon Clifton byl fiktivní románový detektiv. Za skutečné autory Cliftonových příběhů jsou považováni Jaroslav Pulda a Alfons Bohumil Šťastný. Cliftonovy fiktivní paměti vydával mezi roky 1906–1911 pražský nakladatel Rudolf Storch. V meziválečném období na něj pak navázalo několik vydavatelů, především Anna Tylová, Václav Jenč a následně Václav Palán. V převážné většině se však už jednalo jen o reedice předešlých Štorchových vydání. (sator)
  • Natáčelo se i v obci Bělušice a v Praze Vokovicích. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)
  • Filmovanie prebiehalo v Prahe, presnejšie v častiach Dejvice, Vinohrady a Staré Město. (dyfur)