Jeden z příběhů známého cyklu komedií o bandě podvodníčků – Pepanovi, Járovi a Marcele, která se neustále snaží všemožným a hlavně bezpracným způsobem rychle zbohatnout. Tentokrát šéf bandy Pepan vymyslí geniální plán s falešnou stodolarovou bankovkou, s prodejem kradených gobelínů, s okrádáním důvěřivců povětrnými ženštinami a další. Ovšem jako vždy je pronásleduje smůla, ze zisků není nic a všichni nakonec skončí v rukou zákona. Pro Pepana se tento zákon objeví v podobě rodiny dívky Anežky, kterou chtěl oklamat jako sňatkový podvodník… (Česká televize)

Oskar

Víte, já mám k téhle šéfovské sérii tak trochu ambivalentní vztah. Na jedné straně samozřejmě nejsem slepý a vidím v ní všechny ty filmařské nedostatky, dobu vzniku i třeba to, že Naďa Konvalinková se nehodí pro roli oprsklé prostitutky. Jenže na straně druhé - herci se do toho pustili s tak evidentní chutí, scénáře nejsou až na drobné výkyvy špatné a všechny ty finty i charakterově velmi vyhraněné komediální postavy... prostě se mi to líbí. ()

Jara.Cimrman.jr

"Pepíček pojede bez tlučení. Že jo? Byt máme, svatbu popoženeme. To podvodnictví ti taky vyženeme z hlavy." Být přistiženým sňatkovým podvodníkem není žádná sranda, ale tohle poměrně slušná zábava je. Veksluje se, podvádí se, kradou se koberce z porad, auta, vábí se, probíhají konfrontace s úspěšnějšími podvodníky a šéf to má všechno "pod kontrolou". Používá totiž mozek a proto všechno ví, všechno zná a umí najít nejlepší cestu zpět za soudruhy bachaři. Tak to, Pepane, rozjeď. ()

D.Moore

Z prvního dílu "Šéfů" jsem si pamatoval jen závěr, v němž se VB snaží vyndat Karla Heřmánka z renaulta a Petr Nárožný čelí svatební mafii. O to více mě dnes překvapilo, co se děje předtím. Jsou to takové nenáročné, příjemně vtipné historky z pražského podsvětí, ze kterých vyčnívají obzvlášť ty s odnášením koberce a s dohazováním "sestry". ()

Big Bear

Ať si to tu někdo nazývá normalizační komediíí, mně to bavilo. Nárožného mám moc rád a když jsem na konci viděl jak ho odvádějí... :-). Tenhle hodinových film je vlastně složen z kratičkých epizodek ve kterých se partička zlodějů snaží přijít k nějaké té zelené stovce nebo ještě lépe pětistovce. A jelikož partě v níž je jeden specialista na vdovy (Nárožný) a opuštěné paničky a druhý na auťáky (Heřmánek) moc pčenka nekvete, rozhodnou se změnit trestnou svoji klasickou činnost a tím zmást VB. Doposud když se ztratilo auto nebo byly z nějaké osamnělé ženy vymámeny peníze, VB si čla na jisto rovnou pro ně. Jenže někdy je lepší dělat podvodnické řemeslo v němž je člověk zběhlý, než se pouštět do hlubokých a neprobádaných vod zločinu. Na to nakonec přijde i povedená parta a musím říci, že jsem se bavil. Hlavně herectví Petra Nárožného jsem si velice užíval... Když vyprávěl o tom jak byl s bratrem sirotkem v dětském domově a oknem volala - maminko! Dal bych mu nějaké prachy i já :-) ! Tři gobelíny! * * * ()

mchnk

Sonda do podvodného pracovního systému v socialistické společnosti, aneb, jak co nejrychleji a bez problémů provdat naivní vesnickou husičku. Nárožná to má pevně pod taktovkou....nebo ne Pepane ? ()

Marthos

Při pohledu na trojici vypráskaných podvodníčků, jejichž pokoutní alotria končí, jak jinak, nezdarem a potupnou kapitulací, jako by ožil svět Schulhoffových komedií. Bohužel, Hynek Bočan potenciál tohoto (ne)dobrovolného dědictví příliš nevyužil a vsadil všechno na jednu kartu – na osvědčené herce, kteří sice nezklamou, ale jejich komické etudy mají někdy až podobu nevázaných klauniád, jejichž kvalita kolísá. ()

HellFire

Dost zbytečné – tentokrát už televizní – pokračování komedie Já to tedy beru, šéfe...! o drobných podvodníčcích. Na rozdíl od filmu tomu chybí jiskra. ()

vypravěč

Zajímalo mě, jak vlastně začala nechvalně proslulá Bočanova pentalogie, která se natolik úspěšně rozprostřela bezmála celými osmdesátými lety, že až překvapuje, že se po Listopadu nevrátila alespoň epizodicky (třeba jako Olmerův film Bony a klid). – Ostatně už to, jak téma podvodu rezonuje právě u českého diváka, by stálo za úvahu… – A proti očekávání – nezačala úplně nezábavně: úspěchy a neúspěchy se celkem důvtipně splétají a neobyčejně kultivovaný Nárožného projev i věrohodná prostota Heřmánkovy postavy v šedé herecké maše všech zbývajících viditelně září. Na druhou stranu ta převažující vlažnost, jistě dobově podmíněná, a především beztvarost snižují toto dílko na jakousi seriálovou epizodu. Aby snímek skutečně vyzněl jako film, měl by opravdu usilovat o celistvost, a té se mu nedostalo: mnohé zůstalo jen naznačeno – jako by z knihy někdo vytrhal stránky, které příběhy pointují. ()

Rosana

Lapálie podvodníčků mi nepřišly moc vtipné, líbilo se mi ale, jak film dopadl :-D V dnešní době by takový trest pro amatérského lumpa málokoho napadl. ()

blackrain

Přesně tak, švec se má držet svého kopyta. Pokud se ho nedrží, dopadne to přesně takhle. Jediný, kdo z celé povedené partičky za něco stojí je Petr Nárožný. Taky na to pěkně dojel. Karel Heřmánek hraje takového blbečka, který používá mozek ve špatnou dobu. Šlapku Marcelu jsem Nadě Konvalinkové vůbec nevěřila. Byla falešná jako pětník. Je to taková jednoduchoučká zábava, která neuškodí. ()

rt12

Bohužel mě nebavil ani ten první díl. Ve všech dílech herci tlačí na pilu tak moc až to smrdí s přehráváním. ()

topi

První díl z pětidílné série Šéfové začíná Pepanovým propuštěním z vězení, kde si odpykával trest za sňatkové podvody. Před bránou ho čekají jeho kumpáni Jára s Marcelou, kteří pro něj přijeli kradeným auťákem. Pepan se rozhodne skončit s oblbováním ženských a Járovi zakáže krást auta. Má totiž jiné plány, jak si opatřit peníze, aby na něj a jeho partu "Cliftóni" nepřišli. Miluju ty jeho bláznivé a přitom na chlup vychytané podvody, Pepanova smůla je však v tom, že ho potom vždycky obalamutí a okrade někdo jiný. V tomto případě vychytralý starožitník (Miloslav Štibich), nebo kapesní zloděj (Karel Augusta). Nakonec se vrátí ke svému starému řemeslu, avšak narazí na bandu moravských chlapíků v čele s rázným tatíkem, kteří ho odvážejí na Moravu, aby ho oženili s Anežkou, na které chtěl vymáhat peníze klasickým podvodnickým způsobem. Pepanova parta ho bude muset v dalším díle z nečekaně prekérní situace šikovně vymanit. ()

dyfur

...žiaľ scenár bol slabý,takže ani výborní herci nemali čo ponúknuť a skôr to bolo trapné jako vtipné...moja zaujímavosť: Filmovanie prebiehalo v Prahe, presnejšie v častiach Dejvice, Vinohrady a Staré Město. (dyfur) ()

Martin741

Klasicky nudny normalizacny film. Neurazi, nenadchne, sudruhovia to tolerovali, neukazal realny zivot a skutocnosti skryte pod pokrievkou normalizacie. 0 % ()

rakovnik

Průměrná malá televizní komedie, která sice příliš vtipu nepobrala, nicméně neurazí. Občas se dokonce blýskne vtipem a nakonec přichází i celkem povedená pointa. Petr Nárožný je roztomilý podvodník. ()

cariada

Pat a Mat v hrané podobě k tomu jedna prostitutka. Naší český podvodníci nemají chybu, ale taky mají sposuty smůly. ()

Thorn

Neotřelá, chytrá, nápaditá a hlavně úžasně vtipná komedie o trojici vykutálených podvodníčků, kterým se sem tam něco vydaří a jindy zase dostanou pořádně přes prsty. Na české poměry až nebývale kvalitní a zdařilý snímek, který bez problémů snese srovnání i se západní filmovou produkcí. Je nepopiratelnou pravdou, že v osmdesátých letech minulého století v naší zemi skutečně vznikaly daleko lepší a sofistikovanější filmy, než ty primitivní škváry, které se u nás točí dnes. A v případě filmu Šéfe, to je věc! to platí zcela jednoznačně. Příběh začíná v momentě, kdy je z vězení propuštěn jeden elegantní mistr podfuků známý jako Pepan neboli Šéf. Právě takto ho totiž nazývají jeho zločinečtí kumpáni a to bezesporu kvůli jeho brilantním vůdčím schopnostem a geniální mysli. Pepan má tentokrát vskutku velkolepý plán. Rozjet širokou škálu podfuků nejrůznějšího typu tak, aby v tom policie nemohla najít žádný systém ani pravidelnou metodu. Tento plán je samozřejmě tak revoluční, že člověka skoro až zarazí, že na něco tak převratného nedošel už dávno někdo jiný. No jo, Pepan je holt kabrňák. Se svými vysoce profesionálními partnery Járou a Marcelou se tak vydává vstříc zločinecké operaci století. Hned první akce s podvodnou výměnou měny je jasný úspěch, a naši hrdinové se proto ihned pouštějí do dalšího projektu. S tím už to však až taková sláva není a celý velký plán se tak šéfovi postupně začíná rozpadat pod rukama. Vše ale nakonec samozřejmě skončí šťastně. Jak jinak než velkou láskou a zasnoubením. Tak vám nevím, ale toto je jeden z velmi mála českých filmů, který považuji za zcela bezchybný a k němuž nemám absolutně žádnou výtku. Úplně všechno je zde přesně takové, jak má být a vůbec nic zde nepřebývá ani neschází. Skoro se ani nechce věřit, že se v tomto případě dokázal režisér Hynek Bočan tak dokonale trefit přímo do černého. A to navíc nejenom jednou, ale dokonce hned pětkrát, protože všechny další díly této úžasné komediální série jsou rozhodně neméně kvalitní. Velký úspěch filmu je pochopitelně zásluhou také skvělých hereckých výkonů. Petr Nárožný zde dokázal vytvořit naprosto jedinečnou postavu kultivovaného zloducha-džentlmena, jemuž by to noblesní vystupování mohl závidět třeba i takový Tom Hanks z Lupičů paní domácí. Navíc se jedná o naprosto originální, životnou a hlavně uvěřitelnou postavu takového neobvyklého anti-hrdiny. Tvůrci současných českých komedií, kteří pracují pouze se samými karikaturami a stokrát obehranými klišé, by si z této postavy měli vzít velké ponaučení. Humorný kontrast k Pepanovi pak vytvářejí jeho dva neschopní kumpáni Jára a Marcela, kteří naopak představují absolutní společenskou spodinu. I přes tyto značné intelektuální a sociální rozdíly se však trojici sem tam podaří někoho úspěšně podvést. V tomto konkrétním filmu je to kupříkladu již zmíněná akce s podvodnou výměnou bankovek. Koneckonců, ten, kdo má v peněžence stodolarové bankovky, přece nemůže být špatný člověk, že ne? K tomu si pak ještě přičtěte kultovní scénu s "ratlíkem" a výběrem poplatku za to, že dotyčného pustí a máte tu jednu velkou filmovou klasiku. Co k tomu ještě dodat? Pokud vás už nebaví všechny ty přihlouplé české komedie, které se na nás v současné době valí, zkuste tuhle léty prověřenou trefu do černého. Určitě nebudete litovat. () (méně) (více)