Julius Caesar (TV film)

• Německo

Julius Caesar

Drama / Historický / Válečný / Životopisný

USA / Německo / Itálie / Nizozemsko, 2002, 2x90 min

Čtyři hvězdy si tenhle televizní snímek opravdu zaslouží. Velmi dobré obsazení a Chrisu Nothovi to zde coby Pompeiovi neuvěřitelně seklo. Forum Romanum bylo vytvořeno do slušných detailů, takže v srdci této obrovské říše jste opravdu byli spolu s Césarem, senátory, vojáky I lidem. A s láskou nešťastné Calpurnie, neboť být ženou Césara a ještě ho milovat, to je zatraceně těžké. Souhlasím s komentářem uživatele Octavianus, je absolutně přesný.(27.1.2018)

Zrovna mám rozečtený Caesarův životopis od Adriana Goldsworthyho, takže mě historické chyby iritovaly víc než většinu ostatních diváků :-) Zejména to, jak se tu poměrně volně manipuluje s termínem konzul. Konzulové byli vždycky dva a stáli v čele Říma na rok a poté se z nich zpravidla stávali prokonzulové a odcházeli jako správci na 5 let do nějaké provincie a konzuli se stát mohli znova po deseti letech (občas byli výjimky jako Caesarův předek Marius, který byl konzulem několikrát po sobě). Vzhledem k tomu, že byli konzulové dva, tak není možné, aby v senátu bylo jen jedno křeslo :-) Zcela zde tedy chybí Pompeiův druhý konzul Crassus při jejich dvou konzulátech, Caesarovým spolukonzulem byl Bibulus, který tu je ukázán, ale ne jako konzul. Cato byl mladší než Caesar, Sulla zemřel, až poté, co se vzdal moci, Vercingetorix byl uškrcen při triumfu atd. No zkrátka chyb, nepřesností a vynechávek je tu fakt hodně. Bylo by nemožný Caesarův život dostat na plátno přesně tak, jak se odehrával, ale některý věci se ošetřit trochu líp daly. Nicméně všechny možný chyby mi nevadily tak jako necharismatický Caesar - Jeremy Sisto. Ve srovnání s takovým Rexem Harrisonem nebo pozdějším Ciaránem Hindsem prostě neobstojí. Chybí mu ona aristokratická vznešenost a povýšenost, která je pro Caesara typická. Škoda, že to nevzniklo jako seriál s jiným představitelem, protože potenciál i zajímaví herci vedlejších rolí (Walken, Harris) tady jsou.(17.4.2014)

Televizní ale překvapivě kvalitní historická podívaná, která zaujme především svým "neamerickým" stylem, kterým se odlišuje od všech rádoby velkolepých ale ve výsledku neskutečně plochých historických velkofilmů, kterých se za poslední dobu vyyrojilo poměrně velké množství. Tento snímek, sice neoplývá ohromnou výpravou i když kostýmy i množstvím komparsistů rozhodně převyšuje většinu televizní produkce, avšak v tomto případě se více zaměřuje na postavy a vztah mezi nimi. Nechybí klasické intriky ani zrady a především zajímavé informace, které skvěle fungují jako doplnění historických znalostí, které hollywood s radostí upravuje ve svůj prospěch. K celkové spokojenosti dopomáhá i velice dobrá režie a výběr spíše neznámých ale kvalitních herců.(17.10.2009)

Nízkorozpočtový historický film, od kterého bych čekal opravdu málo, ale nakonec předčil mé očekávání a jak po herecké, filmové tak i příběhové stránce mě naprosto uspokojil. Celé to působí jako životopis tohoto vůdce a znázornění jeho největšího úspěchu tedy dobytí Gálie bylo velice pěkné a bitvy překvapivě opravdové. Samotná Kleopatra mi sice přišla trochu odlišná a neobvyklá od ostatních filmových ztvárnění, ale dalo by se říct, že film si staví na faktech a všechno je nakonec velice reálné a opravdové. --- Na ŘÍM!!!! Kostky jsou vrženy.(11.11.2006)

Jako pocta k životu Richarda HARRISE, natočil režisér Uli EDEL nádherný výpravný historický film "Julius CAESAR". Jeho délka 170 min. mě zpočátku děsila, ale film byl tak bravurně a napínavě natočen, že téměř 3 hodiny jsem zapoměla dýchat. Kolik režisérů již toto téma zlákalo ! Kolik filmů bylo o Juliovi Caesarovi natočeno ! Ale žáden o Gallských válkách. Bojové scény ve filmu byly točeny v Bulharsku, za přítomnosti 600 vojáků bulharské armády (zbytek pomocí anim.triků). Opevnění a gallské vesnice byly originál postaveny, bylo ušito 2000 originálních kostýmů a na 10 000 komparsistů se účastnilo natáčení. Celé město Řím bylo postaveno na MALTĚ, takže herci nehráli v kulisách, ale v "římském věčném městě". Dojem byl úžasný, výběr herců zdařilý- zkrátka film nemá chybu ! Doporučuji velmi vřele !(14.11.2007)

• - Přeměna herce Heina Ferche na Vercingetorixe trvala 5 hodin každý den. (Karlos80)

• - Poslední role Richarda Harrise. (Karlos80)

• - Film bol natáčaný na Malte a v Bulharsku. (Jello Biafra)