Julius Caesar (TV film)

• Německo

Julius Caesar

Drama / Historický / Válečný / Životopisný

USA / Německo / Itálie / Nizozemsko, 2002, 2x90 min

Umírněný až romanticky působící výlet do daleké antické minulosti. Některým úsekům z caesarova života je věnováno zbytečně hodně času (Galie), jiným zbytečně málo (stíhání Pompeia a Catona), takže se historie neznalý divák může hlavně v druhé půlce filmu hodně ztrácet v ději. Pro milovníky historických podívaných z antického Říma doporučuji spíše seriál Řím, seriál Já, Claudius nebo film Quo Vadis ?.(2.9.2007)

Zrovna mám rozečtený Caesarův životopis od Adriana Goldsworthyho, takže mě historické chyby iritovaly víc než většinu ostatních diváků :-) Zejména to, jak se tu poměrně volně manipuluje s termínem konzul. Konzulové byli vždycky dva a stáli v čele Říma na rok a poté se z nich zpravidla stávali prokonzulové a odcházeli jako správci na 5 let do nějaké provincie a konzuli se stát mohli znova po deseti letech (občas byli výjimky jako Caesarův předek Marius, který byl konzulem několikrát po sobě). Vzhledem k tomu, že byli konzulové dva, tak není možné, aby v senátu bylo jen jedno křeslo :-) Zcela zde tedy chybí Pompeiův druhý konzul Crassus při jejich dvou konzulátech, Caesarovým spolukonzulem byl Bibulus, který tu je ukázán, ale ne jako konzul. Cato byl mladší než Caesar, Sulla zemřel, až poté, co se vzdal moci, Vercingetorix byl uškrcen při triumfu atd. No zkrátka chyb, nepřesností a vynechávek je tu fakt hodně. Bylo by nemožný Caesarův život dostat na plátno přesně tak, jak se odehrával, ale některý věci se ošetřit trochu líp daly. Nicméně všechny možný chyby mi nevadily tak jako necharismatický Caesar - Jeremy Sisto. Ve srovnání s takovým Rexem Harrisonem nebo pozdějším Ciaránem Hindsem prostě neobstojí. Chybí mu ona aristokratická vznešenost a povýšenost, která je pro Caesara typická. Škoda, že to nevzniklo jako seriál s jiným představitelem, protože potenciál i zajímaví herci vedlejších rolí (Walken, Harris) tady jsou.(17.4.2014)

Hodně kvalitní převedení Caesarova života do filmové podoby. Tomuto historickému filmu paradoxně pomohlo že se jedná o evropskou koprodukci s nižším rozpočtem. Nejsou tu žádné rušivé věci jako milostná zápletka, hollywoodské hvězdy nebo do podobných filmů naprosto nehodící se cool záběry. Drží se poměrně věrně historických událostí a i tak působí celkem draze. Davové scény včetně bitev se rozhodně nemají zač stydět. Vedle ROMA z HBO další skvělá exkurze do antiky. Historický film v pravem slova smyslu.(28.8.2006)

Nečakal som nič, dostal som toho veľa. Mám rád historické filmy, ktoré vedia podať informácie pútavo a svižne. Tejto adaptácie života Caesara sa to viac menej aj podarilo. Podarilo s obrovskou devízou a tou je samotný Caesar, ktorý je nemastný neslaný bez štipky charizmy. Takmer z každého herca vyžarovala väčšia energia a jeho roli sa dalo verit, až na Caesara. Nízkorozpočtový televízny film ale kvalitne spracovaný so silným historickým základom. Masove bojové scény na moje prekvapenie veľmi slušne natočené, napriek tomu, že pár opakujúcich záberov sa objavilo. História omnoho lepšie podaná ako v učebniciach dejepisu.(5.1.2011)

Nízkorozpočtový historický film, od kterého bych čekal opravdu málo, ale nakonec předčil mé očekávání a jak po herecké, filmové tak i příběhové stránce mě naprosto uspokojil. Celé to působí jako životopis tohoto vůdce a znázornění jeho největšího úspěchu tedy dobytí Gálie bylo velice pěkné a bitvy překvapivě opravdové. Samotná Kleopatra mi sice přišla trochu odlišná a neobvyklá od ostatních filmových ztvárnění, ale dalo by se říct, že film si staví na faktech a všechno je nakonec velice reálné a opravdové. --- Na ŘÍM!!!! Kostky jsou vrženy.(11.11.2006)

• - Poslední role Richarda Harrise. (Karlos80)

• - Replika Fora Romana byla postavena za $3,5 miliónů USD. (Karlos80)

• - Přeměna herce Heina Ferche na Vercingetorixe trvala 5 hodin každý den. (Karlos80)