Beznaděj

(TV film)
všechny plakáty
Trailer

Na osamělé nevadské dálnici zastaví vůz manželů Jacksonových policejní automobil. Sedí v něm Collie Entragian, mohutný policista z malého městečka Beznaděj. Místo formální kontroly dokladů ovšem Petera a Mary odveze do městského vězení, kde je již zavřena i rodina Carverových, stárnoucí spisovatel Johnny Marinville a zvěrolékař Tom Billingsley. Collie se dle jeho slov zbláznil a vyvraždil celou pouštní osadu. Dokáží jeho příští oběti přežít a s pomocí věřícího hocha Davida Carvera porazit zlo zmítané Beznadějí? DESPERATION (Beznaděj) je filmovým zpracováním stejnojmenného románu Stephena Kinga z roku 1996. (Goodlooker)

Trailer

gudaulin

Kdepak, žádný zázrak se nekoná, Beznaděj trpí obvyklými neduhy televizních kingovek, tedy laciností, absencí výrazných hereckých osobností, užvaněností a vzhledem k angažování průměrného režiséra také neschopností přenést atmosféru, kterou King dokáže ve svých románech vytvořit, do skutečnosti. Velkým kladem je obsazení Rona Perlmana a v první půli dokáže jeho přítomnost vytáhnout film na slušné tři hvězdičky. Potom se snímek propadne o třídu níž. Místy je příběh a jednání postav trochu nelogické, ale těžko říct, jestli za to může scénář nebo předloha, protože knihu jsem nečetl. Každopádně se v příběhu objevují obvyklé Kingovy ingredience a motivy, nechybí nábožensky zanícený člen party, alkoholik a liberálně smýšlející demokrat - to všechno ke Kingově osobnosti tak nějak patří - chlastal jako duha a léčil se náboženským zápalem a patří v Americe k levicově orientovaným demokratům. Jinak jsem si Kinga v tomhle případě nevšiml - ani v malé roličce roznašeče pizzy - asi ho to ke stáru přestalo bavit nebo představoval jednu z četných mrtvol... Celkový dojem: 40 %. ()

movie

Atmosféra zdatná, prostředí výborné. BEZNADĚJ od Kinga jsem nikdy nečetl, ale mohlo by to stát za to. Ja bych snad dal i vic, kdyby ten film někdo okleštil o ten "náboženský" aspekt, škoda. Nechápu jestli to byl záměr Kinga nebo Garrise. Jinak Tom Skerritt a Ron Perlman jsou paradní. P.S. Ale pozor, na televizní produkci je BEZNADĚJ dost nekorektní, což je jenom dobře. 50% ()

tron

„Milujem Pána prsteňov!“ Režisér Mick Garris (SLEEPWALKERS, SVEDECTVO, ŽIARA, JAZDA NA STRELE) a herci Ron Perlman (SLEEPWALKERS) a Tom Skerritt (MŔTVA ZÓNA) si so Stephenom Kingom už niekoľko dlhých rokov rozumejú a v roku 2006 sa znova všetci traja sem-tam úchylný dojem vyvolávajúci páni stretli na horore BEZNÁDEJ, kde hrá Perlman (MENO RUŽE, HELLBOY, BOJ O OHEŇ, VOTRELEC: VZKRIESENIE) šialeného šerifa zaspatého mestečka, ktorého obyvatelia to už majú za sebou. Snímka oplýva solídnou atmosférou, peknou výpravou a kvalitným hereckým obsadením. Inak sa jedná o priemerný horor s nábehom na mysteriózny triler, poskladaný z obľúbených Kingových motívov, ako sú nábožensky silne založení ľudia (CARRIE, TEMNÁ VEŽA: PIŠTOĽNÍK), mŕtve mestečko (KUKURIČNÉ DETI), videnie zavraždených dievčatiek (OSVIETENIE), čierno-biely pohľad do histórie mestečka (TO), rôznorodá skupinka uväznená v konkrétnom priestore (HMLA, VZBURA STROJOV), združujúce sa zvieratá (TRETIE OKO), vražedné psovité šelmy (CUJO), vrah s odznakom spravodlivosti (MŔTVA ZÓNA) atď. Snímka sa kvôli svojej dĺžke neubráni určitej nude. ()

3DD!3

Kingova předloha nepatří k těm jeho úplně nejlepším a spíš jde o průměrný román. Hlavní klad je v postavách a ty se ve filmu nepovedlo herecky obsadit nijak extra. Čestné vyjímky tvoří výborný Ron Perlman v roli Collieho, který zastiňuje všechny a jeho odchod je v druhé polovině hodně znát. I Tom Skerritt je obsazený celkem zdařile (i když já už měl v hlavě ksicht Krise Kristoffersona) a Cynthie a Mary jsou vybrány taky hodně dobře. Mick Garris v zásadě předvedl to co jsem od něj čekal a tedy normální převyprávění s někoilka vyškrtnutými scénami z knihy. Na poli televizních filmů jde o lepší průměr, ale pokud se rozhodujete mezi knihou a filmem, vyberte si knihu. ()

Aluska88

Knihu Beznaděj jsem zatím nečetla a tak jsem byla zvědava, jak se mi právě proto tento filmový přepis zalíbí. Možná právě díky jménu Micka Garrise, jehož Osvícení bylo poměrně vydařené (vůbec jsem v tu chvíli nepomyslela na příšernou Jízdu na střele, kterou se tak, pro mě, postaral o nejsprzněnější filmovou adaptaci Stephenova díla), jsem chybně doufala, že Beznaděj by mohla, i navzdory malému počtu procent, nabýt alespoň trochu podobných kvalit. Ze začátku jsem v to ještě věřila, zalíbila se mi lehce psychotická kamera a šílený Ron Perlman. Poté se děj sunul kupředu, ačkoliv mi přišlo, že se vlastně nic podstatného neděje. Pár scének bylo poměrně efektně zvládnutých, ale samotná pointa o onom velkém zlu, mnou zůstala jaksi nepochopena. Ač jsem se snažila, tak k rozluštění tajemství městečka Desperation jsem se nedokázala přiblížit, protože jsem jistý čas před koncem začala tak trošku usínat. Obsáhlá, více než dvouhodinová stopáž dokázala své. Možná, kdyby se jí kousek ubralo, dostala bych se i já k závěru:) Myslím, že kdybych knihu četla, hodnotila bych zcela jistě méně a rozhodně bych si nebrala servítky. Toto mistrovo dílo je jedním z mála, které jsem nečetla před tím, než jsem jej zhlédla. ()

• Filmové spracovanie rovnomenného románu klasika hororového žánru Stephena Kinga z roku 1996. (ash99)
  • Natáčelo se v americkém státě Arizona ve městech Bisbee a Tuscom. (Terva)
  • Film měl být původně dvoudílnou minisérií. (Terva)