Reklama

Reklama

Kapitálky

Drama
Rumunsko, 2020, 128 min (Alternativní 123 min)

Děj se odehrává v roce 1981 v komunistickém Rumunsku, v jehož čele stojí Ceaușescu. Diktátor používá k šíření propagandy veřejnoprávní televizi, ale 16letý teenager Mugur Călinescu vyjadřuje svůj vlastní i veřejný názor na prohnilý režim formou graffiti napsaných křídou a velkými písmeny. Rumunská tajná policie Securitate ho sleduje a sestavuje rozsáhlý spis. Mladý chlapec je několikrát předvolán k výslechu, poté se dostane do rychle se zhoršujícího zdravotního stavu a nakonec v roce 1985 zemře. 30 let po pádu komunismu natočil režisér Radu Jude film o šokujících událostech, v němž Mugurův tajný osobní příběh vložil do kolektivního příběhu, aby uctil památku zapomenutého mladého hrdiny, který se stal obětí režimu. (Cinemax)

(více)

Recenze (9)

*CARNIFEX* 

všechny recenze uživatele

Za mňa absolútne nevyhovujúca forma spracovania, ktorá solídnym spôsobom zabila potenciál snímku v podobe námetu. ()

Reklama

curil 

všechny recenze uživatele

"Vyslal jsem kód 07, u mě se píše!" - tak signalizuje špicl securitáte, že objevil nový nápis kapitálkami na chodníku: SVOBODA. Příležitost pro další pronásledování a založení nového svazku nepřítele Rumunska. Film je natočen zajímavým způsobem, kdy část tvoří dokumentární záběry a televizní taneční a pěvecká čísla s pokleslou a propagandistickou zábavou, a další polovinu tvoří inscenované výpovědi hlavních postav v divadelních kulisách nebo s kresleným pozadím. ()

Aljak 

všechny recenze uživatele

Mugur Călinescu, rebel či hrdina? Pravdepodobne jedno aj druhé. Jedného dňa sa objaví na stene nelichotivý nápis, ktorý sa komunistickému režimu rozhodne nepáči. A razom sa z neznámeho chlapca stáva terč prenasledovania a hoci určite mnohí ľudia s ním súhlasia, nezastane sa ho nikto, ale že vôbec nikto :( Zaujímavý dokument, ktorý mapuje vtedajšie udalosti formou divadelnej hry kompozične vyváženou dobovými reportážami plnými propagandy. Podľa mňa to bolo výborne vyvážené, hoci to divadelné prevedenie ma až tak nezaujalo. Každopádne, posolstvo a odkaz je jasný. A to sa stále nájdu ľudia, čo povedia, že ako nám bolo za totality parádne. To teda hej... ()

rigby 

všechny recenze uživatele

Trochu nevšední provedení dramatického příběhu jednoho chlapce, který toužil po svobodě. Nicméně kombinace divadla s dobovými šoty se mi docela líbila. Určitě to víc řekne Rumunům, kteří v té době vyrůstali a žili. I když máme mnoho společného díky komunistickému režimu, který všude zanechal podobné následky. ()

Reklama

Reklama