Poslední pokušení Krista

The Last Temptation of Christ

Posledné pokušenie Krista

The Last Temptation of Christ

USA / Kanada, 1988, 164 min

Mnohym vericim je tento film diky netradicne pojatemu vykladu zivota Jezise Krista asi proti srsti, ale me prave pro svou odlisnost naprosto uchvatil.(31.7.2002)

I po víc jak deseti letech jsem stejného názoru: Jde o absolutní špičku. Ten film je ryzím pokladem pro věřícího i nevěřícího. Ta práce s myšlenkami i symboly, ta jedinečná atmosféra, která skutečně připomíná zrození "nového" světa, Gabrielova zcela unikátní hudební kulisa, promyšlená psychologie, ta spolupráce Ballhause, Schoonmakerové a Scorseseho ... to vše je převyprávěním Nového zákona pro moderní dobu a moderního diváka, ale zároveň (a především) svébytný a zcela úžasný film, jeden ze Scorseseho nejlepších (a že je z čeho vybírat). A potrava pro mysl na týdny. Zároveň vzhledem k tomu, že jde o "kolaboraci" autora předlohy Kazantzakise (řecké pravoslaví), scénáristy Schradera (kalvinisty), režiséra Scorseseho (ex-katolíka/katolíka, tam člověk nikdy neví) a Dafoea v hlavní roli s tváří Satana, jde vlastně o jeden z nejzajímavějších "ekumenických" pokusů stříbrného plátna :-)(12.7.2008)

Na tento film sa mi poriadne dlho "prášilo“ v počítači, no nakoniec som sa k nemu prepracoval a neoľutoval som. Páči sa mi ako originálne a zaujímavo je vyrozprávaná Ježišova cesta. Nerozumiem prečo film vyvolal taký rozruch, všetko to podstatné čo je v Biblii je aj vo filme. Willem Dafoe a Harvey Keitel podávajú veľmi dobré výkony, ale na druhú stranu musím povedať, že som sa miestami nudil. Stopáž je zbytočné dlhá. Ja osobne by som film skrátil minimálne o 30 minút. Takže 4* sú tak akurát...(5.12.2009)

Čakal som biblický epos, dostal som psychologický film o najznámejšej postave našich dejín. Mal som pochybnosti z filmu čím môže zaujať mňa ako človeka, ktorý stojí niekde medzi vierou a ateizmom a tiež, som si nevedel Willema Defoa predstaviť ako Ježíša. Začiatok to u mňa len potvrdzoval, všade príliš veľa pochybností a stále len samé váhanie a plač. Potom však prišiel zlom v posledných minutách filmu, ktorý ma poslal do kolien. Neviem kedy a či vôbec som mal také zimomriavky. Bravó, Marty!(13.2.2012)

Jednu hviezdičku uberám za to, že záverečný zvrat som odhalil ešte keď začal. Inak perfektný Dafoe, ale niečo je na tom filme zvláštne, niečo, z čoho sa necítim dobre, keď si naň spomeniem.(30.6.2013)

Božský film.(19.1.2014)

Protože nejsem křesťan, tak asi zcela vše nedocením, lepší hodnocení nemůžu dát hlavně z důvodu, že především v 1/3 filmu jsem se často nudil.Po řemeslné stránce není co vytknout, Scorsese prostě umí a W.Dafoe se do role náramně hodí. U mě se však střídala nuda s nadšením, stačilo vidět jednou.(28.3.2014)

Film, který bez dogmatičnosti pokládá otázky, ukazuje víru jako něco živého a dynamického - lidského. Mluví o hodnotách, chování a rozhodování. Nehrozí prstem. A samozřejmě nelze pominout, že je velmi dobře natočený. Přes větší stopáž je dynamický, vizuálně výživný a dokáže z herců dostat k divákovi přesně to, co potřebuje.(23.2.2016)

• Ripley

Tohle bylo spíše "Mučení filmového diváka" (Torture of a Movie Fan)...děsně nadhodnocené.Viděl jsem prvních 70 minut,pak jsem usnul a znovu nabyl vědomí těsně před "posledním pokušení" cca 30 minut před koncem a nevěřím tomu,že mi uniklo něco zásadního.Dokáži si to představit jako hru v křesťanském divadle s tím,že bych ji nemusel vidět.(2.9.2019)

Kacířský a deglorifikující snímek o životě Ježíše, snaha o zbavení aureoly svatosti, kterou nanesly staletí cenzury Písma. Vůbec se nedivím, že Řím prskal - ono ukázat Ježíše jako hříšníka, zbabělce a zrádce, Jidáše naopak jako silného muže, který konal dle vlastního svědomí, je pro věřící asi hodně drsné. Filmařsky bezchybně provedený snímek, Daniel Dafoe se může bez rozpaků řadit mezi Herce, i když jeho škatulka vedlejších záporňáků už je asi příliš zažitá.(14.9.2005)

Ani se nedivím, že film vyvolal vlnu náboženských nepokojů. Já věřící nejsem a přesto se mi několikrát otevřela pomyslná kudla v kapse. Ačkoli to Scorsese deklaruje hned na začátku, byl jsem párkrát nemile překvapen směrem, kterým se film ubíral. (A protože člověk není stavěný na to, aby se snadno vypořádal s něčím, co opakovaně a v negativním smyslu boří jeho očekávání, chvilkama jsem celkem zuřil) I když jsem nečekal, že uvidím Ježíše Krista tak, jak bývá prezentován normálně, či jak jej popisují Evangelia, přesto pro mě některé odchylky od jeho zaběhnutého obrazu byly příliš silným soustem. Hlavně zhruba půl hodiny trvající pasáž se strážným andělem pro mě byla těžce stravitelná. Navíc jsem během této pasáže čekal, že konec přijde s každým záběrem, a ono to pořád pokračovalo! Naštěstí konec filmu mi dodal sílu a odvahu se nad celým dílem zamyslet. Z původních 2* jsem tedy přehodnotil své stanovisko na slušné 4* Když se na snímek podívám jako na čistokrevnou fikci, kterou také je, jedná se o velmi zdařilé dílo s kvalitně odvyprávěným příběhem a zajímavou myšlenkou. 8/10(12.1.2006)

Scorsese se nejvíc ze všech režisérů přiblížil pravdě o životě Ježíše Krista. Skvěle volil i při obsazování rolí. Nepřekonatelný Dafoe, Keitel a uchvacující hudba od Petera Gabriela. Jeden z mála filmů, který mě donutil opravdu přemýšlet...(13.1.2006)

Film, který si opravdu zapamatujete. Scéna se lvem anebo Kristova chůze s křížem na zádech a pohled všech jeho stoupenců, kteří se v uličce odvracejí, patří mezi nejpamětihodnější momenty. A konečně jsem pochopila, proč se Kristus na kříži smál. Málem jsem se smála s ním. Konečné rozuzlení mě totiž zcela ohromilo. Willem Dafoe se své role nedokonalého mesiáše zhostil na jedničku a já sama cítím, že tento film si zaslouží všech 5 hvězdiček.(24.9.2006)

Je veľká škoda, že tento klenot je v Scorseseho filmografii v tieni jeho mafiánok, či Taxikára alebo Zúriaceho býka. Ak radi premýšľate o filmoch, o sile jeho myšlienok, tento film je práve pre vás. The Last Temptation of Christ je totižto snímok nielen filmársky brilantný (i keď režijne má Scorsese aj lepšie kúsky), ale aj hlbší než zvyšok celoročných hollywoodskych výplodov.(11.7.2008)

Kontroverzni film pro radu amiku a cast katoliku. Proc? Protoze je zde Jezis vykreslen a hlavne zobrazen jinym zpusobem nez kniznim vybasnenim neskutecne osoby. Ja jsem neverici a film byl od kontroverze na mile daleko. Videl jsem docela obycejny pribeh zmateneho muze potacejiciho se svetem pod nadvladou Rimanu a s hlavou plnou podivnych hlasu. S postupem casu a novymi prozitky se vydava na nejasnou cestu, kterou vetsina vzdelnanych zna. Srozumitelny, dobre zahrany, polidsteny a hlavne uveritelnejsi odkaz o tom, o kterem se nikdy neprestane mluvit. Delsi stopaz, strohost a postupna nudnost v konecnem myslenkovem rozuzleni litovaneho muze. 60%(29.3.2010)

Nemám slov, cokoliv bych řekl, mohlo by být považováno za rouhání:-)(17.10.2010)

Pozoruhodný film, který netradičně pojednává o životě Ježíše Krista. U mnohých věřících vyvolal vlnu nevole, ale mně nepřišel zdaleka tak kontroverzní. Prostě zobrazuje Ježíše jako člověka se svými slabostmi a pochybnostmi, a ne jen jako odevzdaného proroka smířeného s osudem na kříži. Přesto začátek, kdy jako tesař zhotovuje kříže pro odsouzené, a nebo postava ryšavého Jidáše (skvělý Harvey Keitel), který je zde ukázán jako Ježíšův nejvěrnější přítel, může na ortodoxní katolíky působit nepříjemně. Willem Dafoe zahrál svoji postavu opravdu mistrně. Výrazy skvěle zobrazuje Ježíšovy momentální nálady a rozpoložení. Při plamených projevech k lidu mu z očí skoro šlehají plameny, o scénu později zase sklíčení a nejistota. Překvapilo mě, že se režie ujal Martin Scorsese, kterého známe spíše z mafiánských filmů. Stejně jako tyto filmy, i Poslední pokušení Krista má příliš natáhlou stopáž a nevyhne se hluchým místům.(30.4.2011)

• Ollie235

Jsem hluboce zklamán a tak, ač jako jeden z mála musím trochu pokazit průměr. Jediné, co mohu pochválit je vizuální stránka, která při tak nízkém rozpočtu je až neuvěřitelná. Jinak mi nesedělo téměř nic. Willem Dafoe mi do takové role neseděl a přestože se na něj tady snáší pouze chvála, mi jeho herectví vůbec k srdci nepřirostlo. Samotný příběh je dobře známý a proto je natočení podobného filmu určitou kontroverzí (obzvlášť kvůli velmi odlišnému pojetí) a odbočkou ze zaběhlých filmařských kolejí, ale i když Martina Scorsese jako režiséra uznávám, tohle moc dobře nezvládl. Jiný úhel pohledu na Ježíšův život a vlastně i učení jsem uvítal, bohužel mě i tak mě v tom filmu nedostalo vůbec nic a drtivou většinu času jsem se nudil. Škoda.(26.5.2011)

Skvělý film, i když dnes už trochu přestárlý. Myšlenkově samozřejmě ne. Nevěděla jsem, že je podle předlohy, musím přečíst.(16.11.2012)

Scorseseho (a samozřejmě též Kazantzakisův a Schraderův) Ježíš se až do "posledního pokušení", ve kterém se v agonii uskutečňuje jeho první pokoušení (na poušti), se od ortodoxního pojetí až tak příliš neliší (především postava Jidáše je zde chápána jinak - evropsky!). Nicméně téměř celý film je pojat tak akčně, tak že si divák, kromě sledování brutálních scén, sotva může uvědomovat nějaké přesahy, které jsou s Ježíšem zcela neodmyslitelně spjaty. Poslední pokušení se tedy odehrává mezi Ježíšovými větami pronesenými na kříži: "„Bože můj, Bože můj, proč jsi mě opustil?“ (Matouš) a "Dokonáno jest (Jan). A teprve zde dodává divák možnost položit si několik otázek, které i pro něj by mohly významné. Jaké je poslání člověka na tomto světě? Světský život je závorou pro všechny, nebo jen pro svaté? Jak svatost vzniká a čím končí? Atd. atd....Z boku se do rámce "pokušení" se dostává navíc i Pavel, jako zakladatel křesťanské církve, které je skutečný, živý Kristus, spíš na překážku.(6.10.2015)

Nejedná se sice o fim, který by se držel evangelií a je značně kontroverzní, přestože jak autor knižní předlohy (byl za svou knihu vyobcován z řecké církve), tak režisér (bigotní katolík, který se chtěl původně stát knězem, k čemuž naštestí nedošlo, protože by tím filmový svět přišel o jednoho z nejlepších režisérů historie) jsou hluboce věřící. Film byl dokonce v několika zemích na nátlak představitelů katolické církve zakázán. Očividně vůbec nepochopili jeho smysl a poselství a tím je to, že boj s dobrem a zlem v sobě samém vede každý, stejně jako každý syn člověka, i ten, jehož posláním bylo zemřít za hříchy všech lidí, občas nad sebou samým a svým údělem, pochybuje...(23.10.2015)

1 6 8 9 10 11 12 13 14 16 21