Odhalte, duševní rozpolcení doprovázející Ježíše Krista na jeho cestě při hledání životního poslání. Příběh zachycuje situace, kdy čelí stejným pokušením jako obyčejný člověk. Pochybuje o sobě samém a vzpírá se úkolu, k němuž byl předurčen Bohem. Film natočený podle románu Nikose Kazantzakise je provokujícím, zároveň však působivým a obohacujícím dílem. (Magic Box)

degster

Bol Ježišov život po ukrižovaní len jeho predstavou alebo na konci skutočne zasiahol Boh? V tomto filme na nič nenájdete dôkazy. Je to len o vašej intuícii. Presne ako vo viere. ()

danny_21

Kontroverzní, vyjímečný režisér, kontroverzní téma, kontroverzní zpracování, co víc si přát ? Citlivě a přemýšlivě a pro mě neoyčejně zajímavě zpracované téma, skvěle odvedená práce s kamerou. A Dafoe ? To byl jeden z velkých hereckých zážitků, já mu toho spasitele žral i s hřebíkama po všech stránkách- a záverečná pointa, kruci to nemělo chybu - vypadá to, že se musím dostat ke knižní předloze - tohle byla síla - 90 %. ()

Zikus

Bezpochyby je to kvalitní film, ale není to pro mě. Mně náboženství nic neříká. Hlavně je to přehnaně dlouhý.. ()

Hellknight12

Dnešná premiéra. Zaujímavé a zároveň najsilnejšie spracovanie aké som kedy videl. Všetko stránky sú na vysokej priečke ale príbeh má uvádza do rozpakov. Predlohu nepoznám a ani sa po tomto filme na ňu nechystám. Chápem o čo išlo M. Scorsesemu a čiastočne sa dá povedať, že je to alternatívna história ale čo ja viem. Po skončení filmu som ostal nejaký prázdny ako priepasť bez konca. Nemám rád takéto spracovanie filmou. Podľa mňa by mal film zanechať nejaký pocit v človeku, či už negatívny alebo pozitívny tu som po filme necítil nič. Celkové hodnotenie za mňa je 70%. Raz a nikdy viac... ()

junxi91

Velice hluboký a k zamyšlení nutící film o životní pouti Ježíše Krista, určené spíše pro věřící a nábožensky založené lidi, kteří četli Bibli. Já mezi ně nepatřím, nicméně nějaké základní znalosti mám, a tímto filmem jsem si je zopakovat. Mladý Ježíš je na začátku vyobrazen jako "zrádce izraelského lidu", protože pomáhá vyrábět dřevěné kříže, na kterých jsou ukřižováni proroci a mesiáši, kteří jsou vládnoucím Římanům trnem v oku. Hned na začátku je takové ukřižování vyobrazeno a není to nic hezkého - krev teče proudem, ozývá se nelidský řev, zatímco jsou odsouzenému přitloukány končetiny ke kříži. Za spolupráci s Římany má Ježíše zabít jeho dlouholetý přítel Jidáš Iškariotský. Po krátkém rozhovoru však začne mít Jidáš podezření, že Ježíš je Mesiáš a žádá jej o to, aby vedl osvobozovací válku proti Římanům. Ježíš tvrdí, že jeho hlavním poselstvím je láska k celému lidstvu. Je zde dále sexuální scéna v nevěstinci, při které jeden Říman nakládá prostitutku jménem Máří Magdaléna, zatímco z vedlejší místnosti to sledují další čekající zájemci. Ježíš ji pak sám navštíví, vede s ní emotivní rozhovor na téma, jak moc jí ublížil, ale její tělo si nevezme. Později ji chce dav ukamenovat, ale Ježíš ji zachrání s hláškou "ať hodí kamenem ten, kdo je bez viny". Ježíš se vydává se svými stoupenci do pouště a je v řece pokřtěn Janem Křtitelem, kterého později také ukřižují. Svým učedníkům říká, že by se měli spíše soustředit na duchovní záležitosti než na osvobození od Římanů. V poušti si pak sedne do dokonalého kruhu v písku a navštíví jej Satan, pokušení v podobě černé kobry, kterému odolá už podruhé. Zde také vydržel 10 dní bez jídla a vody. Po návratu domů je ošetřován Marií a Martou, které říkají, že takhle to dopadá, když není chlap ženatý, a nutí jej ke svatbě a dětem. Ježíš pak začne předvádět zázraky - navštíví se svými učedníky Lazarovu hrobku a provede vzkříšení Lazara z mrtvých, promění vodu ve víno a také vrátí slepému zrak. Se svými učedníky dělá také bordel v Jeruzalémě, kde rozbíjí pulty a stoly půjčovatelům peněz, kteří se usídlili u chrámu, a vyhání je odtud ven. Ježíš začne krvácet z rukou a to vnímá jako znamení toho, že má být ukřižován. A tak nařizuje Jidášovi, aby jej vydal Římanům. Ježíš svolává své učedníky na velikonoční seder, kde podává chléb jako své tělo a víno jako svou krev - to byla velice magická scéna. Jidáš dovede římské vojáky na domluvené místo do Getsemantské zahrady, kde je po Jidášově polibku Ježíš zatčen. Ježíš je předveden před Piláta Pontského a je mu řečeno, že musí být ukřižován, protože představuje hrozbu pro Římskou říši, ve které se nebude nic měnit ani láskou, ani zabíjením. Navíc mu Ježíš odmítne ukázat nějaké to kouzlo nebo zázrak, takže je považován za nebezpečného židovského politika. A tak je mučen, bičován, ponižován, je mu nasazena trnová koruna a je veden se svým křížem na zádech na Golgotu - pahorek za městem, kde je také ukřižován - při zatloukání hřebů řve stejně jako ten týpek, kterého sám pomáhal ukřižovat. Ježíš visí na kříži, zatímco mu mladá holka, vydávající se za jeho strážného anděla říká, že je sice Syn Boží, ale není Mesiáš a že Bůh je s ním spokojen a chce, aby byl šťastný a zbaví ho veškeré bolesti  - svrhne jej z kříže. Zavede jej k Máří Magdaléně, se kterou se ožení, následně si s ní konečně řádně zapíchá Máří otěhotní. Máří však náhle umírá a Ježíše musí uklidňovat jeho strážný anděl se slovy, že jí zabil Bůh. Ježíš se však nemá trápit a tak zakládá rodinu s Lazarovými sestrami Marií a Martou. V pozdějším věku se Ježíš setká na veřejném prostranství s apoštolem Pavlem a snaží se jej přesvědčit, že on je ten Mesiáš, o kterém Pavel právě kázal. Pavel mu to však rozmlouvá a říká, že i kdyby Ježíš na kříži nezemřel, tak je jeho poselství pravdivé. Ježíšovi se to ale nelíbí a říká, že spasení nemůže být založeno na lži - prostě musí být ukřižován. Ježíš pak spokojeně zestárne a zatímco v Jeruzalémě probíhají vzpoury proti Římanům, tak jej v jeho posteli navštíví apoštolové v čele s Jidášem. Ten mu prozradí jednu velice nepříjemnou pravdu o jeho Andělu strážném, a tak Ježíš prosí Boha, aby se mohl stát Mesiášem a aby byl tedy skutečně ukřižován, což se mu splní a "má dokonáno". Prostě musel učinit tu oběť a ne si spokojeně dožít, to bylo to jeho poslední pokušení, které mu připravil sám Satan. Jo, byl to příjemný film, i přes náboženskou tématiku a spoustu Ježíšových představ a vizí se na to dalo celkem koukat. () (méně) (více)

Shizle

Už když jsem zjistil, že se jedná o 160 minutový snímek týkající se duchovní cesty Ježíše Krista, tak nějak jsem tušil, že to nebude pro mě. A bohužel jsem měl pravdu, dlouho jsem neviděl nic pro mě obdobně náročného. Značnou část filmu jsem se nudil, nebudu lhát, Kristovy monology a zdlouhavá myšlenková pouť, ve které prožívá nejedno pokušení a vnitřní souboj, mi prostě nic moc neříkaly, a neříkaly mi tak moc, že jsem měl pocit, jakoby mě ve finále ukřižovali po jeho boku. A že mě to dost mrzí. Musím ale uznat, že je mi takhle lidské vyobrazení Krista ze všech ostatních zdaleka nejsympatičtější. Výprava je výborná, Scorseseho režie jakbysmet, za mě však na plné čáře vyhrává casting. Dafoe je pro roli Krista jako stvořený. Nic obsáhlejšího však o filmu říct nedokážu. ()

Miksa

Mesiáš, který je člověkem,i když synem božím, je mi daleko bližší než superstar. Jidáš byl nejlepším ježíšovým učedníkem - to se začalo tvrdit až teprve nedávno. Bravo Scorsese bravo Defoe. ()

Rodin

Výborný historicky historizující Scorsese, s naprosto geniální hudbou Petera Gabriela. To je neskutečná lahůdka. Má to u mě nějakou tu mušku, hlavně za příběh, ačkoli scénář, kamera, střih a režie jsou výborné, o výpravě není třeba ani hovořit. Trošku jsem byl nespokojen s těmi scénami v poušti a se samotným závěrem, nakonec kdokoli, kdo četl knihu Člověk, který se stal bohem, ví přesně, o čem mluvím. Ale 92% dám bez váhání. Newchápu, proč po tomto počinu cítil Gibson nutkání natočit Umučení Krista, které bylo ve světle tohoto zpracování jen neskutečně laciné. ()

kihsleek

Dokonalost sama. Je dost škoda, že tohle zásadní dílo (ať už jde o myšlenku samotnou, herce, režii, hudbu...) zná relativně málo lidí. ()

Godhaj

I přesto, že jsem se během promítání několikrát přistihl, že se trochu nudím, dávám jasných 5 hvězdiček. Poslední pokušení Krista je nádherné a hlavně ,,jiné" zpracování příběhu Ježíše Krista dle knižní předlohy, kterou jsem bohužel nečetl. Zpracování filmu je velmi realistické a nevyhýbá se ani naturalistickým výjevům. Co je ale na filmu nejúchvatnější, je scénář. Tak krásně přemýšlivé dialogy se jen tak nevidí. Myslím, že tento film musí nutně uspokojit ty, kteří se rádi ptají a přemýšlí nad věcmi. ()

Izz

Nejen v rámci Scorseseho tvorby naprosto výjimečný počin,jehož kontroverzní přijetí svědčí spíš o přílišné konzervativnosti a zabedněnosti jistých jedinců než o nějakých sporných kvalitách tohoto díla.Tohle musí každý filmový fanda zhlédnout naprosto povinně. ()

hero_bk

Asi nejsilnější filmový zážitek za posledních několik let! Od filmu, který odsoudily všechny církve bych čekal něco naprosto rouhačského, překrucujícího realitu, pochybného a provokatérského. Místo toho jsem dostal ne nejvěrnější, ale rozhodně nejpůsobivější a možná i nejrealističtější zpracování Ježíšova života. Nemalý podíl na tom mají úžasné herecké výkony Willema Dafoa jako Ježíše, i Harveyho Keitela jako Jidáše. Ani přes délku bezmála tří hodin film nenudí a poskytuje neuvěřitelné množství myšlenek, které nutí k přemýšlení. Velká recenze: http://ronaldik.signaly.cz/1108/zakazany-film-posledni-pokuseni-krista ()

karlee

Naštěstí není až tak inovativní, jak jsem se bál. A tam kde se od "orginálu" liší nejvíce, tam se mi zdá nejslabší, Pro Krista, rejžo, tady mluvíme o Božím synkovi, ne o nějakém rozervanci z Horní Dolní! Nejslabším místem je asi první půlhodina, celkem odfláknutý se mi zdál i rozhovor s Pilátem, naopak pěkně zpracovaný je Judas Priest, líbila se třeba i scéna pokoušení na poušti, Vzhledem k tomu, že cíl byl splněn (mozkvé závity se promázly), asi to na čtyři hvězdy stačí, drahoušku. ()

Zl0

Na Veľký piatok som si s bruchom plným zabíjačkovej kaše pustil toto "dielo". Ó aká chyba to bola. Zažil som vlastnú krížovú cestu ktorou bola výzva toto vyše dvaapolhodinové stelesnenie nudy dopozerať. Dej pôsobil ako suma scénok z Nového Zákona nahádzaná dokopy bez akéhokoľvek prepojenia, ktoré by z toho spravili súvislý príbeh. K tomu pridané to hlavné - zaujímavá alternatíva o tom ako to mohol Ježiš ako človek prežívať a precítiť. Túto originálnu časť ale určite zobral z knihy. Pýtam sa preto kde je pridaná hodnota filmu? Pre ľudí čo poznajú Džízusove Dobrodružstvá odpredu odzadu a v hlave nemajú piliny žiadnu nevidím. Môže to byť zaujímavé pre tých čo Nový Zákon poriadne nepoznajú, tých čo ho síce poznajú a nejak detsky ich tá rozprávková verzia irituje alebo fanatických kresťanov. Tí by to ale pozerať nemali, zbytočne sa naserú. To nie je zdravé. Pridávam niekoľko postrehov ktoré ma aspoň pobavili: 1.Ježiš bol zakladateľ geometrie. Narysoval prvú dokonalú kružnicu voľnou rukou. 2. V bordeli sa vtedy čakalo ako dnes u zubára. 3.Rímski vojaci vyzerali ako ninja korytnačky. 4.Ľudia tam už vtedy žili v ruinách, ktorých sa zub času nedotkol a dnes vyzerajú rovnako. 5. Toľko komparzistov čo čumia do kamery som už dávno nevidel. A čo na záver? Beriem že na rok 1988 to mohlo byť originálne, dokonca až kacírske, ale ak mám znova ten príbeh pozerať, ostanem pri kresťanskej rozprávkovej verzii. Budem sa mať na čom zabaviť a nezaspím pri tom od nudy. ()

vZeč

Mocný příběh. Kdyby to v té Bibli bylo takhle, možná by věřících bylo o něco víc. Aspoň na mé rozporuplné názory na víru to mělo větší účinek než ta originální historka. ()

Martin Scorsese a další pokušení Krista?

Martin Scorsese a další pokušení Krista?

29.05.2023

Uznávaný režisér Martin Scorsese v předešlých dnech oslavil poměrně silný úspěch na festivalu v Cannes se svým nejnovějším snímkem Killers of the Flower Moon. 206 minut dlouhé epické dílo o tajemných… (více)

Zemřel zpěvák a herec David Bowie

Zemřel zpěvák a herec David Bowie