Špinavé ulice

Špinavé ulice

Mizerné ulice

Drama / Krimi / Thriller

USA, 1973, 112 min

Po dvou nikterak veleúspěšných snímcích vytahuje Martin z rukávu eso, které mu po několik generací zajistí bezmeznou přízeň publika. Tím esem není nikdo menší než Robert De Niro. Jeho Johnny Boy je jedním slovem fantastický, k tomu si připočtěme slušňáka Harveyho Keitela a je naprosto jasné, že se zrodil kult. Zápletkou se jistě inspiroval o několik let později Jaroslav Soukup a natočil českou verzi Kamarád do deště. Špinavé ulice nestárnou.(22.1.2013)

** Scorsese je režisér té nejvyšší kvality, ale tento snímek, leč jsem ho viděl dvakrát, mi přišel jako velice nudný. Neskutečně dlouhé, nic neříkající scény a rozhovory, které člověk nepobírá a říká si, o čem to ti herci vlastně mluví :) Děj je zkrátka strašně rozvláčný. De Niro je samozřejmě tahoun celého filmu, i přesto, že je na plátně častěji Harvey Keitel. Nebýt De Nira, šel bych po 50%. Musí se ale zohlednit to, že se psal rok 1973, takže v roce 2012 nemůžu čekat od 40 let starého filmu tempo, které mají současné gangsterky. Navíc režisér do dneška natočil takové pecky jako Mafiáni, Casino, či Skrytá identita, což jsou filmy, které doslova žeru. Takže si to u mě Martin do puntíku vyžehlil :) Mean Streets tedy beru jako takovou rozehřívačku. 60% (PS: Ví někdo, kdo nebo co, je "chučus"?) :-)(17.11.2012)

Nikterak zajímavá gangsterka, nedůležité pasáže a zápletka - průměrná, ale v té době De Niro spolu se Scorsesem těžko mohli tušit, že jejich pozdější spolupráce nadchne miliony filmových fanoušků. Každej nějak začíná :-) PS: špinavé ulice ve Špinavých ulicích jsou fakt zprasený, že bych se štítil po nich chodit i po chůdách.(23.6.2010)

Nemůžu říct, že bych se nudila, to rozhodně ne, nakonec dívat se na Harveyho Keitela a Roberta De Niro je vždycky svátek, ale do Špinavých ulic jsem se vypravila s víc jak třicetiletým zpožděním a i když už tady je vidět, že v Martinu Scorsesem dříme talent, nemůžu jít proti času a dát je do stejné lajny s jeho pozdějšími peckami. Celé to na mě působilo jako zahřívací kolo k něčemu osudovému, na co se ale v tomto filmu vlastně nedostalo. TO mělo přijít až v těch dalších.(28.2.2006)

Prostředí barů a ulic dolního Manhattanu (natočeno dost i v L.A.), partička bezstarostných taliánských flákačů, dvojice budoucích hereckých legend, bohužel až moc nedějové, převážně nudná podívaná s hrstkou dramatických momentů a překvapivě dynamickou, inovativní kamerou. Dobový soundtrack jedna radost (Ronettes, Eric Clapton, Rolling Stones). Tato "studie hříchu a pokleslosti" je sic kultovka, často zmiňovaná jako jeden z nej filmů dekády, ale já beru spíš za takové přípravné tvůrčí cvičení a předzvěst věcí velikých. 🌆 🏙 🌃(15.3.2017)

• - Film, který oslavuje město New York se z velké části natáčel v Los Angeles, včetně známé scény v kulečníkové herně. (don corleone)

• - Aby se dostala kamera co nejblíže Harvey Keitelovi při opilecké scéně, měl ji připevněnou na těle, zatímco se s ní potácel. (don corleone)

• - Názvy ulíc vyskytujúce sa vo filme sú skutočne používané v Little Italy v New Yorku. (vander19)