Dvě veselé povídky se odehrávají v prostředí učňovské mládeže a zachycuje milostná trápení dospívajících hochů. V prvním příběhu "Trápení ďáblova učedníka" spatříme upovídaného skladníka, jenž svým svěřencům ustavičně radí, jak by si měli počínat, aniž tuší, že jeden z mládenců se zamiloval do jeho dcery. Překonávání nesmělosti zachycuje i druhá z povídek nazvaná "Smím prosit, Helenko?" Snímek poskytuje bodrou zábavu televizního ražení, na scénáři se podíleli Zdeněk Mahler a Gustav Oplustil. (oficiální text distributora)

Brouk

Tedy.... koukat s odstupem více jak 30ti let na film, který jsem na sklonku 70-tých let viděl je záběr na památováka. S odstupem času se jen usmívám.... Menšík v roli otce Kořínkové byl k sežrání... ()

Big Bear

Tak tohle byla hodně slabá komedie... Nejlepší bylo jak se tak jednou v závodu kdo vysoustruží hezčí součástku utkala u soustruhu budoucí první dáma s budoucím ministrem obrany... Film jinak nic moc i ten Brodský mi tam připadal nějak otrávený. Někomu možná zabuší srdíčko při vzpomínce na učňovská léta, mně tedy ne. Dávám za pár bot o dvě čísla menších. * * ()

roswelll

Spíš než povídkový, tak film rozdělený na dvě části. Jednoznačně zajímavější a veselejší je první část, kde exceluje pan Vladimír Menšík, v druhé části rozehrávají hlavní postavy sice vtipnou, ale poněkud vážnější roli. Celkově na mě ale film zanechal moc dobrý dojem. ()

slunicko2

Socialistická učňovská mládež v práci a v soukromí. Zobrazená socialistická mládež má k realitě tak daleko jako dnešní politici k Rychlým šípům. Film nezobrazuje skutečnost, ale přání, jak by to mělo vypadat, přání vyjádřené hormonůprostými geronty mdlého rozumu. Ani špičkové herecké obsazení s tak vymiškovanou fabulí nic nesvede. ()

Martin741

Sympaticka normalizacna komedia o prvych mylostnych dobrodruzstvach chlapcov voci dievkam. Hlavne vo filme uvidim ukecaneho skladnika v podani Vladimira Mensika /Spalovac mrtvol, Bourlive Vino 1976, Zrale vino 1981/, ktory radi chlapcom ako postupovat pri laske /hetero aby bolo jasne/, az kym sa jeden z jeho chlapcov nezamiluje do jeho dcery. To potom zacina skutocna zabava a vyborne dialogy : 60 % ()

rakovnik

Film o peripetiích lásky mládeže táhnou především ostřílení Menšík a Brodský. Bylo ovšem zajímavé vidět spoustu tehdy mladých začínajících herců, jež jsem málem ani nepoznal. Samotné příběhy jsou vcelku milé, bez ideologie, ale také bez většího náboje. ()

Master19

První povídka je výborná. Co si budeme povídat, je to zejména kvůli (díky) Vladimíru Menšíkovi, ale i ostatní se snaží. Třeba Vlastimil Brodský je taky výborný. Objevuje se tu celá řada mladých tváří s budoucností - Stropnický, Šteindler, Jiří Růžička (k nepoznání), Simona Stašová (mimochodem velká kočka tady), mnohdy debutujících. Příběh je vymyšlený skvěle a funguje až do pointy. Druhá povídka je o poznání slabší, ačkoliv se tu objevuje Dagmar Veškrnová ještě s neodoperovaným (možná schválně akcentovaným) moravským dialektem. Příběh o tom, jak režim brání mladistvé aby se nedostali na scestí je těžce k neuvěření... ()

klúčik

Film o učňovskej mládeži v 70 tych rokoch. V prvej poviedke , bola aspoň akási sranda, ktorú tvoril hlavne pán Menšík a páčil sa mi aj part a výkon Lenky Kořínkovej, no v druhej poviedke sa nič nedialo bola to nuda. Snáď len pobavila pani prezidentová za sústruhom ... Filmu dávam 40%. ()

Paity

Já se vcelku bavil, i když v rámci možností a omezeném ranku snímků. Rozhodně toho bylo natočeno v roce 1975 daleko více, co by stálo za daleko více pozornosti. ()

pipapa

Příliš jednotvárné, upovídané, nezábavné, mdlé. Jedna hvězda díky opět geniálnímu Vl. Menšíkovi. ()

Drom

Ten první příběh byl dobrej a docela vtipnej. Jo, hodně dělala, jako obvykle, skvěle zahraná Menšíkova postava, ale i ten nápad, ač nijak originální, pobavil. I Lenka Kořínková tenkrát nebyla ještě děsná, ba naopak, dokonce sympatická buchta. Zkrátka taková kravinka na půl hodinu s vypnutým mozkem. Jenže pak přisel příběh druhý a bylo to jak výtahem do hlubokýho prázdnýho sklepa. Já vlastně ani nevím o čem to bylo, takže to ani nebude spoiler (kdyby náhodou příběh bez příběhu spoilerovat šel). Mňo... byla tam Dáša Šá, která se nenamotala na brusku! Ímrvére všichni něco brousili a nebo chodili do tanečních, mezi tím pořád něco plácali a pak jeli na závody v soustružení (nebo co to bylo???) a byl konec. Cože? ()

GIK

Osvědčený námět, kdy starý kořen radí mladému zajícovy jak na holky a on si k jeho nelibosti vybere jeho vlastní dceru, nezklamal. Škoda, že role Čendy nebyla svěřena někomu trošičku talentovanějšímu. ()

Pitryx

Nádherný návrat do doby mého mládí. Ach jo. A vůbec mi nevadilo, že šlo o film takřka údernický. Mladí herci potěšili oko. starší generace ovšem také. Obsahově nebyly povídky sice žádné pecky, ale dívat se na to určitě dalo. ()

Kakofon

U první povídky jsem se skvěle pobavil. Opravdu výborně napsaný scénář i excelentní herecké výkony Vladimíra Menšíka, Lenky Kořínkové, Vlastimila Brodského, aj. Upovídaný skladník (Vladimír Menšík) nakonec zjistí, že je to všechno jinak. Učeň, kterého neustále poučoval a nakonec mu zapůjčil i klíče od svého vlastního bytu (kvůli rande s vyvolenou dívkou) se totiž zamiloval do jeho dcery. Pořádné překvapení na závěr. A při něm se zjistí, že za to všechno vlastně může mistr (Vlastimil Brodský), který chtěl svého kolegu skladníka poučit a umravnit známým citátem: Kdo jinému jámu kopá,sám do ní padá. Druhá povídka (navazující na první) je poměrně slabší. Dagmar Veškrnová v roli soustružnice je místy dost trapná. Poprvé se před filmovou kamerou objevují herci Martin Stropnický a Milan Šteindler. Tento film má díky první povídce své osobité kouzlo. A právě kvůli ní dávám tomuto filmu 61%. ()

rigby

Bakalářské příběhy? Hodně průměrný film, spíše podprůměrný. Ale jinak docela pohodové odpočinkové koukání. První příběh se mi líbil více, ten druhý už byl trochu mimo. Ale jinak opravdu nic moc. ()