Taxikář

Taxi Driver

Taxikár

Drama / Krimi

USA, 1976, 113 min

Velmi utahané a "velmi o ničem". Na Taxi Driverovi nevidím nic výjimečného. De Niro hraje jako vždycky, skoro všechny jeho role jsou pro mne totálně zaměnitelné. Scorsesemu taky stále nemůžu přijít na chuť. Škoda, ale už jsem se s tím i docela smířil, že mě vrcholná díla těchto pánů zpravidla nechávají chladným.(9.8.2009)

Pan Taxikář je zřejmě filmem, který ocením nejspíš daleko později než ve svých pětadvaceti. Je totiž obrovskou reakcí na dnešní společnost, kterou nejde uhlídat. Jen je možné proti ní bojovat, ale jej jen otázkou, zdali se následně změní společnost nebo ten člověk, který se proti ní snaží bojovat. Robert De Niro v tomto filmu dal jasně najevo, že je jednoduší, když se změní on, než samotná společnost. S tím ale lvytvořil naprosto neuvěřitelnou scénu u závěru filmu, ze které mi bylo opravdu hodně zle. Ještě horší ale byly důsledky, které se nedaly přehlídnout. Martin Scorsese tak sice natočil hodně dobrý film, ale já jsem přes samotný příběh nedokázal přejít. A to byl největší kámen úrazu. Jinak se jedná o naprosto skvělou filmařinu, které se horko těžko něco vyrovná.(10.6.2014)

Rozpočet $1,3miliónaTržby USA $28,262,574Tržby Celosvetovo $31,500,000║ Robert De Niro a Martin Scorsese je dvojica, čo ma vždy prekvapí a v tomto prípade tomu nie je ináč, De Niro a jeho poňatie pokojného a rozvážneho taxikár z občasnými výbuchmi, je postava pri akej si človek nie je istý čo spraví v nasledujúcej scénke a preto je tento film v moc ohľadoch originálny a prínosný, v niektorých miestach to je priam delikatesa. Okrem výborného De Nira tu prim úlohy hrajú aj ďalší známi herci ako Jodie Foster, Harvey Keitel či Cybill Shepherd. Verím že ďalšie pozretie ešte viac poteší. /85%/(28.4.2009)

Vzpomněl jsem si na filmy Volný pád, Klub rváčů a čerstvě Harry Brown, vzpomněl jsem si na knihu Srovnáno se zemí, vzpomněl jsem si na štětky z Domažlické výpadovky z Plzně, vzpomněl jsem si na křik v nočních Pražských ulicích, vzpomněl jsem si na posprejované dveře metra, vzpomněl jsem si na vagabundy vysedávající v parcích, vzpomněl jsem si na neutěšená městská ghetta. Na New York sedmdesátých let minulého století jsem si nevzpomněl, protože jsem ho nezažil, nicméně tomuhle filmu uvěříte, že to tam moc košer nebylo. Taxikář je humus a znovu ho hned tak vidět chtít nebudu. Nezbývá než přemýšlet, kolik takových Travisů přešlapuje doma před zrcadlem a asi bychom si všichni měli dát velkýho majzla na to, jak odpovíme na otázku, zda je dobře, že nakonec nic neudělají. Či spíše na to, co si pod takovou otázkou přesně představíme...(4.7.2011)

Zvrátený obraz "bežného psychopata", taxikára Travisa, ktorý sa pretĺka nočným New Yorkom a odpadom spoločnosti. Osamelosť a zhnusenie ho však donútia konať, a čo začína ako flirtovanie s dobrovoľníčkou pracujúcou na prezidentskej kampani vedie k krvavému vyvrcholeniu za očistenie mesta. Scosese znovu boduje, ale Taxikár je príbehovo aj atmosférou slabší ako iné jeho filmy (menovite Prekliaty ostrov, Mys hrôzy či Na druhej strane). I tak sa však jedná o výborný film.(17.12.2013)

• - Melanie Griffith byla původní volba pro Iris, ale její matka Tippi Hedren jí to nepovolila. (Kulmon)

• - Travis (Robert De Niro) jezdí ve filmu nejklasičtějším taxíkářským vozem v USA, Checker Taxi. Výroba těchto vozů skončila v roce 1982, přestože je však možné vozy v ulicích potkat i 30 let poté. (Adrai)

• - Paul Schraded napsal scénář podle své osobní zkušenosti, když se po přistěhování do Los Angeles nervově zhroutil, uzavřel se, nekomunikoval s okolním světem a oblíbil si pornokina. Mimochodem scénář napsal za pět dnů a na stole měl při psaní položenou nabitou zbraň jako inspiraci. (don corleone)