Taxikář

Taxi Driver

Taxikár

Drama / Krimi

USA, 1976, 113 min

Na Taxikáře jsem se dlouho těšil, ale váhal, jestli ho si ho mám stáhnout nebo ne. Nakonec jsem to udelal a ještě tentýž večer jsem na to koukl. Hodně jsem si od toho sliboval, v podstatě až moc, takže jsem malinko zklamaný, určitě né Robertem De Nirem, ktery byl vynikajici a jeho sceny pred zrcadlem famozni! Martin Scorsese odvedl skvelou praci, ostatne, jako vzdy, urcite to patri do jeho nej filmu, vedlejsi role mladinke Jodie Foster me mile prekvapila, New York 70. let byl perfektne vykreslen a moc se mi libily dialogy, takze scenar taky bezchybny. V podstate filmu se neda z hlediska odvedene prace nic vytknout, moc se mi libil a vlastne ani nevim, proc nedam plny pocet, ale neco mi v tom brani. Asi jsem jen necitil tak silny pocit, jako bych mel. Ale urcite to patri mezi nejlepsi filmy ve sve kategorii! Proste spoluprace Scorsese & De Niro je naprosto dokonala! At uz jde o Zuriveho byka nebo Goodfellas etc. 8/10(26.2.2008)

[7/10] (Bill/Phillips, Columbia, Italo/Judeo) (Metrocolor /// Produkce: Julia Phillips, Michael Phillips /// Scénář: Paul Schrader /// Kamera: Michael Chapman /// Hudba: Bernard Herrmann /// Nominace na Oscara: Michael Phillips, Julia Phillips (nejlepší film), Robert De Niro (herec), Jodie Foster (herečka ve vedlejší roli), Bernard Herrmann (hudba) /// MFF v Cannes: Martin Scorsese (Zlatá palma)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](22.3.2009)

Vietnamský veterán Travis Bickle trpí nespavostí a proto se začne nočním New Yorkem prohánět se svým žlutým taxíkem. V noci však Bickle potkává pouze lůzu společnosti, dlouho naplňovaný hrnec trpělivosti jednoho večera zlehka přebublá a ozbrojený psychopat Bickle se vydává zvýšit kvalitu života ve velkoměstě.(30.11.2008)

"NĚKDO PŘECE MUSÍ NĚCO UDĚLAT." Bible všech osamělých magorů s bouchačkami. Vláčná, sugestivní, dojemná i vtipná a filmařsky mistrovská sonda do hlavy jednoho jednoduchého chlapíka, který nedokáže najít cestu ze své samoty a obklopen špínou velkoměsta podléhá svým "bad ideas". Skvělý De Niro a a zmínku rozhodně stojí drsná závěrečná přestřelka.(15.9.2005)

Hutný film ze Scorseseho domácího hřiště, kde De Niro opět prokazuje své chameleónství a Shepherd je nedostupný anděl v jeho infernu. Dovedete si představit newyorkský taxík, kde by se na denní a noční směny střídali Paul Kersey a Travis Bickle? Ani by nezapnuli Turbo a zrovna by Vás rozstříleli. Potom by se zeptali, jestli mluvíte k nim..(29.8.2008)

• - Rodiče režiséra se objeví ve filmu jako rodiče Iris. (Kulmon)

• - Ve scéně, kdy Iris (Jodie Foster) sedí s Travisem (Robert De Niro) na snídani, má v jednom ze záběrů stranice brýlí přes vlasy, avšak hned v dalším střihu jsou již pod vlasy. (AlekiCornski)

• - Věta "You talking to me?" skončila na desátém místě ze sta filmových hlášek Amerického filmového institutu. Mimo jiné šlo o improvizaci De Nira. (don corleone)