Taxikář

Taxi Driver

Taxikár

Drama / Krimi

USA, 1976, 113 min

Na Taxikáře jsem se dlouho těšil, ale váhal, jestli ho si ho mám stáhnout nebo ne. Nakonec jsem to udelal a ještě tentýž večer jsem na to koukl. Hodně jsem si od toho sliboval, v podstatě až moc, takže jsem malinko zklamaný, určitě né Robertem De Nirem, ktery byl vynikajici a jeho sceny pred zrcadlem famozni! Martin Scorsese odvedl skvelou praci, ostatne, jako vzdy, urcite to patri do jeho nej filmu, vedlejsi role mladinke Jodie Foster me mile prekvapila, New York 70. let byl perfektne vykreslen a moc se mi libily dialogy, takze scenar taky bezchybny. V podstate filmu se neda z hlediska odvedene prace nic vytknout, moc se mi libil a vlastne ani nevim, proc nedam plny pocet, ale neco mi v tom brani. Asi jsem jen necitil tak silny pocit, jako bych mel. Ale urcite to patri mezi nejlepsi filmy ve sve kategorii! Proste spoluprace Scorsese & De Niro je naprosto dokonala! At uz jde o Zuriveho byka nebo Goodfellas etc. 8/10(26.2.2008)

Taxikár za 4* stojí, aj keď mňa sa nedotkol v takom rozsahu, aby som sa stala jeho instantným fanúšikom. Ale je to dobrý film o jednoduchom človeku, žijúcom v zložitej spoločnosti. Travis sa ocitol v životnom období, kedy potreboval niekoho, na kom mu bude záležať a potreboval niekoho, na kom si vybúri svoj potláčaný hnev a zhnusenie z okolitého sveta. Dlho som sa obávala, že sa po zmarení prvého cieľa stane obeťou toho druhého odlišná, ale v podstate nevinná Betsy. No koniec vyšiel dobre a krásne to všetko s nadhľadom uzavrel.(28.12.2005)

Po Zuřícím Býku a Mafiánech je Taxikář třetí nejlepší film, který vznikl ve spolupráci Scorsese a De Niro. Ze všech jmenovaných má ale bezkonkurenčně nejlepší hudbu - Hermannovo zakončení kariéry je božské. Jak lze pár tóny vystihnout nejen prostředí, ve kterém se film odehrává, ale i duševní rozervanost hlavního hrdiny.. To je úchvatné. Vidíte úvodní titulky (kterým mimochodem vzdává hold Richard Donner v Gibsonovce Výkupné) a máte jasno - tohle bude NĚCO. A je.(19.9.2007)

Velmi utahané a "velmi o ničem". Na Taxi Driverovi nevidím nic výjimečného. De Niro hraje jako vždycky, skoro všechny jeho role jsou pro mne totálně zaměnitelné. Scorsesemu taky stále nemůžu přijít na chuť. Škoda, ale už jsem se s tím i docela smířil, že mě vrcholná díla těchto pánů zpravidla nechávají chladným.(9.8.2009)

Vzpomněl jsem si na filmy Volný pád, Klub rváčů a čerstvě Harry Brown, vzpomněl jsem si na knihu Srovnáno se zemí, vzpomněl jsem si na štětky z Domažlické výpadovky z Plzně, vzpomněl jsem si na křik v nočních Pražských ulicích, vzpomněl jsem si na posprejované dveře metra, vzpomněl jsem si na vagabundy vysedávající v parcích, vzpomněl jsem si na neutěšená městská ghetta. Na New York sedmdesátých let minulého století jsem si nevzpomněl, protože jsem ho nezažil, nicméně tomuhle filmu uvěříte, že to tam moc košer nebylo. Taxikář je humus a znovu ho hned tak vidět chtít nebudu. Nezbývá než přemýšlet, kolik takových Travisů přešlapuje doma před zrcadlem a asi bychom si všichni měli dát velkýho majzla na to, jak odpovíme na otázku, zda je dobře, že nakonec nic neudělají. Či spíše na to, co si pod takovou otázkou přesně představíme...(4.7.2011)

• - Travis Bickle (Robert De Niro) byl zařazen Americkým filmovým institutem v roce 2008 v žebříčku nejzápornějších postav amerického filmu na 30. pozici. (TheDude)

• - O roli Betsy údajně stála i Mia Farrow, ale režisér Martin Scorsese ji odmítl. (Kulmon)

• - "Kohout" na hlavě Roberta De Nira nebyl skutečný. Byla to vlastně "holohlavá" čepice. (Kulmon)