1492: Dobytí ráje

1492: Dobytie raja

1492: Conquest of Paradise

Dobrodružný / Drama / Historický / Životopisný

Francie / Španělsko / USA, 1992, 149 min

,,ŽIVOT MÁ VÄČŠIU PREDSTAVIVOSŤ, AKO SI NOSÍME VO SVOJICH SNOCH..." __ Jeden z mojich najobľúbenejších filmov, ktorý bol pre mňa paradoxne pri prvom pozretí skôr sklamaním. Vtedy by som ho ohodnotil na 3*. Až keď som si ho pozrel druhý krát a následne znovu na videu, spoznal som výnimočnosť tohto diela, ktorého mimoriadnosť netkvie iba vo výročí pre ktoré bol nakrútený. Neviem, prečo je tu viacerými toľko odsudzovaný, veď podľa mňa sa jedná o jeden z vrcholov tvorby Ridleyho Scotta. ,,1492" oplýva množstvom prekrásnych, zarámovania hodných obrazov (vyplávanie, dvíhanie zvona...) a také stretnutie Kolumba a Beatrix po rokoch má v sebe toľko romantiky, že by mu ho mohol ktorýkoľvek slaďák závidieť. Depardieu hrá postavu slávneho moreplavca naozaj zanietene, škoda len jeho hrozného prízvuku (možno sa to podpísalo pod prepad filmu a zrejme mal radšej byť predabovaný), čo sa však kompenzuje v českej verzii dobre nahovorený Pavlom Soukupom. Hudba? Nepovedať aspoň niečo o nej by bolo barbarstvo a zároveň nosenie dreva do lesa. Poznal som ju už ako malý chlapec, dávno predtým, než som film videl, pretože vysielanie v TV je priam sviatkom (čo je vlastne dobre). Azda najlepšou hudbou, aká bola pre film zložená dosiahol Vangelis genialitu a zabezpečil si nesmrteľnosť nielen medzi poslucháčmi soundtrackov. Svojím štýlom by sa do historickej snímky pritom vôbec nemala hodiť, čo by mohlo byť odpoveďou na otázku, prečo nebola nominovaná na Oscara.(30.8.2007)

SPOILEROIDNÍ HLÁŠKY, KTERÉ SE MI PODAŘILO ZACHYTIT: "Jsem nový místodržící. Pevnina už byla objevena jiným Italem. Amerigemm Vespucim. Doufám, že nejste příliš zklamán." "Jak bych mohl." // "Nový svět je katastrofa." "A ten starý, ten je v pořádku?" // "Guvernére moc mluvíte. Jsou tady. Zabijeme je." // "Koho zabijete? Který kmen?" "To je jedno." // "Bohatství člověka neobohacuje. Jen ho zaměstnává." // "Drancování se bude trestat bičem, znásilnění mečem." // "Zacházíte s křesťany tak jako s pohany." "Můžete odjet. Ale tím, že odjedete toto místo zbožnější nebude." // "Přinášíme slovo boží!" "Máme boha." // "Pevnost musí být postavena do dešťů. Včetně šlechticů." "Ti jsou vyňati." "Tak teda nebudou." // "Můj kůň nepracuje." "Všichni musí pracovat." "Můj kůň ne." // (o kouření tabáku) "Tohle je indiánská neřest? Nevidím žádné potěšení, které by z toho dělalo hřích." // "Pevnina my stále uniká, ale vím, že tam je." // "Pokud má pravdu, můžeme jen získat, a pokud ne, nemůžeme nic ztratit." // (o ukřižování) "Vy udělat to samé svému bohu." // "Nejste nic. Vaši bastardi nikdy nezdědí vaše tituly." // "Nemyslíte, že mířit tak vysoko v tak krátké době je nebezpečné?" // "Utabone, mluv se mnou!" "Ty nikdy nemluvit můj jazyk." // "Já vím, že jsem mu to neměla dovolit." "Tak proč?" "Protože se mě nebojí." // "Jste snílek." // "Mezi námi je jeden rozdíl. Já to dokázal! Vy ne!" // "Nenašli jsme ani zlato ani ten váš pozemský ráj." // "Ta opice lže!" NAKONEC NĚJAKÁ (SPOILEROIDNÍ!) HISTORICKÁ DATA (, která se objeví ve filmu. Tak, abyste byli na ten edukativně-faktgrafický útok připraveni: 2.1.1492 dobytí Granady // 3.8.1492 vyplutí z přístavu Palos // 5.12.1492 přistání na Haiti // 12.10.1492 přistání na ostrově Guahani (San Salvador) Objevení Ameriky. // 28.11.1493 znovupřistání v Západní Indii // 15.9.1500 pevnost Isabela // 1.1501 Kryštof Kolumbus do věznice v Kastilii // )(8.11.2006)

Nadprůměrný dobrodružný snímek o Kryštofu Kolumbovi. Bez jakýchkoli příkras ukazuje dobu pozdního středověku s dosti naturalistickými a některými až mírně nechutnými scénami (inkvizice, vraždění). Ridley Scott je člověk na svém místě a dokáže udělat podívanou z čehokoli. Gérard Depardieu je skvělý a Vangelisova hudba? Legendárnější než film samotný. 80%.(14.5.2006)

1942 měl na to, aby se stal velkým hitem. On to konec konců velký hit je, protože pojednává o jednom z největších objevů dějin lidstva - o objevení Ameriky Kryštofem Columbem. Už to je značka, která dávala velké naděje. Ta druhá je režisér Ridley Scott, který měl natočit historický velkofilm (jak všichni víme, to on omu grandiozně), a celkem se mu to daří. No a třetím plusem je bezesporu hudba od Vangelis. Ta jediná na tomto velkém projektu odvádí 100% práci, protože je úžasná, úchvatná, dechberoucí. Bohužel ale vše ostatní dotaženo není. Délka filmu mi nijak nevadila, ale našly by se tam pasáže, které mě nudily a možná, kdyby tam nebyly, mohlo to být to, co se od toho čekalo. Gerard Depardieu jako Columbus byl ale dobrej a myslím si, že se pro tu roli i hodil. Není to bůhví jaký nářez, ale kvality to má na ty 4*.(22.11.2010)

Je to dlouhé, místy nudné a přesto je to fantastická záležitost s nezapomenutelnou hudbou. A to Vangelise, krále elektronické syntetyzátorové hudby jinak nemusím. Bylo to skutečně dobytí ráje, od těch časů už Nový svět začal být zcela jiný. Španělé, Portugalci, Angličané, Francouzi... každý si chtěl urvat kus... * * * *(28.10.2014)

• - Původní název zněl jednoduše Columbus. (HellFire)

• - Poté, co Kolumbus (Gérard Depardieu) připluje do Ameriky, na rameni jednoho z lodníků jsou vidět stopy po očkování, které však v době, ve které se snímek odehrává, nemá co dělat. (topesto)

• - Ve stejném roce byl v kinech uveden také další film zpracovávající stejnou tématiku, a to Kryštof Kolumbus (1992). (topesto)