1492: Dobytí ráje

• slovenský

1492: Dobytie raja

Dobrodružný / Drama / Historický / Životopisný

Velká Británie / USA / Francie / Španělsko, 1992, 149 min

Pokud byste se mě v devadesátých letech zeptali, který z filmů Ridleyho Scotta považuju za nejlepší, dlouho bych se nerozmýšlel a řekl Dobytí ráje. Dnes už jsem však s podobnými soudy opatrnější. S delšími filmy nemám absolutně žádný problém a v těch 150 minutách, což je konec konců oproti jiným výpravným spektáklům jen taková lehká rozcvička, nevidím nudné scény, ale bohužel tam spatřuju několik takových, které mi sice nevadí, ale klidně bych se bez nich obešel. Pozitivní dojmy přesto převládají a několik momentů je vskutku nezapomenutelných – zpozorování země na obzoru přes mlžný opar a Kolumbovy první krůčky po „souši“ doprovázené opojnou Vangelisovo hudbou. Ostatně ta pro mě stále zůstává tím nejlepším, co tenhle šikovný Řek v rámci filmové tvorby kdy vytvořil.(16.10.2013)

Obrovské komerčné fiasko tohto majstrovského diela autora prvého Votrelca a Blade Runnera je pre mňa doteraz záhadou. Snímku, ktorú každý pozná skrz Vangelisov soundtrack, avšak málokto ho v skutočnosti videl. Ridley Scott natočil príbeh Krištofa Kolumba (Gérard Depardieu) ako ambiciózny, vizuálne skvostný a premýšľavý portrét človeka, ktorý chcel vybudovať raj, no stvoril peklo. Aj po rokoch úžasný zážitok, ktorý si nezaslúži byť zabudnutý.(16.3.2016)

Životopisné filmy mám rád stejně jako herce Gérarda Depardieu a v tomto filmu vykrystovala tato kombinace v nádherný drahokam, který má však i přesto nějaké ty praskliny, které spočívají zejména v celkem dost přetažené stopáži. Účast Sigourney Weaver mě rovněž potěšila a ta dobyvatelská píseň je prostě chytlavá klasika. Zkrátka film, který určitě stojí za pozornost, zejména díky skvělým hercům, nádherné výpravě a velkolepé hudbě.(22.5.2012)

Historická epika, ktorú NAPLNO docení asi len málokto. Ridley sa z každej jednej minúty stopáže snaží vyšťaviť absolútne maximum a pritom všetkom nemáte pocit, že by vás chcel opantať nejakými srdcervúcimi scénami. __ Zdĺhavé filmy mi v žiadnom prípade neprekážajú, pokiaľ je čo vychutnávať/na čo sa pozerať. A zaručujem vám, že zde môžete precítiť naozaj každý detail, každú jednu omrvinku, ktorú vám režisér predhodí pod nos. Pripočítajte si ešte skvostne zahraného Columbusa ala Depardieu, neuveriteľne zákerného Moxicu ala M. Wincott, hlavnú skladbu filmu, ktorá vám bude ešte niekoľko hodín po premietaní znieť v ušiach, a dostanete nadmieru nedocenený, veľkolepý príbeh dobytia raja - 1492.(5.9.2010)

Film jsem zhlédl až po dlouhatánské době od jeho uvedení do kin. Ne, že bych neměl příležitost jej spatřit dříve, ale cítil jsem k němu jakýsi vnitřní odpor. Nakonec musím uznat, že se jedná o příjemné překvapení, Vangelisova hudba, která byla skvělá i v Blade Runneru dává obrazům atmosféru, kamera je v jistých scénách krásná, bohužel někdy až moc, z herců mne nejvíce zaujal Michael Wincott, krásně odporný, ale i Depardieu je velmi dobrý, příjemné překvapení, i když nejsem nijak oslněn.(26.8.2006)

• - Původní název zněl jednoduše Columbus. (HellFire)

• - Poté, co Kolumbus (Gérard Depardieu) připluje do Ameriky, na rameni jednoho z lodníků jsou vidět stopy po očkování, které však v době, ve které se snímek odehrává, nemá co dělat. (topesto)

• - Spoiler: Keď Pinzón (Tchéky Karyo) umiera, kňaz mu dáva rozhrešenie v španielčine, pričom oficiálny jazyk pre kostoly v tých rokoch bola latinčina. (Fejpof)