1492: Dobytí ráje

• slovenský

1492: Dobytie raja

Dobrodružný / Drama / Historický / Životopisný

Velká Británie / USA / Francie / Španělsko, 1992, 149 min

Na jednu stranu opravdu velkolepá podívaná v širokém spektru děje a krásné hudby ve vizuálním zpodobnění. A na druhou stranu ztvárněný obraz nezapře prostě americký styl, který se halí do pompéznosti, byť tam hrál charismatický Francouz Gérard Depardieu. Mám rád dobře natočené historické filmy a ne, že by pojetí epického příběhu Kryštofa Kolumba nebylo mistrovské dílo či málo výpravné, ale mapování životní pouti Kryštofa Kolumba šířit křesťanství ve jménu Krista a hledání zlata jak je tedy patrno je trochu předimenzována krvavou brutalitou. Po pravdě musím říci, že mně trochu vadilo, že nejsou třeba více propracované charaktery vedlejších postav, které by daly možnost nahlédnout i do jistých dějových souvislostí s Kolumbovým osudem. A také jen o něco málo více o osudu domorodců. Nicméně je ještě zajímavé ohledně historie malá drobnost, královna Isabella, která byla duší celého podniku, získala větší část finančních prostředků na plavbu Kryštofa Kolumba z majetku Židů, jim zabaveného jako trest za staletí pro maurské kolaborace v Granadě poslední arabské bašty ve Španělsku. Navzdory všemu je to zajímavě převyprávěný příběh, který by neměl milovníka historie minout.(9.10.2011)

• salahadin

Hustota všemožných mouder, co na nás Ridleyho figurky chrlí, se rovná hustotě mlze nad Brčálníkem. Sladké lízátka já nerad, protože obsahují cukr. Ten se ihned vstřebá a způsobí vypouklý tvar dutiny břišní, asi takový, jakým se v současné době pyšní Žerárd Žerárdovič Depardiov. Namísto jednoduchých cukrů lze doporučit kvalitnější polysacharidy, které musí váš trávicí systém nejprve pracně rozložit. Ale nasytí na mnohem delší dobu. Co z toho vyplývá? 1492 je jednoduchý cukírek, Mise/Misie polysacharid. Ridley vždycky napěchoval svoje pseudohistorické filmy tunou patosu a naivním příběhem. Církev v Kolumbově době opravdu netvrdila, že je země placka, to už bylo ostatně vyvráceno od dob starého Řecka. Ridley prostě točí barevné, ale jinak černobílé filmy. Oč lepší jsou ty staré černobílé, no mnohem barvitější snímky!(25.4.2006)

Rok 1492 si pamatuju ještě ze školního dějepisu a Vangelisova hudba udělala také své. Ta je nezapomenutelná a snadno rozpoznatelná. Mám dokonce pocit, že je mnohem slavnější než samotný film. Natočit historický velkofilm nebývá nikdy jednoduchou záležitostí. Tady se to povedlo celkem slušně. Jen ta délka je neúměrná.(9.7.2009)

SPOILEROIDNÍ HLÁŠKY, KTERÉ SE MI PODAŘILO ZACHYTIT: "Jsem nový místodržící. Pevnina už byla objevena jiným Italem. Amerigemm Vespucim. Doufám, že nejste příliš zklamán." "Jak bych mohl." // "Nový svět je katastrofa." "A ten starý, ten je v pořádku?" // "Guvernére moc mluvíte. Jsou tady. Zabijeme je." // "Koho zabijete? Který kmen?" "To je jedno." // "Bohatství člověka neobohacuje. Jen ho zaměstnává." // "Drancování se bude trestat bičem, znásilnění mečem." // "Zacházíte s křesťany tak jako s pohany." "Můžete odjet. Ale tím, že odjedete toto místo zbožnější nebude." // "Přinášíme slovo boží!" "Máme boha." // "Pevnost musí být postavena do dešťů. Včetně šlechticů." "Ti jsou vyňati." "Tak teda nebudou." // "Můj kůň nepracuje." "Všichni musí pracovat." "Můj kůň ne." // (o kouření tabáku) "Tohle je indiánská neřest? Nevidím žádné potěšení, které by z toho dělalo hřích." // "Pevnina my stále uniká, ale vím, že tam je." // "Pokud má pravdu, můžeme jen získat, a pokud ne, nemůžeme nic ztratit." // (o ukřižování) "Vy udělat to samé svému bohu." // "Nejste nic. Vaši bastardi nikdy nezdědí vaše tituly." // "Nemyslíte, že mířit tak vysoko v tak krátké době je nebezpečné?" // "Utabone, mluv se mnou!" "Ty nikdy nemluvit můj jazyk." // "Já vím, že jsem mu to neměla dovolit." "Tak proč?" "Protože se mě nebojí." // "Jste snílek." // "Mezi námi je jeden rozdíl. Já to dokázal! Vy ne!" // "Nenašli jsme ani zlato ani ten váš pozemský ráj." // "Ta opice lže!" NAKONEC NĚJAKÁ (SPOILEROIDNÍ!) HISTORICKÁ DATA (, která se objeví ve filmu. Tak, abyste byli na ten edukativně-faktgrafický útok připraveni: 2.1.1492 dobytí Granady // 3.8.1492 vyplutí z přístavu Palos // 5.12.1492 přistání na Haiti // 12.10.1492 přistání na ostrově Guahani (San Salvador) Objevení Ameriky. // 28.11.1493 znovupřistání v Západní Indii // 15.9.1500 pevnost Isabela // 1.1501 Kryštof Kolumbus do věznice v Kastilii // )(8.11.2006)

1492 je dátum, kedy sa stala veľká vec. Prvý Európania sa dostali na nový kontinent. 1492 je dátum, kedy vševedúca cirkev na čele s neomylnými sektármi dostala ďalšiu ranu od zdravého rozumu. Avšak 1492 nieje veľmi výpovedný film, čo a ako sa stalo. Ridley Scott nevie, čo chcel natočiť, akú myšlienku chcel filmom vyzdvihnúť. Zo začiatku to vyzeralo na logisticky zameraný snímok. Aké páky trebalo potiahnuť, aby sa výprava vôbec uskutočnila. V strede to je samozrejme plavba, ktorá sa vedome, nevedome časovo pretiahla a záver je čistý dopad konfrontácie rôznych civilizácií. Ani v jednom ohľade nešiel režisér do hĺbky. Preto vyzerá celý film strašne plytko a povrchne. Pravdepodobne to je priveľké sústo na jeden film. Aby som však nebol zlý, tak mi nedá nevyzdvihnúť geniálny soundtrack. Inštrumentálne veci od Vangelis sú tak notoricky známe, že sami o sebe pridávajú filmu hviezdu navyše. Celkovo je film pozerateľný, avšak pre nejedného diváka strašne zdĺhavý s množstvom hluchých miest.(29.5.2011)