Černý jestřáb sestřelen

Black Hawk Down

Black Hawk Down

Čierny jastrab zostrelený

Drama / Historický / Válečný

USA / Velká Británie, 2001, 145 min (SE: 152 min)

Komentáře uživatelů k filmu (1 307)

Je to iba akčný film, ale je to tak nehorázne geniálne nakrútený, zostrihaný a ozvučený akčný flm, až ostáva rozum stáť. Najsilnejší zvukový zážitok, čo som prežil v kine. Lepší než Spielbergova VOJNA SVETOV.(3.3.2007)

Ridley Scott, tohle jméno mě dostalo do kina druhý den po premiéře. Čekala jsem válečný film, něco jako Četa - s ideou, s posláním. Vzalo mi to iluze, že i na válce může být nějaká polehčující okolnost, všichni z toho vyjdou jako oběti, ať už to dopadne, jak chce. Myslim, že možná o to panu Scottovi šlo, aby to bylo hodně syrové, realistické a aby to neušetřilo žádného snílka.(15.1.2005)

Jeden z nejsyrovějších a zároveň nejlepších pohledů na válečný konflikt.(20.5.2002)

Vizuálně orgastický masakr s verbovacím podtextem, který musíte zapudit, abyste si tu audiovizuální nádheru naplno vychutnali. Tupý náborový scénář ovšem kazí filmový zážitek při dalším zhlédnutí.(22.9.2003)

Oscar 2 : Střih, Zvuk + 2 nominace: Režie, Kamera(5.3.2004)

Po trochu nudném začátku přichází exhibice pana Režiséra. Krvavá, syrová, drsná řežba, natočená tak impozantně, že si člověk musí říct "...jak to sakra ten Scott dělá?". Škoda té neproměněné nominace na Oscara. Mistr Scott by si ho konečně už zasloužil. Také je nutno ocenit, že se v tomto filmu divák nedočká podobné hyperpatriotické hrůzy jako na konci "Ryana". Po formálně dokonalém, ale dějově hloupém Gladiatorovi si u mně Ridley opět spravil reputaci.(20.7.2002)

Předně má tenhle film naprosto skvělou atmosférou - díky hudbě (skvělý Hans Zimmer), výtvarnému zpracování, stylu režie a stylem syrového zobrazení válečného konfliktu. Je pravda, že to je asi všechno (o nějakých bravurních hereckých výkonech tady nemůže být ani řeč - ono ani není co hrát), ale na dobrý film to stačí.(29.3.2004)

Tak tohle je vážně bomba, ta syrovost, ty emoce, ti američtí chlapci daleko od domova...a tady to není ani trapné (zdravím Toma Hankse). Žádné vyloženě vedlejší ani hlavní role tu nejsou, možná s výjimkou Joshe Hartnetta...Tom Sizemore, Jason Isaacs nebo Eric Bana jako borec z borců největší "Hoot" Gibson, spousta dalších borců ve "vedlejších" rolích, oscarový zvuk, neméně zdařilá hudba a nad tím vším věčné heslo - Rangers Lead The Way!(24.1.2003)

Realistický obraz války...a to je vše. Ani na ten zasraný americký patriotsmus zde není místo (ovšem jak pro koho) takže se není ani třeba podrobněji rozepisovat :-)(28.4.2004)

Pulzující válečná vřava, na níž je nahlíženo syrovým okem, které si udržuje permanentní nadhled a nesnaží se nikoho soudit. Sled podmanivých obrázků a dechberoucích scén je doplněn o chytlavý etnický soundtrack Hanse Zimmera a nemá jediného slabého místa v obsazení. Více takových filmů, které člověku nedovolí pouze povrchně nahlédnout, ale i „prožít“(21.7.2006)

Devadesátiminutový přímý přenos z válečné vřavy uprostřed Mogadiša. 90% Zajímavé komentáře: Gemini, k212, fantoci, wipeout, mls(9.9.2005)

Akce stíhá akci, kulky sviští kolem hlavy jedna za druhou, atmosféra houstne... No, je to velmi dobrý akční, resp. válečný film, ale nic víc. Ovšem ani nic míň.(15.10.2003)

V době, kdy jsem měl na občance sotva zaschnutý inkoust a úspěšně složil přijímačky na střední, vyrazil jsem do kina na válečný film od Ridleyho Scotta, tvůrce, který mi pár týdnů předtím v televizi zprostředkoval nefalšovanou hrůzu při setkání se slizkým mimozemšťanem. A bylo to... impozantní! Tehdy jsem odložil knížky a zamiloval se do velkého plátna. Navíc jsem využil nástupu počítačů i konexí na lidi s vysokorychlostním internetem k tomu, abych začal hltat filmy. Ve velkém. A Černý jestřáb sestřelen byl jeden z nich. Viděl jsem ho tehdy doma snad 20x. A teď, asi po desetileté pauze, jsem se k němu vrátil a nic se nezměnilo. Vlastně se to celé umocnilo. Ta nosná myšlenka o nesmyslnosti války je opravdu chatrná, ale o to ani nešlo. V rámci žánru je totiž tento film unikum. Z hlediska tvůrčí zručnosti ve zprostředkování válečné bitvy dokázal Scott s celým štábem dosáhnout maxima. Idziakowa ruční kamera v ulicích, širokoúhlé kamerové celky na vznášející se helikoptéry, zvuková stopa posílající rachot samopalů skrz celý obývák, rytmický střih udávající tempo spolu s Zimmerovou burácející hudbou. Každý šroubek, každá matka je utažena naplno. Chápu tehdejší konkurenci, ale fakt, že z oscarového klání vytěžil snímek v technických kategoriích pouze dvě sošky, mi hlava nebere. Ale čert vem ceny, tady nemám sebemenších pochyb, že ve výše vypsaném bude film udivovat i za další dekádu. Tady už není co překonávat.(31.10.2014)

Úžasně natočená nuda. Chvíli je Black Hawk Down velmi intenzivní zobrazení válečného pekla, s přibývajícími minutami mě to neustálé střílení (spolu se střídavě hrdinskými či vystrašenými řečmi) začalo nudit, ke konci už jsem film sledoval jen jedním okem. Na mne to prostě bylo příliš popisné, dávám přednost vyprávěcím snímkům.(4.6.2010)

Skutečná válka.... Skutečný svět .... VÁLKA ŽIVĚ!(5.6.2004)

Pro me jen mirne nadprumerny valecny film, ktery prvni polovinu divaka naprosto uzemni dokonale natocenymi bojovymi scenami, ale ve druhe puli uz stale stejny obrazek zacina ponekud nudit.(30.7.2002)

Rozpočet $92miliónovTržby USA $108,638,745Tržby Celosvetovo $172,989,651Tržby za predaj Blu-ray v USA ? //počet predaných kusov ?Tržby za predaj DVD v USA $10,218,252 //počet predaných kusov ?║ režisér Ridley Scott a jeho ďalší majsterstuck, vyrazil dych, jeden z najlepších vojnových filmov /videl v kine 2x: 100%/(19.5.2005)

Jako drsný akční film s válečnou tématikou... proč ne... Má to všechny atributy dobré akce – švih, napětí, dramatičnost a naturalistickou přímost. Podobnou, jaká zdobila Ryana. Narozdíl od něj však naštěstí postrádá silného agitačního ducha, byť po myšlenkové stránce je film také značně schematický a patetický. Nicméně vzhledem k úžasně absorbující atmosféře rozpáleného Mogadiša, dobrým hereckým výkonům (především Erica Bany a Ewana McGregora) se jedná o klasické "must-see" pro fanoušky filmů americké provenience. K tomu všemu nutno přidat výtečný soundtrack Hanse Zimmera, skvělou kameru a Ridleyho Scotta, který akční scény umí jako málokdo. Vytknout pak lze jen zmíněnou myšlenkovou klišovitost a občasnou zmatenost... ale jako drsný akční film s válečnou tématikou... proč ne... víc bych za tím nehledal.(16.4.2005)

Po přípravné půlhodince vypukne dvouhodinové válečné peklo. Lepší obraz současné války jen tak neuvidíte. Jelikož na to dohlížel Ridley Scott je to i dost efektní a zároveň brutální (palec, céva, ruka apod.). Navíc se tu kulkám vyhýbá i velmi zajímavé herecké osazenstvo - zvláště Tom Sizemore je prostě boží (a velmi podobný své roliv Ryanovi či v Pearl Harboru). Kromě neustávající palby jsou obrázky podkresleny i velice zajímavou hudbou Hanse Zimmera. Přesto, ač je to skvělé, bylo-li by to o něco kratší, bylo by to ještě lepší.(19.10.2003)

Postmoderní válka v plné síle. I přes svoji monotématičnost lze do této kategorie zařadit celý film, kterému sem pomáhá především takřka nosná absence "myšlenky".(1.5.2006)

<< předchozí 1 2 3 4 17 34 50 66