Genetická revoluce

Kanada, 2019, 50 min

Hudba:

John Kanakis

David Suzuki (průvodce)

Genetické inženýrství už dávno není jen sci-fi. Vědci představili nový nástroj, který může způsobit revoluci v medicíně – a nejen v ní. Díky genovému inženýrství půjde vytvářet lidi výkonnější, odolnější vůči nemocem, krásnější – rodiče si budou moci nechat naprogramovat děti na míru. Hrají si vědci na Boha...? Kdo bude rozhodovat o tom, co je ještě přípustné, a co ne...? Tento film se zabývá vzrušujícím, rychle se rozvíjejícím světem genetického inženýrství. Jeho hlavními hrdiny jsou vědci ze všech koutů světa, kteří využívají nové technologie na úpravu genů s nečekanými možnostmi a způsoby, o jakých se nám dříve ani nesnilo. Staňte se svědky rozhodujícího momentu a buďte u toho, kdy tito vědci změní celý svět. Technologie jako CRISPR umožňují rychle a levně měnit DNA všech živých tvorů, včetně člověka. Geny mohou být upravovány takřka stejně snadno jako slova na monitoru počítače. Nové schopnosti upravovat DNA přináší naději na léčbu nemocí, záchranu ohrožených druhů, vymýcení hladu ve všech koutech světa a snad i dosažení lidské dokonalosti. Ale můžou být tyto sliby naplněny? (TV Prima)

Dragoni

Děsivé i zajímavé zároveň. Po objevení technologie CRISPR, je téma genetického inženýrství jistě kontroverzní i zajímavé zároveň. Dokument ukazuje obě strany, jak vědce, regulace a nařízení, tak i lidí co experimentují na hraně zákona i možného zneužití úpravy genomu. ()