poster

Blade Runner

 • Česko

  Ostré komando

 • Česko

  Běžec poostří

 • USA

  Blade Runner

 • Velká Británie

  Blade Runner

 • Slovensko

  Blade Runner

Sci-Fi / Thriller

USA / Hongkong / Velká Británie, 1982, 117 min

Komentáře uživatelů k filmu (1 656)

 • golfista
  ****

  Klasika Sci-fi žánru s pečlivě vybudovanou atmosférou, kterou si Ridley Scott ohlídal po celý film a skvělými hereckými výkony. Rozhodně kultovní snímek, který by měl znát každý příznivec tohoto žánru.(12.5.2003)

 • POMO
  **

  Vizuálne a hudobne krásne a pútavo hypnotické. Ale dejovo tak príšerne rozťahané a prispaté, že som sa skoro zbláznil od nudy. Scott neovláda obsah. To je fakt, ktorý sa nedá poprieť. A tých zopár krásnych dialógov scenáristu Davida Peoplesa ešte z BLADE RUNNER nerobí hlboké filozofické dielo. Teda pokiaľ ho v ňom sami nechcete silou mocou vidieť...(12.5.2002)

 • Houdini
  ****

  NFR 1993, Oscar 2 nominace: Výprava, Vizuální efekty(24.2.2004)

 • Lima
  *****

  Scifi kult pro opravdové fajnšmekry. Vzpomínám si, když jsem před lety byl na obnovené premiéře BR - Director´s Cut, seděli jsme v kině tři lidé. Vychutnat si tehdy obrazovou krásu BR na velkém plátně byl naprosto jiný zážitek, než oříznutý obraz na TV. Není to lehke pokoukání, není to popcornová zábava. Celý film se line v ambientní náladě, která se musí procítit. A pokud člověk vidí BR s perfektním zvukem, může si pořádně vychutnat mistrovský Vangelisův soundtrack a zachytit různé zvukové vychytávky v některých scénách, jako všelijaké šeptání čí ambientní zvuky, které dokreslují náladu filmu. Ridley Scott stvořil fascinující, temný futuristický svět a i kdyby poté už nenatočil nic jiného, tímhle dílem se zapsal mezi nesmrtelné tvůrce.(26.5.2002)

 • Galadriel
  *****

  Tenhle film má tolik "nej", že vypsat je sem by zaplnilo víc prostoru, než má rozumný komentář mít. Zrovna jsem shlédla "the final cut" verzi s brilantním obrazem, zvukem, sestříhaný tak, jak to chtěl Ridley mít už původně. A s tímto dalším shlédnutím jsem opět našla novou hloubku celého díla. Pokaždé se mi Blade Runner dostane o něco víc pod kůži, pokaždé v něm najdu mnohem víc filozofie než minule, víc poetiky a víc krásy. "I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhauser gate. All those moments will be lost in time, like tears in rain..." Blade Runner je plný krásných metafor, úžasně kompaktní a inteligentní a navíc vizuálně a hudebně dokonalý. Všechno v něm mi přijde dokonale promyšlené, na první (!) pohled jednoduchý děj není vůbec tak přímočarý, jak se může někomu zdát, vypiplané dialogy, obraz pochmurného futuristického města budoucnosti zahaleného do věčného deště... Když o tom tak uvažuju, tak právě on je můj nejoblíbenější sci-fi film (a možná nejen sci-fi). "Quite an experience to live in fear, isn't it?"(23.2.2004)

 • Gemini
  *****

  Jedna z nejneutěšenějších vizí budoucnosti, a přitom se nekoná žádný zánik civilizace, žádná epidemie, nic takového. A lidé mimo hlavní zápletku si možná ve světě Blade Runnera žijí taky celkem spokojeně...tak proč ten depresivní pocit? Je to především naprosto dokonalou atmosférou odvrácené stránky svým způsobem asimovského světa, kterou Ridley Scott načrtnul způsobem tak nehorázně megalomanským, že ve své době zkrátka neměl obdoby. Ale těžko říct jak by Blade Runner uspěl bez Vangelisova úchvatného OST... Překvapivě nejvíc na mě zapůsobil Edward James Olmos. Nehoráznost, že? Ale je to tak... Absolutně jsem nevěděl, co mám od Blade Runnera čekat...nebylo to lehké pokoukání, ale byl to silný zážitek. Duch P. K. Dicka, Williama Gibsona a jim podobných je tu. Pro někoho navždy, pro někoho nikdy. Nic mezi tím. 90%(1.6.2005)

 • Tosim
  ****

  Originalita sálá z každého filmového políčka, svou stavbou (Blade likviduje) je však snímek velice jednoduchý. Ocenil jsem (jak jsem si uvědomil záhy) onu romantickou linii a závěrečnou "redemption" scénu na střeše. Jen ony filozofické myšlenky mi přišly jako holý nadbytek.(20.7.2006)

 • Matty
  *****

  Nejpůsobivější videoklip k Vangelisově hudbě. Mistrovské dílo plné dechberoucích obrazů, dotvářejících noirovou atmosféru světa pomíjejících jistot, a závažných filozofických otázek (co dělá člověka člověkem, od čeho jsme na světě), které je na základní úrovni poměrně snadno srozumitelné (nakonec záleží hlavně na tom, čemu věříme), ale zároveň ponechává dost prostoru pro divákovy úvahy. Přes svou ponurost a designovou vypiplanost zároveň nejde o těžkopádný film, který by se opájel vlastní krásou. Stále s přehledem to nejlepší, co Scott natočil. (Hodnotím Final Cut.) 95% Zajímavé komentáře: k212, jahol, mm13, dobytek, Zóna, Triple H, Dominicus, Vinczent, danodo(11.4.2005)

 • Radyo
  ****

  Klasika žánru science-fiction. Musím říct, že napoprvé mě tenhle film vůbec nepřesvědčil (dokonce jsem při jeho sledování asi ve 3/4 filmu usnul). Ale když jsem jej viděl podruhé a pak i potřetí, už to bylo jiné kafe. Skvěle budovaná atmosféra, podpořená jedinečnou hudbou mistra zvuku Vangelise a doplněná mnoha úžasnými efekty, to vše donutí nakonec diváka k zamyšlení "kdo vlastně byl ten hodný a kdo ten zlý".(23.7.2002)

 • Isherwood
  *****

  I po více než dvaceti letech stále mladá, svěží a novátorsky vyhlížející sci-fi, která neztratila nic ze své působivosti. Scottovo vizuální vidění, podpořené Vangelisovou hudbou, však plně přebíjí obsah, který je ve své podstatě až příliš jednoduchý a za filozofii bych jej rozhodně neoznačil, stejně tak jako nespatřuji moc oduševnělé romantiky ve vztahu Deckarda s Rachael – mnohem více na mě zapůsobil démonický Roy Batty jehož proslovy o zážitku ze žití ve strachu a slzách v dešti ve mně rezonovaly po zbytek filmu. Filmový kult pro fajnšmekry, pro mě nevšední zážitek po dvouleté odmlce, která propříště už tak dlouhá zřejmě nebude.(3.1.2007)

 • J*A*S*M
  ***

  Úžasná atmosféra, skvělé zpracování, díky němuž bych filmu odhadoval tak čtvrtinové stáří, vynikající herci, několik velmi silných scén, ale zároveň strašná nuda. Takhle nějak vypadá to staré klišé, že forma překonala obsah. Blade Runner si mě nezískal, ani když jsem mu nedávno (2011) dal druhou šanci.(15.1.2009)

 • Malarkey
  ****

  Já už asi vím, proč mi na první shlédnutí Blade Runner moc nesedl. Jedná se totiž o vizuální orgii bez špetky emocí. Harrison Ford, jak jindy předvádí divácky stoprocentně libivé postavy, tak tady o něm skoro ani nevíte. V jeho případě se jedná o diametrálně naprosto odlišnou roli, kterou si divák nemusí oblíbit, ale perfektně zapadá do té vizuálně precizně načrtnuté budoucnosti, která mě naprosto dokonale učarovala.(9.10.2017)

 • T2
  ***

  Rozpočet $28miliónovTržby USA $32,868,943Tržby Celosvetovo $57,100,000Tržby za predaj Blu-ray v USA $32,532,660Tržby za predaj DVD v USA $35,434,954║ Vizuál, kulisy, ponurá atmosféra sú delikátne, príbeh nie je možno najchytľavejší ale má čosi do seba, len keby to troška viac malo na dejových obrátkach... pre mňa aj tak len priemer. /videl v kine: 65%/ (videl na festivale Comics Salon 2012)(25.8.2007)

 • Djkoma
  *****

  Úchvatné sci-fi, v kterém dostal Ridley Scott jedinečnou šanci velmi volně zadaptovat náhled F.K. Dicka do Delfské věštírny, z které si přinesl vidinu světa vzdáleného, ale přitom tolik blízkého. Temná atmosféra jaká je u filmů noir zvykem je tu skvěle doplněna o dokonalou hudbu (Vangelis), skvělý cit pro režii a výběr herců. Stále promočený Harrison Ford odvádí výborný výkon vedle, kterého se Rutger Hauer rozhodně neztrácí a předvádí nezapomenutelné okamžiky filmových dějin. Ostatní role nejsou tolik působivé, zajímavé a poutavé. Na jednu stranu jsi sem hodnocením v podobě 5* jistý, ale na druhou mám i pochyby. Jenže ty celková vizuální stránka filmu naprosto odsouvá a je úžasné, co Scott dokázal vytvořit za svět. I přes první pokus shlédnout toto dílu, při kterém jsem usnul, jsem se nevzdal a odhalil jsem mnohé skryté stránky nejtemnější sci-fi (minimálně) 80. let.(2.9.2004)

 • Marigold
  *****

  Žánr filmové science-fiction ve své nejzralejší podobě. Scott dokázal spojit výtečnou trikovou stránku, kvalitní herce a hlavně charakteristicky intelektuální Dickův příběh do fascinující "noir" detektivky budoucnosti. Atmosféře náramně pomáhá Vangelisova hudba a také to, že spíše než akční rozvíjení zápletky film vyznává dialog a pomalý posun vpřed. Fikční svět kolem vás tak nabývá na plastičnosti a při dobré konstelaci vás pohltí a nadobro se otiskne v duši. A příběh o lidskosti/nelidskosti/umělosti nabývá na aktuálnosti, ne naopak. Zajímavé je i to, že film si diváky nezískal "sezónně", ale získává je napříč časem. Což je samozřejmě velká poklona jeho kvalitám.(27.1.2004)

 • gouryella
  *****

  Pravdepodobne vrchol kariery R.Scotta. Tuto nadcasovou sci-fi se mu zrejme jiz nikdy nepodari zadnym jinym filmem prekonat.(31.7.2002)

 • Renton
  **

  Scénář: Hampton Fancher, David Webb Peoples .. Pomalé a prázdné. Přesně takhle na mne zapůsobil Blade Runner. Ano, mluvím o tomto emh! kultovním sci-fi filmu. Kromě dobré Vangelis hudby a rozmáchlé vize architektury, která slouží jako pozadí pro slušně budovanou temnou noir atmosféru nemám co pochválit. Příběh lovce replikantů je totiž pěkně fádní a rozhodně nemá na to utáhnout celý film natož s pomocí několika filozofických dialogů udělat kult. Až ustane slzet déšť, třeba prohlédnou i další..(27.4.2006)

 • woody
  ****

  Absolutně skvělý film co dodat no snad jedině viděl to někdo na videokazetě z roku 1991?(10.1.2003)

 • Anthony
  *****

  Film dokonale vyvážený. Hudba, herci, scénář, atmosféra, vizuální podívaná - vše působivé, ale nic tu není na úkor jiných složek (tj. jen na efekt). Jen je tu bohužel vidět, jaký velký herec mohl být Rutger Hauer, kdyby lépe volil role - tady je prostě fantastický.(12.6.2003)

 • Adrian
  *****

  Nadcasovo magicke.(8.1.2008)

<< předchozí 1 2 3 4 22 42 63 83