• Česko

Běžec poostří

• Hong Kong

Sci-Fi / Thriller

USA / Hong Kong / Velká Británie, 1982, 117 min

Scifi kult pro opravdové fajnšmekry. Vzpomínám si, když jsem před lety byl na obnovené premiéře BR - Director´s Cut, seděli jsme v kině tři lidé. Vychutnat si tehdy obrazovou krásu BR na velkém plátně byl naprosto jiný zážitek, než oříznutý obraz na TV. Není to lehke pokoukání, není to popcornová zábava. Celý film se line v ambientní náladě, která se musí procítit. A pokud člověk vidí BR s perfektním zvukem, může si pořádně vychutnat mistrovský Vangelisův soundtrack a zachytit různé zvukové vychytávky v některých scénách, jako všelijaké šeptání čí ambientní zvuky, které dokreslují náladu filmu. Ridley Scott stvořil fascinující, temný futuristický svět a i kdyby poté už nenatočil nic jiného, tímhle dílem se zapsal mezi nesmrtelné tvůrce.(26.5.2002)

Jsou tomu plus mínus dva roky, co jsem poprvé toto sci-fi viděl. A moc se mi nelíbilo, abych pravdu řek'. Jenže zde jsem se dozvěděl, že jsem možná mohl mít nesprávnou verzi (pamatuju si, že jsem z toho měl v hlavě solidní zmatek) a proto jsem věděl, že si musím jednou sehnat tu správnou verzi. No a dnes jsem si sehnal "final cut" a pustil si jej. A ten film mě… dostal. Hudba, déšť, to věčné uvažování "co mám jak chápat", kdo je replikant a kdo ne… no prostě jsem z toho vcelku příjemně překvapený. Navíc, z Hauerova proslovu na konci mám ještě teď takovou tu krásnou husí kůži. Sice mi některé věci docvakly až po "malé nápovědě" (např. význam toho origami mi unikl, ale stačí si přečíst pár řádků zde a jste v obraze) ale i tak jsem si tento film opravdu užil. Už se těším na třetí projekci a kolik nových věcí odhalím (protože tohle je jeden z mála filmů, kdy je přímo povinnost pustit si jej vícekrát). Vím, že to už zní ohraně, ale opravdu se ujistěte, jestli jste neviděli špatnou verzi tohoto snímku, protože jinak byste se připravili o jeden dokonalý zážitek z perfektního sci-fi. Určitě si půjčím knihu a do té doby mi nezbývá než snít o elektronických ovečkách… 100 %.(29.12.2010)

„Všetky spomienky sa stratia v čase. Ako slzy. Dážď. Hodina smrti.“ BLADE RUNNER mi nikdy extra nesadol a tento naoko chladný sci-fi experiment sa mi nikdy nezapísal do srdiečka. A ak mám od Ridleyho Scotta vybrať kultové sci-fi, bez váhania vyberám VOTRELCA. Napriek tomu BLADE RUNNER má veľa do seba: dodnes (!!!) nezostarnutú víziu sveta budúcnosti, ktorá síce zaváňa klišé (lietajúce autá), ale napriek tomu nie je smiešna, ani trápna. Naopak, i vďaka slušným hercom (najmä Ford s Hauerom) dodnes kvalitne funguje. Tou skutočnou bombou je ale práve vizuálna stránka. Či skôr audiovizuálna, pretože i vďaka šialenej Vangelisovej hudbe, geniálnej výprave, fantastickým kostýmom a originálnym rekvizitám úchvatne hypnotická atmosféra nepripomína nič, čo by mohlo vzniknúť na planéte Zem.(25.11.2006)

Před 20 ti lety jsem tento film viděl poprvé. Nic mi to neřeklo, proto jsem velmi rád sáhl po (letošní) Final Cut , abych zjistil, jak na tom opravdu jsem…. Scott odvádí dobrou filmařinu, o tom bez debat. Vše je podtrženo výtečnou kvalitou disku, remaster nemá chybu. Ale…. Vám se to nezdá strašně vláčný, roztahaný až nudný? PŘÍBĚH:*** klidný, snažící se navodit temnou atmosféru mne prostě neoslovil. Asi zpracováním, protože nechápu, co by mne na aneroidech a pátrání po nich nemělo bavit. Vangelisova hudba je perfektní a z hereckých výkonů mi v hlavě zůstane nejvíc replikant R.Hauer. Jen teď nevím, jestli je to vlastně hodně nebo málo./ HUMOR: ne./ AKCE:** není ji mnoho. Přestřelka s hadí ženou asi po 50ti minutách a pak rozhodně závěrečná pasáž, která má v sobě i napínavý náboj./ NAPĚTÍ:*** otázky, které vedou k odhalení replikantů jsou velice zajímavé. Celý snímek se snaží udržet si ,,svoji hladinu“ napětí, ale mě to nebere. Snad jen, když se H.Ford dá (konečně) do pátrání. Ale že to trvalo…. Asi to bohužel opravdu není pro mne.(1.3.2008)

Dan Nekonečný s holubicí, přemetující trans Kocáb a antiherec Ford. Aneb jak si po letech zkazit filmový zážitek. Pamatovala jsem si to MNOHEM sofistikovanější, ale asi se mi tehdy (2006) ještě nedovyvinuly mozkové spoje (nebo jsem si vysnila lepší děj, když jsem si při tom v Aeru dávala dvacet). Rutger každopádně kouzelný. (3,5*)(8.10.2017)

• - O hudbu k filmu se postaral řecký hudební mág Vangelis. (blackrain)

• - Ridley Scott se tak upnul na vizuální stránku filmu, výpravu a detaily kolem, že takřka vůbec nediskutoval s herci o tom, co od nich chce a jak on vidí jednotlivé postavy. To vadilo především Fordovi, který po celé natáčení pořádně nevěděl, zda je jeho pojetí ve shodě s režisérovým či ne. (DaViD´82)

• - ! SPOILER ! 18 let zůstal Scott tajemný v otázce Deckardova replikanství. Až v červenci 2000 prohlásil, že dle něj je a vždy byl replikantem. Ford se na to sešel se Scottem a pro změnu prohlásil, že se oba jednoznačně shodli, že není a v žádné z verzí ani být neměl. Další kolo tedy bylo až na sklonku roku 2007 při vydání Final Cut verze. Scott se tehdy nechal slyšet, že: "... teď už to snad musí být každému jasné". (DaViD´82)