• Česko

• Hong Kong

• Nizozemsko

Sci-Fi / Thriller

USA / Hong Kong / Velká Británie, 1982, 117 min

Neuvěřitelné jak se z celkem solidního sci-fi snímku může odebráním zbytečných monologů, tu a tam malou změnou a poupravením závěrečných vteřin stát jeden z atmosféricky hypnotických klenotů světové kinematografie. A zřejmě ten vůbec nejvlivnější film vůbec, protože bez jakékoli nadsázky ovlivnil veškeré sci-fi po něm. Geniální pochmurná noir vize budoucnosti, která ve vás i dnes vzbudí otázky. Nemyslím teď nutně ty, zda tedy je či není Deckard replikantem; což se ostatně stejně liší verzi od verze a ona ambivalentnost je dána tím, že Hampton s Fordem k tomu vždy přistupovali, že jím je, zatímco Ridley jim natruc, že není. Spíše to pokládá otázky "věčného" charakteru, kde je hranice mezi životem a lidstvím a především zda na tom vůbec záleží, kdo je/není replikantem. Blade Runnera se tak řadí po bok Posledního pokušení Krista spíše než ostatních žánrových scifáren. Není to film pro každého (ano, je to p-o-m-a-l-é a málomluvné způsobem, kdy třeba Deckard v závěru dvacet minut vůbec nepromluví, byť nesleze z plátna), ale kdo si k němu cestu najde, tak tomu rozhodně nehrozí, že by se mu vzpomínky na tento skvost vytratily z paměti jako slzy v dešti... Původní kinoverze: 3/5, Režisérský sestřih 1992: 5/5, Final Cut 2007: 5/5(17.1.2008)

• POMO

Vizuálne a hudobne krásne a pútavo hypnotické. Ale dejovo tak príšerne rozťahané a prispaté, že som sa skoro zbláznil od nudy. Scott neovláda obsah. To je fakt, ktorý sa nedá poprieť. A tých zopár krásnych dialógov scenáristu Davida Peoplesa ešte z BLADE RUNNER nerobí hlboké filozofické dielo. Teda pokiaľ ho v ňom sami nechcete silou mocou vidieť...(12.5.2002)

Rozpočet $28miliónovTržby USA $32,868,943Tržby Celosvetovo $50,500,000Tržby za predaj Blu-ray v USA $12,012,993Tržby za predaj DVD v USA $35,167,744║ Vizuál, kulisy, ponurá atmosféra sú delikátne, príbeh nie je možno najchytľavejší ale má čosi do seba, len keby to troška viac malo na dejových obrátkach... pre mňa aj tak len priemer. /videl v kine: 65%/ (videl na festivale Comics Salon 2012)(25.8.2007)

Klasika žánru science-fiction. Musím říct, že napoprvé mě tenhle film vůbec nepřesvědčil (dokonce jsem při jeho sledování asi ve 3/4 filmu usnul). Ale když jsem jej viděl podruhé a pak i potřetí, už to bylo jiné kafe. Skvěle budovaná atmosféra, podpořená jedinečnou hudbou mistra zvuku Vangelise a doplněná mnoha úžasnými efekty, to vše donutí nakonec diváka k zamyšlení "kdo vlastně byl ten hodný a kdo ten zlý".(23.7.2002)

Dan Nekonečný s holubicí, přemetující trans Kocáb a antiherec Ford. Aneb jak si po letech zkazit filmový zážitek. Pamatovala jsem si to MNOHEM sofistikovanější, ale asi se mi tehdy (2006) ještě nedovyvinuly mozkové spoje (nebo jsem si vysnila lepší děj, když jsem si při tom v Aeru dávala dvacet). Rutger každopádně kouzelný. (3,5*)(8.10.2017)

• - Ridley Scott dodnes tvrdí, že předlohu před zfilmováním nečetl, aby mu neomezovala jeho vizi, kterou získal po přečtení scénáře. (DaViD´82)

• - Pro film muselo být vyrobeno dvakrát více všech kostýmů než je běžné. Bylo to z důvodu, že takřka stále ve filmu prší a nemohlo se tedy čekat až kostým uschne. (DaViD´82)

• - První verze filmu, která byla pouštěna nejužšímu štábu měla takřka čtyři hodiny stopáže. Ač se to všem líbilo a znali scénář, tak nikdo včetně Scotta údajně z filmu nepochopil o co tam vlastně jde. Proto vznikl nápad na dodělání voice-overu, který vysvětloval Deckardovy myšlenkové pochody. Až na to, že nikdo netušil, co by měl říkat a jak. Při zvukových dotáčkách pak Ford prohlásil: "To je bizarní, fakticky bizarní a nikdy to nemůže fungovat." Scott se kvůli tomu dostal do sporu s Warner Bros a finální verze voice-overu, která byla v původní kinoverzi, byla již dělána bez něj. Ford byl donucen namluvit ho, jelikož to měl ve smlouvě. Tvrdilo se, že schválně nedaboval příliš snaživě v domnění, že by pak studio od tohoto nápadu odpstoupilo. Po letech to však popřel a řekl, že tato teorie asi vznikla na základě více verzí. Konečnou podobu voice-overu nakonec psal scenárista, který do té doby neměl o filmu ani ponětí. Ford i Scott jsou na tuto verzi dodnes alergičtí, byť spousta lidí ze štábu ji má naopak raději než ty novější sestřihy. (DaViD´82)