• Česko

Běžec poostří

• Hong Kong

Sci-Fi / Thriller

USA / Hong Kong / Velká Británie, 1982, 117 min

Depresívne L.A. 2019 skvelá práca s kamerou a Vangelis vytváraju atmosferu, ktorú môže Blade Runnerovi drtivá väčšina filmov len ticho závidieť. IMHO nepovažujem toto za vrchol Ridleyho tvorby, ale skvelý odazový mostik medzi réžisérsku elitu. A vidno, že Balde Runnera malo rado veľa veľa budúcich režisérov, ktorý sa ním neraz (väčšinou neuspešne) inšpirovali.(26.4.2004)

Po právu je tento kousek Ridleyho Scotta jedním ze základních kamenů sci-fi žánru. Už dlouho jsem neviděla film s TAKOVOU atmosférou... *I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhauser gate. All those moments will be lost in time...like tears in rain..Time to die.*(19.7.2008)

Film, který mě přesvědčil, že i samotná atmosféra může být obsahem, ono totiž samotné dění Blade Runnera je poměrně chudé, prostá honba lovce hlav za pár hlavami, avšak způsob podání dělá z filmu nezaměnitelný zážitek, ať už v dobrém, špatném, či v mém případě v rozporuplném slova smyslu. Blade Runner je jako perfektně rozestavená šachová partie - dostane se vám zajímavým vstupním informacím, vnoříte se do ohromného, ale zchátralého světa věčné temnoty, deště a kouře, ale když už přijde na samotnou hru, tak ne a ne to rozjet správným směrem. Ovšem zvláštním nábojem nabité finále a překvapivý pat za to stál... 7/10(4.6.2010)

Ridley Scott po Vetřelcích potvrdil, že je skvělý režisér a natočil další kultovní film. Harrison Ford předvádí vynikající výkon, stejně jako ostatní herci hlavně do té doby neznámý Rutger Hauer a Sean Young. Škoda, že snímek byl nominován jen na dva Oscary (Výprava, Vizuální efekty). Po celou dobu na vás dýchá výtečná atmosféra, která je korunována výborným koncem. Ve své době hodně nadčasové a originální.....(2.1.2008)

Ja si Blade Runnera pamatoval jak totalni nudnou kravinu o nicem, ale je fakt, ze uz to je spoustu let, co jsem to videl, navic urcite v televizi, s dabingem, reklamama a mizernym obrazem. No a ted jsem se k tomu odhodlal znova, originalni zvuk, dvd kvalita a nejakej Final cut. A ono se mi to libilo. Ne ze bych z toho byl uplne hotovej, to urcite ne a mozna to je tim, ze jsem cekal sracku, ale proste me to tentokrat bavilo. Sice jednoduchej, ale dobrej pribeh, paradni temna atmosfera, pekne vykreslena hnusna budoucnost a hlavne na rok vzniku docela vymazleny triky. K tomu mladej dobre hrajici Ford, Hauer v jedny ze svejch nejlepsich roli. Ale co si tak pamatuju, mam dojem, ze v ty verzi, co jsem kdysi videl, byly ruzny pochybnosti hlavniho hrdiny a nejednoznacnej konec, coz se tady nekona. Slabsi 4*.(5.9.2010)

• - Ještě za prvního scenáristy Hamptona Fanchera měl film začínat scénou, ze které by zpočátku nijak nebylo poznat, že jde o sci-fi. Odehrávala by se v běžné chatce, kde by seděl zamyšlený Deckard v baloňáku. Venku by se stmívalo, dopravní prostředek by zastavil pod okny, dovnitř by vešel muž, šel by si ohřát polívku a pak by byl zastřelen Deckardem. Zdánlivě bez důvodu. Poté by zastřelenému rozevřel ústa a vytáhl elektronické součástky, strčl by je do kapsy, vyšel ven, nasedl do auta a odletěl. Až poté by naběhly úvodní titulky. (DaViD´82)

• - Spoiler: Režisér Ridley Scott měl již od samého začátku neshody s Harrisonem Fordem ohledně scénáře. Scott zamýšlel do filmu začlenit voiceover, s čímž Ford nesouhlasil stejně jako s ideou, že by postava Deckarda (Harrison Ford) měla být replikantem. Měl totiž pocit, že by to podkopávalo myšlenku příběhu o tom, kterak Deckard coby člověk objevuje svoji lidskost (v tomto ohledu se Forda zastal i herec Rutger Hauer). Podle Forda byli on a Scott původně domluveni film natáčet tak, aby z příběhu vyplynulo, že je Deckard (Harrison Ford) člověk a nikoli replikant. Nakonec ale Scott otočil a do filmu zakomponoval náznaky toho, že by Deckard replikantem být mohl, čímž velice zklamal jak Forda, tak Hauera. (Jakkob)

• - Harrison Ford a Ridley Scott spolu příliš nevycházeli. Po premiéře filmu Ford poznamenal, že to bylo nejhorší natáčení jaké absolvoval. (Witta)