Gagman (TV seriál)

Komedie / Muzikál

Československo / Západní Německo, 1987, 6 x 30 min

Takřka bezchybná, s absolutní láskou napsaná, natočená i zahraná šestidílná pocta klasickým groteskám. Čert ví, v jakém koutu jakého televizního archivu se na ni teď pohříchu snáší prach. Hlavní devizou Gagmana je bezesporu Boris Hybner. V roce 1987 byl v plné síle, a tak se není čemu divit, že (spolu s Jurajem Herzem, ačkoliv jeho podíl na scénáři prý nijak zásadní nebyl) dokázal stvořit něco takového. Všechna ta naivita, prostinké zápletky, které rozpoutávají komické peklo, ohromující a do detailů promyšlená choreografie scén, žijící městečko Jollywood, z něhož v každém díle vidíme jinou část (a uvědomíme si, jak nákladná musela být jeho stavba)... To vše je perfektní. Zrovna tak jako Al, Hybnerova "haroldoloydovská" postava, Tereza Pokorná a její nemotorná dívka Joya, překvapivě dobrý Jan Kanyza coby nablblý strážník Dewsburry, Zdeněk Srstka v roli frankensteinovského monstra - zločince Franka N. Stona, věčně nakrknutý Vlastimil Bedrna... A mnozí další. O dokonalosti hudby Petra Hapky ani nemluvě. Každý díl Gagmana je jiný a svým způsobem jedinečný. Z první části utkví v paměti hlavně Alovo hledání práce (pokusy v holičství či za barem jsou tak vtipné, až jsem se bál, že je nic nepřekoná), v druhé je zase monumentální dortová bitva, ve třetí části se Al coby zaměstnanec filmového studia pokouší hrát vážné drama (jako Hamlet drží v ruce lebku a s tázavým pohledem "Být či nebýt" jí vytrhává zuby), čtvrtý díl je věnován gagstonským idiotským policistům, mezi něž se Al dostane, v páté části pak sledujeme zánik němého filmu a grotesek, a závěrečný díl... Ne, to nemůžu prozradit. Pět hvězd za to mistrovství.(7.10.2011)

Velmi důstojné i vtipné navázání na němou éru filmového průmyslu v poutavé TV-minisérii. Nejsem sice velký fanda grotesek, ale Juraj Herz mě svým stylovým "vyprávěním" dokázal upoutat po celých šest dílů. Nakonec s velkou chutí oceňuji zdejší výkony nejen Borise Hybnera v titulní roli, ale i Kanyzy, Berdny, Přeučila nebo samotného režiséra v jedné z hlavních rolí. Skvělá hudba Petra Hapky vše dolaďuje. A Jollywood není žádný Hollywood... a Gagman rozhodně žádný Batman! :o) Naštěstí... (80%) // Zde uvedený žánr muzikál mi moc k Gagmanovi nepasuje (zazní tam jen jedna píseň v souvislosti s příchodem zvukového filmu), zato v jednotlivých groteskách nabízí Herz prvky hororu, westernu i válečného filmu.(10.10.2018)

kouknul jsem na to po zhruba 20. letech a pořád to funguje. Jednoduchý univerzální a zábavný seriál. pobavil jsem i odpočinul zároveň. Prostě krásná pocta éře němých grotesek. Hybner byl fajn, Tereza Pokorná roztomilá ale nejvíc mě bavil Honza Kanyza jako šplhající polda a nezapomenutelný Vlastimil Bedrna nalíčenej jako strýko Fester :)(26.8.2014)

Naprosto geniální lahůdka. Je to hluboká poklona tomu nejlepšímu z úsvitu filmového průmyslu. Je to poklona až k zemi, ale zároveň v sobě nesoucí vlastní důstojnost a vlastní hodnotu. Jako když jde nový světový rekordman vzdát úctu dávné legendě. Herci si evidentně užívali, že mohou být součástí němého filmu, dali do toho všechno a je vidět, že tato generace českých herců by se mezi tehdejšími legendami rozhodně neztratila. Nad tím kraluje naprosto famózní Hybner a fenomenálním výkonem překvapuje Jan Kanyza. Celé to muselo dát strašnou práci a je vidět, že produkce na tomto projektu rozhodně nešetřila. Originální je prolínání "skutečného" a "filmového" světa, které postrádá logiku, ale jeho účel chápu jako symbol propojení obou stran, bez kterých by se svět filmu neobešel. Tvůrců a diváků. Zmiňoval jsem fantastického Borise Hybnera, ale myslím, že za tímto seriálem je někdo, kdo k jeho genialitě přispěl možná ještě více. Je to autor hudby Petr Hapka.(2.12.2017)

Rád by som uviedol na pravú mieru dohady okolo autorských práv k tomuto seriálu. Neviem prečo sa k nemu nemôžete dostať v ČR, ale na Slovensku sa bežne uvádza nakoľko bol vyrobený pre Československú televíziu Bratislava (v koprodukcii s vtedajšou NSR) a logicky práva vlastní STV. Zaujímalo by ma odkiaľ pochádza tá správa, že Herz tie práva predal. Za komančov a navyše v emigrácii to mohol iba ťažko. (5.4.2006)(5.4.2006)

• - V roku 2004 vyšiel album "Petr Hapka v obrazech - Hudby z filmů III", ktorý obsahuje motívy a hudbu zo seriálu. (Raccoon.city)