Gladiátor

Gladiator

Gladiator

Gladiátor

Akční / Dobrodružný / Drama

USA / Velká Británie, 2000, 155 min (SE: 171 min)

Komentáře uživatelů k filmu (1 538)

Dokonalý velkofilm se vším všudy. Strhující drama, které vás jednoznačně chytne za srdce. Hrerecký koncert je strhující. Jak se herci sžili s postavama je neuvěřitelné. Scott nám předvedl jaký režijní genius v něm dřímá a ukázal nám jak má vypadat opravdový velkofilm.(31.7.2010)

Typický hollywoodský historický velkofilm se všemi jeho klady (výprava, hudba, kamera, střih, triky, akce, herecké obsazení) a zápory (absence dějepisného poradce, patos, patriotismus, klišé). Ale mile mě překvapil závěr, který nebyl tak úplně tím slzopudným dojákem, na které jsem u takovýchto snímků zvyklý a taky fakt, že hlavní hvězdou filmu nakonec nebyl Crowe, ale Phoenix.(30.12.2010)

Tak tenhle film je doslova pastva pro oči! Po celou dobu svižně ubíhá, je nabitý akcí a ani na chvíli vás nenechá odtrhnout se od obrazovky. A pokud se někomu i tak zachce spát, dokonalá hudba Hanse Zimmera (kterou jsem poznala na první poslech) to prostě nedovolí. Dokonalé triky, kamera, záběry, ze kterých mi div netekly sliny.. jednoduše monumentální. A Crowe je mi hned o trochu sympatičtější. Ridley Scott si u mě po zpackaném Hannibalovi zase napravil reputaci.(27.12.2011)

• berg.12

Rozbředlá historická kaše jejíž ohlas i ocenění jsou pro mě doposud záhadou.(28.4.2005)

"Hold the line, stay with me" - římský generál Maximus vede své vojsko za mocného hudebního doprovodu Hanse Zimmera do bitvy, kterou považuji za jednu z nejlepších v historii kinematografie. Ridley Scott nám tu opět servíruje totální vizuální žranici, na úkor slabšího obsahu. Ovšem nutno podotknout, že s tím obsahem to tady zase tak strašné nebylo. Přeci jen příběh má i své historické kořeny, díky nimž je pro člověka bližší. Dialogy mi někdy přišly trochu hloupé, ale neřešit. Hlavní je na tomhle kvalitně natočeném filmu vychutnat si typicky Scottovskou formu. Fantastická kamera, která je především v akčních scénách neuvěřitelně dynamická a detailní, vyjmečný střih a i zvukaře bych vynášel do nebes.(8.5.2005)

Gladiátora jsem pokaždé sledoval v různém rozpoložení a s různými rozpaky a nakonec jsem jej vzal na milost. Russell Crowe je velice charismatický a Joaquin Phoenix dal do své role naprosto všechno. Po historické stránce je to úplný maglajz, ale nic jiného to snad ani být nemělo :-). Tenhle film je hlavně řežba a to tak kvalitní, že jako "řežba" funguje celých 150 minut. 70%.(11.2.2006)

Pro mě spolu se Statečným srdcem nejlépe fungující historický velkofilm dnešbí doby (na Ben Hura mu schází ta monumentální epičnost a jistý přesah)... Vynikající kostýmy, kde je potřeba (digitální rekonstrukce Kolosea) špičková triková technologie, na emocích (jakkoli patetických) výborně postavený příběh. Je to opět (stejně jako Statečné srdce) historicky zfabulováno, Maximus je zidealizován jako bezchybný hrdina bez bázně a hany, ale komu to vadí, když se na to krásně dívá a Crowe je charizmatický řízek se vším všudy? Marcus Aurelius je jako slavný Filosof na trůně přesvědčivý, Phoenix jako Commodus patřičně slizký a zákeřný... bitva na začátku skvělá, choreografie soubojů v Coloseu také a především scéna, kdy se Gladiátor poprvé odhalí Commodovi jako Maximus patří k těm, kdy vám běhá mráz po zádech. Nejlepší kus Ridleyho Scotta od Blade Runnera 90%(28.6.2006)

Takovýhle velkofilm se neurodí každý rok. Naopak. Epický, výpravný, správně kýčovitý, s perfektním soundtrackem i obsazením, po technické i trikové stránce dokonale zvládnutý biják.(12.2.2012)

"Jsem Maximus Decimus Meridius. Velitel Severní armády. Generál legie Felix. Věrný služebník pravého císaře, Marca Aurelia. Zavraždil jste mi syna a zavraždili moji ženu. Ale já se pomstím teď, nebo v příštím životě." - 60%.(5.10.2017)

Když se Maximus otočí k císaři zády a pak pronese jednu z nejslavnějších vět filmové historie, mám husí kůži po celém těle. Ano, i na páteři. Výborný příběh o bolestivé cestě za pomstou. Strhující hudba, kamera, která vás doslova vtáhne do krvavé areny, špičkové herecké výkony všech zúčastněných či nápaditá Scottova režie - to je Gladiátor. Musel bych ale vychválit asi úplně vše, ovšem bylo by to pouze nošení písku do Kolosea. Film, který mi napoprvé vyrazil dech a jeho závěr vehnal slzy do očí. Historický megafilm. P.S. Oscar pro Crowea i nejlepší film roku, jednoznačně na místě.(18.11.2009)

Tým, že Russell Crowe stvárnil hlavnú úlohu v tomto filme, degradovaného generála Maximusa, si definitívne poistil pozíciu rešpektovanej hollywoodskej super star. Myslím, že právom. Svoje herecké nadanie už od vtedy predviedol v nejednom úspešnom snímku. Čo sa týka "Gladiatora", tak ten považujem za veľkolepú výpravnú histrorickú drámu. Skúsený režisér Ridley Scott natočil ďaľší výborný film. Výpravy, kulisy aj kostímy sú dokonalé. Pôsobivé nahliadnutie do dávnej, mocnej Rímskej Ríše. ****(31.1.2010)

Čo spraví správne nasadený biják v dobe pustej na historické filmy? U mňa len to, že na druhý deň som naň bežal do kina znova =D.(13.8.2006)

Tenkrát to musela být obrovská událost. Ridley Scott připravil něco, co jsme do té doby nemohli nikde jinde vidět a dnes je z tohoto filmu zkrátka legenda, která učinila z Russela Crowa obrovskou megastar, z jehož stínu se však už nikdy nedokázal pořádně vymanit. Já jsem však kdysi, možná až z přílišného opěvování filmu, tak trošku Gladiatora bojkoval a nikdy jsem ho nepovažoval za nic extra. Tenkrát jsem na to asi ještě nebyl připraven. Nyní již ano a s klidným srdcem mohu prohlásit, že si tento bombový, silný, audiovizuální, špinavý a v neposlední řadě krvavý, zážitek ve vzdálenější době v SE hodlám zopakovat...90%(17.3.2014)

Poctivý hollywoodský velevelkofilm. Po mnohaletém znásilňování antiky slátaninami typu Xena tento snímek rozhodně potěší. Ta inflace Oscarů je mi tedy trochu k smíchu, ale není úplně tragická. Ve své audiovizuální kráse se film sice nevyhnul patosu a zjednodušování, ale má můj obdiv. Ten si zasloužil, už když jsem po dvou hodinách zjistila, že se ještě nenudím (a to je u takového "hitu" co říct).(20.2.2006)

Nic proti Ridleymu Scottovi. Jakou špínu bych taky asi mohl házet na hlavu režisérovi, který tomuto filmu vtiskl parádní formální obleček a dodal mu vynikající spád i působivost? Kdepak. Jenže průměrný vágus zůstává průměrným vágusem ať je oděn sebelépe a už jistě tušíte, že tím vágusem myslím scénář. Ten krom nerespektování historických skutečností zvysoka kašle i na trochu věrohodné vykreslení římských občanů (zejména politikové si to odnesli) a čas od času zkouší divákovu toleranci předhazovaním více než pochybných dějových zákrut (že by se císař dobrovolně rozhodl bojovat s otrokem - gladiátorem v aréně?). Gladiátor není klasický hostorický film, je to odraz historického filmu v zrcadle moderní kultury určený pro mladé publikum. Blyštivá a atraktivní hračka na potěšení oka, která nemá šanci uchovat si svůj lesk i pro generaci příští. Není to žadný paskvli, chraň Bůh, režijní Oscar však IMHO měl spadnout Scottovi do klína za Black Hawk Down.(8.11.2007)

80% - Gladiátora nelze posuzovat jako historický film. Je to poctivý kostýmový akčňák s prvky dramatu o velmi jednoduchém ději. Svými třema hlavními myšlenkami (pomsta, posmrtný život, a dav milující někoho, kdo zabíjí všechny kolem sebe, aby sám nezemřel) mě celkem zaujal, a po technické stránce nemám filmu moc co vytknout. Jeho atmosféra na mě fungovala, a v kině jsem se při kombinaci skvělých zvuků s Zimmerovou hudbou velmi dobře bavil. Skvělý Russel Crowe vysekal ze mě jednu hvězdu navíc... Gladiátor je oddechovka, která může urazit historiky, pobavit akcechtivé, a dojmout naivní. Občas jsem tak naivní... ;o)(11.9.2006)

***Vědeli jste, že: Na jednom z gladiátorských vozíků je vidět propanbutanovou láhev.// Když se hrdina Maximus vrací domů, táhnou se v polích široké koleje od traktoru.// Maximus se ukrývá za přezdívku Španěl, i když Španělsko vzniklo až mnohem později v 15. století spojením Kastiliie a Aragonie.***(8.3.2007)

Tohohle Scottova neohroženého reka prostě můžu, už kvůli té velkolepé výpravě, nádherným kostýmům, božskému Koloseu, dechberoucí hudbě Hanse Zimmera (že nebyla oceněna Oscarem je nespravedlnost všech nespravedlností) nebo prohnanému Commodovi, kterému v závěrečné bitce vždycky fandím a on ne a ne vyhrát:-)) No, jak říkám, Gladiátora prostě můžu.(31.5.2003)

A je to tu zase - režisérká verze filmu udělala z už tak dokonalého snímku neskutečný, rozměrný epický skvost! Čert vem všechny, kteří se rýpou v historických nepřesnostech - vždyť tady o ně vůbec nejde! Gladiátor má jiné poselství než učebnice dějepisu! Je to jeden z mých vůbec největších kinozážitků (který mi DVD verze sakra připomněla), a to díky bezmála svaté trojici Scott - Crowe - Zimmer.(22.5.2010)

I pres urcitou pateticnost vydareny snimek, snazici se navazat na americke velkofilmy z 50.let. Hereckymi vykony ani zpracovanim nedosahuje kvalit Quo Vadis ci Spartaca, presto velmi dobre. Jediny kdo mi vylozene nesedl byl jindy vytecny Joaquin Phoenix.(4.9.2003)

Maj nejm is Gledyjejtr. Paráda, u které si divák zavzpomíná, jaké pecky na konci devadesátek vznikaly a na co se chodí do kina dnes. Pamatuju si že tohle vidět v kině byla naprostá povinnost. 100%(8.7.2019)

1 2 3 4 5 6 7 20 39 58 77