Gladiátor

Gladiator

Gladiator

Gladiátor

Akční / Dobrodružný / Drama

USA / Velká Británie, 2000, 155 min (SE: 171 min)

Komentáře uživatelů k filmu (1 534)

Ak sa povie historický veľkofilm, okamžite sa mi vybavia dva filmy. Braveheart a práve Gladiátor. Reálne historicky, vecne, fakticky ale aj po zábavovej stránke, zodpovedne prerozprávaný krásny príbeh. Ridleymu trošku menej vyšla psychologizácia postáv, no všetky ostatné faktory filmy zvládol na výbornú. Páčila sa mi najmä halucinogénna snovo-víziová predstava Maxima počas niektorých scén v priebehu filmu. 100%.(22.2.2007)

Zatím nepřekonaná kombinace extrémního dramatu (bezvadní herci), maximálně efektního akčního filmu (asi nejlepší "sandálové" souboje široko daleko) a blockbusteru pro masy. 09.01.2010 jsem konečně viděl režisérský sestřih, a to rovnou na Blu-ray. Z mého pohledu je to jasné: zatím žádný jiný film ve mne po skončení nevzbouzí takové emoce, jako právě Gladiátor, a svou monumentálností ho pro mne v roce 2009 překonal až Cameronův Avatar. Celkově přidané scény v SE snímku nijak razantně nepomáhají a spíš drží laťku pevně uchycenou, ale například poprava vojáků je výborná. Joaquin Phoenix hraje tak ďábelsky, že jsem mu jeho prohnilá slova odezíral ze rtů a jeho postupně se měnící "lifting" obličeje k propadnutým lícím a kruhům pod očima mi jen dopomohl k tomu, abych jej ne litoval, ale upřímně nenáviděl. Croweovu hrdinovi Maximovi snad nelze nic jiného, než po celou stopáž držet palce v bolestivě zatnuté pěsti - už si jen představovat, že spolu s ním v arénách držím ten meč! Další složkou filmu, která rozhodně stojí za zmínku je ohromující hudba: kde by jen byl snímek bez ní, a vyhrál by vůbec Oscara? Vždyť dojemně zrežírovaný konec ve spolupráci se Zimmerovým hudebním doprovodem je něčím, co se na filmovém plátně vidí při troše štěstí maximálně jednou dvakrát do roka...(8.1.2008)

Po prvním shlédnutí mě přemohlo zklamání, protože jsem od tohohle opěvovaného snímku čekala mnohem víc, ničím mě nepřekvapil, ničím mě neokouzlil a ten blbeček s balíkem chipsů, co mi šustěl a chroustal za uchem, ten k lepšímu zážitku taky nepomohl. Po čase jsem se na "Gladiátora" podívala znovu v TV a kupodivu mě oslovil podstatně víc. Ikdyž příběh nenabídl nic nového, konec mě potěšil, bojové scény byly koukatelné a vůbec celá vizuální stránka se povedla. Hezké hudbě trochu škodila skutečnost, že jsem některé skladby dobře znala už z dřívějška. Herecké výkony byly na úrovni, ačkoliv Russel Crowe k mým oblíbencům nepatří a některé dialogy byly patetické až hrůza. Nakonec tedy převládla spokojenost s tímhle dobrodružně-historickým velkofilmem, stále jej však považuji za nadhodnocený. 71%(6.11.2008)

Vzpomínám si na úspěch Gladiátora v kinech i na jeho kontroverzní přijetí kritikou. Gladiátorovi se může zřejmě právem vyčítat scénáristické haprování, přílišná okázalost, mohutný patos či toliko oblíbené překrucování dějin, někomu byl proti srsti i Oscar pro Rusella Crowea. Pro mě ale tahle postmoderní reinkarnace sandálového eposu stejně zůstává úkazem, který je ve zvolené formě famózní. Neuvěřitelně vymazlený vizuál, špičkové herecké výkony, nádherně napsané dialogy, nesmrtelný příběh pomsty a zrady, fantastická hudba a patos v podobě, v níž ho miluju. Samozřejmě, tady je právě kámen úrazu - tu velkolepou strojenost, tu v jádru schovanou mainstreamovou pecku každý nepřekousne. Gladiátor se v každé scéně, v každém mikrodetailu snaží být audiovizuálně podmanivý a obsahově strašlivě hluboký, osudový a moudrý; snaží se diváka rozdrtit svou estetikou a působivým slovem za každou cenu. Já si ale na tomhle pískovišti s vojáčkama hraju pokaždé rád, protože Gladiátorovu dechberoucí formu zbožňuju stejně, jako velkolepé příběhy odplaty. A jsem rád, že to funguje nejen u mě.(24.12.2012)

Když jsem si Gladiátora pustil po letech v director´s cutu, ve vysokém rozlišení a na domácím kině, přeci jen mu dám plný počet. Tohle prostě Ridley umí. Jakmile má možnost ukázat vzdálené světy (až již časem nebo destinací), tak vás tam vtáhne. Zejména po vizuální stránce bývají jeho filmy, Gladiátora nevyjímaje, dokonalým produktem. Jednak proto, že díky skvělému oku dokáže předkládat jednu skvělou kompozici za druhou, ale také díky smyslu pro detail a autenticitu. Téměř každé okénko filmu by obstálo, coby samotná malebná fotka. Na původním sestřihu se mi nelíbila přílišná skečovitost příběhu, ale director´s cup mnohé napravuje, vnáší do děje trochu vrstevnatosti. I teď by se našly něajké dobré výtky, ale sledování Gladiátora je prostě filmovým zážitkem se vším všudy.by to asi fakt nedal.(18.11.2004)

• paascha

Film , navazující na velkolepé spektákly typu Spartakus, Kleopatra, Ben Hur apod. Dějově plošší, s předvídatelnou zápletkou na úrovni slabikářových příběhů, vizuálně odpovídající nákladům. To je bohužel vše. Historické poučení žádné, didaktický význam jen pro negramotné debily - éé, voe, prostě, voni jako měli jen meč a vidle - (reálný odposlech z tramvaje) Nad celkovou bídu vystupuje snad jen Marcus Aurelius, ale to jen proto, že ho rád čtu:-))(18.9.2007)

POZOR, SPOILEROVÝ KOMENTÁŘ!! Bezchybně udělaná historická výpravná podívaná, o tom žádná.. Charismatický kladný hrdina i záporák, vizuálně i dějově dobrá záležitost. Co ale v mých očích srazilo film o třídu níž byl samotný závěr: to, že Maximus přežil všechny souboje proto, aby zabil tyranského císaře, nastolil v říši pořádek a následně sám bez větších viditelnějších zranění padl k zemi šeptajíc slova o tom, jak se opět setká se svou rodinou, na mě bylo až přespříliš patetické a dojem z filmu mi to krásně zkazilo. (Rozhodně nemám nic proti tomu, když hlavní hrdina zemře, ale tady to bylo hrozně přehnané, buď měl s císařem rovnou prohrát a nebo přežít..)(11.2.2006)

Úchvatná podívaná ze starověkého Říma z gladiátorského světa. Skvělá představení v koloseu i mimo něj. Děj na úrovni a výborní herci. O akci není nouze. Paráda. 85%(28.12.2007)

Nejvýraznější role pana Crowea . ..(14.4.2010)

Velkolepý film - ohromující bitvy, skvělá výprava, dechberoucí souboje, dobrý příběh a úžasná hudba Hanse Zimmera(14.9.2006)

Malinko natočený, aby hrál lidem na city... nicméně se to tvůrcům povedlo! Asi nejlepší výkon R. Crowea. Nutno brát s trochou nadsázky - asi těžko by se císař utkal s gladiátorem, ale tento film rozhodně nezklame! Závěrem to, že hudba diváka přece jen dojme a po právu si Gladiátor zaslouží svá ocenění.... Čeho jste si možná nevšimli (chyby): a) Když na konci leží Gradiátor mrtev v Koloseu, tak si můžete všimnou polštářku v barvě písku pod jeho hlavou. Že by tuto scénu chtěli udělat Russellovi pohodlnější? b) Když přijde Marcus Aurélius ke svojí dceři, na krku má uvázaný šatek. Z uzlu mu trčí jen malý kousek. Při odchodu mu z uzlu čouhá ale o dost větší kus. c) Když na konci filmu leží mrtvý Maximus na zemi, je na několika záběrech vidět, že padl zády přesně na vyvýšenou hromádku písku, která je na jinak rovném povrchu arény. Tato čtvercová hromádka zvýrazňuje Maximův hrudník, aby tam neležel "jak placka". d) Ke konci prvního boje v aréně se Russel zmocnil bělouše, který ač byl tažný má najednou třmeny. e) Jak mohl mít Maximus přezdívku Španěl, když Španělsko vzniklo až v 15 století spojením Kastilie a Aragonie? …..atd.(6.12.2006)

Jsem Maximus Decimus Meridius. Velitel Severní armády. Generál legie Felix. Věrný služebník pravého císaře, Marca Aurelia... Zavraždili jste mi syna a zavraždili moji ženu. Ale já se pomstím teď, nebo v přístím životě. Russell Crowe v roli Maximusa je geniálny asi rovnako ako režisér Ridely Scott. Záverečné finále je rovnako geniálne ako soundtrack čo tam hraje. Viac myslím ani nie je čo dodať. Videné aj v Special Edition. Obľúbený soundtrack: Elysium, Now We Are Free, Battle. Vražte tohle do masa toho druhého muže. Budou vám tleskat a zbožňovat vás za to. A vy... vy je taky možná za to... začnete zbožňovat. Nakonec ale... jsme všichni mrtví muži. Bohužel si nemůžeme vybrat jak, ale... můžeme se rozhodnout, jak se k tomu konci postavit... aby se nás vzpomínalo... jako na muže. 100% - 5* (13.8.2010)

Velkofilm, který opět naráží na dlooouhou stopáž. Úvodní bitva byla opravdu vynikající, stejně tak poslední dojemná píseň, která vybízí ihned k udělení o jednu hvězdičku navíc, ale když si v duchu prolítnu celý děj, tak zážitek jsem z toho zase tak velký neměl, bohužel. Možná na to mělo vliv mé občasné usínání uprostřed filmu, tak možná příště. :-)(24.6.2014)

• Madsbender

A.D.12.11.2014: Problém nie je vo vašom prijímači. Dočasne mažem hodnotenie, pretože si momentálne vôbec nie som istý. Odvtedy, čo som Gladiátora videl naposledy, prešiel môj pohľad naň výraznou zmenou (najmä v hrúbke optických skiel) a je nutné repete. Až potom budem schopný "objektívne" posúdiť Scottovu obrodu žánru "swords&sandals". -(12.11.2014)

Pro mě nejlepší film jak pana Scotta, tak pana Crowa. To je pořádný biják. Už úvod naznačuje v jakém velkolepém tempu se snímek ponese. Velkofilm se vším, co si jen člověk může přát, spousty soubojů na ostří, velká působivá bitva, krásné mega koloseum. Herecká výkony na nejvyšší úrovni, soundtrack, který Vás do děje vtáhne a už nepustí aby se při bitkách rozjel na plné obrátky, vtáhl Vás mezi barbarské gladiátory, přímo do víru boje. Bluray SE verze velkolepý zážitek ještě umocňuje." Fratres! "(22.8.2005)

Uprostřed římské arény stojí nová hvězda - tajemný gladiátor se zahalenou tváří, který svědomitě porcuje různými zbraněmi všechny své lidské i zvířecí soupeře. Dříve se jmenoval Maximus a velel římským legiím. Jenže jako správná osobnost neuměl "držet hubu a krok", díky čemuž přišel o rodinu, postavení i důvod žít. Při životě ho drží jenom pomsta a on trpělivě čeká na chvíli, kdy se samozvaný císař Commodus postaví do míst, kde operuje chirurgicky přesné ostří gladiátorova meče.(18.9.2009)

Film, ktorý odštartoval krátku mániu historických filmov. Fajn akcia, výprava i herci (Phoenix), ale popravde neviem, či by som tých 155 minút pozeral ešte raz.(19.8.2005)

Jsem velice neobjektivní vůči Lise Gerrard - tudíž HUDBA je famózní (nejlepší by bylo, kdyby se jí do toho Zimmer vůbec nepletl:) jinak nic neříkající film, který si ale v televizi nikdy nenechám ujít (hádejte kvůli čemu)(22.3.2007)

85% - Mezi historickými filmy elita. Crowe sice hraje dobře, ale nevím, za co dostal toho Oscara, připadá mi celou dobu stejně naprdnutý. :) Zato Phoenix hraje toho svýho slizounka moc pěkně. Zimmerova hudba je krásná, vizuální stránka filmu je také na velmi vysoké úrovni a úvodní bitva a pár bitek z gladiátorské arény jsou zvládnuté na jedničku. Pět se mi dát nechce, takže silné čtyři a hotovo...(10.5.2007)

• salahadin

Viva Centurion (2010)! Gladiátor je film, který absenci všech možných plusů nahrazuje plejádou bombastických mínusů, aneb líbivá hudba a pěkné obrázky nedělají kvalitní film. Skutečná postava, kterou se tenhle film inspiroval byl Marcus Valerius Maximianus, který je mj. uveden na nápisu pod Trenčínem (jeho jméno se podařilo rekonstruovat podle nápisu na podstavci sochy nalezené v Africké Zaně). Jinak tvůrcům k natočení stačilo přečíst si socialistickou učebnici dějepisu pro 1. stupeň základní školy (dobře, teď se budu v historických souvislostech krotit). Zpět k filmu: Mé hodnocení s přibývajícími projekcemi jiných filmů stabilně klesá. Vlastně jediná pasáž, která se mi líbí ještě teď, je dobrá úvodní bitva (která zakončuje tzv. markomanské války a která se odehrála pravděpodobně někdy v zimě 179 na území Slovenska). Jinak zbytek? Těžko říct, režisérova touha oživit žánr přeheroizovanou akcí, nabídnout divákům naivní strhující podívanou. Jasně, řemeslně je to samozřejmě výborně natočeno, ale mě digitální neživotný Řím moc neoslovil. Jde o to, nakolik režisérova viditelná snaha diváka ohromit, zaujme. Já už po další projekci netoužím. Ocenit musím samozřejmě Crowa, na kterém film stojí a padá a Crowe to zahrál se šarmem a charizmatem sobě vlastním + výtečný Oliver Reed. Co se týče hudby, platí pro ni to samé jako pro film - nejpřeceňovanější hollywoodská selanka, co znám. A mnohde se mistr Zimmer az nebezpečně moc při opisování přiblížil originálu. Jeho možné plagiatorství bylo tématem několika článků. Zkuste si třeba poslechnout závěrečný klidný part skladby The Battle a skladbu Kerim (Secret of Sahara od Morriconeho). Nezní vám to až moc podobně? Joo opisovat se musí umět. Bohužel při pohledu na závěrečnou patosovitou smetanu se neubráním pousmání a dojmu, že režisér tu svou sebejistou hru trochu přehání. Okaté slzopudné scény já prostě nežeru... GILMOUR93: Tak to jsem Vizigót já:-)(26.10.2006)

Viděl jsem ho teď snad pošesté a to v televizi s dabingem a v ořezu stran na 4:3 a stejně jsem zíral na bednu od začátku do konce. Tohle patří do stejné kategorie jako např. Mannův Poslední Myhykán, není co dodat.(30.5.2006)

1 2 3 4 5 6 7 8 20 39 58 77