Nepolapitelný odstřelovač začne metodicky likvidovat klíčové postavy jihokorejské rozvědky. Speciální agent Ryu a jeho parťák Lee z toho podezírají nejlepšího severokorejského zabijáka, slečnu Hee. Postupem času to ale začíná vypadat, že by se spíš měli soustředit na svůj vlastní rajón, protože se zdá, že v něm mají krysu... (cubajz)

Adrian

Swiri znamenal pre novodobú juhokórejsku kinematografiu približne rovnaký prínos ako v '97 Cameronov Titanic pre oživenie veľkoprodukcie a zážitku filmu "ktorý patrí iba na plátno". Práve od tohto filmu možno začať datovať korene obrovského boomu juhokórejskej kinematografie, ktorá v súčasnosti (2005) bezpochyby diktuje tempo nielen Ázii, ale je na prednom mieste aj v rámci svetovej kinematografie. Obrovský rozpočet sa preniesol do veľmi zručného remesla, kde formálne spracovanie si ničím nezadá s hollywoodskou A-produkciou, z ktorej Swiri kopíruje aj viaceré obľúbené, ale žiaľ častokrát aj predvídateľné scenáristické konštrukcie a miestami navyše čerpá inšpiráciu aj z honkongského heroic-bloodshed (spomaľovačky v akcii, face-to-face mierenie zbraní a pod.). Práve miestami obohrané scenáristické kľučky sú na Swiri jediným zádrheľom, ale zároveň krásne ukazujú to, že už v počiatkoch boli juhokórejski tvorcovia schopní hollywoodskému kopíraku vtisnúť vlastný punc, ktorý sa neskôr stal súčasťou ich trademarku. Za všetko napr. stačí spomenúť obľúbené mixovanie žánrov (v Swiri ide o neustále prelínanie akčného konštruktu s dramatickou líniou jemné reznutú romantikou, pričom prechody fungujú takmer vždy veľmi dobre) a schopnosť vtisnúť aj "mainstream-u" viaceré vrstvy (bipolarita osoby zabijaka je skvelou alegóriou na vyše päťdesiatročné rozdelenie kórejského národa). A navyše pre mňa osobne má film ešte 0,5* k dobru za Min-Sik Choia :-) . Vo výsledku je Swiri aj z dnešného pohľadu formálne veľmi dobre natočenou akčnou drámou s mierne odhadnuteľným vývojom deja, pričom rovnako dôležitá je potom aj jeho spomínaná historická dôležitosť. ()

DaViD´82

Po filmové stránce průměrný snímek, jehož divácký úspěch měl zásadní podíl na vzestupu jihokorejské kinematografie, takže mu buďme vděčni a užijme si jeho ničím zajímavou šedou průměrnost asijské kopie Michaela Baye. ()

Fr

,,VY DVA JSTE NEJLEPŠÍ AGENTI, KTERÉ MÁME. VAŠÍ HLAVNÍ PRIORITOU JE DOSTAT JI......“ /// Bang-hee Lee. Severokorejská smrtící mašina. A vůbec, všichni ti ,,ze severu“ dělaj těm ,,na jihu“ pakárnu. Trocha špionáže, trocha politiky a kus akce. Všechno dohromady to dává smysl, takže po hodince jsem zralej ke skládání oslavných songů, když v tom – neprůstřelný agenti a superhrdinská dokonalost sráží mé nadšení. Optimisticky ovšem připomínám, že s tímto lapsusem se akce dvojnásobí. Tak babo raď! Tohle mohla bejt **** jak vyšitá. Závěrečnej finiš obstarává love story…, fakt, nebejt těch bezduchejch píčovin… /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Nechápu, co by mohli mít společnýho štěnice a ryby. (Akvárko?) 2.) Baví mě, když jsou kluci (a holky) z KLDR v akci. 3.) Thx za titule ,,risokramo“ a ,,mevrt“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE *** NAPĚTÍ * ()

tombac

Řemeslně slušně zvládnutý akční film o souboji elitních agentů Severní a Jižní Koree na pozadí pokusů obou zemí o sblížení. Po klišovitosti děje lze Shiri ještě vytknout do očí bijící schopnost severokorejských agentů unikat z obklíčení mnohonásobných přesil speciálních jednotek. Přestřelky mohly být nasnímány dynamičtěji a efektněji, na druhou stranu snímek oproti současné akční špičce moc nezaostává. Vedle vizuálního provedení je dalším velkým lákadlem filmu herecký duel Han Suk-kya a Choi Min-sika. 7/10 ()

Shit

Příběh je dost snadno čitelnej, skoro by se mi chtělo říct, až trošku moc snadno na to jak se to snaží být tajemný a zkrácení by tomu taky neuškodilo, nicméně i tak je to výbornej teroristickej thriller, kterej v závěrečný půlhodině neskutečně vygraduje k velkýmu finále, akorát škoda, že takhle napínavej nebyl celej film, jelikož to co se děje předtim působí občas mírně utahaně. ()

sniper18

Je to celkom dobrá akčná dráma. Má veľmi dobrý príbeh o dvojici juhokórejských agentov, ktorí musia čeliť neznámej sniperke, najlepšej zo všetkých, ktorá ide po dôležitých ľuďoch a ešte nikdy neminula, ale aj jej kolegom, severokórejskému komandu, ktoré sa na južnú stranu úspešne infiltrovalo, ukradli nové, mimoriadne účinné výbušniny a teraz hrozia bombovými útokmi. Spracovanie nie je zlé, ale sklamalo ma, dalo sa z toho získať aj omnoho viac. Ešte niekoľkominútový úvod zobrazujúci drsný tréning severokórejských agentov je perfektný, ale prenesením deja do mestského prostredia, kde sa už začne diať to hlavné sa to už o niečo zhorší, hlavný problém je, že to pôsobí až príliš americkým štýlom, všetky tie vzťahy medzi postavami, výber lokácií, gradácia deja a podobne a toto mi až tak dobre nesadlo, skôr by som ocenil kórejský prístup, je tu viacero výborných prvkov, hlavne tá neznáma sniperka, ale vždy sa to utápa v dlhých priemerných úsekoch a takto to vydrží asi dve tretiny filmu, ktoré nenudia, ale ani o nejakej dynamike sa tu práve hovoriť nedá, no potom už príde jeden vydarený zvrat, ktorý filmu pomôže a už sa to aj slušne rozbehne, čo vydrží až do konca. Ani na okamih tento film neupadne do podpriemeru, stále je to solídna úroveň, ale malo to naviac. Akcie je tu dosť, ale väčšinou je iba priemerná. Tvoria ju hlavne rozsiahlejšie prestrelky, ktoré sú celkom obstojne natočené a v dobre zvolenom prostredí, ale pôsobia až príliš nelogicky. Často stojí celá zásahová jednotka proti pár slabšie vyzbrojeným protivníkom a napriek tomu nielen, že mnohých príslušníkov zásahovej jednotky zabijú, ale navyše im aj utečú, toto sa v priebehu filmu zopakuje niekoľkokrát a je až príliš viditeľné, že je to úplne mimo reality. Ale dá sa na to pozerať, občas sa objaví aj nejaký slušný moment alebo pešia naháňačka, až na ten mizerne prevedený výbuch domu je to vždy aspoň obstojná zábava. Herecké obsadenie je perfektné, síce na každého to najlepšie ešte len čaká, ale aj tak Han Suk-Kyu a Song Kang-Ho v hlavných úlohách sú výborní, k tomu Choi Min-Sik ako hlavný záporák, ten tu má ku charizme svojich najlepších postáv najbližšie, bavila ma aj Kim Yunjin a plno dobre zvolených vedľajších a záporných postáv. Réžia a technická stránka pôsobia len takým mierne nadpriemerným dojmom, až na ten jeden výbuch neurazí, ale ani nenadchne. Škoda, skvelá zápletka a perfektné herecké obsadenie, ale kazí to ten priemernejší scenár a réžia, dobrý film, ale mohol byť aj omnoho lepší. 66% ()

molotov

Za největší výtku bych považoval stejně jako tombac naprostou neschopnost agentů Jižní Koreje. Kdyby v těchto scénách ubrali, nemělo by to chybu. Poslední třetinu jsem si vyloženě užil, poté co se odhalí něčí identita, stává se to lahůdkové:-) ()

kitano

Moj kamarat, s ktorym som tento film pozeral, po skonceni filmu poznamenal : "Ak by tento film natocili americania, ani pri nom nepohnem obocim". A o tom to je. Shiri je vo svojom jadre nenarocny, popkornovy akcnak. Ti dobri, ti zli, akcia, strelba, niekolko dejovych zvratov ci sokujucich odhaleni, no je natoceny sposobom, ktory vas dostane. Je natoceny po korejsky. S hutnou davkou emocii, osudovych okamihov, drsnosti. Film nekonci prichodom policajnych aut na miesto cinu, ale ma krasny, jemny dlhy epilog, na povrch sa dostane myslienka a postavy nadobudnu omnoho vacsiu hlbku. A ja som zistil, ze som prave nevidel "len" dobre natoceny akcnak, ale skutocne skvely film, ktoreho pocity doznievaju este dlho po dopozerani. Jeden z tych korejsky filmov, ktore by skutocne nemal NIKTO minut. (9/10) ()

Ketri

Jedna rudá hvězda musí dolů. Jen se divím, že se severokorejská jednotka se svými superschopnostmi zahazovala s nějakými Jihokorejci. S takovým potencionálem mohli za chvíli sedět v Zakázaném městě. Jinak skvělý film, ani jsem netušila, že to trvalo 2 hodiny. Rychle ubíhající děj, výborní herci a mladý Kang-ho Song. ()

Idaho

Nadhodnocená srágorka, v níž se se za maskou „chytrého“ politického thrilleru skrývá mix romantiky a špatného akčního filmu úrovně Commanda (nikdo mi nevymluví, že se speciální jednotky a tajní agenti s v tomto filmu nechovají jako banda idiotů). Za zbytečně nevyužité dobré herecké výkony dávám 30 %. Pro korejskou kinematografii možná důležitý film, pro filmového diváka film vcelku zbytečný. ()

IQ Tiqe

SPOILER Ne špatný akční film, trochu v americkém stylu, jen jsem čekal něco jako happy-end. Bohužel nepřišel. Navíc jsem zápasil s tradičním problémem u asijských filmů - poznat kdo je kdo, takže pokud jde o mě, nebyl až tak čitelný, jak mnozí popisují :). 70% ()

Chrustyn

Tak se korejci vydali i na půdu akčního filmu. Z filmu je cítit pokus o přiblížení se hollywoodské produkci avšak co se týká zpracování tak to značně pokulhává. Děj není stejně jako u většiny akčňáků až tak důležitý ale zde je problém v tom, že film nedokáže pořádně zabavit nebo zaujmout. Akčních scén je minimum a i když nepůsobí lacině jsou velice nepřehledné a špatně natočené. A to, že se tvůrci snaží do děje vložit i dramatické části je úplně zbytečné. ()

Folpa

Tento film prý posloužil jako předloha pro skvělý seriál IRIS. No proč ne. Opět boj agentů ze severu a jihu. Moc pěkně využitá akvárka :) A na to, že je to natočené v roce 1999 ještě před velkým filmovým bumem v Jižní Koreji... klobouk dolů. ()

kikuka

..mix akcie - dramy/napatia - romantiky..velmi zrucne a zaroven v obraze (sposobe snimania - najma "nerotujuce" zabery) ukazujuce schopnost vlastnej variacie na hollywoodsky maistream, ktory pomerne dlho ovladal korejske kina..//..swiri, okrem toho, co pise Adrian, je tiez jednym z breakov v tematickom tabu - a to v dvoch liniach: osobnej i akejsi verejnej..tabu, o ktorom hovorim, spociva v zakaze hovorit o severnej korei inak ako o krajine, kde su draci, levy a komunisti..v ziadnom pripade by to nemala byt zem, kde chcu mier, slobodu a vlastne zivot, aky vedie juh..tato myslienka je vo filme (pre istotu) explicitne vyjadrená a vztiahnutá aj na súkromný vzťah..a ešte som si prečítala, že je swiri jeden z najvýznamnejších filmov v rámci hallyu - korejskej horúčky, ktorá sa strhla v 90. rokoch.. ()

Wolodja

Jako fanousek jak Michaela Baye, tak i korejske kinematofgrafie jsem si tento snimek naramne uzil. Jelikoz mam, stejne jako Adrian, slabost pro Choi Min-sika, chte nechte musim uznat i jeho vytky za opravnene. Avsak i presto si film u me plne hodnoceni zaslouzi. ()

kinderman

Devět z deseti příslušníků tajných služeb doporučuje tento žánrový mix akce, thrilleru a romantiky jako vynikající úvod do jihokorejské kinematografie. ()

Tyckin

Solidně odvedená práce, ovšem mozek u toho musíte vypnout (logika příliš nefunguje) a pak je tu vcelku tradiční problém - děsně moc se tu střílí a nikdo nikoho netrefí resp. je nutno postavy rozdělit na netrefitelné a určené k postřílení :-) ()

cubajz

hvězdně obsazený korejský akčňák, kterému by prospělo trochu víc akce a míň tupých jihokorejců (pětičlenný severokorejský tým si s nima hraje jak kočka s myší). Jinak moc tleskám za ukončení filmu, to mělo fakt styl a dlouho jsem kvůli němu uvažoval o čtyřech hvězdách, bohužel zbytek mi zas až tak přesvědčivý nepřišel. ()