Thelma a Louise

• slovenský

Thelma & Louise

Krimi / Drama / Road movie

USA / Velká Británie / Francie, 1991, 130 min

Na skvělých výkonech S.Sarandon a G.Davis postavil Ridley Scott svou road movie, která názorně předvádí, jak lehce se dá překročit hranice, zpoza níž už není cesty zpět. V malé, ale pro jeho budoucnost určitě významné roli se předvedl Brad Pitt. Zvládl ji stejně skvěle jako tehdejší reklamu na "Levisky" :) Velmi "pěkný" konec, který se rovnou může přihlásit do nového žebříčku nezapomenutelných scén.(19.4.2003)

Butch Cassidy a Sundance Kid nakombinovaný v ideálním poměru s tím nejlepším z U-Turn - a to celé po žensku, ve vlastní šťávě a sarkastickém příběhu. Čili zásadní a dokonalý skvost, pilíř, který mi - jak zpětně vidím - chyběl do pochopení pyramidy dalších snímků, které se od těchhle odvozovaly, rozvíjely je, extrapolovaly nebo k nim vtipně odkazovaly (právě Tarantino a Stone). Půl filmu jsem vzdychala blahem a rozjařením, zbytek času tajila či popadala dech a mezitím dělala dlouhá aháááá. Brad Pitt a Hans Zimmer - vůbec jsem netušila, že se na tomhle filmu tak zásadně podepsali. Nebo že už tady se objevil Michael Madsen. Zkrátka těch aháááá bylo fakticky dost. Díky za letní kino v Nákladovém nádraží Žižkov. *~~(23.7.2016)

Thelma & Louise, přítelkyně připomínající pár Bonnie a Clyde. Thelma & Louise, road-movie o ženách, kterým se původně plánovaná víkendová dovolená změní v únik nejen před policií, ale i před vlastními životy. Zní to jako klišé, ale zvrat v životě jim dovolí zažít mnohá dobrodružství, která jim otevřou oči a donutí je si uvědomit, jaký život dosud žily. Ridley Scott se chopil tohoto příběhu trochu umírněně, vypráví ho ve velmi pozvolném tempu. Jeho hlavních aktérek se zmocnily vynikající Susan Sarandon a Geena Davis, kterým postavy padly jako ušité na míru. I přes více než dvouhodinovou délku snímek nenudí, ale hluchým pasážím se bohužel nevyhne. Jako pěst na oko pak působí Brad Pitt, který (ačkoliv si myslím, že umí hrát výborně) hraje toporně a vypadá neskutečně úchylně (skoro jako by vypadl z oka kovbojům z Brokeback mountain). Scott se zmocnil tohoto sociálního tématu dobře, ale od režiséra takového kalibru bych čekal něco progresivnějšího. "'Now if you think he knows anything, hang up the phone, because the line will be tapped.' 'Hello?' 'Hey Darryl, it's me.' 'Hey there, Thelma!' 'He knows.' 'Shit!'"(15.6.2007)

No i kdyz jsem cekal trochu vic, neda se rict, ze bych byl zklamanej. Film ma takovy dva hlavni problemy. Vetsinou na jednu paradni scenu pripada jedno hluchy misto a cas od casu je film lehce stereotypni. Jinak si vicemene nemam na co stezovat. Film zacina skoro jako komedie, kdy se tu najde par fakt vtipnejch momentu a postupne priostruje az do paradniho finale. To vse skvele natoceno a se super hudbou. A pak tu jsou jeste herci. Sarandon a Davis si skutecne celej film kradou pro sebe a ve svejch rolich jsou paradni, i kdyz mi drobet lepsi pripadala Davis. Taky musim pochvalit sympataka Pitta a Madsena a docela netradicniho poldu Keitela. Vetsinu casu jsem se dobre bavil, ale na 5* to neni.(22.7.2008)

Feministický road movie snímek od Ridleyho Scotta, který také zobrazuje propastný rozdíl mezi zaslíbenou svobodou a drsnou skutečností, která sžírá americké sny, pravdy a nedostatky. [7/10] (MGM, Pathé) (Barevný /// Produkce: Mimi Polk, Ridley Scott /// Scénář: Callie Khouri /// Kamera: Adrian Biddle /// Hudba: Hans Zimmer /// Oscar: Callie Khouri (scénář) /// Nominace na Oscara: Ridley Scott (režie), Geena Davis (herečka), Susan Sarandon (herečka), Adrian Biddle (kamera), Thom Noble (střih)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](28.3.2010)

• - Roli Thelmy odmítla Cher. (Kulmon)

• - Spoiler: Ridley Scott natočil delší konec (který je k vidění ve speciální DVD edici), kde vidíme, jak auto padá do kaňonu. (HellFire)

• - Christopher McDonald na začátku filmu neočekávaně uklouzl a seřval dělníky. Protože povaze Darryla to bylo blízké, nechal to Ridley Scott ve filmu. (Kulmon)