Thelma a Louise

• slovenský

Thelma & Louise

Krimi / Drama / Road movie

USA / Velká Británie / Francie, 1991, 130 min

Na tomhle filmu mi vadila snad akorát Geena Davis, protože je mi sympatická asi jako hovno na botě. A vidim, že nejsem sám. Potom mi teda připadala ještě dost stupidní ta epizodka s řidičem náklaďáku a cisternou, která expolduje po zásahu z obyčejný pistole. Jinak je to ale dost slušná podívaná s tak krásnejma scenériema, že jsem se úplně zasnil, jaký to asi je sednout do nějaký starý ameriky, zařadit D a projíždět se po prašný silnici, kde je vidět jenom v dálce se tetelící vzduch nad rozpálenym asfaltem. Navíc ten nádhernej Thunderbird, to bylo něco pro mě. A nesmim taky zapomenout na zajímavej a nečekanej konec. Určitě ten film stojí za vidění a nevšímejte si těch komentářů, že je to film pro feministky. To je nesmysl.(1.5.2006)

Slušné road movie o dvou ženách, které souhra náhod a nevybouřené hormony svedly na dráhu desperátek. Susan Sarandon patří k mým nejoblíbenějším herečkám a odvádí výbornou práci, ale zdatně jí sekunduje i Geena Davis, kterou jinak moc nemusím. Film se opírá o krásné scenérie americké divočiny a je podmalován příjemnou muzikou. Ridley Scott se tentokrát umírnil, pokud se týče střihu a efektů, snad jen střetnutí s policisty, které skončí demolicí poloviny vozového parku místní policie, je typicky přepísklé a je natočené jednoduše na efekt. Celkový dojem: 70 %.(16.2.2010)

Volání divočiny....Susan Sarandon a Geena Davis se na cestě křížem krážem Státy mění z ochočených zvířátek ve svobodymilovné šelmy. Pevně se držte, začíná dámská jízda, kde na plyn dupou dvě bytosti, pod kterými se podlomila vratká lávka morálky a spravedlnosti, na spojku ne-o-do-la-tel-ný Brad Pitt a za ruční brzdu marně tahá soucitný Harvey Keitel. Film, který vzbuzuje touhu projet se v cabrioletu a nechat si šílenou jízdou čechrat vlasy. Co zbude? Díra v srdci hluboká jako Grand Canyon. A pocit, že to za to stálo. 9/10(9.9.2007)

Feministický road movie snímek od Ridleyho Scotta, který také zobrazuje propastný rozdíl mezi zaslíbenou svobodou a drsnou skutečností, která sžírá americké sny, pravdy a nedostatky. [7/10] (MGM, Pathé) (Barevný /// Produkce: Mimi Polk, Ridley Scott /// Scénář: Callie Khouri /// Kamera: Adrian Biddle /// Hudba: Hans Zimmer /// Oscar: Callie Khouri (scénář) /// Nominace na Oscara: Ridley Scott (režie), Geena Davis (herečka), Susan Sarandon (herečka), Adrian Biddle (kamera), Thom Noble (střih)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](28.3.2010)

Jeden z nejlepších road movies a filmů o ženském přátelství, který jsem plně docenil až na prahu čtyřicítky (a uprostřed kampaně metoo). Scenáristicky dobře vystavěný konflikt, který vyplyne z nátur a špatných zkušeností obou hrdinek, protřelé a poznamenané Louisy i naivní Thelmy, která ale dokáže překvapit. Kde ztrácí kontrolu nebo víru jedna, zachraňuje situaci druhá a obráceně, přičemž na každou doma jiným způsobem čeká jiný typ muže - namyšlený blb a oddaný, ale prchlivý Madsen. A v patách mají chytrého a chápavého policajta (ne nepodobného Pendrgastovi z Volného pádu - ten byl ale komplexnější postavou), který by rád zabránil nejhoršímu... ale bude to v jeho silách? Kdy vlastně hrdinky překročily hranici, odkud nebylo návratu? Překročily ji vůbec?(19.4.2018)