Thelma a Louise

• slovenský

Thelma a Louise

Krimi / Drama / Road movie

USA, 1991, 130 min

Fascinující podívaná! Feministický film, který jasným a zcela nevybíravým způsobem křičí do světa: "My vás nepotřebujeme, ale vy nás ano." a má pravdu. Příběh je naprosto jednoduchý, nejedná se o nic víc než jednoduchou road movie postavenou na chování dvojice sympatických žen, které se pomalu, ale nezastavitelně ženou z jednoho průseru do druhého. Ale znáte to, v jednoduchosti je síla. Brilantní scénář je lehký jako pírko a Ridley Scottovi se daří jej převést na plátno v plné parádě. Nijak je nezatěžuje, nechává děj pozvolna plynout, ale přesto do něj vsouvá částečně mužský pohled na věc. Právě tohle spojení dvou 'světů' nadnáší tenhle film nad většinu ostatních. V podstatě banální film, který pro vás může být buď skvělou historkou nebo... však to znáte.(9.9.2007)

Film, který si můžete pouštět znovu a znovu a vždycky ho s odstupem času uvidíte jinak. Obecně vnímaný jako road movie, v mých očích jízda životem - kousek dopředu, kousek zpátky. Obě hlavní hrdinky mají více méně dost fádní život a před sebou žádnou radost, takže sednout do auta, jet kamkoli a chvíli si svobodně o sobě rozhodnout jim přijde v ten moment jako velké dobrodružství. Dominantní Susan Sarandon a vyjukaná Geena Davis se za pár dní v autě pod vlivem událostí změní tak, že cíl jejich cesty, ač neodvratný, působí jako osvobozující metafora.(29.7.2004)

„Volná silnice může být stejně opravdový zážitek jako cokoli jiného. Víš vše a vše je navždy rozhodnuto.“ (Jack Kerouac). Říká se, že v Americe je cesta stejně mocným symbolem jako Empire State Building. Znázorňuje nesvázanost země, její svobodu, prosperitu a neklid, který žene další a další generace snílků a desperátů přes kopce a řeky. Tenhle obraz lákavé cesty se vine americkou popkulturou od Hucka Finna, přes Steinbecka až po Scottovo netradiční road movie s neférovou nálepkou feministického manifestu. Úchvatné Biddleho obrazové kompozice, cit pro zlehčení situace, empatický Harvey Keitel, fešáček Brad, co by se třikrát vlezl do těla Achilla z Tróje a především dvě okolnostmi semleté dámy, co sporáky vyměnily za móresy Šíleného Maxe, cíl za cestu a život za svobodu.. P.S.: Alternativní konec by neprošel ani v Kurýrovi s Jasonem Stathamem..(3.11.2016)

Feministický režisér Ridley Scott (vždyť to byl on, kdo stvořil silnou hlavní hrdinku) natočil další film o ženách, na kterém je znatelně vidět, že ho napsala žena, ale užijí si ho všichni. Dvě zrzky vyrážejí na výlet do hor a chtějí se tak odprostit od svých nudných životů, kdy je jedna terorizována křupanským manželem a druhá znuděná prací servírky. Když se obě dostanou do problému a začne je pronásledovat policie, tak si uvědomí, že je se současným životem nic nepojí a poprvé za celý život začnou cítit, že jim v žilách koluje krev. Thelma a Louise je nádherná road movie o životě a přátelství, která se nenese v tolik odlehčeném duchu jako bratrova Pravdivá romance, kde jsou všichni muži zlí prasáci (snad jen kromě Tarantinových oblíbenců Keitela a Madsena). Film stojí na skvělých hereckých výkonech Susan Sarandon a Geeny Davis a pevném režisérském vedení Ridleye Scotta, který servíruje jeden hezčí záběr než druhý na americkou krajinu. V zajímavé roli (ovšem né tak zajímavé jako v bratrově Pravdivé romanci) se zde představí mladý Brad Pitt. Protože jsem v závěru uronil nějakou tu slzičku (což není zase taková vzácnost:-), musím dát maximální hodnocení.(9.9.2007)

Velice podařená road movie o dvou ženách, které se při svém útěku ze svých životů dostávají na scestí. Všichni chlapi jsou tu gauneři, jedinou výjimkou je chápavý policista Harvey Keitel. Snímek poskytl skvělé příležitosti pro Davisovou a Sarandonovou a ty ji využily (obě nominovány na Oscara, tehdy ho ovšem po právu dostala Jodie za jehňátka). Základem filmu je ovšem skvělý scénář Callie Khouriové (Oscar, Zlatý glóbus), který prostě Ridly jen nezkazil. Další nominace na Oscara režie, střih a kamera. Navíc v TV šel film se skvělým dabingem - Davisovou mluvila Sabina Laurinová (Nominace na cenu Františka Filipovského) a Sarandonovou Tatjana Medvecká (ta tu cenu získala).(5.8.2003)

• - Scenáristka Callie Khouri původně doufala, že do hlavních rolí obsadí Holly Hunter a Frances McDormand. (Beer Ceps)

• - Meryl Streep odstoupila z filmu z důvodu těhotenství. 12. června 1991 porodila svou nejmladší dceru Louise. (kenny.h)

• - Kabriolet, ve kterém obě hlavní představitelky stráví většinu filmu, je Ford Thunderbird modelový ročník 1966. (Stejšn)