Bílá smršť

White Squall

Biela smršť

Dobrodružný / Drama

USA, 1996, 129 min

Krásná snová hudba provázená klasickými pohlednicemi s visačkou made in Ridley Scott. Místy film na který se pěkně dívá, místy ....... těžko říct, co mistr takového formátu chce říct snímkem s tak jednoduchým a předvídatelným dějem. V každém případě film jako večerní záplata proti nudě neuškodí ...(30.6.2004)

Tohle námořnické dobrodružství je prostě krokem stranou, ať se to někomu líbí nebo ne. Samozřejmě především s ohledem na jméno režiséra. Pohybuje se někde mezi naivním patosem a mělkým dramatem. Parta středoškoláků tady pod vedením zkušeného Jeffa Bridgese vyrazí na plavbu, kterou ukončí tragická zkouška dospělosti. Klišé střídá klišé, Ridley Scott zapomíná vyprávět, dočkáme se (na jeho poměry) málo vizuálna a můžeme se jen dohadovat, proč sáhl zrovna po takové látce. Skautská story má navrch jasně rozdělené role (srab, frajer, správňák.., vždyť to znáte), překvapit dokáže velmi sporadicky. Ti, kteří přežili, nikdy nezapomenou. My ostatní myslím velmi rychle. Slušná bouře (ač v obří vodní nádrži) už toho moc nezachrání.(18.11.2016)

Dobrodružství jak má být, kamera je pastvou pro oči, scénář je jednoduchý, ale já si Bílou smršť užíval plnými doušky. Kdyby to ve smršti dopadlo jako v klasickém hollywoodském filmu, šel bych o jednu dolů. Jeff Bridges je charizmatický kapitán a mě nezbývá než poděkovat Scottovi za další bezesporu kvalitní snímek. Stejně jako Švindlíří je neprávem opomíjen.(7.6.2009)

Nechápu, proč patnáctileté kluky museli hrát heci, kterým bylo v průměru minimálně o deset let víc. A nechápu, proč se tomuto filmu rozhodl zasvětit část svého života Ridley Scott, když mu muselo být jasné, že mu jeho cit pro vizuální zpracování bude tentokrát naprosto k ničemu. Ne, že by to byl špatný film, to rozhodně ne. Jen bych prostě podle některých zvučných jmen čekala mnohem víc.(17.3.2010)

• Perry-

Neuvěřitelně nudný snímek. 3/4 filmu se prakticky nic neděje a sledujeme "přerod chlapců v muže", který navíc působí neuvěřitelně sterilně a nezajímavě. Celé to jede na takové pochybné Mirko-Dušínovské vlně. Závěrečná bouře není žádný zázrak (rozhodně nedosahuje kvalit Dokonalé bouře nebo Záchranářů) a působí dost chaotickým a nepřehledným dojmem. Rozhodně zasloužený propadák.(23.5.2012)

• - Hudbu měl původně vytvořit James Horner, následně byl však nahrazen Hansem Zimmerem. (Terva)

• - Loď Brigantina, nazývaná Albatros, jejíž osudy snímek zachycuje, se potopila 2. května 1961 údajně v bílé bouři. (Terva)

• - Natáčanie prebiehalo v Grenade, USA, Anglicku, Južnej Afrike a na Malte. (Danny88)