Bílá smršť

White Squall

Biela smršť

Dobrodružný / Drama

USA, 1996, 129 min

Ridley Scott už dlhé roky patrí ku špičke hollywoodskych režisérov. Stačí si spomenúť na filmy ako napríklad "Votrelec", Thelma a Louise", "Gladiator", "Čierny jastrab zostrelený", "Prometheus", "Marťan"... a každému musí byť jasné, čo je to za borca. V roku 1996 natočil dobrodružnú drámu "Biela smršť". Je to príbeh o skupine dospievajúcich, mladých mužov, ktorý sa pri plavbe po Karibiku dostanú do silnej tropickej búrky. Zasiahne ich na otvorenom mori nebezpečná, smrtiaca "Biela smršť". Snímok je inšpirovaný skutočnou udalosťou, ktorá sa stala v roku 1961. ***(5.11.2016)

To hodnocení zde se mi moc nezdá. Jeff Bridges jako vždy charismatický, parta kluků, kteří se dokáží semknout a tragédie na moři, ke které celý film nemilosrdně směřuje. Konec mírně připomíná Společnost mrtvých básníků, ale to bych Ridleymu odpustil, protože jsem fanouškem plavení, pokud nejsem tedy přímým účastníkem. Škoda jen že jsem film viděl v dabingu, takže jsem přišel o Bridgesův chraplák. PS: Ty scény s bouří, kdy se loď zmítá proti přesile je natočená neskutečně. Stejně tak jako západy slunce.(7.1.2011)

• lennyd

Rok 1961. Studentská loď Albatros se pod vedením kapitána Sheldona (Jeff Bridges) vydává na obvyklou plavbu Karibským mořem. Posádka - mládenci, kteří se na této plavbě kromě standardní výuky mají naučit taktéž fyzické odolnosti, spolehlivosti i přátelství. Nikdo z nich, ani sám kapitán, ale netuší, že je čeká zkouška největší - když se Albatros dostane do prudké bouře... To si takhle jednou pustím film - docela dobře se na něj kouká, ač se po většinu filmu nic moc extra neděje, ale nenudí a přináší své "důležité ponaučení" - i velmi naivního konce. Pak se kouknu na ČSFD a nestačím se divit - Režie: Ridley Scott. Vidím dobře? Ten Ridley Scott, který je podepsán pod Gladiátorem, Vetřelcem nebo Černý jestřáb sestřelen? Ten natočil tak obyčejný a zbytečný film (i když jakože dle skutečné události) ? Fakt jsem musel z hodnocení ještě hvězdičku sundat, protože od Ridleyho Scotta očekávám jinou kvalitu...(8.8.2012)

Dobrodružství jak má být, kamera je pastvou pro oči, scénář je jednoduchý, ale já si Bílou smršť užíval plnými doušky. Kdyby to ve smršti dopadlo jako v klasickém hollywoodském filmu, šel bych o jednu dolů. Jeff Bridges je charizmatický kapitán a mě nezbývá než poděkovat Scottovi za další bezesporu kvalitní snímek. Stejně jako Švindlíří je neprávem opomíjen.(7.6.2009)

Bílá smršť a G.I. Jane. V druhé půlce devadesátek Ridley Scott točil filmy, které po něm nikdo nechtěl. Bílá smršť je koukatelná, ale povrchní, nevýrazná a rychle zapomenutelná a to mám námořní filmy hodně rád. Ale oceňuju závěrečné vodní orgie, které se ještě obešly bez jedniček a nul a jsou krásně fyzické, no, bez komicky patetické koncovky v soudní síni bych se obešel. A zamrzí, že herecký matador jako Bridges nedostal zajímavější postavu než je jeho nepřístupný kapitán.(28.4.2020)

• - Původní hudbu pro tento film složil řecký skladatel Vangelis, ale nespokojený Scott ji odmítl. Vangelis svůj výtvor vydal jako řadové album pod názvem „Oceanic“. Poté složil a nahrál hudbu Maurice Jarre, ale Scott ji opět odmítl. Nakonec použil hudbu Jeffa Rony. (Locksley)

• - Loď Brigantina, nazývaná Albatros, jejíž osudy snímek zachycuje, se potopila 2. května 1961 údajně v bílé bouři. (Terva)

• - Natáčanie prebiehalo v Grenade, USA, Anglicku, Južnej Afrike a na Malte. (Danny88)